dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ghare

    Zarejestrowany
    Jun 2002
    Posty
    1

    Domyślnie

    Czy ktos posiada informacje ile kosztuje projekt przyłącza energetycznego docelowego do domu jednorodzinnego (linia napowietrzna) - okolice Warszawy.
    Z góry dziękuję.
    Grzegorz.
    Właśnie rozpoczynam budowę domu jednorodzinnego, wszelkie sugestie mile widziane - szczególnie te pomocne.

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    Od razu mówię, że moja odpowiedź będzie teoretyczną, bo sam się nie przyłączałem (jeszcze).
    Wszystko to mogę powiedzieć o kosztach i zasadach przyłączenia ale do sieci o napięciu 220 i 400 kV, a więc o 1000 razy większym.
    Jednak wydaje mi się, że mam dość dobrą orientację w procedurze( i kosztach) przyłączenia do sieci niskiego napięcia, daltego czuję się zobowiązany pomóc.
    Procedura jest następująca:
    1. Wnioskujący o przyłączenie składa w miejscowym zakładzie energetycznym wniosek o określenie warunków przyłączenia (standardowy druk dostępny w zakładzie).
    2. Na podstawie wniosku zakład energetyczny (ZE) wydaje warunki przyłczenia, które przekazuje użytkownikowi wraz z projektem umowy o przyłączenie. Warunki przyłączenia ważne są 2 lata. (ZE ma obowiązek wydać warunki przyłączenia w terminie 14 dni od dnia przyjęcia wniosku).
    3. Wszelkie dane dotyczące płatności, terminów realizacji przyłączenia, wysokości płatności itd. zawiera umowa o przyłączenie. Realizacja przyłączenia jest możliwa po podpisaniu umowy o przyłączenie.

    A teraz konkretniej.
    Zgodnie z nową taryfą ZE Warszawa Teren - na terenie okolic Warszawy (oraz w większości ZE w Polsce), całkowita opłata za przyłączenie będzie wynosiła 95zł/kW (linia napowietrzna lub 120zł/kW - linia kablowa). Tak więc jeżeli planowana moc przyłącza to ok. 10kW to opłąta wychodzi ok. 950 zł. (jeżeli długość linii jest mniejsza niż 200m).Powyżej tej wartości należy dodatkowo płacić za każdy metr linii ok. 33 zł/m) Warto pamiętać że koszty te obejmują koszt realizacji przyłączenia od istniejącej sieci do przyłącza na działce i zawierają koszty zakupu i instalacji licznika i skrzynki rozdzielczej (to wchodzi dopiero od lipca 2002 r.!!! - nie dajcie się naciągnąć na finansowanie tych urządzeń, obecnie do lipca płaci za nie użytkownik oddzielnie). W ZE Warszawa Teren dodatkowo jeżeli przyłączany podmiot załatwi na własną rękę " dokumentację techniczną i prawną przyłącza" ww. opłatę obniża się o 10%.
    A więc nie ma czegoś takiego jak projekt przyłącza zewnętrznego. Po prostu wniosek, wydane warunki przyłączenia, i umowa o przyłączenie z której wynika płatność o której pisałem wyżej.
    Tak to wygląda procedura od strony prawnej. Nie wiem jak jest z realizacją przyłączenia i terminami jakie mają Zakłady Energetyczne na realizację przyłączenia "normalnym trybem" od czasu podpisania umowy.

    O wszystkim możecie przeczytać w najnowszej (wchodzi od początku lipca) taryfie ZE W-wa Teren opublikowanej na stronie URE (www.ure.gov.pl), to co tam zapisane to dla ZE - świętość, a jeszcze szerszą podstawą prawną (na której opierają się publikowane taryfy) jest Rozporządzenie MG z sierpnia 2000 r. tzw. "przyłączeniowe" oraz "taryfowe" z 14.12.2000r.
    Mam nadzieję że kilku osobom pomogłem.
    Pozdrawiam
    Andrzej

  3. #3

    Domyślnie

    Bardzo higienicznie to wytlumaczyles.Mam wreszcie klarowny obraz sytuacji.Dzieki!

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Witam.
    Może ktoś pomoże także mi w kwestii zamiany taryfy opłat z placu budowy na normalną. Instalację elektryczną w domu wykonałem sam
    (mam świadectwo kwalifikacyjne SEP), ale ze strony zakładu energetycznego żądają aby na wniosku znalazła się pieczątka i podpis instalatora uprawnionego do wykonywania instalacji elektrycznych. Może ktoś wie jakie są przepisy w tej sprawie, czy posiadając umiejętności i kwalifikacje nie mogę tego wniosku złożyć sam. Instalatorzy za podbicie dokumentacji oczekują kwoty niewiele mniejszej od kosztów robocizny przy wykonywaniu takiej instalacji. Może ktoś spotkał się już z taką sytuacją, lub zna przepisy które to normują. Bardzo proszę o pomoc.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Kartek

    Zarejestrowany
    Jun 2002
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam,
    To znowu ja, tym razem się zarejestrowałem.
    Wydaje mi się że się niezrozumiałeś z zakładem energetycznym.
    Generalnie jest tak: to co od przyłącza (miejsca rozgraniczenia własności którym zazwyczaj jest pierwsze urządzenie pomiarowe - licznik - lub zaciski zabezpieczeń) w górę należy do ZE: a więc od istniejącej linii napowietrznej lub kablowej do miejsca w którym masz być docelowo przyłączony - skrzynka (obecnie o ile się orientuję jest to skrzynka pomiarowa gdzieś w okolicach ogrodzenia posesji. Wykonanie takiego połączenia, lub zmianę przyłącza tymczasowego na stałe (twój przypadek) musi być wykonane przez uprawniony podmiot/osobę posisadającą określone uprawnienia (uprawnienia SEP kategorii E nie wystarczają w tym przypadku). Nawet jeżeli nastąpiło jedynie przełączenie kabli (bo np. przyłącze stałe jest w tym samym miejscu co było tymczasowe) musi się pod tym podpisać gość z odpowiednimi uprawnieniami. Jest to w pewnym stopniu uzasandione, ponieważ właśnie za ten kawałek odpowiada w przyszłości Zakład Energetyczny i wcale nie muszą wierzyć wykonawcy (nawet jeśli ma jakieś uprawnienia SEP).
    Jeżeli chodzi natomiast o instalację wewnątrz budynku, to hulaj dusza piekła nie ma. To co za licznikiem jest twoje i formalnie ZE nie miesza się jak wykonana jest instalacja. W interesie (i bezpieczeństwie) inwestora leży by wykonała ją osoba orientująca się w temacie.
    Podejrzewam, że w twoim przypadku chodzi o to pierwsze. Jeżeli chodzi o cenę, to nie mam pojęcia ile coś takiego może kosztować.
    Ale ponieważ mówisz, że ZE żąda odbioru instalacji wewnętrznej (co mi i mojemu koledze pracującemu w firmie projektowej) wydaje się nonsensem, to obiecuję to dokładnie sprawdzić wśród kumpli pracujących w branży m.in. w Zakładach Energetycznych. Jeżeli się mylę obiecuję wkrótce uzupełnić moją wypowiedź.
    Pozdrawiam Andrzej

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Kartek dnia 2002-06-26 20:18 ]</font>

  6. #6

    Domyślnie

    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Właśnie wykonują mi przyłącze do domu. Ma byc zakończone w budynku tymczasowo gniadkiem do betoniarki i takim na 220 mam taką skrynkę budowlaną. Jak wywnioskowałem z wypowiedzi póżniej już nie będe musiał mieć odbiorów jeżeli w to miejsce zainstaluję bezpieczniki i dalej do domu.W domysle będzie mógł to wykonać elektryk który zna się na robocie ale ma np inne uprawniwnia.

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    Może dokładniej wyjaśnię moją sytuację z przyłączem. Przyłącze tymczasowe na plac budowy było wykonane już gdy mój dom był wybudowany. Skrzynka pomiarowa znajduje się faktycznie w granicy posesji. W pierwszym etapie zostało wykonane połączenie ze skrzynki pomiarowej do budynku gdzie zainstalowana była tablica rozdzielcza, ale z tablicy były wyprowadzone tylko dwa gniazda. Połaczenie ze skrzynką pomiarową wykonał uprawniony instalator. Zakład energetyczny nie chciał tego odebrać jako przyłącza stałego, ale tylko jako tymczasowe do zasilania placu budowy. Motywowali to brakiem instalacji wewnętrznej. Obecnie taką instalację wykonałem. Oprócz tego zamieniłem zainstalowaną wcześniej rozdzielnicę z nadtynkowej na podtynkową. W skrzynce licznikowej nie robiłem nic. Teraz po prostu chcę zmienić taryfę z placu budowy na normalną. Jak dobrze zrozumiałem to powinna być tylko formalność bez kolejnego odbioru ze strony ZE, a nawet już wcześniej ZE miał to odebrać jako przyłącze docelowe.

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Kartek

    Zarejestrowany
    Jun 2002
    Posty
    5

    Domyślnie

    No niekoniecznie bym się z tobą zgodził. Problem prawdopodobnie będzie polegał na tym że to co masz jest to przyłącze TYMCZASOWE, natomiast do zasilania domu docelowo i bycia zakwalifikowanym do tzw. V grupy przyłączeniowej (grupa taryfowa G..)potrzebujesz przyłącza stałego. W skrajnym przypadku bedziesz musiał wystąpić o warunki przyłączenia na stałe raz jeszcze i czekać cierpliwie aż cię łaskawie przyłączą. (Fizycznie nic nie zrobią (nie należy robić) bo już masz przyłącze, tylko obecnie nazywa się ono TYMCZASOWE".
    Ale póki co rozpuściłem wici, i zapytania by osoby kompetentne podważyły lub poparły moją teorię.
    Dam ci klarowny obraz w przyszłym tygodniu.
    Cierpliwości
    Pozdrawiam
    Andrzej

  9. #9

    Domyślnie

    A ja mam już stałą umowę choć budynek jest w budowie więc jak to będzie?

  10. #10

    Domyślnie

    Araman - ja mam tak samo - nic się szczególnego dziać nie będzie. Po prostu w odpowiednim momencie zgłasza się do ZE, że ukończyło się budowę, przedstawia odpowiednie dokumenty, a oni już bardzo chętnie zmienia taryfę z budowlanej na normalną mieszkaniową.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony