dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frelka

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    Paniówki
    Posty
    277

    Domyślnie Złącze kablowe - będa problemy z odbiorem?

    W projekcie zagospodarowania działki jest złącze kablowe w granicy działki (z adnotacją, że projektowany przebieg i dotyczy odrębnego opracowania).
    Energetyka wybudowała złącze kawałak obok. Najprawdopodobniej jako rozbudowę sieci, a więc z pozwoleniem na budowę.
    Geodeta na mapce powykonawczej naniósł faktyczne umiejscowienie złącza.
    Będą kłopoty z odbiorem? Bo co innego na projekcie zagospodarowania działki, co innego na mapce powykonawczej.

    Kierownik budowy twierdzi, że tak, że podobną sytuacje miał z gazem i była kara z PINB!

    Macie jakieś doświadczenia?
    POMOCY!

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Ten kawałek obok, to ile – 1m, czy raczej kilka metrów ?
    Nie mniej jednak, można pokusić się o stwierdzenie, że projektant przewidział taka sytuację – stąd adnotacja w projekcie.
    Wydaje się, że wystarczy zdobyć projekt przebiegu sieci (i przyłącza) dla tego terenu, dołączyć do projektu zagospodarowania działki, z adnotacją projektanta, że zmiana nie jest istotna.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Problem nie jest w przebiegu przyłącza ( ten jest według osobnego opracowania) ale w przebiegu kabla biegnącego od domu do złącza
    (Wewnętrzna linia zasilająca (WLZ) – linia elektryczna służąca do przesyłu energii elektrycznej, zlokalizowana pomiędzy przyłączem a rozdzielnicą główną w budynku ).
    Tak jest to istotna zmiana. Jeśli geodeta jeszcze nie oddał papierów z inwentaryzacji do starostwa można szybko wykonać uzgodnienie nowego przebiegu w ZUDP
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frelka

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    Paniówki
    Posty
    277

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.
    Sprawa dotyczy głównie znajomych, a zawalił projektant - miał dość dokładnie opisane miejsce przyszłej budowy złącza.
    U nas jest nieco lepiej, ale też nie dokładnie zgadzają się nam plan z mapką powykonawczą.
    ZUDP - nie miałam z czymś takim do czynienia... Znajomy w tym samym starostwie, więc też ne.

    Zadzwoniłam dziś do PINBu.
    Na pierwszej linii usłyszałam, że niewielka odległość nie robi różnicy.
    Ale po połączeniu z Panią Inspektor usłyszałam, że projektant ma nanieść zmiane na mapie i okreslić, czy zmiana istotna (wtedy projekt zastępczy) czy nieistotna. Niestety nie określiła sama jaka jest to zmiana... Pytana wskazywała na projektanta, jako odpowiedzialnego za tę decyzję. Jako podstawę podała art.36a prawa budowlanego (tylko co mi to daje?).

    Art. 36a.

    1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.

    2. Właściwy organ uchyla decyzje o pozwoleniu na budowę, w przypadku wydania decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3.

    3. W postępowaniu w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, przepisy art. 32–35 stosuje się odpowiednio do zakresu tej zmiany.

    4. (uchylony).

    5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:

    1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,

    2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,

    3) (uchylony),

    4) (uchylony),

    5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,

    6) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,

    7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.

    6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5..

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie

    Pytasz o doświadczenie, więc Ci odpowiem jak było u mnie.

    1) Projektant naniósł na mapkę zagospodarowania terenu w granicy posesji punkty odpowiadające złączu energetycznemu, gazowemu oraz węzły wod-kan. Na jakiej podstawie to zrobił to nie wiem, bo miał do dyspozycji tylko warunki techniczne każdego z mediów.

    2) Zostało wydane PnB, oraz podpisane umowy z dostawcami mediów o umożliwienie przyłącza.

    3) Domek się buduję, a na drogę przyjeżdża energetyka, ponoć najpierw był też ichni geodeta. Energetyka wybiera sobie dogodne* miejsce i pyta czy może rozwalić mi w tym miejscu fundament pod ZK (* pewnie wg ich projektu)

    4) Podobnie rzecz się ma z innymi przyłączami, żadne nie jest nawet zbliżone do wizji mojego projektanta, o miejscu węzła/złącza/skrzynki decyduje wewnętrzny projekt dostawcy. Co ciekawe miejscem na węzeł/złączę/skrzynkę jest punkt najbliżej ich magistrali.

    5) Każdy z dostawców pozostawia protokół odbiorczy

    6) Przy pomiarze podwykonawczym domu geodeta wzywa mnie do ujawnienia węzłów/złączy/skrzynek mediów wraz z ich trasami w posesji po czym oznacza je na mapie.

    7) Zgłoszenie Zakończenia Budowy nie zostaje oprotestowane przez PINB co oznacza faktyczny odbiór budynku.


    - Nie wiem skąd projektant na etapie adaptacji ma mieć wiedzę o lokalizacji złącz/węzłów/skrzynek.
    - Prawdopodobnie w moim przypadku zabrakło konsultacji projektant dostawcy - ja ws. lokalizacji złącz/węzłów/skrzynek
    - Dostawcy nie dysponowali mapą zagospodarowania działki stworzoną przez mojego projektanta także i oni nie wiedzieli gdzie te złącza umieścić
    X.2010 - IV.2012 Mission completed

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frelka

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    Paniówki
    Posty
    277

    Domyślnie

    Ten projektant mógł nie wiedzieć, gdzie co do centymetra powstanie złącze, ale w przypadku znajomych miał czarno na białym wpisane: w granicy między działkami x i y, a taki punkt przy drodze jest tylko jeden! Na projekcie złącze znalazło się dziwnym trafem praktycznie w drugim kącie działki...

    Być może u znajomych PINB też nie oprotestuje, ale nie odważę im doradzić, aby ryzykowali. Na razie próba kontaktu z projektantem...

    Tomek4 - gratuluje odebranego domu

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tomek4
    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    nord
    Dzielnica
    pólnoc
    Posty
    321

    Domyślnie

    Heh,dzięki

    Moim zdaniem to nie będzie problemu przy odbiorze u znajomych, oni w PINBie tam tak naprawdę sprawdzają tylko papierki i jeżeli geodeta napisze że jest zgodnie z projektem, to nikt map zagospodarowania z powykonawczą przy linijce porównywać nie będzie. A do geodezji trafia powykonawcza. Od biedy mogą wnieść sprzeciw i wtedy można uderzyć do projektanta o aktualizację, ale wątpię by się tak stało.

    U mnie babola większego popełnił projektant branżowy od gazu, bo miał warunki gdzie było jak byk "gazomierz w granicy" a on przybił pieczątke pod gotowcem ze skrzynką na elewacji. W trakcie budowy udało się to zmienić "czerwonym" kolorem z pieczątką i podpisem i 300 zł - takie rozwiązanie zaproponowała i przyjęła gazownia, PINB jak widać również się nie sprzeciwił.

    Powodzenia w odbiorze!
    X.2010 - IV.2012 Mission completed

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony