dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 77
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 1531
  1. #61
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) DOBRY DUSZEK FORUM...ŻÓŁTA KARTKA!!!!KOMTUR MAZURSKI - napisał "Wrócę"...FORUMOWY MISTRZ PIÓRANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃUŚMIECH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tomek1950
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    14.233
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    247

    Domyślnie

    Wątek wprawdzie o żywopłotach, ale że są na nim fachowcy pozwolę sobie zadać pytanie trochę odbiegajace od głównego tematu.
    Walnąłem głupstwo. Posadziłem kilka brzózek. Pieknie rosną, mają już prawie po 3 m, ale dopiero teraz zauważyłem, że rosną pod przewodami elektrycznymi. Gdzie ja miałem oczy i rozum?
    Poradźcie co robić? Przesadzić, przycinać, wyciąć?

  2. #62

    Domyślnie

    Cytat Napisał magi
    a jak nie iglaste to co mi polecisz jeszcze?
    Na wysoki żywopłot - ale strzyżony - grab, wiąz, dereń jadalny o których pisałem wcześniej, albo klon polny który ma liście o bardzo ładnym kształcie - niestety jest rzadko produkowany przez szkółki.
    A najbardziej lubie na takie żywoplotyu klon ginnala - możne być na żywopłot strzyzony albo naturalny - trzeba go w naturalnym żywopłocie tylko trochę przycinać by sie rozkrzewiał i nie rozchodził na boki. Jesienią ma fantastyczny kolor.
    Rośnie dość szybko - w 2-3 lata można mieć żywopłot 1,5 - 1,8 m wysokości

  3. #63

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek1950
    Poradźcie co robić? Przesadzić, przycinać, wyciąć?
    Tomek -
    Na pewno nie przycinać - po przycięciu brzoza szybko odrasta i to ponownie pionowo. Mam w okolicy kilka takich obrazków - brzozy posadzone pod liniią energetyczną i przycinane tak by nie dotykałky kabli - wyglądają fatalnie - jak wetkniete w ziemie miotły a ciete musza być co roku bo rosną szybko.
    Przesadz - z 3 metrowymi powinno sie udać, tylko pamietaj by wziąc je z dośc dużą bryłą ziemi - srednicy min. 70 cm, a grubości ok. 50. Po przesadzeniu wbij ukośnie pal i przywiąż je bo takie wysokie drzewa łatwo wywraca wiatr... i podlewaj - najlepiej uformuje wokół duże misy by zbierała sie w nich woda a ziemię wokół pnia wyściółkuj.

  4. #64

    Domyślnie

    Witam!
    Całą zimę szukam roślin na żywopłot, wiosna się zbliża, a ja dalej zielona w tym temacie Chodzi mi o zywopłot nieformowany, ziemia będzie nawieziona, kierunek północ - południe. Ma być na pewno jaśminowiec wonny, a reszta... coś czerwonego, może berberys i coś białawgo, moze dereń biały. Z ilu gatunków może się składać taki żywopłot, żeby nie przedobrzyć? Aha, tego żywopłotu ma być 60 metrów, więc raczej nie wchodzi w grę perukowiec, który ślicznie wygląda w takim mieszanym płocie, ale trochę kosztuje I w jakiej odległości sadzić? co 1,5 2 metry? czy krzew osiąga taką szerokość po 5, 10, 15 latach?
    Pinus, czy wcale nie miewasz krzewów bez pojemników, takich na tani żywopłot? a co z różą pomarszczoną?
    pozdrawiam

  5. #65
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) DOBRY DUSZEK FORUM...ŻÓŁTA KARTKA!!!!KOMTUR MAZURSKI - napisał "Wrócę"...FORUMOWY MISTRZ PIÓRANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃUŚMIECH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tomek1950
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    14.233
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    247

    Domyślnie

    Jatoja, dzieki. Zrobię to na wiosnę

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcy
    Witam!
    Całą zimę szukam roślin na żywopłot, wiosna się zbliża, a ja dalej zielona w tym temacie Chodzi mi o zywopłot nieformowany, ziemia będzie nawieziona, kierunek północ - południe. Ma być na pewno jaśminowiec wonny, a reszta... coś czerwonego, może berberys i coś białawgo, moze dereń biały. Z ilu gatunków może się składać taki żywopłot, żeby nie przedobrzyć? pozdrawiam
    Marcy ...żywopłot masz ustawiony tak że ma pełne nasłonecznienie -masz do wyboru masę gatunków - do zestawienia z jaśminowcem dałbym czerwono i różowe kwitnące Waigelę ( Weigela) i żylistek ( Deutzia). Myślę że warto posadzić też krzewy dające wiosenne kwitnienie - Tawułę wczesną i van Houtea ( Spirea arguta i Spirea vanhouttei) kwitnące na biało w zestawienu z kwitnącą na czerwono porzeczką krwistą (Ribes sanguineum) a żeby działo się też coś późnym latem posadziłbym jedną -dwie hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata).
    Jeśli chodzi o kompozycję to nie przeplatałbym gatunków "jeden taki - drugi taki" raczej jeden z gatunków ( może ten który lubisz najbardziej) uznałbym za przewodni a pozostałe za uzupełniające. Nie sadziłbym róży czy berberysu - "kolczaste - niedotykalne", niższe od pozostałych w żywopłocie, a do tego berberys ma kwiaty o dziwnym "zapachu". Jeżeli zależy Ci na czerwonych liściach to proponowałbym raczej czerwonolistną Waigele odm. Purpurea lub pęcherznicę odm. Diabolo.
    Gdy chcesz oszczędniej to tawuły i żylistki są zwykle do dastania z gołym korzeniem.
    Pozdrawiam

  7. #67
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar magi
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Posty
    7.224
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    181

    Domyślnie

    Jatoja



    podoba mi się
    dzięki
    Jeśli nie wiesz co zrobić - uśmiechnij się

    Dziennik
    Skomentujesz?

  8. #68

    Domyślnie

    marcy,

    Pinus, czy wcale nie miewasz krzewów bez pojemników, takich na tani żywopłot? a co z różą pomarszczoną?
    Sprzedawany u mnie materiał szkólkarski jest wyłącznie w pjemnikach.
    Myślę, że znajdziesz gdzieś w szkółkach również krzewy z gołym korzeniem, jeżeli koniecznie takie chcesz sadzić.
    Pozdrawiam.
    Pinus
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  9. #69

    Domyślnie

    magi,

    podoba mi się
    dzięki
    Myślę, że z klonu palmowego, chociaż taki ładny, jednak żywopłotu miał nie będziesz (zmarznie).
    Z Acer negundo Flamingo może tak, chociaż są inne przydatniejsze, które polecał Jatoja.
    Zapomniałeś dodać, że zdjęcia skopiowałeś z mojej strony internetowej .
    Pinus
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  10. #70
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar magi
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Posty
    7.224
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    181

    Domyślnie

    Pinus
    Przepraszam następnym razem się poprawię
    Jeśli nie wiesz co zrobić - uśmiechnij się

    Dziennik
    Skomentujesz?

  11. #71

    Domyślnie

    Dziękuję! Porzeczka krwista jest cudna chyba posadzę te wszystkie krzaczki, bo jak z czegoś zrezygnować, skoro wszystkie są śliczne, a na 60 metrach, mozna zaszaleć.
    pozdrawiam

  12. #72
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Piątka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.332
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie witam wszystkich-

    Pinus, widziałam Twoją stronę , jest b. przejrzysta . Brawo!
    proszę Cię o poradę
    1. czym można dodatkowo uszczelnić ścianę lasu mieszanego,( z przewagą liściastych dęby, brzozy,akacje, sosny,klony...), tak by utworzyć w miarę szybko żywopłot wysoki od strony frontowej tj. płn ,
    2. i od strony płd-zach. pod linią elektryczną tzn. czy i jaki żywopłot by to wytrzymał ?
    Pozdrawiam serdecznie i chylę czoła przed wiedzą.

  13. #73
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar magi
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Posty
    7.224
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    181

    Domyślnie

    Ostatnio przeczytałam, że z wikliny jest bardzo ładny żywopłot.
    Jeśli nie wiesz co zrobić - uśmiechnij się

    Dziennik
    Skomentujesz?

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał magi
    Ostatnio przeczytałam, że z wikliny jest bardzo ładny żywopłot.
    Może ktoś wie jaka wierzba nadaje się na taki "płotek".
    Pozdrawiam
    Kasia

  15. #75
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Ella
    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    1.659
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pinus
    Jeżeli nie tuje to co na zimozielone żywopłoty?

    Jałowce tak ale jakie. Przecież nie Skyrocket, który wprawdzie szybko rośnie ale po latach przewraca się, jezeli wcześniej nie połamał sie pod ciężarem sniegu.
    Pinus, na zdjęciach ogrodów Twoich klientów Skyrocket wygląda bardzo zachęcająco .
    Ja, mówiąc szczerze, też mam na niego ochotę... Czy rzeczywiście są z nim takie problemy ? Czy można coś poradzić na to przewracanie się? U mnie z jednej strony żywopłot będzie podtrzymywany przez siatkę, a z drugiej może zasadzić coś niższego, co byłoby dodatkową podporą?
    I jeszcze jedno: czy można podcinać czubki? Ja nie przepadam za stożkami, wolę lite żywopłoty...

    Cytat Napisał Pinus
    Na wysokie żywopłoty (jeżeli jest duża działka) radziłbym świerk serbski (Picea omorika).
    Nie radzę świerka pospolitego chociaż jego sadzonki można czasami w szkółkach leśnych dostać darmo (albo ostatecznie za "połówkę"
    Pinus, czy mógłbyś wyjaśnić, dlaczego świerk serbski jest lepszy od pospolitego?
    Z góry dzięki

  16. #76

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o iglaki to ciekawie wygląda żywopłot z modrzewia. Ładnie się prowadzi, tworzy litą ścianę, a zimą gałęzie są bardzo gęste.

    Jeżeli, ktoś chce mieć naprawdę ciekawy żywopłot liściasty polecam buki.
    Rośnie wolno, ale tworzy barierę nie do przejścia. Widziałem żywopłoty z buka, po których można chodzić jak po murze!
    Buk ma też ciekawą właściwość traci liście dopiero na wiosnę w momencie gdy zaczynają ruszać nowe.

    Bartosz
    ---------------------------------------------------------
    GG 30869

  17. #77
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar magi
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Posty
    7.224
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    181

    Domyślnie

    Ostatnio widziałam taki żywopłot. Gęsty to fakt. Podobno szybko rośnie ok 1 m rocznie tylko 2 razy w roku trzeba go przycinać.
    Jeśli nie wiesz co zrobić - uśmiechnij się

    Dziennik
    Skomentujesz?

  18. #78

    Domyślnie

    Ella,
    Pinus, na zdjęciach ogrodów Twoich klientów Skyrocket wygląda bardzo zachęcająco .
    Ja, mówiąc szczerze, też mam na niego ochotę... Czy rzeczywiście są z nim takie problemy ? Czy można coś poradzić na to przewracanie się? U mnie z jednej strony żywopłot będzie podtrzymywany przez siatkę, a z drugiej może zasadzić coś niższego, co byłoby dodatkową podporą?
    I jeszcze jedno: czy można podcinać czubki? Ja nie przepadam za stożkami, wolę lite żywopłoty...
    Postaram sie krotko odpowiedzieć:
    Skyrocket korzeni się płytko (jak wiekszość jałowców) a ponieważ rośnie dosyć wysoki więc się przwraca. Aby temu w pewnym stopniu zapobiec:
    -Zaleca się sadzić Skyrocket 10-15 cm głębiej niż rósł w pojemniku.
    -Sadzić ten jałowiec na glebach słabszych, nie stosować nawozów (rośnie trochę wolniej lecz głębiej się korzeni),
    - Co parę lat ciąć tzn. skracać wiosną (o około połowę) wszystkie boczne gałęzie. Jałowiec taki szybko się "regeneruje" i jest gęsty lecz nie tak bardzo narażony na rozłamywanie pod wpływem śniegu.
    Skyrocket'y które widziałaś na zdjęciach u moich klientów są jeszcze młode (połamanych bym nie fotografował )
    Płot z siatki ani inne rośliny nie służą do podtrzymywania żywopłotu i takiego zadania nawet by nie spełniły.
    Czubki Skyrocketa można przyciąć ale takie beczko-miotły mnie by się nie podobały (nie wiem jak Tobie).
    Pinus, czy mógłbyś wyjaśnić, dlaczego świerk serbski jest lepszy od pospolitego?
    Na początek ustalmy, że mamy na myśli świerk pospolity jako gatunek a nie jego liczne odmiany ogrodowe (np. karłowe), sadzony w formie żywopłotu nieformowanego.
    Świerk serbski: ma ładniejszy pokrój, jest gęstszy, igły jasne od spodu nadają mu orinalną barwę, nie ogałaca sie od dołu, w zasadzie nie jest atakowany przez mszycę ochojnika.

    Zasadniczą wadą świerka pospolitego jest to, że atakują go praktycznie wszystkie gatunki ochojnika (świerkowo-modrzewiowy, świerkowy zielony, świerkowiec) i inne szkodniki. Walka z ochojnikiem wbrew pozorom wcale nie jest łatwa.
    Spotykałem sporo żywopłotów ze świerka pospolitego lecz prawie wszystkie porażone były przez ochojnika. Sadzonki pochodziły zwykle ze szkółek lęśnych (w ogrodniczych w zasadzie nie produkowane).

    Spotyka się często fomowane żywopłoty ze swierka pospolitego co przy systematycznym cięciu zapobiega częściwo jego ogałacaniu się. Kiedyś takie żywopłoty sadzono wzdłuż torów kolejowych co miało zapobiegać nawiewaniu śniegu.
    Pinus
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  19. #79

    Domyślnie

    Piątka,
    Dziekuję za miłe słowa uznania (lubię ten rodzaj krytyki ).
    Niestety nie jestem w stanie nic konkretnego Ci doradzić jak "uszczelnić" las (też chciałbym mieć taki las). Myślę, że las to fajna rzecz i nie wiem po co go zasłaniać.
    Ja po prostu nie widzę tej Twojej działki (problemu też).
    W tym forum Pamiętajcie o ogrodach zauważyłem przynajmniej trzech architektów krajobrazu. Oni mają zawodowo rozwinietą wyobraźnię a ja jestem tylko ogrodnikiem-szkółkarzem.
    Myślę, że architekci może coś poradzą Ci z tym lasem.

    Przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam ale u nas wiosna i robota ruszyła na dobre.
    Pozdrawiam
    Pinus
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  20. #80
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Piątka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.332
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Pinus, dziękuję za uwagę i odpowiedź.
    Moje pytanie było może dziwne..., ale energetyka wycięła stary wysoki drzewostan pod linią i został mi spory łysy pas wzdłuż jednej granicy, który automatycznie zrobił prześwit do sąsiada...w zasadzie dobrze, bo mam więcej światła, ale przez to jest rzadko ...
    jeszcze nie prześledziłam wszystkich tematów, może rzeczywiscie coś znajdę...
    pozdrawiam , życzę powodzenia i wszystkiego dobrego

Strona 4 z 77

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony