dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 46
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie Kuchnia wegetariańska

    Jeśli ktoś ma ciekawe przepisy na sprawdzone, bezmięsne dania, będę wdzięczna.
    Ostatnio edytowane przez amalfi ; 13-02-2013 o 21:52

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    Ja oczywiście też będę wklejać swoje propozycje. Jutro postaram się coś zamieścić.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    Stronka:

    http://www.wegetarianizm.net/mieso-morderstwo.html


    Czas na przepis.
    Dziś zapraszam na kotleciki z kaszy jęczmiennej.

    Ugotować torebkę kaszy, wystudzić. Średnią cebulę pokroić w kostkę i zesmażyć na oliwie. Pół kajzerki namoczyć na 5 minut w mleku. Do kaszy dodać odciśniętą bułkę, zesmażoną cebulkę, sól, pieprz, paprykę słodką, ostrą, majeranek i co kto lubi. Wbić jajko. Wyrabiać masę, dosypując suchej tartej bułki, aż masa się stanie dość gęsta, zwarta i lepka. Mokrymi rękami formować kotleciki, obtaczać w bułce i samżyć na złoto. Z jednej torebki wychodzi 6 do 7 kotlecików.
    Dziś podałam z młodą kapustką.




  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    Zupa z czerwonej soczewicy.
    Nie mam zdjęcia, ale przepis jest wypróbowany. Polecam szczególnie na zimne dni, bo wspaniale rozgrzewa.

    Składniki:
    - szklanka soczewicy
    - 5 marchewek
    - cebula
    - biała część pora
    - pół selera
    - korzeń pietruszki
    - pół szklanki przecieru (nie koncentratu) pomidorowego lub zesmażonych pomidorów
    - ząbek czosnku
    - ziele angielskie
    - liść laurowy
    - 2 l wody
    - oliwa
    - pół łyżeczki słodkiej papryki
    - pół łyżeczki chili
    - sól i pieprz

    Kilka godzin przed gotowaniem soczewicęzalać wodą i odstawić. Cebulę i czosnek siekamy i w garnku przez chwile podsmażamy na oliwie. W czasie smażenia obieramy 2 lub 3 marchewki, seler, por, pietruszkę i wrzucamy do garnka. Zalewamy wodą, wrzucamy liść i ziele i solimy. Gotujemy około pół godziny.
    Po tym czasie warzywa wyjmujemy i odkładamy do miski. Do pozostałego wywaru wsypujemy odcedzoną soczewicę z resztą drobno pokrojonych marchewek. Gotujemy 15 minut.
    Warzywa wcześniej wyjęte miksujemy blenderem z pomidorami na jednolitą masę. Doprawiamy paprką i pieprzem (zależy od gustu). Zmiksowane wlewamy do garnka z soczewicą, mieszamy i gotujemy jeszcze kilkanaście minut.

    Smacznego.
    Ostatnio edytowane przez amalfi ; 16-06-2012 o 00:57

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    Tarta szpinakowa na francuskim cieście

    Zesmażyć szpinak doprawiając solą, pieprzem, czosnkiem i gałką muszkatołową.
    Dodać ser ricotta, starty parmezan i wbić jajka (na 2 opakowania mrożonego szpinaku 3 jaja)

    Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Rozlożyć gotowe ciasto francuskie robiąc brzegi z ciasta. Wylać masę i wstawić do nagrzanego do 210 st. piekarnika. Piec, aż szpinak nabierze złotawego koloru.



    Masa szpinakowa na cieście:



    Upieczone.



    Smacznego.


  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    Szybki, ale smaczny sos do makaronu.



    Jedną cebulę posiekać drobno. 4 - 5 średnich pomidorów sparzyć, obrać ze skóry i pokroić w kostkę. Na rozgrzaną oliwę wrzucić cebulę, wcisnąć 2 ząbki czosnu. Jak cebula się zeszkli, wrzucić pomidory i na małym ogniu smażyć, aby około połowa wody odparowała. 8-10 czarnych oliwek bez pestek pokroić w krążki i wrzucić do sosu. Doprawić trzema szczyptami tymianku (nie za dużo, aby nie zdominować smaku), solą i pieprzem. Twardy żółty ser zetrzeć na tarce i wrzucić do sosu. Chwilę posmażyć, aby ser się rozpuścił. Sera ma być około 5 łyżek.
    Gdy pomidory odparowują, ugotować makaron (ja użyłam penne rigate) około 200 g, czyli na dwie dość spore porcje. Gdy sos jest gotowy, wrzucić do niego makaron i dobrze wymieszać. Dlatego warto użyć głębszej patelni albo rondla. Gotowe.

  7. #7
    Gosc_123
    Guest
    Gosc_123

    Domyślnie

    To ja Ci Amalfi dorzucę makaron z sosem orzechowym, który bardzo lubię.

    Do sosu potrzeba:
    100g orzechów włoskich
    2 ząbki czosnku (lub mniej, jak pasuje)
    2-3 łyzki tartego parmezanu
    1/3 szkl. oliwy z oliwek
    1/2 szkl. śmietany kremówki
    sól,
    pieprz,
    natka pietruszki (sporo!)

    Orzechy, czosnek, parmezan utrzeć, dodać oliwę i śmietanę. Ugotować ulubiony makaron, połączyć z sosem, posypać parmezanem, pietruszką i udekorować połówkami orzechów.

    W wersji dla mięsożerców, można dodać zgrillowaną i pokrojoną w kostkę pierś kurczaka.

    Smacznego

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    Dzięki Indy-k za przepis. W najbliższym czasie na pewno zrobię taki sosik.


    Dziś robiłam coś w rodzaju gulaszu. Wyszło bardzo dobre.

    Opakowanie serka tofu pokroić w kostkę 1,5x1,5 cm. Na głębokiej patelni rozgrzać oliwę i obsmażyć tofu na zloto. Dodać wyciśnięte 2 ząbki czosnku i posiekaną drobno czerwoną cebulę (średnią) i zeszklić. Dorzucić 2 małe papryki posiekane w kostkę i 3 młode nieduże cukinie również w kostkę. Chwilę posmażyć, doprawić solą, pieprzem i kilkoma szczyptami przyprawą zioła prowansalskie, a jak już wszystko będzie trochę "przyłapane" , zalać wodą i dusić na wolnym ogniu aż warzywa zmiękną. Jak woda wyparuje, uzupełniac w trakcie duszenia. Ja zagęściłam odrobiną mąki, ale nie jest to konieczne. Ja podałam z młodymi ziemniakami i sałatą, ale myślę, że z ryżem czy pieczywem też będzie bardzo dobrze się komponować.


  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    Zachęcona opinią w sąsiednim wątku, wklejam smaczny dodatek. Zblanszowane i usmażone zielone szparagi w towarzystwie tak samo przygotowanych młodych porów. U mnie były z boczniakiem i ziemniakiem.


    Ostatnio edytowane przez amalfi ; 21-06-2012 o 16:22

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    Analogicznie do przedstawionych powyżej można zrobić kotleciki z ryżu. Są "lżejsze'. Ugotowany ryż wystudzić i doprawić ulubionymi przyprawami. Dodać namoczoną i odciśniętą bułke. Powstałą masę uzupełniać byłką tartą, aby się zagęściła i kotleciki trzymały się kupy. Bardzo dobrze smakują z sosem pomidorowym albo pieczarkowym.

    Masa z przyprawami:


    Gotowe:

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    Pikantny gulasz sojowy.


    Jedno opakowanie kostki sojowej (można kupić w supermarketach) ugotować do miękkości w warzywnym bulionie. Cebulę, paprykę pokrojeone w kostkę oraz wyciśnięty czosnek 9ze 2 - 3 ząbki) przesmażyć na oliwie. Wrzucić soję, doprawić solą, pieprzem, ostrą i łagodną papryką, majerankiem i można jeszcze jakimś ulubionym ziółkiem do smaku. Chwilę jeszcze posmażyć ciągle mieszając Jak się chce mieć gęściejszy sos, posypać łyżką albo dwoma mąki, pomieszać i zalać wodą. Dusić około 20 min. aż wszystko będzie miękkie.

    Podawać z dowolnymi dodatkami. Ja podałam z ziemniakami i sałatą z jogurtem. Jutro ten sam gulasz będzie do makaronu.




  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    Niby nic, ale smaczne.
    Panierowane boczniaki. Wymyć, pomoczyć w mleku, doprawić, panierować i smażyć.


  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    Pora na kolejny mój wynalazek. Lekką, pachnącą i łatwą do zrobienia przekąskę.

    Do miski miksera wrzucamy suszone pomidory, czarne oliwki (bez pestek), cebulę, trochę oliwy i przyprawy w zależności od gustu i zmiksować.



    Powstanie coś w rodzaju czerwonego pesto.



    Gotowe płaty francuskiego ciasta rozmrozić, podzielić na kwadraty (jeden płat na dwa), nakładać łyżką farsz i zawijać jak poniżej. Zlepić ciasto, aby się w czasie pieczenia nie rozpadało.



    Ułożyć na wyłożonej papierem do pieczenia blasze:



    Rozgrzać piekarnik do około 200 - 220 stopni, wstawić blache i piec aż będą miały złoty kolor. Nie podam czasu pieczenia, bo sama piekę na oko ze względu na mój stary zwariowany piekarnik.



    Gotowe. Do tego kieliszek schłodzonego, białego winka i mmmmmmm.
    Uwaga. Masa na surowo ma bardzo intensywny smak, który nie każdemu odpowiada, ale po upieczeniu smak łagodnieje.

  14. #14
    Gosc_123
    Guest
    Gosc_123

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że ta przekaska jest super! Moje smaki

    Ja robię przekąskę z francuza dając do środka gruszkę i ser pleśniowy, Też baardzo polecam!

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    Cytat Napisał Indy-k Zobacz post
    Wydaje mi się, że ta przekaska jest super! Moje smaki

    Ja robię przekąskę z francuza dając do środka gruszkę i ser pleśniowy, Też baardzo polecam!
    Indy-k, a jak to robisz? Surowa gruszka? Napisz cos więcej.

  16. #16
    Gosc_123
    Guest
    Gosc_123

    Domyślnie

    Cytat Napisał amalfi Zobacz post
    Indy-k, a jak to robisz? Surowa gruszka? Napisz cos więcej.
    Gruszka surowa. Można obrać - ja nie obieram. Kroję w cienkie plasterki ok. 2mm. Ciasto dzielę na kwadraty, układam gruszkę (1-2plasterki) i na to łyżeczka sera pleśniowego - tyle by można było zlepić rogi, bo moja przystawka jest w kształcie sakiewek. Smaruję ciasto roztrzepanym jajkiem i do pieca aż do zrumienienia.
    Uwielbiam połaczenia takich smaków - słodkiej gruszki i słonego pleśniaka.

    Ten przepis to modernizacja przepisu na tartę z WhitePlate - też smaczna!

    Tarta z gruszką i serem pleśniowym

    1 op. ciasta francuskiego o wadze 250-300 g
    1 duża gruszka
    120 g sera niebieskiego (dowolnego)
    100 ml śmietany
    1 jajko
    2 łyżki pestek słonecznika
    opcjonalnie: 2 łyżeczki kminku

    Ciasto rozwijamy i wkładamy do okrągłej formy.
    Wylepiamy nim blaszkę, nadmiar obcinamy ostrym nożem i odkładamy na bok.
    Śmietanę ubijamy z jajkiem w miseczce.
    Gruszkę obieramy, delikatnie wydrążamy gniazdo nasienne i kroimy w cienkie plasterki.
    Plasterki gruszki układamy na cieście dookoła brzegu. Następnie wsypujemy pokruszony ser i nasiona słonecznika, na wierzch wlewamy śmietanę z jajkiem. Ze ścinków ciasta wykrawamy foremką dowolne kształty i układamy na tarcie. Smarujemy je odrobiną śmietany z jajkiem i posypujemy kminkiem.
    Piekarnik nagrzewamy do 190 st C. Wstawiamy tartę i pieczemy ok. 35-40 minut.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    Pora wakacji to pora fioletowych zębów. Może to nie jakieś specjalnie wegetariańskie danie, ale nie sposób nie wspomnieć o jagodziankach.

    Składniki:
    1 kg mąki
    1 całe jajko + 5 żółtek
    1 rozpuszczone maslo
    10 dag drożdży
    szklanka mleka (cieplego, ale nie gorącego)
    cukier wanilinowy
    pół szklanki cukru
    Trochę masła, mąki i cukru na kruszonkę
    masło do wysmarowania blachy albo papier do pieczenia
    jedno jajko do posmarowania bułeczek

    Na farsz:
    jagody (na tę ilość ciasta około półtora litra)
    cukier (posypać jagody i wymnieszać)
    około 2 płaskie łyżki mąki kartoflanej, ktąra też trzeba wsypać do jagód i wymieszać, aby farsz lepiej się trzymał)

    Mleko wlać do dużej miski, wkruszyć do niego drożdże, dodać cukier i ze 2 łyżki mąki, wymieszać. To jest zaczyn, który należy odstawić w ciepłe miejsce. Jak zacznie rosnąć, wsypać/wlać pozostałe składniki i ręką w misce wyrobić ciasto. Ma odchodzić od miski. Jak cos jest nie tak z tym odchodzeniem, to dodać w zależności od potrzeby albo ciepłego mleka albo mąki.
    Odstawić ciasto w misce w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na około od pół do godziny. Jak wyrośnie, wyrzycić na posypaną mąką stolnicę, rozklepać ręką na grubość około półtora cm i szklanką wykrawać kółeczka. Kółeczko rozciągnąć na ręce, kłaść około łyżkę jagód i zlepiać formując okrągłe bułeczki.
    Ułożyć na posmarowanej tłuszczem lub wyłożonej papierem blasze, posmarować roztrzepanym jajkirem i posypać kruszonką:



    Piec w 170 stopniach z termoobiegiem około pół godziny. Ale mój piekarnik jest szalony, więc najlepiej obserwować bułeczki.

    No i gotowe:



    Smacznego.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    Po słodkościach czas na coś konkretniejszego. Wprawdzie o szpinaku już było,, ale co tam. Dziś proponuję makaron ze szpinakiem, czyli bardzo szybkie, bardzo smaczne i bardzo sycące danie. Użyłam mrożonego szpinaku. Zesmażyć go na sporej ilości masła, bo szpinak ma to do siebie, że chłonie to masełko jak gąbka. Dodac trochę czosnku, sera rocotta i odrobinę śmietany. Wymieszać z kluchami i gotowe. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	p7160390__536457.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	79,5 KB
ID:	125662

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    Przepraszam za formę wiadomości, ale ten nowy edytor nie pozwala nic zrobić jak trzeba.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    Coś, czego gotuję zawsze bardzo dużo, bo jak już ugotuję, to dolewam sobie i dolewam aż się skończy.
    Chodzi o barszcz czerwony zabielany z tłuczonymi ziemniakami. Próbowałam go i z barszczem na zakwasie i z grzybkiem, ale jednak najbardziej smakuje mi w takiej postaci jak poniżej.

    Obrać i pokroić buraki, zalać wodą, doprawić przyprawą typu vegeta (ja preferuję warzywko). Jak kto uczulony na wegetowskie przyprawy, to buraki trzeba gotować w warzywnym bulionie i dosolić. Jak się jakiś czas pogotują, trzeba zakwasić. Ja się nie certolę i zakwaszam octem. Wlewam łyżkę albo dwie i gotuję aż buraki zmiękną. Potem zabielam odrobiną mąki i śmietaną.
    Równocześnie gotujemy zmieniaki i smażmy na zloto na oleju posiekaną cebulkę. Jak ziemniaki są gotowe, wlewamy do nich trochę mleka, wrzucamy cebulkę i tłuczemy.
    Na talerzu nakładamy razem, robimy jeszcze kleksa ze śmietany w barszczu, posypujemy koperkiem i smacznego.


Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony