dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie 15cm styroduru z obydwu stron - czy to ma sens?

    Buduję dom ciepły, ale nie mam żadnych ambicji "pasywnych". porotherm + 15cm styropianu na elewacji, 30cm wełny w dach.

    Dom jest częściowo podpiwniczony. Projektant zapisał 15cm styroduru na ściany fundamentowe piwnicy (to rozumiem), ale także po 15cm z każdej strony ścian fundamentowych części niepodpiwniczonej i tutaj mam już wątpliwości, czy warto aż tyle (sam styrodur na całość to prawie 9 tys. zł). Izolacja przeciwwodna cieżka, drenaż, grunt to glina. Ławy posadowione na poziomie od 120 do 250cm pod ziemią.

    Krótko - czy 15cm styropianu z obydwu stron dwumetrowej wysokości ściany fundamentowej jest ekonomicznie uzasadnione? W podłogach za to jest tylko 10cm.

  2. #2

    Domyślnie

    Fundamen dociepl tylko z zewnątrz. W podłogę warto dać więcej niż 10cm

  3. #3

    Domyślnie

    No dobrze, ale że niby ziemia pod domem już nie kradnie ciepła z nieocieplonej wewnętrznej strony ściany fundamentowej?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał honzik Zobacz post
    No dobrze, ale że niby ziemia pod domem już nie kradnie ciepła z nieocieplonej wewnętrznej strony ściany fundamentowej?
    Jest zalecane aby izolować fundament również od wewnątrz, ale kazdy szuka oszczędności i izoluje od zewnątrz. Izolacja z obydwu stron stron fundamentu minimalizuje straty ciepła przez mostek na styku scian z fundamentem. Aby te straty jeszcze ograniczyć trzeba tak samo zaizolowac fundamenty scian wewnetrznych.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jest zalecane aby izolować fundament również od wewnątrz, ale kazdy szuka oszczędności i izoluje od zewnątrz. Izolacja z obydwu stron stron fundamentu minimalizuje straty ciepła przez mostek na styku scian z fundamentem. Aby te straty jeszcze ograniczyć trzeba tak samo zaizolowac fundamenty scian wewnetrznych.
    Też tak myślę, kwestia tylko grubości warstwy styroduru. Czy inwestycja w 15cm zamiast w 10cm ma sens? Czy warto izolować poniżej poziomu przemarzania gruntu?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał honzik Zobacz post
    Też tak myślę, kwestia tylko grubości warstwy styroduru. Czy inwestycja w 15cm zamiast w 10cm ma sens? Czy warto izolować poniżej poziomu przemarzania gruntu?
    lekka przesada te 15 cm. Mozna dla pewnosci dac 25

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tubek

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    91

    Domyślnie

    Fundament strona zewnętrzna od piwnicy 15cm jest ok. Możesz spokojnie dać zwykły elewacyjny (może grafit?), zabezpieczając go odpowiednio przed wilgocią, uważając przy zasypywaniu i robiąc drenaż.
    Fundament strona zewnętrzna bez piwnicy można dać mniej. 10cm spokojnie wystarczy. Wszystko zależy od tego jak ma wyglądać elewacja przy ziemi. Jeśli potrzebujesz grubiej by nie było dużego odcięcia to można dać pasek o większej grubości a pod ziemią cieńszy. Również wystarczy zwykły elewacyjny.
    Fundament strona wewnętrzna to zbędny wydatek. Trochę zminimalizuje straty ale na pewno to się nigdy nie zwróci. Pod domem ziemia jest stosunkowo ciepła (raczej nie przemarza) więc i izolacja gruba być nie musi. Możesz dla własnego spokoju dać z 5cm ? Ale 15cm to po prostu bezsens.

    Zastanów się nad tymi wszystkimi oszczędnościami, które lepiej wykorzystać na ocieplenie elewacji, podłogi czy dachu. Tutaj trzeba dawać grubo. Elewacje daj z 20cm grafitowego. W podłodze również może być trochę więcej ale też nie bez przesady. Tam w końcu mrozu nie ma. 10cm teoretycznie jest ok ale jak masz możliwość to może 2x6cm? 2x8cm? Dach 30cm też dobrze ale jeśli masz możliwość to możesz dać 35 czy 40cm.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał honzik Zobacz post
    No dobrze, ale że niby ziemia pod domem już nie kradnie ciepła z nieocieplonej wewnętrznej strony ściany fundamentowej?
    W Polsce, na głębokości 2 metrów ziemia ma temperaturę około 10 stopni, nawet w zimie, przy -30 na zewnątrz.
    Podłogę sobie trochę zaizoluj, a najbardziej dach.
    Ostatnio edytowane przez netcom ; 18-07-2012 o 23:07

  9. #9

    Domyślnie

    A możesz podać źródło tych danych ?

  10. #10

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez www111 ; 29-07-2012 o 20:58

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Kolega netcom miał na myśli tmp.pod,czy raczej w obrębie fundamentu i chudziaka.Temperatura ta bywa wyższa.Wszystko zależy od izolacji cieplnej pod posadzką i wilgotności piachu wsypanego między fundamenty.Im cieńsza izolacja i bardziej suchy grunt,tym wyższa temperatura.Temperatura gruntu na poziomie 2m,to 5-8oC poza fundamentami.Może z wyjątkiem suwalszczyzny.

  12. #12

    Domyślnie

    A to ciepło 10 C w obrębie fundamentów na 2 metrach (przy-20 C na zewnątrz ) przy cieńszej izolacji to skąd aby się bierze ? Bo w/g mnie to z portfela inwestora .

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    A to ciepło 10 C w obrębie fundamentów na 2 metrach (przy-20 C na zewnątrz ) przy cieńszej izolacji to skąd aby się bierze ? Bo w/g mnie to z portfela inwestora .
    Mnie się zdaje,że z głębi ziemi. Zauważ, że garaże wolnostojące ociepla się od zewnątrz, ale podłoga pozostaje nieocieplona, i temperatura wewnątrz zawsze jest dodatnia pomimo braku ogrzewania.
    W domu się ociepla podłogę, ale bez przesady, szybkość utraty ciepła zależy od różnicy temperatur.
    Dawałbyś 20cm styropianu grafitowego na ścianę, wiedząc że temperatura nigdy nie spadnie poniżej 5oC, i wiatr nigdy nie wieje?

  14. #14

    Domyślnie

    Witam!
    Czytając coraz więcej postów dochodzę do wniosku, że tylko odcięcie sięod mostka cieplnego poziomego na styku ściana fundamentowa/sciana zewnętrzna daje wymierne korzyści. Ideałem jest płyta fundamentowa - ale ja już bloczki kupiłem itp.
    Ja mam zamiar zastosować bloczki isomur/novomur i dalej piąć się do góry BK 600. Ocieplać scianęfundamentową zamierzam tylko do poziomu gruntu (cokół).
    Ocieplenie fundamentu tylko xps -reszta grzi zawilgoceniem i to jeszcze z dwóch stron.
    Grunt wewnątrz ścian fundamentowych jest cieplejszy niż na zewnątrz, ale i tak najzimniejszy jest w strefi krawędziowej na wysokości cikołu. Co z tego, że ściany fundamentowe ocieplimy, skoro to ocieplenie tylko spowolni transfer ciepła.
    Pozdrawiam!

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar BiG35
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    321

    Domyślnie

    Cytat Napisał netcom Zobacz post
    Mnie się zdaje,że z głębi ziemi. Zauważ, że garaże wolnostojące ociepla się od zewnątrz, ale podłoga pozostaje nieocieplona, i temperatura wewnątrz zawsze jest dodatnia pomimo braku ogrzewania.
    W domu się ociepla podłogę, ale bez przesady, szybkość utraty ciepła zależy od różnicy temperatur.
    Dawałbyś 20cm styropianu grafitowego na ścianę, wiedząc że temperatura nigdy nie spadnie poniżej 5oC, i wiatr nigdy nie wieje?
    Dobrze prawi. Dać mu wódki.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony