dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 51 z 70
Pokaż wyniki od 1.001 do 1.020 z 1397
  1. #1001
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Wylewki to jakies 22-24zł/m2, o tyle zmniejszy się koszt ogrzewania podlogowego, jeśli bedzie w płycie.
    Z drugiej strony pod plyta musisz dać wytrzymalszy (drozszy) styropian, wiec te kilkanascie m3 styropianu, ktoze przewedruja pod płyte bda kosztowały wiecej.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  2. #1002
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Wylewki to jakies 22-24zł/m2, o tyle zmniejszy się koszt ogrzewania podlogowego, jeśli bedzie w płycie.
    Z drugiej strony pod plyta musisz dać wytrzymalszy (drozszy) styropian, wiec te kilkanascie m3 styropianu, ktoze przewedruja pod płyte bda kosztowały wiecej.
    Dziękuję za odpowiedz, przekonałeś mnie do takiej formy ogrzewania, którą sam wybrałeś. Minus to mniejsza akumulacja i szybkość budowy, plus to niewielkie oszczędności, większe możliwości zmian w aranżacji pomieszczeń.

    Twój dziennik jest skarbnicą wiedzy z której będę czerpał pełnymi garściami, dziękuję.

  3. #1003
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Skończyłem! Również wielkie dzięki za ciekawy dziennik -- także zaczerpnę. Zwłaszcza odnośnie celulozy na dachu. Aczkolwiek zastanawia mnie jaki był główny cel zastosowania tego typu ocieplenia? Również rozważam na dachu ten element (także między krokwiami, o ile jest jakaś sensowna technika nadmuchu od dołu na wiszące elementy), nie ze względu na parametry izolacyjne, lecz umiejętności "radzenia" sobie tego materiału z wilgocią...
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  4. #1004

    Domyślnie

    @Myjk, nie jestem @fotohobbym, ale moim zdaniem celuloza jest niezła*) szczególnie na płaski nasyp (na GK), tam gdzie jest większy galimatias (rury WM, wieszaki i inne takie) bo bezspoinowo otacza te różne badziewia. Na skosach już chyba nie jest tak atrakcyjna. Jeśli chodzi o wilgoć, to przy WM myślę że ta właściwość nie jest jakaś wybitnie niezbędna, choć raczej fajnie że jest.

    *) Piszę "niezła" a nie "idealna" bo jednak trochę siada, i najpewniej robią się miejscami małe pustki powietrzne pod niektórymi elementami

    BTW, czy Ty jesteś @Myjkiem bywalcem pl.comp.dtp?

  5. #1005
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Jeśli chodzi o wilgoć, to przy WM myślę że ta właściwość nie jest jakaś wybitnie niezbędna, choć raczej fajnie że jest.
    Przy czym jeśli wyrzuci się tam "zużyte" powietrze wentylacyjne (a taką mam chęć) to już w zasadzie będzie niezbędna.

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    BTW, czy Ty jesteś @Myjkiem bywalcem pl.comp.dtp?
    Tak, niestety tam już niewiele się ostatnio dzieje.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  6. #1006
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Skończyłem! Również wielkie dzięki za ciekawy dziennik -- także zaczerpnę. Zwłaszcza odnośnie celulozy na dachu. Aczkolwiek zastanawia mnie jaki był główny cel zastosowania tego typu ocieplenia? Również rozważam na dachu ten element (także między krokwiami, o ile jest jakaś sensowna technika nadmuchu od dołu na wiszące elementy), nie ze względu na parametry izolacyjne, lecz umiejętności "radzenia" sobie tego materiału z wilgocią...
    Głownie dlatego, źe posiada wieksze ciepło własciwe od welny, wiec lepiej tuszuje zmiany temperatury w trakcie letnich upałów, (korzystniejsze przesuniecie fazowe). Dodarkowo gryzonie nie bardzo potrafia sie w miej zagnieżdzić no i z ogniem radzi sobie zadziwiajaco dobrze.
    A, ze chciałem miec izolacje wdmuchiwaną, to celuloza tymi własciwosciami wygrała z granulatem wełny.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #1007
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kalizbi

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    gm.Strawczyn
    Kod pocztowy
    26-067
    Posty
    175
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Witam!
    Chcę zastosować identyczny wentylator do DGP jak u Ciebie ale obawiam się własnie bardzo małego sprężu , możesz ocenić jak się sprawuje i jakiej długości masz kanały po stronie tłoczenia?
    Pozdrawiam kalizbi
    Dom przy PRZYJEMNEJ 5 - budowa pod lasem http://forum.muratordom.pl/showthrea...dowa-pod-lasem

  8. #1008
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kalizbi Zobacz post
    Witam!
    Chcę zastosować identyczny wentylator do DGP jak u Ciebie ale obawiam się własnie bardzo małego sprężu , możesz ocenić jak się sprawuje i jakiej długości masz kanały po stronie tłoczenia?
    Pozdrawiam kalizbi
    Dmucha na tyle dobrze, ze na przyszły sezon zaopatrzę go w regulator obrotów. Bo choc sam w sobie jest cichy, to powietrza rusza tyle, że troche je na anemostacie słychać.
    Kanał jest długości 1.5m w pionie i ok5-6m w poziomie. Wentylator jest 50cm od anemostatu.

    Jakieś większej instalacji tym nie napedzisz.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #1009
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Mógłbyś powiedzieć jak sprawdza się spoina korkiem paneli z płytkami?
    Nie mogę znależć odpdniej listwy do połaczenia owych materiałów, stąd moje pytanie.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  10. #1010
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jest ok, tylko trzeba jakimś lakierem od gory spoinę przejechać, to brud łapie. Chyba, że zalży ci na ciemniej
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #1011
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Dzięki, troche mnie uspokoiłeś. Wejdę w korek z lakierem
    Pozdrawiam.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  12. #1012
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Beskidziak

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    507

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Dmucha na tyle dobrze, ze na przyszły sezon zaopatrzę go w regulator obrotów. Bo choc sam w sobie jest cichy, to powietrza rusza tyle, że troche je na anemostacie słychać.
    Kanał jest długości 1.5m w pionie i ok5-6m w poziomie. Wentylator jest 50cm od anemostatu.

    Jakieś większej instalacji tym nie napedzisz.

    Patrz uczyłem się na Twoim dzienniku i jakoś to przeoczyłem. Mam zwykłą turbinę kominkową i ta pomimo skręcenie obrotów huczy aż miło ( niemiło raczej). Jak ja to przeoczyłem........

  13. #1013
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Turbiny są głośne, ale maja też wielokrotnie większą wydajność. Jeśli masz kilka punktów DGP, to niewiele byś z takm wentylatorkiem zdziałał...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #1014
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar chemical
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Brzeźnica k. Dębicy
    Kod pocztowy
    39-207
    Posty
    399

    Domyślnie

    Kolego fotohobby mam parę pytań odnośnie zastosowanego reku i instalacji ogólnie:
    W DTR są takie zapisy odnośnie ochrony przeciwzamrażaniu:

    "Jeżeli temperatura powietrza nawiewnego spada poniżej -5°C, wentylator nawiewny wyłącza się, a wentylator wyciągowy działa
    dalej przy zmniejszonej prędkości, co zapobiega powstawaniu szronu na wymienniku ciepła."

    Tylko w takim razie nie dostajemy świeżego powietrza, no chyba, że uchylimy okno. Jak sobie z tym poradziłeś, bo nie ma w tym grzałek przecież ?
    Jeden z dostawców twierdzi, że nawet jakby wrzucić grzałkę to trzeba by sterownik przerabiać albo coś, bo nie jest to wprost dostępne.

    U mnie w ogóle, reku będzie w nieogrzewanym garażu, więc do rurki odprowadzenia skroplin dołożę kabel grzewczy samoregulujący w razie W jak sugerował słynny Pan TB.

    Możesz rzucić okiem na mój autorski projekt instalacji. Co byś ew. poprawił / zmienił ?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Z 241 L parter_MB_wentylacja_rev0.jpg
Wyświetleń:	354
Rozmiar:	90,8 KB
ID:	317824Podobne gabaryty domu mamy i też parterówka.

    Jak najlepiej osiągnąć mniejsze wywiewy w wiatrołapie i spiżarni - czy dać jakieś mniejsze fi rury czy jakieś przepustnice i ustawić na połowę przepływu ?

    Gdzieś czytałem, że w spiżarni lepiej nic niedawać lub dać nawiew i wywiew.

    Okapu nie wpinam nigdzie, tylko filtry przeciwtłuszczowe, robię to w pełni świadomie...

    Wyrzutnie przez ścianę poniżej podbitki dać (obawiam się syfienia), czy lepiej do góry przez dach ? W sumie wolałbym niepotrzebnie go niedziurawić, bo dachówka płaska i brak rozwiązań systemowych puki co.

    Planuję 50cm celulozy, więć rurki raczej dam na górze dolnego pasa wiązarów (22cm), sufit będzie obniżony jeszcze z 20cm - płyty GK, więc rozumiem, że wtedy musiałbym wydłużać anemostaty, czy są z dłuższymi odcinkami ?
    Ostatnio edytowane przez chemical ; 20-05-2015 o 18:50
    Adoptowana parterówka z241, EAh=15kWh/(m2rok), Pu=97m2.
    Dziennik/nocnik:http://forum.muratordom.pl/showthrea...84#post7346184
    Komentarze: http://forum.muratordom.pl/showthrea...80#post7346180

  15. #1015
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    1. Jeśli chodzi o ochrone przeciwzamrożniową, to nawet przy -5 i nieco ponizej C wentylator nawiewny pracował (fakt, ze z obniżoną wydajnoscią.
    Kilka razy wyłączył się na max 10 minut. Co się wówczas dzieje ?
    Rekuperator nawet przy wyłaczonym wentylatorze nawiewnym pociągnie powietrze przez czerpnię i wymiennik, poza tym dom nigdy nie jest idealnie szczelny.

    2.projekt wygląda OK, nie wiem tylko, czy potrzebne dwa anemostaty w wyciągowe w kuchni. Skrzynki rozdzielcze dałbym bliżej centrum budynku - masz duże różnice w dlugosci kanałow nawiewnych w pomieszczeniach 3 i 1.
    One powinny być zblizone długością.
    Co do wyrzutni - mam na ścianie szczytowej, zronił sie sopel 3-5 cm od sciany, kiedy sie topił kropne nie leciały po elewacji.

    3.kanały schowaj jak najgłebiej w izolacji, inaczej będą niepotrzebnie wychładzały (a latem podgrzewały) przepływające w nich powietrze.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #1016
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar chemical
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Brzeźnica k. Dębicy
    Kod pocztowy
    39-207
    Posty
    399

    Domyślnie

    Ad1. A czy -15 nie wyłączy się na parę godzin ? tego się obawiam i dlatego rozważam jeszcze brinka 300
    Ad2. Czy dobrze rozumiem, jak usunę 1 anemostat z kuchni, to strumienie wywiewów w pozostałych anemostatach się automatycznie zwiększą ?
    A jak stłumić te strumienie w spiżarni i wiatrołapie najlepiej ?
    Ad3. Jeśli polecę przewodami przy suficie, to dam skrzynki rozdzielcze w centrum, wcześniej planowałem wyżej na pasem wiązarów
    Adoptowana parterówka z241, EAh=15kWh/(m2rok), Pu=97m2.
    Dziennik/nocnik:http://forum.muratordom.pl/showthrea...84#post7346184
    Komentarze: http://forum.muratordom.pl/showthrea...80#post7346180

  17. #1017
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    1. Ale Brinka z nagrzewnicą ? Bo wymienniki mają te same, wiec bez nagrzewnicy Brink będzie zachowywal sie podobnie.
    Ja w sumie i twk bylem przygotowany za zakup nagrzewnicy z wlasnym sterowaniwm, wtedy w żaden sposob nie wplywa ona na sterownik rekuperatura.
    Nagrzewnica to najbardziej komfortowy system przeciwzamrozeniowy.
    BTW: u mnie przez dw dni bylo -12C tej zimy i wentylator nadal dzialal (ale przerwy w działaniu to jakieś 40% czasu pracy.
    2. Tak, strumienie na wywiewach sie zwiększą. Strumień w wiatrołapie mozna stłumić przepustnicą, albo puszczając kanal "wężykiem" - kazdy zakręt o 90 stopni to opor porownywalmy z 3m przewodu
    3. Jeśli nie chcesz mieć strat na przewodach, to im głębiej, tym lepiej. W gornej warstwie celulozy latem będzie 35-40C, szkoda, żeby ogrzewala ona skrzynki i przewody.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 21-05-2015 o 07:19
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #1018
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar chemical
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Brzeźnica k. Dębicy
    Kod pocztowy
    39-207
    Posty
    399

    Domyślnie

    Ad1 .W brinku excellent 300 - „inteligentny” system przeciwzamrożeniowy z nagrzewnicą wstępną w wyposażeniu standardowym, w wersji 180 brak, ale 180 trochę za mała.
    Ad2. Ok
    Ad3. Ok. Zasugerowałem się instalacją u kolegi, a pierwsze lato przed nim , ma na poddaszu nieużytkowym tylko izolowane rury wełną 2-3cm. U mnie było by izolacji na rurami fi125 ~15cm i nad rurami fi75 ~20cm.

    Jeszcze raz szkic po poprawkach :Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Z 241 L parter_MB_wentylacja_rev0 Model (1).jpg
Wyświetleń:	217
Rozmiar:	94,6 KB
ID:	317909
    Adoptowana parterówka z241, EAh=15kWh/(m2rok), Pu=97m2.
    Dziennik/nocnik:http://forum.muratordom.pl/showthrea...84#post7346184
    Komentarze: http://forum.muratordom.pl/showthrea...80#post7346180

  19. #1019
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Teraz wygląda OK.
    BRINK 180 za mały ? No nie wiem.... Ja wydajności 120m3/h nie przekroczyłem (pisze tu o stałej pracy) a biorac pod uwage, że drugi sezon zimowy to będzie już bez wilgoci technologicznej, to moze nawet z90m3/h wystarczy.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #1020
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar chemical
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Brzeźnica k. Dębicy
    Kod pocztowy
    39-207
    Posty
    399

    Domyślnie

    Do normalnej pracy czyli 95% na pewno OK, trochę za mało na te 5%.
    Ale jest druga sprawa, cena dzisiaj z alledrogo brink 300 - 5690 z vat 23% (nie mam pewności czy jest sterownik, brak danych).
    brink 180 5400 z vat 8% ! i nie ma tam nagrzewnicy
    Adoptowana parterówka z241, EAh=15kWh/(m2rok), Pu=97m2.
    Dziennik/nocnik:http://forum.muratordom.pl/showthrea...84#post7346184
    Komentarze: http://forum.muratordom.pl/showthrea...80#post7346180

Strona 51 z 70

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony