dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 84
  1. #21

    Domyślnie

    jak dobrze czytam to na stronie 82, punkt 6.9 wymagają solarów do grzania CWU? Czyli trzeba dorzucić do budowy min. 10 tys, bo na moje oko to jak ktoś buduje dom energooszczędny, jest świadom tego wydatku na energooszczędność to zazwyczaj umie też dobrze liczyć koszty inwestycji i koszty opłat za CO i przygotowania CWU. Każdy kto w tej sytuacji ma gaz ziemny lub PC w solary raczej szybko nie idzie bo ma już system bezobsługowy do CO i CWU i to w jednej cenie (tani jak PC, tani z gazu ziemnego bo i tak musi cały rok płacić abonament choćby pod CO).

    p.s. w warunkach dopuszczają grzanie domu systemem ciepłowniczym, a jeśli i z tego systemu biorę ciepłą wodę to co mam fakultatywnie - obowiązkowo stawiać solary, czy ja coś źle rozumiem, coś nie doczytałem albo u pisacieli warunków logika zawiodła

  2. #22

    Domyślnie

    Co Ty czytać nie umiesz ze zrozumieniem?
    Przecież na stronie 80 tego dokumentu wyraźnie po "polskiemu" napisano:
    Poniżej zaproponowano podziała na wymagania obligatoryjne i fakultatywne w zależności od standardu energetycznego budynku
    Co z tego, że w tabeli 34 żadnego podziału nie ma?
    Jeżeli weryfikatorami będą pracownicy Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A., to z pewnością będą widzieli (za odpowiednią kasę), jak tą tabelę umiejętnie podzielić.
    Zamiast płacić 10 tys. zł za instalację solarną, wystarczy "odpalić" 5 tys. zł weryfikatorowi i wszystko będzie grało.

    Obym się mylił .

  3. #23

    Domyślnie

    jeśli dobrze liczę 300 mln na 6 lat - toż to trochę ponad 100 domków na miesiąc na cały kraj - zdumiewająca ilość

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    Cytat Napisał hanko Zobacz post
    Zamiast płacić 10 tys. zł za instalację solarną, wystarczy "odpalić" 5 tys. zł weryfikatorowi i wszystko będzie grało.

    Obym się mylił .
    jeżeli będą wprowadzone kary za "błędnie" przyznane dofinansowanie np taki ekspert będzie musiał zwrócić całość dofinansowania to jest szansa na normalność, jeżeli nie to będzie jak zwykle u nas :/

    Pozdrawiam

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMichal Zobacz post
    jeżeli będą wprowadzone kary za "błędnie" przyznane dofinansowanie np taki ekspert będzie musiał zwrócić całość dofinansowania to jest szansa na normalność, jeżeli nie to będzie jak zwykle u nas :/
    W ostatnim numerze Muratora (11/2012) jest reportaż z budowy domu pasywnego.
    Dom ten oprócz tego, że jest pasywny cechuje się rewelacyjnie niskimi kosztami ogrzewania (do 400zł rocznie przy powierzchni użytkowej 148m2).
    Jednak zgodnie z "Wytycznymi ..." dom ten nie uzyskałby dotacji, bo zrezygnowano w nim z instalacji z kolektorami słonecznymi, a także jego współczynnik kształtu przekracza założone A/V>0,7.
    Jak opisano w artykule, ten dom jest tylko o 10% droższy od "tradycyjnego" domu.
    Czy dom zbudowany zgodnie z "Wytycznymi ..." uda się wybudować tak tanio?

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanko Zobacz post
    W ostatnim numerze Muratora (11/2012) jest reportaż z budowy domu pasywnego.
    Dom ten oprócz tego, że jest pasywny cechuje się rewelacyjnie niskimi kosztami ogrzewania (do 400zł rocznie przy powierzchni użytkowej 148m2).
    Jednak zgodnie z "Wytycznymi ..." dom ten nie uzyskałby dotacji, bo zrezygnowano w nim z instalacji z kolektorami słonecznymi, a także jego współczynnik kształtu przekracza założone A/V>0,7.
    Jak opisano w artykule, ten dom jest tylko o 10% droższy od "tradycyjnego" domu.
    Czy dom zbudowany zgodnie z "Wytycznymi ..." uda się wybudować tak tanio?
    W tym samym numerze, strony 44-45, dyrektor z Krajowej Agencji Poszanowania Energii wprost mówi, ze sens ekonomiczny instalacji solarnej jest przy drogiej energii: prąd, olej, gaz z butli (z 10-15% nowych domów?) a przy gazie ziemnym, węglu, ekogroszku, peletach i PC (z 85-90%) tego sensu nie ma bo czas zwrotu może dorównać czasowi życia instalacji. Jako powód popularności (nadmiernej) w Polsce solarow podaje PRESIZ lub idee ekologiczne (już wg. mnie szybciej niechęć ludzi do bycia płaczem w lato). Nieważne, ale jaka obłuda co do tych solarow. Niech nazwa programu brzmi energooszczendo-ekologicznyale nie ekonomiczny, bo solar to już na starcie o 10 tys inwestycje przedraza

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    Cytat Napisał hanko Zobacz post
    W ostatnim numerze Muratora (11/2012) jest reportaż z budowy domu pasywnego.
    Dom ten oprócz tego, że jest pasywny cechuje się rewelacyjnie niskimi kosztami ogrzewania (do 400zł rocznie przy powierzchni użytkowej 148m2).
    Jednak zgodnie z "Wytycznymi ..." dom ten nie uzyskałby dotacji, bo zrezygnowano w nim z instalacji z kolektorami słonecznymi, a także jego współczynnik kształtu przekracza założone A/V>0,7.
    Jak opisano w artykule, ten dom jest tylko o 10% droższy od "tradycyjnego" domu.
    Czy dom zbudowany zgodnie z "Wytycznymi ..." uda się wybudować tak tanio?
    błędne są zatem założenia tego dofinansowania, nie pierwszy raz nasi politycy szykują nam takie "kwiatki"

    nie rozumiem jednego - DLACZEGO nie można refundować kosztów po dokonaniu sprawdzenia wybudowanego domu ?

    nie jest wszak ważne JAKIMI konkretnie sposobami uzyskamy zmniejszenie zużycia energii, WAŻNE, że ono jest !!! - a skoro jest to należy się refundacja w takiej to a takiej wysokości - ale chyba takie rozwiązanie jest za proste i dodatkowo nie "wspomaga" żadnego lobby

    Pozdrawiam

  8. #28

    Domyślnie

    niestety i tak nic z tego wszystkeigo nie rozumiem,
    Skąd mogę wiedzieć czy projekt ktory zakupię bedzie spełniał warunki dla uzyskania dopłat ?

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sham4n

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    114

    Domyślnie

    Na razie jest tylko projekt wstępny, trzeba czekać na oficjalne info. Nie wiadomo jak to będzie finalnie wyglądało więc nie ma co dywagować teraz.

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ada73 Zobacz post
    niestety i tak nic z tego wszystkeigo nie rozumiem,
    Skąd mogę wiedzieć czy projekt ktory zakupię bedzie spełniał warunki dla uzyskania dopłat ?
    Zweryfikuje Ci to weryfikator. Wnioskuję ze schematu postępowania na stronie NFOŚiGW, że w razie jakichś błędów, dostaniesz informację o tym, co jest do poprawki.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar abol1
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    119

    Domyślnie

    Są już oficjalne wytyczne na stronie NFOŚiGW jakie trzeba spełnić aby otrzymać doplate.
    Sądzę, że dla budynków, które są w trakcie budowy , a nie zakończonych (dla których przewiduje się także dopłatę) będzie ciężko spełnić warunki.

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar abol1
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Zweryfikuje Ci to weryfikator. Wnioskuję ze schematu postępowania na stronie NFOŚiGW, że w razie jakichś błędów, dostaniesz informację o tym, co jest do poprawki.
    Obawaim się, że raczej zostanie to potraktowane w ten sposób
    "W przypadku nie osiągnięcia zakładanego standardu NF15, o którym mowa w pkt. 2), dotacja może być obniżona do poziomu przewidzianego dla standardu NF40. W przypadku nie osiągnięcia zakładanego standardu NF40, dotacja nie zostanie udzielona".

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar abol1
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    A gdzie to jest napisane i z czego wynika bo ja nie mogę doczytać ?
    Jest chyba przeciwnie bo znalazłem taki cytat:
    Program skierowany jest do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących dom/mieszkanie od dewelopera (rozumianego również jako spółdzielnia mieszkaniowa).
    Na stronie NFOŚiGW w zakładce dopłaty do domów energooszczędnych jest odnośnik "wymagania techniczne dla budynków"
    a w nim plik do pobrnia w PDF-e.
    "Wytyczne określające podstawowe wymogi niezbędne do osiągnięcia oczekiwanych standardów energetycznych dla budynków mieszkalnych oraz sposób weryfikacji projektów i sprawdzenia wykonanych domów energooszczędnych"
    Jeżeli sobie przeczytasz te wytyczne oraz to co sprawdzał będzie weryfikator to IMHO nie budując domu zaprojektowanego od początku jako energooszczędny to będzie bardzo trudno spełnić te warunki dla standardowych projektów.
    Sam jestem tego przykładem.
    Mam dom w stanie surowym zamkniętym i już wiem, ze kilku założeń z programu dopłat będzie mi bardzo ciężko spełnić.
    Pomimo tego, że dom ma zwartą bryłe, zorientowany jest na południe, posiadał będzie WM z reku, GWC, okna Uw=0.8 zamontowane w systemie i3 Illbruck.itp to
    konstrukcyjnie w jednym miejscu będę miał niewielki mostek termiczny, który przekroczy wskazane wartości dla liniowych mostków termicznych-bodajże 0,10
    Dom z silikatów, więć aby spełnić warunek przenikalności cieplnej 0,15 dla mojej strefy klimatycznej ocieplać muszę styro lambda 0,031- 20cm.
    Mogę dać "cieniej" np: płyty PIR lub fenolowe ale to już niebotyczne pieniądze.
    Okna osadzone mam w licu ściany, a nie w ociepleniu jak wskazują wytyczne
    Ponad to znależć doświadczonego projektanta, który wykona od nowa charakterystyke energetyczną, projekty branżowe, obliczenia itp, a na końcu okaże się, że zabrakło do wymaganych 40kwh/m2/rok np:1kwh to lipa.
    Problemów do rozwiązania jest dużo, dlatego sądzę, że inwestorom budującym dom zaprojektowany jako niskoenergetyczy będzie łatwiej.

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam


    a ja nadal twierdzę, że takie wytyczne, zbyt precyzyjne i dokładne są bzdurą - a jak pojawi się "nowe" rozwiązanie, super ciepłe ale nie ujęte w wytycznych to co ?

    Wytyczne powinny stanowić "drogę" do celu a nie być celem samym w sobie, jeżeli gotowy budynek przejdzie test weryfikacyjne, to nie powinno już być istotne jak to osiągnięto - WAŻNE, że budynek jest enrgooszczędny i tyle.

    Pozdrawiam

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar abol1
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    A to trzeba było myśleć o niskich rachunkach za ogrzewanie zanim pojawiły się dopłaty
    Dla mnie,zanim zacząłem budować najważniejsze były niskie rachunki w przyszłości a o dopłatach nie myślałem,20cm styro z lambda 0,031 już jest na ścianach z silikatu
    Chyba nie przeczytałeś dokładnie mojego postu.
    O niskich rachunkach za ogrzewanie pomyślałem zanim zacząłem budowe stosując te wymienione w moim poście rozwiązania.
    O innych, które mam w planach nie wspomniałem bo nie o to tu chodzi.

    Jeżeli chodziłoby tylko o ocieplenie ścian 20 cm styro to nie problem, ale jest jeszcze wiele innych do rozwiązania

    Co w przybadku gdy wybudowany dom spełnia wymagania energooszczędności 40Kwh/m2/rok ale np: współczynnik kształtu A/V >0,7
    a to jest jednym z kryteriów które będzie sparwdzał wyryfikator
    Jeden warunek nie jest spełniony- dopłaty niet?

  16. #36
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Luki007
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    11

    Domyślnie

    Witam,

    czy w przypadku dotacji na dom jednorodzinny <40kWh/m2/rok będzie wymagana wentylacja mechaniczna z odzyskiem? Według wymagań technicznych na stronie http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-kra...mu-prioryrttp/
    cytuję:

    "Dopuszcza się w przypadku budynku NF 40 zastosowanie w zakresie wentylacji rozwiązań równoważnych do referencyjnego z wentylacją mechaniczną nawiewno – wywiewną z odzyskiem ciepła (zgodnie z wymaganiami określonymi w Tabelach 1 i 2) o ile dla rozwiązań tych łączne zapotrzebowanie energii na potrzeby podgrzania powietrza wentylacyjnego i energii elektrycznej na napędy urządzeń pomocniczych (wentylatory, grzałki, automatyka itp.) będzie nie większe niż w rozwiązaniu referencyjnym, czyli dla wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej z odzyskiem ciepła. W referencyjnym harmonogramie użytkowania nie można zakładać zmniejszenia poniżej 65% obliczeniowego strumienia powietrza wentylacyjnego zgodnie z obowiązującymi przepisami."

    Nie wiem jak mam to rozumieć, wentylacja grawitacyjna nie jest "rozwiązaniem równoważnym" do wentylacji mechanicznej z reku, czyli aby dostać 30 tyś. trzeba użyć czegoś innego, czy mam rację ? Czy jest jakieś inne tańsze rozwiązanie ?

    Pozdrawiam

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    I prawdopodobnie o to chodziło, kiedy tak pisano ten fragment -- że WM z rekuperacją można zastąpić WM bez rekuperacji, ale dołożyć np. GWC.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  18. #38

    Domyślnie

    Witam zbyt późno trafiłem forum,
    mam już kupiony projekt w którym ściany zewnętrzne POROTHERM 25CM+ styropian EPS 70- 14CM
    dają wg projektu współczynnik przenikania ciepła przez ściany zew u = 0,23W/m2K
    dokumenty w tej chwili są w ZUDzie, co mogę zrobić i czy wogóle mogę cos zrobić zeby spełnić warunki - NF40 - współczynnik musiał by wynosić 0,12 - 0,15w/m2K
    projekt jest dosyć prosty http://archon.pl/gotowe-projekty-dom...m40f52ced05c6b

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar abol1
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    15cm styro nawet grafitowego to nie rewelacja jesli myśli się o niskich rachunkach,20cm z lambdą 0,031-0,032 to minimum,taśmy też nic nie dają jeśli chodzo o ogólny rozrachunek,nie służą do obniżenia zapotrzebowania domu na ciepło,GWC to wg mnie wyrzucenie kasy a nie zmniejszenie rachunków i tak dalej
    20 cm styro z lambdą 0,031 przy silikatach E24 daje współczynnik przenikania ciepła ściany U=0,15. Przy betonie komórkowym odmiany najcieplejszej pewnie gdzieś koło U=0,12, a to już nie jest takie minimum.
    Poza tym nie skupiajmy się wyłącznie na ścianach inne elementy są równie ważne.
    Taśmy dają dużo, chociażby to, że wilgoć nie dostanie się do piany izolującej ościeże okna.
    GWC też coś daje, bo nie trzeba stosować grzałki elektrycznej do wstępnego podgrzania powietrza wchodzącego do reku aby nie zamarzało.
    I tak dalej.

  20. #40

    Domyślnie

    ktoś przeglądał te wytyczne?
    Może odpowiedzieć na moje wątpliwości:
    pkt 10.2 wytycznych: Wraz z wnioskiem o dotację składane są:
    a) projekt budowlany wraz z charakterystyką energetyczną budynku obliczoną na podstawie rozporządzenia wymienionego w ust. 6 pkt. 3, z uwzględnieniem wytycznych określonych w ust.10.10, podpisaną przez projektanta budynku;
    b) potwierdzenie spełnienia przez projekt budowlany wymagań programu w sposób wskazany przez NFOŚiGW, zgodnie z ust. 10.10;
    Czy to oznacza, że mam dostać (kupić ) dodatkowy egz. projektu? Kto podpisuje taki projekt - projektant "pierwotny" czy dokonujący adaptacji?
    Czy po drobnej adaptacji konieczne jest wykonanie dodatkowych obliczeń charakterystyki energetycznej przez projektanta adaptującego?
    Czy (lit. b) to potwierdzenie robi już na etapie wniosku weryfikator?

    Będę dążył do jak najlepszego wyniku "enegrooszczędności", ale zastanawiam się czy koszty uzyskania dotacji nie przekroczą uzyskanej dotacji, np. konieczność zatrudnienia ekipy - czy w umowie powinien znaleźć się zapis, że jeśli wykonawca wykona dom i np. powstanie mostek termiczny o par. przekraczającym wymogi i nie dostanę dotacji, to zapłaci karę umowną (30tys?) lub zwróci koszty poniesione na uzyskanie dotacji. Pewnie nie znajdę takiej ekipy, a jak znajdę to za inne pieniądze

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony