dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Beton a usługa betonowania - VAT

    Witam,

    Jestem nową osobą na forum, zatem witam wszyskich.

    Od kwietnia jestem budowlańcem a raczej osobą budującą swój dom.

    Chciałbym zapytać o odliczenia budowlane w przypadku betonu. Sporo się na ten temat naczytałem ale to i tak nie rozwiewa moich wątpliwości.

    Dostarczono do mnie na budowę beton (B20) gruchą + owczywiście pompa i wibrator.

    Na fakturze zobaczyłem jedną kwotę : usługa betonowania. Z tego co się orientuję jest ona obarczona 7% podatkiem VAT przy czym usługi nie można odliczyć.

    Nie jest to zagranie betoniarni celem zapłacenia przez nich mnijeszego VAT-u ze sprzedaży betonu?

    Wydaje mi się, że beton z gruchy można odliuczyć: http://nowe2011.cba.pl/lista/lista.html

    Dzięki za pomoc w tej sprawie.

    Pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juziomen Zobacz post
    Witam,

    Jestem nową osobą na forum, zatem witam wszyskich.

    Od kwietnia jestem budowlańcem a raczej osobą budującą swój dom.

    Chciałbym zapytać o odliczenia budowlane w przypadku betonu. Sporo się na ten temat naczytałem ale to i tak nie rozwiewa moich wątpliwości.

    Dostarczono do mnie na budowę beton (B20) gruchą + owczywiście pompa i wibrator.

    Na fakturze zobaczyłem jedną kwotę : usługa betonowania. Z tego co się orientuję jest ona obarczona 7% podatkiem VAT przy czym usługi nie można odliczyć.

    Nie jest to zagranie betoniarni celem zapłacenia przez nich mnijeszego VAT-u ze sprzedaży betonu?

    Wydaje mi się, że beton z gruchy można odliuczyć: http://nowe2011.cba.pl/lista/lista.html

    Dzięki za pomoc w tej sprawie.

    Pozdrawiam
    - Podstawowe pytanie - umawiałeś się na usługę betonowania czy zakup betonu i oddzielnie wynajem sprzętu ? Jaką cenę ustaliliście za poszczególne składowe (w sensie netto czy brutto) ?
    - Teoretycznie betoniarni "zwisa" jaki płaci VAT, bo tak naprawdę to Ty go płacisz. Czy to będzie 8% czy 23% to i tak Ty to zapłacisz. Betoniarnia jedynie przekaże te pieniądze na konto US (w dużym uproszczeniu)
    - Beton jak najbardziej można "odliczyć". Ale na pieniądze czekasz. Dostając fakturę na usługę (VAT 8%) w pewnym sensie dostajesz pieniądze od razu.


    Myślę że wiem o co Ci chodzi. Prawdopodobnie w trakcie negocjacji ceny betonu doszło do mniej lub bardziej celowego "nieporozumienia". Typowy błąd początkującego budowlańca. Trzeba tu być bardzo ostrożnym i precyzyjnym.
    Jeżeli rozmawialiście o cenie netto to sprawa jest prosta.
    Jeżeli dostałeś cenę brutto, to zawsze trzeba dopytac z jakim VAT'em, bo sprzedawcy chcąc być bardziej konkurencyjni często "manipulują". Przykład :

    1 - usługa betonowania, do zapłaty 5000 PLN brutto, VAT 8%

    2 - zakup betonu, do zapłaty 5000 brutto, VAT 23%

    W obu przypadkach z kieszeni ubędzie 5 000 PLN, ale tak jak zauważyłeś, lepszy jest wariant 2 bo "dla fizycznych" jest możliwość odzyskania cześci VAT'u.

    Dlatego zawsze rozmawiając o cenie warto pytać i porównywać ceny netto i samodzielnie doliczyć sobie VAT. Wtedy nie będzie niespodzianek.

  3. #3

    Domyślnie

    Witam,

    Podłączam się pod temat,

    Ja jestem już po zakupie kupiłem beton z gruszki B-20 w ilości 81 kubików...

    Niestety faktura którą mi wystawiła betoniarnia nie wygląda dobrze mam napisane:

    Na jednej:
    Beton B-20 K3 (PKWiU26.6) 25m^3 VAT 23%
    na drugiej:
    Beton B-20 K-4 (PKWiU26.6) 56m^3 VAT 23%

    martwi mnie to że w aktualnym spisie materiałów podlegających odliczeniu nie ma w ogóle PKWiU 26.6

    Nie wiem co mam z tym zrobić powinna chyba być pozycja 25 z wykazu i ex 23.6. Czy biec czym prędzej do betoniarni i żądać korekty?


    Mam jeszcze starszą fakturę z 2009 roku (wiec VAT jeszcze 22%)

    i tu mam Pozycję pustak MAX 220 kl. 15 (PKWiU26.40.11-10.12)

    Boję się ze z powodu tych głupich PKWiU wypisanych na F-VAT mogę nie dostać zwrotu.
    Dziś byłem w moim US ale w jedynym czynnym okienku babka nawet nie chciała spojrzeć na moje faktury

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony