W numerze 8/2012 "Muratora opublikowaliśmy wywiad z prof. Markiem Bryxem, profesorem ekonomii, prorektorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, wiceministrem Infrastruktury i Prezesem Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast w latach 2001-2003.

Oto fragment wywiadu:

Redakcja: Kredyt we frankach szwajcarskich okazał się pułapką dla 700 tys. kredytobiorców. Czy państwo nie jest odpowiedzialne za los tych kredytobiorców – skoro zezwoliło na kredyt walutowy?
Prof. Marek Bryx: Początkowo ci kredytobiorcy zarabiali na różnicach kursowych. Wtedy nie mieli pretensji do państwa, że pozwoliło im na swobodną decyzję. Przecież o tym, że mamy płynne kursy walut i związane z nimi ryzyko kursowe – wie każdy. Państwo konsekwentnie realizuje zasadę, że mamy (wolny?) rynek, więc kredytobiorca sam podejmuje swoje decyzje. Oczywiście nie jest prawdą, że każdy rozumie wszystkie zapisy umowne. Państwo powinno chronić obywateli przed skutkami nieuczciwości instytucji – deweloperów czy banków. W pewnej mierze to robi, chociażby poprzez UoKiK. Banki z kolei jako spółki akcyjne, dbają przede wszystkim o zysk dla akcjonariuszy. Taki mamy system ekonomiczny. Mogą też oczywiście dbać o interes kredytobiorców, o ile nie narusza to celu głównego. Wracając do pytania o kredyt we frankach. Kredyt to umowa między bankiem a klientem. Jeśli ktoś zaryzykował, wziął kredyt walutowy, to dlaczego teraz ja jako obywatel mam mu pomagać? Ja, bo to z moich podatków państwo ma wyjąć i dołożyć tym, którzy się na taką umowę zdecydowali. A może ważniejsze jest, aby państwo dokładało więcej do najdroższych leków, ratując tym samym wiele istnień ludzkich?

Państwo ponosi odpowiedzialność. Dowód: „Rekomendacja S”, która ma ograniczyć dostępność kredytów hipotecznych rozliczanych w walucie. To interwencja, tyle że spóźniona....
Państwo ponosi odpowiedzialność za funkcjonowanie systemu bankowego, bo on wyznacza funkcjonowanie gospodarki. Nie może jednak ponosić odpowiedzialności za decyzję poszczególnych obywateli, bo to ograniczałoby ich wolność wyboru(...)

A jak Ty sądzisz? Państwo powinno pomóc kredytobiorcom we frankach? Zapraszamy do dyskusji.

Zapraszamy też do lektury całego wywiadu w sierpniowym "Muratorze".