dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    climec

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-301
    Posty
    2

    Domyślnie 1 nawiew i wiele wywiewów

    Witam,

    Samodzielnie planuję wykonać wentylację mechaniczną u siebie w domu - zgłębiając to forum udało mi się znaleźć niezliczoną liczbę informacji które mi w tym pomogły. Dlatego zacznę od podziękowań , dla wszystkich aktywnych forumowiczów którzy służyli mi radą.

    Ponieważ wentylację mechaniczną zacząłem planować na późnym etapie budowy to na niektóre udogodnienia jest już za późno - i tak prowadzenie czegokolwiek w posadzce odpada - zostaje jedynie sufit podwieszany/ściany. To ograniczenie nie wpływa mi na piętro, mam jednak problem z parterem, gdzie sufit podwieszany będzie jedynie na części.

    W efekcie wymyśliłem takie rozwiązanie :

    http://image.bayimg.com/kaoeaaadh.jpg

    Jeden nawiew na pokój dzienny (kubatura 90m3) z rury 125 (lub 150) zakładający maksymalny nawiew do 150 m3/h do tego kilka wywiewów o sumarycznej wydajności 150m3/h. Cały dom to 320 m3. Rekuperator będzie przewymiarowany na 400.

    I teraz pytanie do praktyków - czy to zadziała tak jak sobie wyobrażam ? Czy może powietrze z nawiewu nie "rozleje" się równo po pokoju dziennym ? A może koncentracja wywiewów z jednej strony domu doprowadzi do innych konsekwencji?

    Pozdrawiam serdecznie !

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał climec Zobacz post

    W efekcie wymyśliłem takie rozwiązanie :

    http://image.bayimg.com/kaoeaaadh.jpg

    Jeden nawiew na pokój dzienny (kubatura 90m3) z rury 125 (lub 150) zakładający maksymalny nawiew do 150 m3/h do tego kilka wywiewów o sumarycznej wydajności 150m3/h. Cały dom to 320 m3. Rekuperator będzie przewymiarowany na 400.

    I teraz pytanie do praktyków - czy to zadziała tak jak sobie wyobrażam ? Czy może powietrze z nawiewu nie "rozleje" się równo po pokoju dziennym ? A może koncentracja wywiewów z jednej strony domu doprowadzi do innych konsekwencji?

    Pozdrawiam serdecznie !
    ja mam tak u siebie na dole ...
    dwa nawiewy w salonie i wyciągi w kuchni, kibelku, spiżarce ...
    działa OK
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    climec

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-301
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    ja mam tak u siebie na dole ...
    dwa nawiewy w salonie i wyciągi w kuchni, kibelku, spiżarce ...
    działa OK
    Dzięki za odpowiedź. Nawiew w jakiej odległości jest od najbliższego wyciagu? Kuchnia jest jest otwarta na salon?

    U mnie to będzie jedynie z 2 metry, aby z tym sobie poradzić nawiew będzie ustawiony równolegle do podłogi w zamknięciu sufitu podwieszanego, a wyciąg będzie prostopadle. Wydaje mi się iż to może dać dużo lepsze efekty .

    W biurach widziałem w ten sposób zrobioną wentylację mechaniczną - nawiew równolegle, a wyciąg zaraz pod nawiewem i chyba to działa . Prędkość powietrza nawiewanego raczej też nie przekracza 2-3 m/s.

    pozdrawiam,

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    u mnie cały dół domu jest otwarty, tyle że salon jest po przeciwległej stronie niż kuchnia...
    czy bliżej czy dalej to nie ma raczej znaczenia...
    powietrze nawiewane leci pionowo w dół (nawiew czuć przy samej podłodze ), a wyciąg zbiera z pod sufitu...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    michal_ludwin

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Częstochowa
    Posty
    188

    Domyślnie

    tylko te 150 m3/h nawiewane w jednym punkcie może być mało komfortowe [przeciąg!]
    dobre praktyki wskazują, że już przy 75m3/h na jednym anemostacie daje się odczuć w formie "przewiewu'

    dodatkowo - przy niskiej jakości rekuperatora i małym odzysku - może być w tym pokoju zimno bo będzie on dosyć intensywnie przewietrzany.

  6. #6

    Domyślnie

    Mam pytanie dotyczące miejsc umieszczenia anemostatów nawiewnych i wywiewnych. W którym miejscu na poddaszu: w łazience i sypialniach umieścić anemostaty ? Tzn. wiem że w suficie ale np. bliżej drzwi, bliżej okien, nie nad wanną i prysznicem itp. Poradźcie.
    Dom LMP61L 2+2 osoby,pow.130 m2. Pompa ciepła gruntowa z bezp. parowaniem 8KW+DZ płaskie. CWU 400L. Mieszkam od 6.2013
    Za rok 09.2017..08.2018 koszt CO+CWU 780 zł (2542 kWh, 1291 h)
    Za rok 09.2018..08.2019 koszt CO+CWU 893 zł (2941 kWh, 1577 h)
    Za rok 09.2019..08.2020 koszt CO+CWU 828 zł (2897 kWh, 1545 h)
    Za rok 09.2020..08.2021 koszt CO+CWU mam foto (3321 kWh, 1756 h)
    Średni COP 3,9. PV 9.5KW
    Dwie klimatyzacje: kanałowa + split na lato. PC 5KW AHU w warsztacie + basen.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Nawiewne po przeciwnej stronie pokoju w stosunku do drzwi, podobno trzeba co najmniej 30-50 cm od ściany, żeby się brud nie osadzał, ale ja w to nie wierzę (filtry!).

    Wywiewne podobnie, byle nie nad wanną i prysznicem.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony