dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    roman-z

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    silesia
    Posty
    3

    Domyślnie dylematy mieszczucha - remont domu czy rozbiórka i budowa nowego

    Witam wszystkich.
    Jako że jest to mój pierwszy post to z góry sorki za ewentualną gafę czy też pytanie w złym dziale.

    Mam możliwość przeprowadzenia się na wieś do domu z lat '50 i mam dylemat: remontować czy zburzyć i postawić nowy.
    Dom składa się z 2 pięter i strychu, jest nieocieplony, ma przechodnie pokoje. I znajduje się na granicy działki.
    Jeśli byłby remontowany to na pewno zlikwidowałbym piętro przerabiając je na strych lub tzw. użytkowe poddasze. Oczywiście ociepliłbym i przerobiłbym parter tak, aby do każdego z pomieszczeń można było wejść z klatki schodowej.
    Jeśli wybrałbym drugą opcję to wybudowałbym mały i tani domek (ok 80-120m2).

    I teraz pytania:
    1. Są w ogóle specjaliści którzy mogą dokonać oględzin domu (i przy okazji sprawdzić stan fundamentów, ścian itp) i wycenić przeróbkę?
    2. Czy w związku z tym, że dom znajduje się na granicy działki (kiedyś tak się budowało, w tej chwili chyba tak już nie można), można w ogóle go przerabiać?
    3. Czy jeśli budowany byłby nowy dom na działce to może znajdować się na granicy działki (działka jest długa ale bardzo wąska) czy jest wymagana jakaś minimalna odległość (słyszałem coś o 3 metrach jeśli są okna po stronie granicy ale nie jestem pewny czy to prawda)?
    4. Jak w ogóle wygląda kwestia rozbiórki starego domu? Ile to może kosztować, czy trzeba zgody jakiegoś instytutu, czy można niektóre materiały ponownie wykorzystać?
    5. Czy budowa taniego domu (tani kosztem ale nie żeby się zawalił po kilku latach) to tylko z prefabrykantów, z bali, w stylu kanadyjskim lub skandynawskim? A jeśli tak to czy warto bo na stronach producentów tylko pozytywy (wiadomo że obiektywizmu za dużo tam nie ma).

  2. #2
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał roman-z Zobacz post
    2. Czy w związku z tym, że dom znajduje się na granicy działki (kiedyś tak się budowało, w tej chwili chyba tak już nie można), można w ogóle go przerabiać?
    Warunki budowy nowego budynku bliżej, niż 4 m od granicy działki, znajdziesz w Rozporządzeniu Min. Infrastruktury z 2002 r.
    Miałem podobną sytuację (rozbudowa starych budynków stojących blisko granicy z ich częściową rozbiórką). Wobec niemożliwości załatwienia sprawy w miejscowym Starostwie musiałem wystąpić o zgodę o odstępstwo od aktualnie obowiązujących przepisów do Ministerstwa Infrastruktury, którą odpowiednio argumentując - otrzymałem!!
    Po jej uzyskaniu miejscowi urzędnicy nie śmieli już stawiać żadnych innych przeszkód .

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 23-06-2012 o 20:45

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    dom z "początku lat 50-tych rozumiem wieku XX"

    nie powinien być w złym stanie technicznym

    czyli pewnie tylko trzeba będzie;

    wersja 1 - obielić i mieszkać

    wersja 2 - lux wymienić wszystkie instalacje, okna, kafelki itp


    z stawianiem nowego domu w granicy mogą być problemy

  4. #4

    Domyślnie

    Odpowiedziałam ci na priva bo kilka tematów niżej jest podobny.
    Ostatnio edytowane przez kinka ; 24-06-2012 o 07:50

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał roman-z Zobacz post
    Witam wszystkich.
    5. Czy budowa taniego domu (tani kosztem ale nie żeby się zawalił po kilku latach) to tylko z prefabrykantów, z bali, w stylu kanadyjskim lub skandynawskim? A jeśli tak to czy warto bo na stronach producentów tylko pozytywy (wiadomo że obiektywizmu za dużo tam nie ma).
    Też tak kiedyś myślałem. Realia są takie - prefabrykowany dom będzie albo drogi, albo spieprzony tak że będziesz żałował do końca życia.
    Najbardziej ekonomicznie wychodzi dom w kształcie stodoły, z gazobetonu ocieplonego styropianem.

  6. #6

    Domyślnie

    ad. 1 - Tak, są tacy specjaliści. Po sprawdzeniu, co jest do zrobienia, powiedzą Ci przy okazji, czy to jeszcze jest remont, czy już nie.
    ad. 2 - W tej chwili też można tak budować, ale przy spełnieniu pewnych warunków. Wstępnie możesz sobie przejrzeć rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie; polecam zlecenie analizy komuś, kto ma opanowane to rozporządzenie.
    ad. 3 - Minimalne odległości podane są w wyżej wspomnianym rozporządzeniu. Dla ścian z otworami okiennymi to akurat nie 3 m, a 4 m.

  7. #7

    Domyślnie

    Odpowiadając ogólnie na pytanie w temacie,radziłbym zdecydowanie zburzyć..i postawic nowy.
    Na pewno taniej,na pewno lepiej,na pewno przyszłosciowo(koszty eksploatacjii,bezproblemowa sprzedaz itd.),remonty starych domów zawsze nalezą do dość drogich i poza nielicznymi wyjątkami nie maja sensu tym bardziej jesli mamy do czynienia z domem postawionym w latach 50-tych(słabe materiały,wykonastwo)Sprawdzone w praktyce.
    pozdrawiam

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    roman-z

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    silesia
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Mam nad czym myśleć teraz

  9. #9

    Domyślnie

    Jaką szerokość ma działka ? Poniżej 16 m można wybudowac dom w odległości 1,5 metra od granicy. Zdecydowanie byłabym za nowym domem - małym, tanim w budowie i eksploatacji. Stary dom nie zawsze można zrobic tak jak byśmy chcieli , metraż też niekoniecznie musi nam odpowiadać ( piszę z doświadczenia), więc lepiej wybudować dom "pod nas". Nie bierzesz pod uwagę opcji sprzedania domu i za te pieniądze wybudowania nowego na szerszej działce?

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    roman-z

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    silesia
    Posty
    3

    Domyślnie

    działka ma ok 12m szerokości. wszystko biorę pod uwagę

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony