dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja mechaniczna - oceńcie proszę

    Witam,
    przesyłam rozmieszczenie moich anemostatów.
    Proszę o ocenę i poradę czy dobrze to rozplanowałem.
    Nie do końca wiem czy moje założenia są słuszne. Przyjąłem 10 nawiewów i 8 wyciągów.
    Pytania:
    1. Czy mogę zrównoważyć jakoś te 2 nawiewy i 1 wyciąg w piwnicy tak aby powietrze nie mieszało się z parterem czy zastosować 2 wyciągi? Czy można zastosować jakieś przepustnice ręczne zamykające okresowo przepływ w piwnicy?
    2. Projektować na trójnikach czy na skrzynkach rozdzielczych? Wstępnie policzyłem na trójnikach ale nie do końca jestem przekonany jak to potem wyregulować. Moim zdaniem te anemostaty położone najbliżej reku będą wiały najmocniej.
    Co do założeń projektowych dobierałem tak średnice przewodów aby prędkość w nich była w miarę taka sama czyli około 2,5 m/s. Tylko na końcach przewodów gdzie zostawiłem średnicę większą czyli 10 cm prędkość maleje do 1 m/s (nie wiem czy dobrze to zrobiłem, zastosować mniejsze średnice?). Może w ogóle źle to liczę? Czy ktoś poradzi jak się do tego zabrać?
    Dziękuję i pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylacja_piwnice.jpg
Wyświetleń:	119
Rozmiar:	81,0 KB
ID:	119424   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylacja_parter.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	87,7 KB
ID:	119422   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylacja_poddasze.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	75,3 KB
ID:	119425  
    Ostatnio edytowane przez ProMyst ; 07-06-2012 o 11:32

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    michal_ludwin

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Częstochowa
    Posty
    188

    Domyślnie

    nie bardzo rozumiem:
    1. w niektórych pokojach robisz i nawiew i wyciąg?
    2. czy rekuperator nie mógłby być w tym drugim pomieszczeniu technicznym - instalacja byłaby prostsza = lepsza.
    3. moim zdaniem piwnicę/pomieszczenia fitnes/pralnię zawsze warto zrównoważyć "miejscowo" nawiew-wywiew - zapachy!

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal_ludwin Zobacz post
    nie bardzo rozumiem:
    1. w niektórych pokojach robisz i nawiew i wyciąg?
    2. czy rekuperator nie mógłby być w tym drugim pomieszczeniu technicznym - instalacja byłaby prostsza = lepsza.
    3. moim zdaniem piwnicę/pomieszczenia fitnes/pralnię zawsze warto zrównoważyć "miejscowo" nawiew-wywiew - zapachy!
    Dzięki za szybką odpowiedź!
    1. wyciągi. "kółka" bez strzałek to przejścia z poddasza na parter
    2. Do tego pomieszczenia tech. mam doprowadzone GWC Glikolowe.
    3.czyli do każdego pomieszczenia 1 nawiew i 1 wyciąg. Bardzo komplikuje i powiększa instalację hmm?

  4. #4

    Domyślnie

    I jeszcze jedno pytanie czy w pomieszczeniach ogrzewanych trzeba dawać kanały spiro ocieplane czy wystarczy aluflexy?

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    michal_ludwin

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Częstochowa
    Posty
    188

    Domyślnie

    teraz mam jasność

    może łatwiej i taniej pociągnąć instalację hydrauliczną z glikolem do tego drugiego pomieszczenia
    niż ciągnąć całą wentylacyjną niepotrzebnie przez szerokość domu.
    Pamiętajmy o oporach! Szczególnie jak w kalkulacji jest 2.5 m/s czyli i tak miejscowo będzie więcej. Hałas!


    co do aluflexów - moim zdaniem w ogóle nie powinno się ich stosować w tego typu instalacji.
    jak ma być porządnie to koniecznie rura gładkościenna
    aluflex wprowadzi dodatkowe opory

  6. #6

    Domyślnie

    To do obliczeń mogę przyjąć mniejszą prędkość na pozostałych przekrojach rur (większy przekrój) żeby zmniejszyć hałas? byłem na budowie i trochę zmieniła się koncepcja którą załączam poniżej. Czekam na opinie dotyczącą lokalizacji i o jakieś wstępne porady do obliczeń bo nie wiem czy dobrze liczę. Liczę na razie przekroje rur na podstawie prędkości powietrza. Czy do instalacji dochodzą jakieś elementy pozwalające regulować ją jak jakieś przepustnice czy trójniki z regulacją przepływu czy wszystko działa na zasadzie przekrojów rur? Czy liczyliście dokładnie straty żeby przyjąć jakiś reku czy tylko na podstawie kubatury?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylacja_piwnice.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	91,3 KB
ID:	119481   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylacja_parter.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	87,7 KB
ID:	119480   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylacja_poddasze.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	85,7 KB
ID:	119482  

  7. #7

    Domyślnie

    nikt nie pomoże czym się kierować w doborze średnic?
    Jeszcze jedno czy wstawić rury przed tynkami c-w żeby mi je ładnie obrobili? Dodam że nie planuję szpachlować potem gipsem więc chyba warto żeby zrobili to od razu.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    michal_ludwin

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Częstochowa
    Posty
    188

    Domyślnie

    problem doboru średnic można rozstrzygać na dwa sposoby:

    1. dobierasz średnice do możliwości/ilości miejsca na instalację. Pamiętając, że typowa rura metalowa typu spiro o średnicy 125 mm wymaga zaizolowania 3 cm warstwą wełny, musimy znaleźć ponad 20 cm miejsca [125mm rura +6 cm wełna + płyta GK]
    Sprawdzasz czy "da radę" licząc prędkość powietrza i .... jeżeli jest ok. 2,5 m/s to można tak zostawić.
    2. dobierasz średnice "z zapasem", chcąc uzyskać instalację o małych oporach. za duża średnica też nie jest dobra! Może być przyczyną "przesłuchów" pomiędzy pomieszczeniami np. pokojami - dzwięk przy prawie "stojącym" powietrzu bardzo dobrze się rozchodzi, a metalowe kanały sztywne potrafią go nawet wzmocnić.

    Im wcześniej zabudujesz instalację, tym lepiej to później będzie wyglądało - ja bym robił zdecydowanie przez tynkami.
    generalnie instalację wentylacyjną [kanały!] powinno się zrobić zaraz na początku, jak tylko budynek będzie miał dach,
    co ułatwia ograniczenie "przecięć" z innymi instalacjami.

  9. #9

    Domyślnie

    Ok dzięki czyli jak wychodzi mi 6 cm a dam 10 cm to żaden problem. Martwi mnie tylko skomplikowanie mojej instalacji ze względu na jej rozmiar. Ale może da radę.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    michal_ludwin

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Częstochowa
    Posty
    188

    Domyślnie

    czyli jak wychodzi mi 6 cm a dam 10 cm

    coś małe średnice wychodzą


    w naszym systemie Uniflexplus+ przy 63mm średnicy zewnętrznej = 50 mm wewnętrznej
    jedna taka "rura" może przesłać ok 25 m3/h

  11. #11

    Domyślnie

    każda rura tej średnicy da sobie radę, nie tylko uniflex
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    michal_ludwin

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Częstochowa
    Posty
    188

    Domyślnie

    każda rura tej średnicy da sobie radę
    oczywiście, że da radę!

    opisuję konkretnie to, co znam, dlatego piszę o Uniflexplus+

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony