dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    natalia_p

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    2

    Domyślnie Prośba o pomoc - izolacja przeciwogniowa ściany zewnętrznej lub okien

    Dzień dobry.

    Umieściłam już ten post w kategorii "Wykończenie ścian; elewacje zewnętrzne". ale wydaje mi się, że być może raczej tu znajdę kogoś, kto będzie w stanie podpowiedzieć mi coś w nurtujących mnie kwestiach.

    Sytuacja wygląda następująco:
    - planujemy nadbudowę istniejącej kamienicy o piętro + użytkowe poddasze. Mamy zaplanowane okna na linii obecnych okien w kamienicy, 6 z nich znajduje się mniej niż 2 metry od elewacji sąsiedniej kamienicy (kamienice tworzą typową zabudowę zwartą);
    - sąsiednia kamienica została nadbudowana, ocieplona i otynkowana kilka lat temu. Okazuje się, że wbrew przepisom i projektowi została ocieplona najtańszym styropianem, który - według strażaka wciągniętego w etap projektowy - nie spełnia norm niepalności;
    - nasz architekt oświadczył, że w związku z tym musimy w 6 naszych oknach zamontować żaluzje przeciwogniowe.

    Teraz pojawiają się pytania:
    - czy ktoś wie ile kosztują takie żaluzje? Ja nie mogę się takich informacji doszukać w Internecie. 2 okna będą mieć wymiary 1140x1400, 2 po ok. 1000x850, i 2 będą dachowe po ok. 1000x1400. Chodzi mi chociaż o rząd wielkości, bo jedyna informacja, którą znalazłam, mówiła coś o ponad 7000zł za jedną taką żaluzję.

    - czy istnieje jakaś substancja, którą ewentualnie można by pokryć fragment elewacji sąsiada (przezroczysta), aby stworzyć na niej niepalną powłokę? Gdyby te żaluzje miały nas kosztować ok. 40000 zł, to być może zakup i nałożenie takiej substancji byłoby tańsze

    Będę wdzięczna za wszelkie rady i komentarze w tym temacie. Wspomnę, że raczej nie chcielibyśmy iść z sąsiadem na noże, więc zgłoszenie gdzieś faktu zastosowania niewłaściwego materiału ociepleniowego i zmuszenie do jego wymiany nie stanowi dla nas raczej wyjścia.

    Pozdrawiam,

    Natalia

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Tak na szybko analizując powodem prawdopodobnie jest niezachowanie odległości miedzy budynkami zgodnie z WT 2009 które podają minimalne odległości od działki i ewentualne możliwości zmniejszenia tej odległości.

    "§ 12. 3) rozbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli w pasie o szerokości 3 m wzdłuż tej granicy zostaną zachowane jego dotychczasowe wymiary, a także nadbudowę tak usytuowanego budynku o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy nie może być otworów okiennych lub drzwiowych,"

    Co do styropianu, to niezależnie od jakości posiada on klasę reakcji na ogień E lub F co oznacza że jest palny.

    Jeśli dobrze zrozumiałem, stanowisko strażaka polega na tym, ze zasłaniając otwory uniemożliwią one przeniesienie pożaru z domu na palną elewacje sąsiadów. Rozwiązaniem tańszym aniżeli żaluzje będzie chyba tylko zmiana materiału izolacyjnego elewacji sąsiada, aczkolwiek ciężko powiedzieć jak w świetle ww. przepisu odniesie się do tego straż.
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony