dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie

    Jak wygląda odbiór instalacji elektrycznej, czy dokonuje tego Zakład Energetyczny, a jeżeli tak to jakich papierów wymaga, czy robi jakieś pomiary? Jakie należy mieć uprawnienia aby założyć taką instalację, jeżeli mam uprawnienia SEP-u ("E" do 1kV), to czy dużym problemem było by zrobić powyższe uprawnienia?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pasco

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    915
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Z tego co wiem, to uprawnienia do 1kV są wystarczające (jeżeli są ważne oczywiście). Nie wiem jak wygląda z odbiorem, ale to już raczej lokalna energetyka. Jeżeli wszystko jest zgodnie z normami, to nie powinno być problemu.

  3. #3

    Domyślnie

    uprawnienia musisz miec ważne i oczywiście na zakres wykonywanej pracy

  4. #4

    Domyślnie

    po wykonaniu robi się pomiary. nie mozesz ich wykonać nawet jeśli miałbyś uprawnienia (zasada że nie możesz sam sprawdzać swojej pracy). trzeba mieć uprawnienia pomiarowe i urządzenia/mierniki elektrtyczne z aktualnym dopuszczeniem

  5. #5

    Domyślnie

    odbioru dokonuje zakład energetyczny na podstawie wykonanych pomiarów i oględzin instalacji. jeśli nie ma pomiarów zrobionych zrobi to energetyka. jeśli chcesz znać szczegóły na temat pomiarów to musiałbym coś więcej wiedzieć na temat instalacji (odbiorniki/zabezpieczenia/różnicówki/ochrona przepięciowa itp)
    pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    dzięki za informację, uprawnienia ma ważne, jednakże (dokładnie nie pamiętam, muszę sprawdzić) tylko na eksploatację, konserwację itd, a nie na montaż nowych sieci, i chyba to wyklucza założenie przeze mnie sieci w domu. Mam rację, czy nie ?

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    Człowieku!!! - jak ty zrobiłeś te swoje uprawnienia skoro nie wiesz do czego one cie uprawniają!!!!!!!!!!!!!!

  8. #8

    Domyślnie

    Troszkę jest tu rozbieżności.
    1. Na wykonanej instalacji należy wykonać pomiary (aktualne uprawnienia E z punktem pomiarowym)
    2. Pomiary muszą być sprawdzone i powinno się znaleźć orzeczenie o zgodności z obowiązującymi normami (upr. D)

    Posiadam oba uprawnienia i zgodnie z normą mogę robić pomiary i orzekać. Kiedyś wystarczało uprawnienie E jednak zmieniło się to i konieczne jest D do orzeczenie. Dzięki temu wyeliminowano fachowców, którzy robili "pomiary".

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    Jestem na etapie tynkowania - instalację elektryczną mam więc zrobioną. A propos wymagań Zakładu Energetycznego: instalator musi być zarejestrowany w danym ZE inaczej instalacja elektryczna nie będzie odebrana.

  10. #10

    Domyślnie

    W moim regionie obecnie wymagane jest oświadczenie kierownika robót elektrycznych z uprawnieniami budowlanymi do kierowania. Kierownik oświadcza, że instalacja wykonana jest zgodnie z obowiązującymi normami i (jeśli jest) projektem technicznym. Gdy nie ma projektu zwykle trzeba narysować schemat jednokreskowy rozdzielnicy z podaniem wartości zabezpieczeń. Bardzo mnie to cieszy bo mam takowe uprawnienia i trochę więcej zleceń

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Kartek

    Zarejestrowany
    Jun 2002
    Posty
    5

    Domyślnie

    Wydaje mi się że różne osoby wypowiadają się na nieco różne tematy (czasami zbieżne). Należy podkreślić jedną podstawową rzecz.
    1. Zakład Energetyczny nie ma nic do instalacji wewnątrz domu. To co znajduje się za przyłączem wykonanym przez ZE w ramach umowy o przyłączenie ich po prostu nie obchodzi. Oni nie wykonują żadnych odbiorów instalacji.
    2. Tzw. odbiór instalacji niezbędny jest to tzw. odebrania budowy tj. by formalnie można się było w danym lokalu zameldować. Ale są to formalności które załatwia się w gminie, tj. urzędzie który wydaje pozwolenie na budowę. Wcześniej było tak, że uprawnienia SEP do 1 kV kategorii E były chonorowane i taki delikwent mógł złożyć podpis na protokole odbioru budynku w pozycji "instalacje elektryczne". Czy coś się obecnie zmieniło (czy jak mówią niektórzy potrzebne są uprawnienia kat. D) - nie wiem. Zdrowy rozsądek podpowiada, że nic zmienić się nie powinno, ale głowy za to nie dam.

    Pozdrawiam
    Andrzej
    ps. Mam oba uprawnienia tj. E i D - ale jeszcze z nich nie korzystałem. Mam nadzieję że wybuduję się i sam sobie "podpiszę" odbiór zanim skończy się ich ważność.

  12. #12

    Domyślnie

    Zgadza się wszystko. pomiary elektryczne i orzeczenie są potrzebne do odbioru budynku (nie dla ZE!)
    Wg aktualnych norm (Prawo Budowlane) potrzebne są uprawnienia pomiarowe E do wykonania pomiarów i uprawnienia D pomiarowe do orzekania- podstawa prawna: Rozporządzenie MG z 16 marca 1998 roku w sprawie kwalifikacji dla osób zajmujących się eksploatacja urz. instalacji i sieci ... (Dz. U. nr 59 z 98r. poz 377)

  13. #13

    Domyślnie

    Panowie, moglibyście podać konkretnie skąd taka interpretacja, że prace kontrolno pomiarowe muszą wykonywać osoby posiadające uprawinienia "E" i "D"?
    Według moich informacji Komisja Kwalifikacyjna SEP określa że uprawnienia "E" z odpowiednim wpisem uprawniają do przygotowania i przeprowadzania pomiarów oraz sporządzania protokołów badań i oceny wyników pomiarów. Dla uprawnień "D" przewidziano również możliwość nadawania uprawnień pomiarowych ale jedynie do kierowania i nadzorowania tych czynności.
    Konieczność posiadania uprawnień typu "D" jak wiemy określa kierownictwo zakładu w zależności od podziału organizacyjnego, a dotyczy osób na stanowiskach kierowniczych.
    Protokoły sporządzają i podpisują osoby WYKONUJĄCE pomiary (z uprawnieniami "E"). Podpisywanie protokołów przez osobę nadzorującą może nastąpić gdy wynika to ze schematu organizacyjnego i wewnętrznych zarządzeń przedsiębiorstwa.
    W ubiegłym roku było w Krakowie seminarium SEP na ten temat, pod przewodnictwem dr Jana Strzałki. W biuletynie INPE nr 39 jest artykuł "Wymagania norm i przepisów odnośnie badań odbiorczych i eksploatacyjnych instalacji i urządzeń elektrycznych". Rozporządzenie z Dziennika Ustaw 1998 poz. 377 (cytowane przez kolegów) a także nowelizację z Dz. Ustaw 2000 poz. 187 było znane i omawiane.
    Jakiś kolejny pomysł Pana Boczkowskiego i kolesiów z COBR?

  14. #14

    Domyślnie

    Oczywiście posiadając E z pomiarami można wykonać pomiary i NALEŻY się podpisać pod protokołem. Jednak nie można (zgodnie z ustawą ww)orzekać o prawidłowości wykonania instalacji!

  15. #15

    Domyślnie

    Tomgorze. Upewniłem się w Komisji Kwalifikacyjnej Krakowskiego SEP. Nie jest wymagane aby protokoły czy też wnioski końcowe podpisywała osoba z zaświadczeniem kwalifikacyjnym typu "D". Moje pytania wywołały zdziwienie. Ale nie pierwszy to i nie ostatni raz napotykamy na niejednoznaczne interpretacje.

  16. #16

    Domyślnie

    Mar_cik spytaj się o orzeczenia. Jak wspomniałem osoba mierząca (uprawnienia E) musi się podpisać na protokole pomiarowym. Przecież to ona zrobiła pomiary. Jest to warunek konieczny ale niewystarczający do zamknięcia tematu: instalacje elektryczne

  17. #17

    Domyślnie

    Ależ pytałem, o orzeczenia końcowe również, zarówno dla odbiorów jak i badań eksploatacyjnych. Mając zaświadczenie typu "D" (z uprawnieniami do pomiarów) orzeczenia końcowe można podpisywać. Ale wymagane jak twierdzą nie jest.
    (ekspertyzy oczywiście rządzą się innymi prawami).

  18. #18

    Domyślnie

    Jak widać jeden kraj, jedno prawo, a kazdy sobie...
    Podrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony