dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Działka narożna - wątpliwości

    witam serdecznie - zdecydowaliśmy z mężem o budowie domu. Jesteśmy na etapie poszukiwania działki - trafiła nam się do zakupu działka o powierzchni 1007 m2. W planach zagospodarowania między 'naszą' działką a działką sąsiada w przyszłości ma przebiegać droga wewnętrzna - na razie sąsiad wykupił swoją działkę razem z drogą na zasadach służebności.

    Tym samym nasza działka w teorii jest działką narożną. w warunkach zagodpodarowania, które otrzymałam od gminy nie ma dokładnego opisu co do tego rodzaju działki - wiem, że mam zachować przy obu drogach 6 m odstępu. W sieci wyczytałam, że na takiej działce ma być dom z uwzględnieniem dwóch elewacji frontowych - czy to prawda? Czy są osooby, które budowały się na takiej działce i mogą odpowiedzieć? Trochę mnie to załamało - w środę mamy podpisać umowę i wpłacić zadatek.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    a co to są "elewacje frontowe" wg prawa budowlanego?
    Macie mieć dwa ganki czy co?

    Jedyna wada to taka, że trudniej jest się odseparować w ogrodzie od ruchu ulicznego.

  3. #3

    Domyślnie

    nie wiem właśnie ) to na razie na szczęście informacja znaleziona w sieci, ale boję się, że coś takiego się ziści w naszych warunkach zabudowy. Ta ulica boczna to na razie fikcja i zdaje się, że tak zostanie. biegnie w planach od ulicy prywatnej przy której byśmy się budowali do połowy polany (to ślepa uliczka by była tak naprawdę)

    chcemy taki projekt - z tego co widzę w warunkach zagospodarowania przestrzennego spełnia wszystkie wymogi, na działce się zmieści nawet po odjęciu 6 m od każdej z dróg, ale boję się, że będę musiała z niego zrezygnować przez jakiś debilny wymóg.

    http://archon.pl/gotowe-projekty-dom...m4bfa7198d618f

    od strony tej nieistniejącej uliczki stałby bok garażu



    front



    elewacja ogrodowa



    boczna


  4. #4

    Domyślnie

    Podaj wymiary domu i działki to zobaczymy czy się zmieści na tej działce. Nie chcecie poszukać jakieś większej działeczki dla takiego domu, czasem pośpiech i napalanie się jest złym doradcą. Będziesz miała mało terenu za domem przy zachowaniu wymogów, a do tego co najmniej 50% płotu z wyjściem na drogę, samochody i wścibskich spacerowiczów-gapiów oglądających w jakich majtkach chodzisz po domu i jakie masz meble, a reszta z minimalną odległością od działek sąsiadów. Ciekaw jestem ile miejsca zostanie w strefie rekreacyjnej, gdzie będziesz spędzała sporo czasu.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar MiA & Wojtek
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Mosty
    Posty
    670
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    70

    Domyślnie

    Hej,
    my mamy taka narozna dzialke. Nie pamietam (nastalam na budowie jak juz byla w toku ) zeby byly jakies wymogi odnosnie budynku oprocz wymaganych odstepow..
    Jednak z peryspektywy uzytkownika..trudno mi ocenic co jest gorsze/lepsze droga (tez malo uczeszczana) czy okna sasiada w odleglosci kilku metrow bo dzialki niewielkie?
    Tak czy inaczej juz na jesieni sadzimy szybko rosnacy zywoplot na "linii drogi" coby sie ustrzec od ewentualnych gapowiczow
    i bedzie dobrze
    MiA
    Jak to mówią daltoniści:
    Życie jest jak tęcza - raz białe, raz czarne...
    Dziennik i Komentarze

  6. #6

    Domyślnie

    u znajomego który ma tak jak Wy zauważyłam, że dla niego jest to korzystne rozwiązanie. Od sąsiada oddzielają go dwa płoty i przestrzeń pomiędzy nimi, gdzie nikt nie będzie grillował. Podwójne płoty dają tą korzyść że sąsiad jest dalej niż 8 metrów od nas i super izolują kolegi plot od ataku wielkich psów sąsiada, ma niestety hodowlę ze szkółką!
    Więc z początku się zmartwiłam że narożna działka, mniej intymności. Okazuje się że przeciwnie, teraz jest więcej intymności...

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Ja mam działkę nawet nie narożną, a "krańcową". Przy naszym domu ulica skręca pod kątem prawie 90 stopni, a z trzeciej strony leci alejka spacerowo-rowerowa. Wszystko na razie gruntowe, nawierzchnia dopiero będzie. Zdecydowaliśmy się na tą akurat działkę, bo była tańsza i większa od pozostałych oferowanych przez gminę. Tańsza zapewne ze względu na tą "wadę" jaką jest konieczność ogrodzenia samemu trzech boków.

    Nic mi nie było wiadomo o dwóch elewacjach frontowych, mamy wybudowany "zwykły" dom według projektu gotowego.

    Plusy takiej działki:
    - u nas możliwość lepszego ustawienia domu względem stron świata (do wyboru front południowo wschodni lub północno wschodni)
    - więcej możliwości zagospodarowania działki, rozłożenia obiektów, lokalizacji bram, furtek, garażu
    - lepsze nasłonecznienie działki, bo sąsiednie domy odsunięte o przepisowe metry + parę metrów drogi
    - sąsiedzi odbywający rekreację na swoich działkach również dalej, jak wyżej

    Minusy:
    - jak już wspominałam więcej ogrodzenia trzeba postawić samemu (choć tu już różne zwyczaje w różnych stronach - czasem podział kosztów, czasem grodzenie prawej strony)
    - więcej chodnika do uprzątania

    Neutralne moim zdaniem:
    - czy to sąsiad, czy droga po której ktoś tam chadza, żeby mieć intymność trzeba trochę przesłonić, ogrodzeniem, roślinnością, jak kto lubi i uważa
    - wiele zależy od konkretnej sytuacji, czasem trafi się sąsiad spokojny, dyskretny, który sam też będzie dbał o swoją prywatność, czasem taki, który lubi widzieć co się dzieje i sam lubi być widzianym, dodatkowa uliczka może być ślepa albo taka jakaś do nikąd, gdzie poza mieszkańcami nikt nie będzie chadzał, bo i po co, a może być też głównym szlakiem węrówek do jakiegoś tam obiektu. Nie ma reguły, że sąsiedztwo zabudowanej i zamieszkałej działki albo drogi publicznej będzie zmniejszało/zwiększało prywatność.
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  8. #8

    Domyślnie

    bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi - okazuje się, że nie taki diabel straszny... Wpłaciliśmy z mężem zadatek i podpisaliśmy umowę wstępną Jedyny minus jest taki, że muszę się odsunąć z budynkiem z dwóch stron o te min 6 metrów. Ale działka jest na tyle duża, że to mniej doskwiera 33 x 30.

  9. #9

    Domyślnie

    Też mam narożną, wybudowalem i mieszkam i nie było żadnego gadania o 2 elewacjach frontowych

  10. #10

    Domyślnie

    Mamy Projekt zagospodarowania terenu i widzę już, że będziemy mieli problem z bramą przesuwną. W lewo nie za bardzo chyba się zmieści a w prawo wchodziłaby na furtkę.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt_zagospodarowania.jpg
Wyświetleń:	295
Rozmiar:	53,7 KB
ID:	152830  

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    To przesuń furtkę i dojście do domu zrób po łuku.
    Po co ci teren utwardzony pod wykuszem na froncie?

  12. #12

    Domyślnie

    chyba cofniemy bramę na tyle, żeby dało się ją otworzyć. Trudno. A utwardzony teren pod wykuszem - jeszcze nie wiem czy tak będzie.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Bez sensu będziecie manewrować samochodem na podjeżdzie by trafić do garażu.

    Poza tym w czym przeszkadza brama zachodząca na furtkę, bo nie rozumiem?


  14. #14

    Domyślnie

    Jak nie rozumiesz. Jak jest brama otwarta, Goście i domownicy zawsze wchodzą furtką, bramą nie wolno - bramą tylko samochody !.
    Jak jest brama otwarta, a możemy zakładać że większość czasu jest otwarta i chcesz wejść do domu, musisz ją zamknąć co nie jest zgodne z logiką bo powinna być otwarta, następnie otwierasz furtkę, zamykasz furtkę i otwierasz bramę.
    Ja tak to rozumiem. Jestem gburem i stwierdziłem że moja brama będzie zamknięta większość czasu więc mogłem zrobić bramę zachodzącą na furtkę.
    W pozostałych przypadkach wykluczone, brama musi być otwarta a Goście tylko furtką !

  15. #15

    Domyślnie

    urocza odpowiedź. Myślę, że zrezygnuję z bramy i będziemy wjeżdżać furtką, albo nie... w ogóle zrezygnuję z ogrodzenia.

    w jednym się zgodzę - jesteś gburem
    Ostatnio edytowane przez vanilla ; 31-01-2013 o 16:27

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał vanilla Zobacz post
    urocza odpowiedź. Myślę, że zrezygnuję z bramy i będziemy wjeżdżać furtką, albo nie... w ogóle zrezygnuję z ogrodzenia.
    Ja też nie miałem jak umieścić bramy przesuwnej, więc zrobiłęm bramę dwuskrzydłową otwieraną do środka. Nie widzę minusów pod warunkiem, że jest miejsce za bramą żeby po wjeździe samochodu swobodnie się zamknęła, ale to wystarczy z 2,5m (dwa skrzydłą po 2,5m). Dużym plusem w zimie jest to, że odsnieżasz tylko podjazd, przy bramie przesuwnej musisz zadbać o teren gdzie brama się chowa

  17. #17

    Domyślnie

    też rozważam takie rozwiązanie. To o czym piszesz w kwestii odśnieżania bardzo mnie przekonuje do takiego rodzaju bramy. Jedynie właśnie obawiam się czy się zamknie zanim się wjedzie do garażu. Bardziej podobają mi się bramy dwuskrzydłowe i to jest kolejny argument za
    Ostatnio edytowane przez vanilla ; 31-01-2013 o 16:28

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał vanilla Zobacz post
    też rozważam takie rozwiązanie. To o czym piszesz w kwestii odśnieżania bardzo mnie przekonuje do takiego rodzaju bramy. Jedynie właśnie obawiam się czy się zamknie zanim się wjedzie do garażu. Bardziej podobają mi się bramy dwuskrzydłowe i to jest kolejny argument za
    Przy sterowaniu można ustawić czas do zamknięcia bramy ja mam 20s, dopiero jak minę fotokomórkę brama zacznie się zamykać właśnie po 20s.
    Jak staniesz w bramie fotokomórka nie pozwoli jej zamknąć

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony