dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Prophet

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Posty
    1

    Domyślnie [Klimatyzacja] Samodzielny montaż czy usługa fachowcy?

    Witam !

    Już na wstępie zaznaczam, że mam do dyspozycji 2400PLN.

    Dalej w tekście. W obliczu nadchodzących upałów oraz gorącego lata postanowiliśmy z żoną zamontować sobie splita w sypialni (temp. 30-31°C), więc sobie nieco poczytałem o montażu klimatyzacji. Nasza sypialnia to pokój o wymiarach 5.72 x 5.58 m i wysokości 2.5m. Posiada jedno okno zespolone o wymiarach 1.37 x 2.56 m umieszczone na ścianie południowo-wschodniej, zresztą wszystko odzwierciedlone jest na rysunkach poniżej. Za pomocą kilku różnych kalkulatorów doboru klimatyzatora obliczyłem, że potrzebna moc chłodnicza to ~3,70 kW.
    Po długim zastanawianiu moja decyzja padła na klimatyzator SAMSUNG AQ12TSBNCEE/X o mocy 3,5kW i posiadający czynnik R410a. Dodatkowo zakupiłem przewody miedziane z izolacją, podpory pod jednostkę zewnętrzną itp.,łączny koszt to 1861,29zł (w tym 1615zł za urządzenia). Zostało 538,71zł.
    No i w tym miejscu utknąłem. I to nie ze względu, że rury przysłane będą w środę, tylko że mam dylemat co do wykonania montażu.
    Najtańsza oferta pobliskiej firmy wynosi od 800-1500zł (zależnie od położenia instalacji, wysokości umieszczenia jednostki zewnętrznej, długości przeprowadzenia przewodów itp). Nie mam zamiaru płacić ok. ~71,2% wartości klimy za montaż. To ustosunkowanie potwierdza również następujący przykład, instalację gotów jestem przeprowadzić indywidualnie (z odpowietrzaniem), ale z drugiej strony nie chcę utracić gwarancji, uszkodzić instalację i zanieczyszczać środowiska.

    Pytania w związku z tym :
    1. Czy istnieje przypadek, w którym montaż mogę przeprowadzić osobiście, a fachowca zatrudnić tylko do złączenia rur i odpompowania powietrza, powiedzmy do 300zł + koszty transportu?
    2. Istnieje możliwość, że (być może absurdalnie to zabrzmi) odpompowywaniem powietrza z przewodów zajmie się mechanik klimatyzacji samochodowych lub facet, który naprawia lodówki?
    3. Czy w takich sytuacjach zachowana będzie gwarancja?

    Poniżej zamieszczam rysunki przedstawiające położenie urządzeń i potrzebne wymiary pomieszczenia.





    (Proszę o sugestie co do położenia parownicy i jednostki zewnętrznej)

    Zamontowanie urządzeń chyba przeprowadzę indywidualnie (wywiercić otwór, przykręcić parę śrub oraz podłączenie 3 i 5-cio fazowego kabla za pomocą instrukcji chyba nie jest skomplikowane)

    Ostatecznie odpowietrzanie mogę wykonać sam świadomie tracąc gwarancję (jeżeli nie będzie innego wyboru), ale bardzo zależy mi na sprawnej klimatyzacji, czystym środowisku no i posiadać gwarancję też byłoby nieźle w razie wypadku (który jest tym bardziej prawdopodobny, jeżeli zdecyduję się na pierwszą opcję) ...

    Dzięki za uwagę
    Ostatnio edytowane przez Prophet ; 23-07-2012 o 20:29 Powód: Nieprawidłowo opisane dane

  2. #2

    Domyślnie

    no właśnie ostatnio szukałem informacji na temat odkurzacza centralnego i na stronie borysowskiego zobaczyłem że mają w ofercie klimatyzatory bez jednostki zewnętrznej. można to nawet samemu zamontować. niektóre mają też funkcję pompy ciepła i zimą możemy się dogrzewać. z tego co wyczytałem to montaż polega na wywierceniu dwóch otworów na zewnątrz budynku.myślę nad tym, bo montaż tradycyjnej klimy i jej obsługa może być droższa....

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wickyy Zobacz post
    więc gdzie najlepiej w salonie zamontować taki klimatyzator? I drugie pytanie, do dyspozycji mam tylko 2500zł, myślicie, że to wystarczy?
    Najlepiej w takim miejscu, gdzie nie będzie przeszkadzać, nie będzie wiać bezpośrednio na siedzących w salonie, dodatkowo zamontuj tak żeby powietrze się mogło dobrze rozchodzić. Co do ceny, masz szansę, ale może się nie udać.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Emiliamym
    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-473
    Dzielnica
    Bemowo
    Posty
    24

    Domyślnie

    Ja bym tam nie ryzykowała samodzielnego babrania się ze sprzętem, to jednak musi być dobry sprzęt i dobrze zainstalowany, żeby ci długo i dobrze służył. Zadzwoń np. do emer serwis, bo oni właśnie mają dobrych fachurów, coś ci doradzą i sprzęt możesz fajny zamówić. Włoski! (buty włoskie np. są spoko ) Nie wiem tylko czy też montują, ale to zawsze możesz się zgłosić do takich, co to umieją zrobić.
    Każdy dzień to nowy początek

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jare32

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Marki
    Posty
    212

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emiliamym Zobacz post
    Ja bym tam nie ryzykowała samodzielnego babrania się ze sprzętem, to jednak musi być dobry sprzęt i dobrze zainstalowany, żeby ci długo i dobrze służył. Zadzwoń np. do emer serwis, bo oni właśnie mają dobrych fachurów, coś ci doradzą i sprzęt możesz fajny zamówić. Włoski! (buty włoskie np. są spoko ) Nie wiem tylko czy też montują, ale to zawsze możesz się zgłosić do takich, co to umieją zrobić.
    i włoska pizza też dobra i samochody

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    Wybrałam taki klimatyzator: LG Basic 3,5kW E12EL inverter
    http://www.aleklima.pl/klimatyzatory...5#.U6bg6na987A.



    Z otrzymanych ofert najtaniej znalazłam za 2700 brutto z montażem, fakturą, gwarancją licencjonowanego przez LG montażysty.
    Ostatnio edytowane przez GraMar ; 22-06-2014 o 15:06
    Dom: 1-piętrowa kostka 13m x 11m, dach 2-spadowy, strych, WG, bez piwnic. Ocieplenie: styrodur 8cm, 15 cm styro na elewacji i nad użytk piętrem, 10 cm dom/garaż ściana i sufit. Na chudziaku 10cm styro 0,037. Okna 3-szyb Vidok, przemarzający środkowy słupek, ościeżnica profil AlphalinePlus.
    Pow ogrzewana liczona wewn pomieszczeń ok 196 m2, kubatura ok 520 m3 plus kotłownia 13 mkw. Instalacja c.o.- 14 grzejników 22cv+ 4 drabinkowe, Junkers Smart 14-3C, zasobnik Junkers 120-5Z, sterownik FW120.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emiliamym Zobacz post
    Ja bym tam nie ryzykowała samodzielnego babrania się ze sprzętem, to jednak musi być dobry sprzęt i dobrze zainstalowany, żeby ci długo i dobrze służył.
    Uważam podobnie. Sam kilka lat temu gdy zdecydowałem się na klimatyzację wolałem nie ryzykować i nie montować jej samodzielnie. Przynajmniej miałem pewność, że wszystko będzie wykonane poprawnie - do dzisiaj klimatyzacja działa sprawnie, nie miałem żadnych awarii itp. I muszę przyznać, że klimatyzatory LG całkiem dobrze się spisują. (posiadam model LG S12MH).

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    michał dereń

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-699
    Posty
    63

    Domyślnie

    Witam

    Zamontowanie klimy to nie takie hop siup. trzeba mieć trochę narzędzi które do tego służą. walcarkę by wykonać dobrze i szczelnie śrubunek. pompę próżniową by zrobić próżnię, manometry by tą próżnię potwierdzić.
    Co do samsunga to by zachować gwarancję to instalator musi mieć zrobiony kurs i wydany certyfikat z firmy samsung.

    Narzędzia i kurs nie jest za darmo. wiedza również. na rynku standardowo jak jest krótka instalacja nie skomplikowana bierze się 800-1500 zł i naprawdę nie jest to dużo. Trzeba zapłacić dniówkę człowiekowi i sobie, zapłacić za benzynę jakiś podatek.
    Uważam, że każdy chce jakoś żyć i ja osobiście czułbym się urażony za propozycję wykonania takiej pracy za 300 zł + transport.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    No proszę, instalator, a taki wrażliwy człowiek!
    300zł za 2 godziny roboty mu uwłacza, ale 800-1500zł już nie!
    Gratuluję dobrego samopoczucia i klientów.

  10. #10

    Domyślnie

    Dzisiaj okazyjnie (?) kupiłem nowy klimatyzator SAMSUNGA AQ09 za około 700zł z fakturą vat. Chcę zaryzykować samodzielny montaż. Czytałem o metodzie "przedmuchiwania" czynnikiem ale na pewno lepiej układ spróżnować. Pytanie czy można to zrobić urządzeniem serwisowym od klimy samochodowej? Czy to takie same złączki czy będzie problem?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    ... Pytanie czy można to zrobić urządzeniem serwisowym od klimy samochodowej? Czy to takie same złączki czy będzie problem?
    Wg. uzyskanej informacji w hurtowni motoryzacyjnej, kombajny do klimy firmy Bosch, mają redukcje także do "stacjonarnych" klimatyzatorów.

  12. #12

    Domyślnie

    "Czy istnieje przypadek, w którym montaż mogę przeprowadzić osobiście, a fachowca zatrudnić tylko do złączenia rur i odpompowania powietrza, powiedzmy do 300zł + koszty transportu?" - w teorii takie rozwiązanie jest chyba możliwe, tylko, który fachowiec się na zgodzi na taki układ? Nikomu to się nie będzie opłacało.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    No proszę, instalator, a taki wrażliwy człowiek!
    300zł za 2 godziny roboty mu uwłacza, ale 800-1500zł już nie!
    Gratuluję dobrego samopoczucia i klientów.
    Ale dobrze zrobiona instalacja klimatyzatora nie trwa 2h. Ja instalowałem sam (znaczy z pomocą ojca) i zeszło nam prawie 6h. Zależy to też od warunków, tj. jak wysoko trzeba powiesić jednostkę zewnętrzną, ile trzeba kuć i murować w domu, itd. Ja akurat instalowałem splita na poddaszu, jednostka wewnętrzna bezpośrednio przestrzelona na elewację, jednostka zewnętrzna zawisła na wysokości nieco poniżej stropu a i tak się nieźle nagimnastykowałem z ojcem, żeby po rusztowaniu wtargać kompresor na wieszak. Ale i tak uważam, że się opłacało. Zakupiłem sprzęt za 400zł (w tym pompę próżniową za 300zł, giętarkę, manometr) i wyszło i tak taniej niż u instalatora. Fakt, bez gwarancji. Ale klimatyzator działa już 3 sezon bez najmniejszego problemu, a w lato pracuje niemało (bo poddasze). Sprzęt to najtańszy chiński badziew ON/OFF (ale już z grzaniem) markowany przez polskiego importera (Optimum). Drugi raz też bym sam instalował, bo jednak 1,5 tys. zł jakie mi krzyknęli za moją instalację (gdzie było, uważam, bardzo mało pracy) to śmiech na sali. Jakby ktoś w moich okolicach chciał się pokusić, to mogę sprzęt udostępnić.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar xmsg
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    686

    Domyślnie

    Polecam zapoznanie się z ciekawą alternatywą klim do samodzielnego montażu; ZIBRO seria SC w cenie od jakichś 1500zł

    plusy:
    - samodzielny montaż (trzeba mieś tylko w zasadzie wiertarkę i coś do wykucia dziury),
    - inverter z grzaniem,
    - w miarę estetyczne jednostki wewnętrzne,
    - możliwość zmiany lokalizacji,
    - chyba cena,

    minusy:
    - ograniczona odległość jednostek wew-zew,
    - gruba wtyka, konieczność wykucia sporej dziury w ścianie,

    Pozdrawiam
    GREGOR

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Ale dobrze zrobiona instalacja klimatyzatora nie trwa 2h. Ja instalowałem sam (znaczy z pomocą ojca) i zeszło nam prawie 6h. Zależy to też od warunków, tj. jak wysoko trzeba powiesić jednostkę zewnętrzną, ile trzeba kuć i murować w domu, itd. Ja akurat instalowałem splita na poddaszu, jednostka wewnętrzna bezpośrednio przestrzelona na elewację, jednostka zewnętrzna zawisła na wysokości nieco poniżej stropu a i tak się nieźle nagimnastykowałem z ojcem, żeby po rusztowaniu wtargać kompresor na wieszak. Ale i tak uważam, że się opłacało. Zakupiłem sprzęt za 400zł (w tym pompę próżniową za 300zł, giętarkę, manometr) i wyszło i tak taniej niż u instalatora. Fakt, bez gwarancji. Ale klimatyzator działa już 3 sezon bez najmniejszego problemu, a w lato pracuje niemało (bo poddasze). Sprzęt to najtańszy chiński badziew ON/OFF (ale już z grzaniem) markowany przez polskiego importera (Optimum). Drugi raz też bym sam instalował, bo jednak 1,5 tys. zł jakie mi krzyknęli za moją instalację (gdzie było, uważam, bardzo mało pracy) to śmiech na sali. Jakby ktoś w moich okolicach chciał się pokusić, to mogę sprzęt udostępnić.
    Mieszkam od ciebie 30 km, więc kto wie, być może ( o ile się zdecyduje na klimę) to cię odwiedzę i pożyczę ten sprzęcik. Mam nadzieję, że nie jesteś abstynentem, bo taką pożyczkę należałoy wynagrodzić moją własną śliwowicą
    Pozdro
    Ps Grzejesz nią?

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał scrabie Zobacz post
    Mieszkam od ciebie 30 km, więc kto wie, być może ( o ile się zdecyduje na klimę) to cię odwiedzę i pożyczę ten sprzęcik. Mam nadzieję, że nie jesteś abstynentem, bo taką pożyczkę należałoy wynagrodzić moją własną śliwowicą
    Może nawet nie będziesz musiał mnie odwiedzić, bo przejeżdżam czasem koło Ciebie w drodze do moich rodzicieli (Góra Kalwaria) to i mogę coś pomóc w instalacji przy okazji (a nóż i dwie śliwowice przygarnę).

    Cytat Napisał scrabie Zobacz post
    Ps Grzejesz nią?
    Rzadko. To jest niestety stosunkowo mocny ON/OFF -- szybko nagrzewa powietrze w pomieszczeniu, robi się skwar (innymi słowy nie jest to komfortowe) i się musi wyłączyć. Ale że powietrze szybko "stygnie" to zaraz robi się chłodno i się musi załączyć -- więc co chwilę sprężarka dostaje kopa (co wpływa źle na jej żywotność). Poza tym jak się robi poniżej 7sC to się zaczyna sam z siebie szybko wyłączać, bo mu wymiennik zewnętrzny zamarza. Tak to jest z ON/OFF dlatego szczególnie jeśli chcesz grzać w okresach przejściowych (i chłodzić stabilnie w lato bez nadmiernego zaniżania temperatury w pomieszczeniu) inwestuj w klimatyzator inwerterowy. Warto. Warto też zainteresować się tematem teraz -- są spore obniżki.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 23-09-2014 o 09:07
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Zaraz zacznę się interesować, niech tylko wreszcie ten kredyt mi przeleją od marca walczę z rozpoczęciem budowy i o ile warunki załatwiłem w 3 tygodni, pozwolenie też 3 tygodnie, to na projekt, papierki mapki i kredyty czekam w nieskończoność , ale lada dzień wbijam szpadel i do roboty.
    Dwie śliwowice znajdą się bez problemu, a kto wie czy przy tym montażu i jakiej się nie chlapnie.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Jeśli dopiero wbijasz łopatę to przemyśl multisplita (bo zazwyczaj jeden nawiew nie wystarczy) i kasetony ew. klimakonwektory. No, oczywiście zależy jaki masz budżet.

    PS jak będziesz ogrzewać dom, jaka wentylacja i w jakiej technologii budujesz?
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 23-09-2014 o 11:59
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Technologia szkieletowa, ściany i dach u poniżej 0.1. W podłodze 20cm styropian. Chce klime kanałowa i konwektory na wszelki wypadek. Oczywiście WM z reku. Grzać chce tylko prądem.

  20. #20
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cena / jakość to Mitsubishi
    Można samemu zamontować (poza połączeniem jednostki zewnętrznej z wewnętrzną
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WP_20140530_003 (2).jpg
Wyświetleń:	231
Rozmiar:	98,6 KB
ID:	282084Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kanałówka1.jpg
Wyświetleń:	145
Rozmiar:	108,7 KB
ID:	282085Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kanał.jpg
Wyświetleń:	138
Rozmiar:	26,0 KB
ID:	282086Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kanałówka.jpg
Wyświetleń:	117
Rozmiar:	57,3 KB
ID:	282087

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony