dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 119
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 2379
  1. #221
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał netcom Zobacz post
    Myślałem o taśmie miedzianej ze względu na przewodnictwo cieplne miedź 380 W/(m·K) vs stal 58 W/(m·K), ale po przemyśleniu chyba zrezygnuję z miedzi ze względu na ryzyko korozji elektrochemicznej.

    Nie jest prostszy- klimakonwektor wykorzystuje ciepłe powietrze do grzania wody (albo glikolu), rurki pod dachem wykorzystują to samo powietrze do grzania wody (albo glikolu), tylko bez wentylatora.

    Wentylator niepotrzebny, ale pompa tak, co zresztą dalej piszesz.


    Zauważ że powietrze pod blachodachówką przesuwa się samoistnie od okapu w stronę kalenicy, tylko wolniej. Natomiast powierzchnia wymiany cieplnej chłodnicy, to około 20m2.
    Zakładałem 3 m2 blachym, to daje 6m2 powierzchni wymiany cieplnej jeśli powietrze będzie ją opływać górą i dołem (umieszczona na kontrłatach), faktycznie trochę blado.

    Pisałem, że powietrze nie zdąży się nagrzać od słońca- sam przepływ powietrza nic nie daje. Chłodnica - myślę, że nie wystarczyłaby jedna.

    Co trzeba obsługiwać w rurkach pod dachem? Jeśli będą napełnione glikolem, to chyba nic, nie trzeba nawet spuszczać na zimę.
    Pompa do wymuszania obiegu w rurkach będzie na dole, zresztą w klimakonwektorze czy też chłodnicy też musi być.
    Skropliny owszem, ale jeśli już to polecą na papę i wyschną.

    Podobno glikol się starzeje, konieczna wymiana, a jak się coś rozszczelni, to poleci. Swoją drogą czy nie zareaguje z zawartymi w papie substancjami?
    Nie wiem- pytam.



    Zgadzam się, uważam że to największa zaleta tego pomysłu, mozliwa nawet instalacja po położeniu dachówki. Rurki trzeba zamontować wcześniej.

    Prostota montażu połaciowca- fakt.
    Teoretycznie z rurami też nic się nie dzieje, ale jak gdzieś puści to rozebrać cały dach? A co w zimie- jak się zachowa lut na łączach przy mrozie, gdy instalacja nie pracuje? Dla potanienia instalacji zamiast rur miedzianych ktoś montował pex, nie pamiętam u kogo to czytałem. Nawet doświadczalnie pex był traktowany bardzo wysokim ciśnieniem i pękał chyba przy 100 barach.


    Tak, potrzebna. Mam taka pompkę na instalacji kominka, na 1-szym biegu jest tak cicha, że muszę przyłozyć rękę żeby stwierdzić czy pracuje.

    Pytałeś o hałas, a tu sam sobie odpowiedziałeś

    No zaraz, przecież to powietrze i tak jest zasysane spod okapu pod blachę, więc chyba to z wylotu klimakonwektora (czy też chłodnicy) nie będzie zimniejsze? Oczywiście myślę o skierowaniu go na dół dachu.
    Chodzi o jego prędkość- co innego swobodny wlot z zasysem, co innego wdmuchiwanie i zasysanie jednocześnie- brak możliwości dobregopodgrzania powietrza. A może się mylę?

    Jeśli miałbym to robić, obojętnie czy rurki pod dachem, czy chłodnica, czy klimakonwektor, to jako instalację z glikolem przekazującym ciepło poprzez wężownicę w zbiorniku CWU, więc w obu wypadkach bez ciśnienia.
    Naprawdę bez ciśnienia? Glikol się nie rozszerza? A po co w instalacjach solarnych naczynie wzbiorcze?


    Dodatkowa rurka spod dachu na parter do kanalizacji - u mnie by wyszło około 10 metrów, niestety.
    Rura do instalacji wodnej (niebieska) jest tania i załatwiłaby sprawę.

    Napisałem swoje wątpliwości - nie znam się, zgłębiam temat i liczę na ich rozwianie.

    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  2. #222
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    były już nie raz opisywane próby budowy instalacji z rurek umieszczonych pod dachem...
    ale jakoś nikt do tej pory nie pochwalił się że mu to działa...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #223

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    były już nie raz opisywane próby budowy instalacji z rurek umieszczonych pod dachem...
    ale jakoś nikt do tej pory nie pochwalił się że mu to działa...
    Kilka uwag:

    Brałem pod uwagę rurę pex - (np wczesniej juz podawany system isomax http://www.isomax.com.pl/elementySystemuIsomax.html):
    -100m rury pex fi 16mm ma pojemność 15 litrów i powierzchnię 5m2. Trochę za dużo glikolu i za mała powierzchnia. Moim zdaniem potrzebny radiator.
    -Przewodność cieplna polietylenu sieciowanego (otulina) 0,45 [W/m*K]

    Teraz miedz i radiator ze stali ocynk:
    Pojemność 20m rurki miedzianej fi 15mm -3 litry. Powierzchnia znikoma, potrzebny radiator.
    Przewodnośc cieplna stali 58 [W/m*K] , miedzi 375 [W/m*K]
    Lutowanie miedzi i mróz - rynny ocynkowane się lutuje lutem miękkim i wytrzymują mrozy znakomicie.

    Glikol propylenowy - stosowany też jako dodatek do żywności, dawka śmiertelna 1 litr na 50kg masy ciała. Trzeba wypić żeby się mocno zatruć.
    Nie wiem czy reaguje z papą (rozszczelnienie układu).
    Ciśnienie w układzie otwartym (zbiornik wyrównawczy) - 1 bar. Przy wysokości 10m - 2bary. (wytrzymałość rurek pex 100bar, miedzianych 60bar).
    Rozszerzalność termiczna glikolu propylenowego około 5 % w temp 0-80 °C.

  4. #224
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Netcom- skoro jesteś przekonany do swojej koncepcji, to buduj i... pisz całą prawdę i tylko prawdę o działaniu urządzenia.

    P.S. Z tego co pamiętam rynny lutowano lutem twardym, choć może pamięć mnie zawodzi ;/
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  5. #225

    Domyślnie

    Cytat Napisał DEZET Zobacz post
    Netcom- skoro jesteś przekonany do swojej koncepcji, to buduj i... pisz całą prawdę i tylko prawdę o działaniu urządzenia.

    P.S. Z tego co pamiętam rynny lutowano lutem twardym, choć może pamięć mnie zawodzi ;/
    No to zaczynamy:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...C5%82a-z-dachu

  6. #226

    Domyślnie

    A co myslicie o tym by dach metalowy połaczyć z wymiennikiem wodnym za pomoca ogniw Peltiera.
    Drogie to jak ..... ale zasadniczo mamy
    a) prad
    b) przeniesienie ciepła z dachu do wymiennika(wody), zasadniczo działa na roznice temperatur.

    Czekam na słońce i spróbuje podpiac takie ogniwo do kawalka blachy typu 1m2 i jakiegos radiatora lub puszki blaszanej z woda 10stopni
    Jest szansa na spora roznice temperatur i jakis prad plus gratisowo ciepla wode


    Pomysł jest taki

    Blachodachówka->ogniwo peltiera->Płaska skrzynka z woda do ktorej mocoowane sa ogniwa peltiera plus pompka.

    Zyski:
    a) z nagrzania bezposredniego blachy poprzez przewodzenie (posrednio przez moduł Peltiera)
    b) z temperatury miedzy blacha a deskowaniem dachu konwekcja.
    Ostatnio edytowane przez robbo2k ; 09-08-2012 o 15:10

  7. #227

    Domyślnie

    Takie pytanko - czy praktycznie do wykonania jest umieszczenie wymiennika do kolektora dachowego na nieużytkowym (nieocieplonym) poddaszu?

    Piszecie aby było możliwie krótko od dachu, u mnie cholewka jakbym chciał z tym zejść do kotłowni to robi mi się dodatkowe ca. 10m kanału. Reku ludzie trzymają opatulone na takich poddaszach, ale czy taki wymiennik (nagrzewnicę) można? Pasowałoby mi to bo ogólnie uprosciłoby i skróciło instalacje.

  8. #228
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    mozesz dać - tylko trzeba było by ładnie obudować , opatulić wełną i zrobić odpływ dla skroplin do kanalizacji - najlepiej całość wstawić w jakieś korytko w razie gdyby coś strzeliło by nie było problemu z zalaniem , póżniej tylko rurki odprowadzające wodę musiałbyś ocieplić - ale to mnie pracy niż z tym 10m kanału

    choć u mnie właśnie tak jest - z pod dachu do centrali jest 10 m i tam będzie dodatkowy wymiennik

  9. #229
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Takie pytanko - czy praktycznie do wykonania jest umieszczenie wymiennika do kolektora dachowego na nieużytkowym (nieocieplonym) poddaszu?
    .
    na pierwszej stronie masz fotkę z takiego rozwiązania...
    wszystko jest dobrze ocieplone a odpowiedni układ pilnuje aby nic nie zamarzło
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  10. #230

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    na pierwszej stronie masz fotkę z takiego rozwiązania...
    wszystko jest dobrze ocieplone a odpowiedni układ pilnuje aby nic nie zamarzło
    Rozumiem o tym mowa? Byłem przekonany że masz ocieplane całe skosy, a to rozumiem taka mała "komnatka" na te urządzenia?


    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    mozesz dać - tylko trzeba było by ładnie obudować , opatulić wełną
    ... ale to mniej pracy niż z tym 10m kanału, choć u mnie właśnie tak jest - z pod dachu do centrali jest 10 m i tam będzie dodatkowy wymiennik
    Chyba najlepiej będzie jak machnę taką "szafę" ocieploną aby tam też reku wstawić i może "węzły" orurowania, coby mieć w razie czego mieć dostęp do tego. Ale zasobniki to chyba jednak postawię na dole, obawiam się trochę ew. przecieków (no i waży to swoje)...

  11. #231
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Rozumiem o tym mowa? Byłem przekonany że masz ocieplane całe skosy, a to rozumiem taka mała "komnatka" na te urządzenia?



    to jest ocieplony strych
    wymiennik jest podwieszony pod ocieplonym skosem
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  12. #232

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    to jest ocieplony strych
    wymiennik jest podwieszony pod ocieplonym skosem
    No właśnie, a ja planowałem sypać ocieplenie na strop (GK, nad piętrem) a dach (skosy) mieć nieocieplane (z wyjątkiem fragmentu nieco ocielonego pod kolektor)...

  13. #233

    Domyślnie

    Jasiek - na wstępie gratuluję pomysłu i realizacji.
    Mam zamiar coś podobnego zrobić w domu teściów. Jedna sprawa mnie niepokoi. Czy nie obawiasz się odkładania kamienia kotłowego w swoim klimakonwektorze ? Czy wykorzystany przez Ciebie klimakonwektor ma wystarczające przekroje do przepływu wody ? Czy konstrukcja wężownicy w nim jest spiralna czy drabinkowa ? W przypadku spiralnej zdaje się idzie to jakoś przepłukać chemicznie.
    Jeszcze inna sprawa - jaki masz wentylator - z analizy poprzednich Twoich postów wnoszę, że ma on moc ok. 70 - 80 W i przepływ 700 m3/h. Czy to jest promieniowy (raczej ku temu się skłaniam) czy osiowy ? Szukam jakiegoś w miarę ekonomicznego z odpowiednim zakresem temperatur pracy.

    Chodzi mi po głowie wykorzystanie zwykłej chłodnicy samochodowej. Teściowie mają CO w układzie otwartym (drewno) - chłodnica mogłaby być trochę poniżej naczynia przelewowego (ciśnienie zerowe). Napędzana byłaby wężownica w bojlerze CWU - dwa trójniki i zawory odcinające, pompka dodane do istniejącej instalacji CO, CWU
    Wiem, że układ mniej sprawny niż bezpośrednie kręcenie wody, lecz jest separacja - mniej kamienia, tania chłodnica i jeszcze jeden plus - w przypadku jakiejś awarii np strzela rurka pod wpływem zamarznięcia - wycieka tylko trochę wody.....

    Co sądzisz o tym rozwiązaniu
    Pozdrwiam
    Ostatnio edytowane przez rudy_36 ; 13-08-2012 o 10:47 Powód: zmiana

  14. #234
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kalio
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Krzyżacka ziemia
    Posty
    1.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Witam dobre pomysły

    1. czy możesz rozwinąć myśl o braku opłacalności reku przy GGWC ??

    2. Możesz podać jakie klimakonwektory stosujesz model i prod lub jakieś inne dane

  15. #235
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kalio
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Krzyżacka ziemia
    Posty
    1.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Chodzi o to,że według niektórych ciepłe powietrze nawiewane z reku(+17st.C) zostaje przy suficie i lepiej od tego nawiewać zimne powietrze z GWC(+6-8st.C) od dołu
    Dom staje się wtedy bardziej energooszczędny,u niektórych nawet dzięki temu powstaje aż 15kWh/m2/rok
    Jeśli to żart to nie złapałem - jeśli nie to

    Powietrze w domu ma 23* nawiewamy 17* od góry które opada na dół i tam sie ogrzewa do tych 23* i się stopniwo unosi brudzi i jest wywiewane.

    Ale może lepiej zamiast GWC jeść dużo grochówki i jajek tu zysk może być większy bo nawiewane powietrze będzie mieć przynajmniej 36,6*, a jak jeszcze się zarazić grypą to można nawiewać i 40*, no i potem to można jeszcze z siebie akumlator ciepła zrobić na 102 - 10m od domu i 2 metry pod ziemią.

    ps. nie miałem zamiaru nikogo urazić

  16. #236
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Chodzi o to,że według niektórych ciepłe powietrze nawiewane z reku(+17st.C) zostaje przy suficie i lepiej od tego nawiewać zimne powietrze z GWC(+6-8st.C) od dołu
    Dom staje się wtedy bardziej energooszczędny,u niektórych nawet dzięki temu powstaje aż 15kWh/m2/rok
    najgorsze jest to ...
    że ty nie rozumiesz zagadnienia a siejesz zamęt ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  17. #237
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Arturo72.Tobie to się wszystko miesza.Przeczytaj jeszcze raz co pisze Jasiek,ale wolniej ,może nawet dwa razy.
    ps.Rekuperator to nie tylko ta skrzyneczka co zimne wlata i cieplejsze wylata.Cel jest ważny. Obniżyć max.temp.zużytego powietrza (odebrać energię) .Można to realizować na różne sposoby.

  18. #238
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kalio
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Krzyżacka ziemia
    Posty
    1.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    A ja dalej nie dostałem odpowiedzi na pytanie Jasiek czy rozwiniesz bardziej ten temat

  19. #239
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Cytat Napisał kalio Zobacz post
    A ja dalej nie dostałem odpowiedzi na pytanie Jasiek czy rozwiniesz bardziej ten temat
    Nikt nie dostał odpowiedzi na pytanie jakie konkretnie klimakonwektory używa Jasiek. To pytanie przelatuje przez Jaśkowe wątki lekko licząc 6 miesięcy i ciągle cisza. Chyba jest to działanie z premedytacją, żebyśmy sami szukali i popełniali błędy z chłodnicami samochodowymi, zamiast skorzystać z gotowego, ekonomicznego i sprawdzonego rozwiązania. To może Jasiek chociaż napisze ile u niego kosztuje taki klimakonwektor, bo o modelu i pochodzeniu stosowanych przez Niego urządzeń raczej możemy pomarzyć
    Buduję samemu: 160m2; ściana 19cm+15cm styropianu; okna 3szyby 0,8; poddasze ocieplone styropianem i tynkowane; kocioł kuchenny CO 15kW Vienybe D+ podpięty do zbiornika 600l z wężownicą INOX do CWU; To wszystko z meblami i AGD za 260 000zł.

  20. #240
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał K160 Zobacz post
    Nikt nie dostał odpowiedzi na pytanie jakie konkretnie klimakonwektory używa Jasiek. To pytanie przelatuje przez Jaśkowe wątki lekko licząc 6 miesięcy i ciągle cisza. Chyba jest to działanie z premedytacją, żebyśmy sami szukali i popełniali błędy z chłodnicami samochodowymi, zamiast skorzystać z gotowego, ekonomicznego i sprawdzonego rozwiązania. To może Jasiek chociaż napisze ile u niego kosztuje taki klimakonwektor, bo o modelu i pochodzeniu stosowanych przez Niego urządzeń raczej możemy pomarzyć
    klimakonwektor AUX
    http://img717.imageshack.us/img717/9779/sdc11032s.jpg
    kiedyś były wystawiane na alledrogo po 300zł, zakupiłem sobie kilka sztuk ...
    teraz nikt nie wystawia ...

    taki klimakonwektor kanałowy jest najnormalniejsza w świecie wielorzędową chłodnicą wsadzoną we wspólną obudowę razem z kilku biegowym wentylatorem

    dostajecie "na tacy" gotowe pomysły, rozwiązanie i jeszcze marudzicie ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

Strona 12 z 119

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony