dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 84
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Czy aby nie przesadzacie ? Budujecie dom dla siebie czy dla dotacji ?
    buduję dla siebie, z dotacji już zrezygnowałem bo w mojej sytuacji nie warto. Walczę tylko jeszcze żeby załapać się na rodzine na swoim - czekam w tej chwili na pozwolenie
    chcę żeby mój dom był jak najbardziej energooszczędny, im więcej czytam tym bardziej jestem przekonany do betonu komórkowego + właśnie styropian 20

  2. #42
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar abol1
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Jestem innego zdania,GWC wg mnie nie przynosi żadnych korzyści,chociaż mam u siebie GWC rurowy i jego koszt to 600zł ale było to pod wpływem chwili,na dzisiaj nawet palcem bym nie tyknął w sprawie GWC
    Bartosz to wg mnie pomyłka,cenowa jak i technlogiczna
    Możesz napisać dlaczego rurowy nie sprawdził się u Ciebie

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał papi240 Zobacz post
    buduję dla siebie, z dotacji już zrezygnowałem bo w mojej sytuacji nie warto. Walczę tylko jeszcze żeby załapać się na rodzine na swoim - czekam w tej chwili na pozwolenie
    chcę żeby mój dom był jak najbardziej energooszczędny, im więcej czytam tym bardziej jestem przekonany do betonu komórkowego + właśnie styropian 20
    wcale się nie dziwie ze zrezygnowałeś, widziałeś ile rzeczy trzeba przy tym załatwić i dopilnować? I na dodatek nie masz żadnej gwarancji, ze dotacje otrzymasz ;p http://z500.pl/doplaty-nf15-i-nf40-czy-to-sie-oplaca
    Ostatnio edytowane przez martyna8 ; 11-12-2012 o 08:13

  4. #44
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar delta9
    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Posty
    58
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    [QUOTE=martyna8;5668560]wcale się nie dziwie ze zrezygnowałeś, widziałeś ile rzeczy trzeba przy tym załatwić i dopilnować? I na dodatek nie masz żadnej gwarancji, ze dotacje otrzymasz ;p/QUOTE]

    "budowa domu według wymagań NFOŚiGW zwiększa koszty budowy o 100-200 tys.zł." - ktoś się chyba o jedno zero pomylił
    Ostatnio edytowane przez joliska ; 08-12-2012 o 07:12

  5. #45
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jane Says

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    139

    Domyślnie

    nie wiem, czy zauważyliście, ale w wytycznych na stronie NFOŚiGW do spełnienia dla osiągnięcia parametów NF15 i NF40 nie ma już współczynnika A/V < 0,7.
    Parametr został, wygląda na to, pominięty

    http://www.nfosigw.gov.pl/download/g...czne_do_pp.pdf
    Obecny:
    M09c 180 m2. Fund. tradycyjne z płytą, 20cm (2x10cm) styrodur 0,037, podłoga 38cm EPS100 0,038, ściana MAX 29cm plus 24 cm 0,031, okna 4/14/4/14/4 w warstwie ocieplenia plus taśmy, strop porotherm plus 45cm EPS100 0,038, WM Bartosz bez GWC, całość podłogówka wodna , Kominek z PW i kondensat DeDietrich. Odzysk deszczówki do WC. 3 kolektory płaskie o pow. 7,5m2. OC. OZC EAH=25,0 kWh/m2/rok by asolt

    Plan:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...101-GP2-z-Z500

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Nie widzę też wcześniej określonych wymaganych grubości ocieplenia w przegrodach.

    Czyżby Wymagania ewaluowały w dobrym kierunku?
    Jeszcze ze 2x mniej formalności i zacznie to mieć sens!

    Szanowni MOCODAWCY, którzy to czytacie,

    Istotą doskonałości produktu jest jego prostota.
    Ostatnio edytowane przez gosciu01 ; 10-12-2012 o 20:32
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  7. #47
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dunlop

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    18

    Domyślnie

    Witam,
    Widać że na naszym podwórku każda ideę można spieprzyć. Byłem na konferencji modernizacji budynków w Krakowie, gdzie sporo wykładów miał prezes Instytutu Budownictwa Pasywnego pan Schlagowski i odnoszę wrażenie że prościej było by uzyskać certyfikat instytutu w Darmstadt niż dostać naszą dotację... Poza tym po raz kolejny w rozprowadzanie dotacji zaangażowane są banki, co juz zakrawa o Strasburg. Czyżbyśmy mieli zbyt mało urzędników że nie możemy tych pieniędzy rozdysponować poza bankami? Ostatnio spotkałem się z osobą która chciała wziąć dotacje na solary i tu również jest wymagane błogosławione pośrednictwo banków. Problem był taki że klient akurat stracił pracę więc... stracił również zdolność kredytową. Gotówki ma na tyle żeby kupić solary za swoje ale czy chodzi tu o to żeby dotacje dawać tylko tym co mają pieniądze? A raczej zdolność kredytową. Inna sprawa że wzięcie kredytu pożera kolejne kilka procent dotacji robiąc inwestycję w solary jeszcze mniej opłacalną... Przy dopłatach NF40 pocieszające jest przynajmniej to że takie domy dzisiaj opłacają się już nawet bez dopłaty więc nawet jak z tych głośnych 30k zostanie klientowi realnie kilkanaście to jest to zawsze jakiś pieniądz...

  8. #48
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sham4n

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    114

    Domyślnie

    Warto zauważyć, że wymóg COP dla pomp ciepła to 3,5 więc odpadają pompy powietrzne, które średnioroczny mają z tego co mi wiadomo ok. 3.
    Ale już gaz płynny, olej opałowy czy piece elektryczne można stosować...

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał sham4n Zobacz post
    Warto zauważyć, że wymóg COP dla pomp ciepła to 3,5 więc odpadają pompy powietrzne, które średnioroczny mają z tego co mi wiadomo ok. 3.
    Ale już gaz płynny, olej opałowy czy piece elektryczne można stosować...
    Nie wzięto też pod uwagę możliwości zastosowania gazowych, czy absorbcyjnych pomp ciepła, które także mają znacznie niższe COP.

  10. #50
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ENDO
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    KRK
    Posty
    167

    Domyślnie

    YTONG 48cm (U19) niestety nie spełnia wymagań NF40 tj. U15 A może cieńszy ytong i grubszy styropian? Jest tu jakaś zasada? A może ktoś jest w stanie doradzić jak to zrobić, żeby w portfelu więcej zostało
    Spokój Ducha Jest Imitacją Zbroi.

  11. #51
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Zrezygnować z Ytonga.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  12. #52
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ENDO
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    KRK
    Posty
    167

    Domyślnie

    Chodzi o to aby spełnić parametr NFOŚ U=0,15. Jakieś merytoryczne propozycje jaki materiał, jaka warstwa styropianu?
    Spokój Ducha Jest Imitacją Zbroi.

  13. #53

    Domyślnie

    Jeżeli zrobisz z Ytonga 24 cm, to przy styropianie 20 cm, ale za to tańszym bo lambda = 0,04, będziesz już miał U=0,138.
    Ale jeżeli dasz lepszy styropian, to będziesz mógł zejść jeszcze o kilka centymetrów z jego grubości.
    Dzięki temu możesz zamknąć całą grubość ściany poniżej 40 cm.

    Jeżeli nie lubisz mieszkać w zamku z oknami strzelniczymi - to warto iść w tę stronę: beton komórkowy + grafitowy styropian o niskim lambda.
    Jakbyś potrzebował coś szczegółowo sprawdzić - pisz na priva.

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał Optimal Zobacz post
    Jeżeli zrobisz z Ytonga 24 cm, to przy styropianie 20 cm, ale za to tańszym bo lambda = 0,04, będziesz już miał U=0,138.
    Jeśli chodzi o przenikanie ciepła, to 20 cm silikatu = 1 cm styropianu. Bloczki mają z reguły 15 MPa. Czy istnieje jakikolwiek racjonalny argument za stosowaniem 24 cm zamiast 18 w parterowym domu jednorodzinnym? Bo mniejsza akumulacja czy 1 decybel racjonalnymi argumentami nie są.

  15. #55
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gaw

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Ostrów wlkp
    Posty
    54

    Domyślnie KAPE zawsze zadziwia

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Czytaliście?

    Spory kawał ciekawej, choć miejscami kontrowersyjnej, lektury.
    http://www.nfosigw.gov.pl/gfx/ees/us...szczednych.pdf
    W całości zgadzam się z 'gosci01'
    Opracowanie przez KAPE S.A to chyba organizacja dążąca do monopolu na wykonywanie takich analiz. Opracowanie nie zawiera żadnych ciekawych przemyśleń wszystko na zasadzie wytnij wklej a zapewne otrzymali na to grube pieniądze. Jakaś prosta analiza graficzna mostków w programie Therm (darmowy można pobrać na stronie MIT) Analiza przykładowych budynków wykonana przy pomocy programu, a więc nie ma pewności czy zgodnie z podawanymi normami. Budynek energooszczędny można wykonać dla szczelności n50=4 [1/h] i wtedy zgodnie z norma nie musimy mieć drogich badań. Te wytyczne to typowy produkt ukierunkowany na zysk o niskim poziomie naukowym

  16. #56
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ostap

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Biała Podlaska
    Posty
    235

    Domyślnie

    Witam

    To mój pierwszy post więc witam wszystkich.


    Odnośnie wymagań to niestety pozostaje dużo niejasności i problemów do doprecyzowania.
    1. Strop np. nad parterem tam jest beton o przewodnictwie 1,7 a np. gdy budujemy z betonu komórkowego to ma on np. 0,21 - ich założenia. I pytanie jak ocieplimy 20 centymetrów styro to starcza ale już gdy styro styka się ze stropem to nie, mostek a takie nie może być
    2. U ściany zewnętrznej czy dotyczy też ściany piwnicy jeśli taką planujemy, W takim przypadku okazuje się że piwnicę musimy ocieplić bardziej niż inne ściany wynika to z tego że bloczek betonowy przewodnictwo 1,7

    Problemów jest znacznie więcej a weryfikatorów brak żeby było kogo zapytać.

    Tak myślę nad spełnieniem tych wymagań bo jestem na etapie początków projektu ale start tego programu zmusza do odczekania jeszcze kilku miechów by te nieścisłości dopracowano, szkoda wywalać kasy a później ktoś powie że niestety nie spełniło się jakiegoś wymagania. Z racji że jestem w strefie klimatycznej IV to wymagania mam dla standardu NF40 prawie jak dla pasywnego. Prosta sprawa proszę znaleźć okna spełniające 0,8 - wiem już kilka firm robi ale ciekawie ile kosztują. Pomijając fakt że nie wiem czy istnieje okno do piwnicy spełniające ten standard.

    Pozdrawiam

  17. #57
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ostap

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Biała Podlaska
    Posty
    235

    Domyślnie

    Nie twierdzę że nie opłaca się doinwestować w lepsze ocieplenie i w ogóle tylko trochę irytujący jest fakt że jak to wszystko w Polsce wszystko się robi za późno. Program oficjalnie od 2013 a tu nie wiadomo jakie banki będą brały w tym udział, kto będzie weryfikatorem też nie a musi on sprawdzić projekt przed kredytem.
    W tamtym roku brat zamieszkał w nowym domu, który w dużej mierze pomagałem robić więc doświadczenie już jakieś jest, teraz tylko przyglądam się wymaganiom i patrzę ile trzeba więcej by spełnić wymagania i jak to się przedstawia w cenie.
    Co do okna to wiem ze są nawet ostatnio reklama mi wpadła znanej firmy - jak się dzisiaj wyrobię to sprawdzę ile za okno przykładowe aczkolwiek spełnienie dla całego okna 0,8 nie jest takie proste. Z racji braku weryfikatorów muszę sam doszkolić się jak się liczy i po kolei dla każdego okna obliczyć czy wychodzi.

  18. #58
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ENDO
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    KRK
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ostap Zobacz post
    Co do okna to wiem ze są nawet ostatnio reklama mi wpadła znanej firmy - jak się dzisiaj wyrobię to sprawdzę ile za okno przykładowe aczkolwiek spełnienie dla całego okna 0,8 nie jest takie proste. Z racji braku weryfikatorów muszę sam doszkolić się jak się liczy i po kolei dla każdego okna obliczyć czy wychodzi.
    Z oknami prosta sprawa, wszystko będzie w specyfikacji technicznej którą musisz dostarczyć (patrz niżej),

    "Aprobaty techniczne dotyczących zastosowanych ram okiennych, szyb i drzwi zewnętrznych oraz materiałów technicznych potwierdzające spełnienie wymagań dotyczących wartości współczynnika przewodzenia ciepła ramy Uf, W/m2K, współczynnika przewodzenia ciepła szyby Ug, W/m2K i wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła Ψg, W/mK dla zastosowanej ramki dystansowej"
    Spokój Ducha Jest Imitacją Zbroi.

  19. #59
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ostap

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Biała Podlaska
    Posty
    235

    Domyślnie

    Właśnie sprawa nie jest prosta ponieważ w aprobacie technicznej będą trzy wartości jakie dane okno spełnia a my ewentualnie weryfikator kiedy już ustalą kto nimi będzie dostanie tą przyjemność za pieniążki oczywiście policzenia Uw i sprawdzenia czy każde pojedyncze okno spełnia dla NF40 i mojej IV strefy klimatycznej Uw<0,8
    Policzyłem okno 0,5x0,7m przy myślę niezłych założeniach Uf=0,9 Ug=0,5 Ramka 0,032 i wyszło mi UW=0,9 wiec przepraszam okna takiego nie mogę posiadać, Powierzchnia szyby do ramy jest zbyt mała.

  20. #60
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    a.no

    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Posty
    76
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ostap Zobacz post
    Powierzchnia szyby do ramy jest zbyt mała.
    ... wrr, czyli od pólnocy trzeba walic wielkie okna?

    żeby zaoszczędzic na energii chciałem

    zredukować wielkość niektórych okien od PN
    chciałem garaż nieogrzewany, z jakąś tania bramą a podobno nie można...

    psu na bude te doplaty....

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony