dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 5
Pokaż wyniki od 81 do 87 z 87

Temat: Rekuperator o wydajności 400m3 do domu 220m2 4-5 osób.

  1. #81

    Domyślnie

    Jeżeli złożę jest zaizolowane styropianem to temperatura złoża jest stała 8-10 stopni (tak jak głęboko w ziemi) - przez cały rok.

  2. #82
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A jakieś konkretne liczby? Mam DZ 2x80m i nawet tak głęboko temperatura nie jest stała.. generalnie - jak ktoś chce, to niech robi jedyny plus to mniejsze zużycie energii zimą przez rekuperator. Zdolność chłodzenia jest po prostu słaba i bez wspomagania nie zapewni komfortu w upalne lato

  3. #83

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    "...Zdolność chłodzenia jest po prostu słaba i bez wspomagania nie zapewni komfortu w upalne lato"
    Z taką pewnością wyrażasz opinie - domyślam się, że użytkujesz żwirowy GWC i mimo 1,5 krotnej wymiany powietrza w całym budynku nie osiągasz 8-10C różnicy temperatur w domu w stosunku do zewnętrznej?

  4. #84
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mam chłodnicę 6 rzędową na DZ, która na wyjściu daje niższe temperatury niż GWC, bo bez problemu można zejść do 12-13 stopni i nie ma opcji by bez wspomanagania chłodzeniem pasywnym osiągąć komfort termiczny w upały. Słuzy ona tylko do redukcji wilgotności bezwzględnej i z założenia nie miała zapewnić tego komfortu termicznego.

    Mam dość mocno przewymiarowaną wentylację i dmucham non stop 180m3 (kubatura 460). Oczywiście mogę odpalić wentylację na max - ale hałas jest wtedy niezbyt przyjemny. Musiałbym ją przewymiarować jeszcze 2 krotnie aby uzyskać wymianę 1,5 bez uciążliwego szumu. Przy dużych przeszkleniach zyski temperaturowe są ogromne. Kiedy na dworze 0 stopni, a świeci słońce, temperatura w domu podnosi się o 2-3 stopnie zimą. Latem zysk z dużego okna południowego będzie większy niż moc chłodnicza GWC - czyli 0,5-1kW. W małym salonie w mieszkaniu - 20m miałem klimatyzację 3,2kW i nawet przy małych oknach miała co robić latem.

    Ale chętne zobaczę jakieś liczby, wykresy - temp przed, za i w domu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #85
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Mam chłodnicę 6 rzędową na DZ, która na wyjściu daje niższe temperatury niż GWC, bo bez problemu można zejść do 12-13 stopni i nie ma opcji by bez wspomanagania chłodzeniem pasywnym osiągąć komfort termiczny w upały. Słuzy ona tylko do redukcji wilgotności bezwzględnej i z założenia nie miała zapewnić tego komfortu termicznego.

    Mam dość mocno przewymiarowaną wentylację i dmucham non stop 180m3 (kubatura 460). Oczywiście mogę odpalić wentylację na max - ale hałas jest wtedy niezbyt przyjemny. Musiałbym ją przewymiarować jeszcze 2 krotnie aby uzyskać wymianę 1,5 bez uciążliwego szumu. Przy dużych przeszkleniach zyski temperaturowe są ogromne. Kiedy na dworze 0 stopni, a świeci słońce, temperatura w domu podnosi się o 2-3 stopnie zimą. Latem zysk z dużego okna południowego będzie większy niż moc chłodnicza GWC - czyli 0,5-1kW. W małym salonie w mieszkaniu - 20m miałem klimatyzację 3,2kW i nawet przy małych oknach miała co robić latem.

    Ale chętne zobaczę jakieś liczby, wykresy - temp przed, za i w domu.
    Zgadzam się GWC nie schłodzi normalnego domu, może jedynie schłodzić powietrze nawiewane do domu i to pod warunkiem, że jest dobrze wykonane.
    Moc chłodnicza GWC jest porównywalna do mocy grzewczej jaką dostarczają dwie dorosłe osoby bez COVID 19

  6. #86
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o wybór reku do mojego domu wybór padł na reQ V.550 ERV, zaufam firmie reqnet i polecanej przez nich ekipie instalacyjnej (mogą to montować tylko instalatorzy autoryzowani przez nich). Oferta, wyposażenie standardowe (wymiennik z odzyskiem wilgoci, czujnik CO2, stały wydatek, sterownik z aplikacją na urządzenia mobilne) obsługa klienta, wygląd, jakość, wsparcie techniczne i marketing na wysokim poziomie przeważyły szalę.

  7. #87

    Domyślnie

    400m3/h jest ok. Możesz dać większy pod warunkiem że potrafi zejść z przepływem np do 20m3/h. Mój tak potrafi.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

Strona 5 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony