dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 9
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 169
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    plusultra

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    225
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie Płyta fundamentowa - krok po kroku

    Czy są osoby, które samodzielnie wykonały płytę? Z pozoru wygląda na to, że wykonanie jej jest łatwiejsze niż fundamentu na ławach.
    Czy macie może zdjęcia z poszczególnych etapów. Rady jak ustrzec się błędów?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    edomek

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Posty
    111
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja u siebie robiłem po kolei:
    Odmierzenie samemu zarysu wykopów.
    Zebranie ziemi do odpowiedniego poziomu
    Zagęszczenie rodzimego podłoża
    Zasypanie piaskiem około 15-20 cm i ponowne zagęszczenie - i tak 5 razy ( w jednym miejscy było około 80 -90 cm piachu)
    Cały czas zagęszczarka 250 kg
    Następnie geodeta wytyczył nam zarys budynku ( zarys po styropianie od zewnątrz, do tego poprosiłem go aby co ok 5 m zaznaczył nam poziom zero)
    W tym momencie betoniarka, szpadel poziomica i do dzieła.
    Styropian 180mm twardy( ten na podłogi) powycinałem w bokach takie trójkąty piłą, aby można było "skleić" poszczególne płyty pianką.
    Zostawiłem parę kawałków na rogi budynku, gdzie nie trzeba wycięć.
    Miejsca pod styro podkopywałem sobie łopatą i sprawdzałem czy styropian wejdzie. Zostawiałem sobie około 1-3 cm luzu. Potem zaprawa do wykopu i na nią styropian. Wyrównanie do sznurka ( te od geodety) i poziomica. I tak leciałem dookoła.
    Po objechaniu całego zarysu, poszedł pod nóż drenaż. Łopata i kopanie. Złapanie ogólnego spadku dookoła. Geowłóknina, żwir, rura, sprawdzenie spadku - najlepiej łatą 3 m i zasypanie żwirem. Dobrze to robić w 2 -3 osoby. Przy zasypywaniu, rurę lubi "podnieść" żwir i kicha ze spadku. Zawinięcie geowłókniną i zasypanie piachem.
    Po drenażu zrobiliśmy opaskę przeciwwysadzinową ( styro 80 mm) . Po przysypaniu jej piachem zaczeliśmy robić instalacje wewnątrz.
    Mogliśmy je zrobić przed opaską, bo tak musieliśmy 6 arkuszy wyciągać i układać od nowa.
    Podciągneliśmy prąd, kiche od wody, rure do gwc na przyszłość, i kabelki różnorakie ( do bramy furtki oświetlenia ogrodu) , zrobiłem jeden wolny przepust tak na wszelki wypadek. Wyprowadziłem również bednarkę w wykop pod drenażem na uziemienie około 30 m.
    Kolejna sprawa to kanalizacja. Wszystkie wejścia ( sedesy , umywalki itd ) zrobiliśmy około 1,5 cm pod poziomem płyty.
    W tak przygotowaną płytę wypoziomowaliśmy dokładnie piach w środku i zagęściliśmy ostatecznie ( delikatnie przy kanalizacji).
    Całość wyłożyliśmy folią 0,5 z wywinięciem na boki. Najlepiej rozłożyć jeden kawałek i go przygnieść paczkami styro, co by nie podwiało.
    I zaczynasz układać xps-a. U mnie poszedł basf 3035sc w dwóch warstwach po 100mm. Jak dojedziesz do krawędzi foli, rozkładasz kolejny kawałek foli, przygniatasz i sklejasz oba folią butylową. I znów rozkładanie xps. Jak ułożysz siadasz na cokole pijesz piwko i podziwiasz zielony ( u mnie ) domek
    Bierzesz piankę i wszystkie szparki między płytami uzupełniasz . A, te pionowe płyty też musisz uszczelnić pianką ( szparka jak wyjdzie w rogu i połączenia płyt) Na to wszystko u nas siatka fi 10 z oczkami co 10 cm ( miała być fi 8 wg projektu, ale udało się kupić taką w baaaardzo dobrej cenie).
    Potem dajesz zbrojenie dookoła domu i pod ścianami, tak jek będziesz miał w projekcie. Zbrojenie zrób na razie bez "wąsów" , bo trudno jest je nosić i układać. Jak już wsadzisz już wsadzisz w wanne zbrojenie to unosisz je do góry i wsuwasz wąsy. Po zawiązaniu wszystkiego dajesz rozprowadzenie wody do każdego pkt. U mnie poszła jeszcze podłogówka. Po wszystkim dajesz dystanse ( takie drabinki z drutu) i kładziesz drugą warstwę siatki.
    Wszystko wiążesz.. Przy zalewaniu warto zrobić sobie takie grabie bez zębów do wyrównywania betonu, bardzo to ułatwia praę
    Ostatnio edytowane przez edomek ; 17-09-2012 o 09:22

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gall86

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Czerwionka-Leszczyny
    Kod pocztowy
    44-230
    Posty
    656

    Domyślnie

    Dzięki za idealny, szczegółowy opis. Do pełni satysfakcji brakuje fotek, ale może jeszcze tu trafią Mam także kilka pytań.

    Czy na podbudowę wystarcza zagęszczony piach? Zakładałem danie jakiegoś kruszywa o większych wymiarach, a ostatnią warstwę z piasku. Tutaj widzę sam piasek. Druga kwestia to dawanie rurek instalacyjnych (woda, podłogówka) bezpośrednio w płytę. Czy to nie jest zbyt ryzykowne rozwiązanie? Na pewno wygodniejsze, bo na taką płytę można od razu wrzucić kafle czy co innego.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    edomek

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Posty
    111
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Parę fotek jest w moim dzienniku, ale mogę je jutro wkleić.
    Zapomniałem dodać, że jak ustawisz cokół musisz obrobić go dookoła siatką z klejem.
    Co do kruszywa, to nie wiem. Miałem w projekcie piach albo pospółkę.

  5. #5

    Domyślnie

    @edomek
    Położyłeś folię pod XPS, czy na XPS?
    Na XPS powinna być folia, jako warstwa poślizgowa.

    Nie napisałeś też o zawibrowaniu betonu listwą wibracyjną.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    edomek

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Posty
    111
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Folia poszła pod xps, chociaż okazuje się że jest zbędna. Mimo wszystko zrobiłem wg projektu. Warstwa ślizgowa?
    Myślałem, że tak jest w wylewaniu posadzki, a nie płyty która waży ponad 120t.
    Tak, zapomniałem dodać , że beton wibrowany . Mój błąd, sorka

  7. #7

    Domyślnie

    Właśnie kończę wiązać zbrojenie więc może opisze jak to było u mnie:

    1. Badania geotechniczne - wyszło ze mam w jednym narożniku torf grubość ok 30-40 cm
    2. Zmiana posadowienia z fundamentów na płytę (projekt wykonał kolega zgodnie z moimi wytycznymi) + jego wyliczenia konstrukcyjne
    3. Znajomy geodeta wyznaczył budynek wymiar + 1 m z każdej strony
    4. Ziemia została wybrana do gruntów nośnych (od 1,2 do 2,2 m) !!!! - średnio ok 1,7 m masakra !!
    5. Dno wykopu zostało odebrane przez geotechnika + wpis do dziennika budowy
    6. Ułożona bednarke 63m + geowłóknina w miejscach o najgorszych parametrach
    7. Przed zasypaniem wykopu należało odpompować wodę ok 5 -10 m^3 kto by liczył
    8. zagęszczanie co 20-30 cm czas zagęszczania warstwy ok 4h !! zagęszczarka mała ok 80-90 kg (bo była za darmo)
    w miejscu w którym było najwięcej torfu (narożnik ok 2x2 m) zostało wymieszane 350kg cementu z ok 2-3 m^3 piasku i zagęszczone. (polecam)
    9. po zagęszczeniu wszystkich warstw (ok 10-12 dni dni) max warstwa zagęszczonego pasku to 2,5 m (piasek wystaje ponad grunt rodzimy ok 30 cm)
    został wyznaczony dom - osie ścian nośnych
    10. ułożono kanalizacje rury o grubości ścianki 4mm
    11. ułożono chudziak warstwa 10cm
    12. folia 0,5 mm, następnie xps 10 cm (2x5cm frez + na zakład) + folia 0,3mm
    13. płyta grubość 20 cm zbrojona fi 10 oczko 20 cm pod słupami dozbrojona fi 14 (kolega jest szalony i czasami przesadza) ilość stali ok 2,3 tony
    szalunek z desek następnie zostanie oklejony XPS 25cm. (docelowe ocieplenie domu 30cm)

    Aktualnie kończę wiązać górę zbrojenia (niestety mam tylko 2h po pracy) - wszystkie prace wykonałem sam ! poza kanalizacją ! powierzchnia płyty to 125 m^2

    Jak ktoś chce foto to dać znać...

    Sebastian

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jurek1980

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-119
    Posty
    86

    Domyślnie

    Ja od końca sierpnia pomagam koledze na budowie, również robił płytę fundamentową. Samemu wątpię że dasz radę, my robimy w trzy osoby od pon do pt po 3-4h w soboty i dni wolne wychodzi ponad 10h.

    Choć to nie moja płyta ale spędziłem przy niej ponad 100h więc znam ją od podszewki.

    Może opiszę jak wyglądały prace:

    1. Koparka zdjęła humus 0,8m-1,1m
    2. Ubiliśmy dno wykopu
    3. Ułożyliśmy pętle GWC
    4. Rozłożyliśmy pospółkę ponad 500ton, zagęszczaliśmy ją zagęszczarką 200kg po 25-30cm. Wyszliśmy 10cm poniżej poziomu drogi.
    5. Rozłożenie kanalizacji.
    6. Ułożenie foli budowlanej
    7. Szalowanie i zalanie chudziaka 10cm, to było nie lada wyzwanie w 3 osoby rozprowadzić ponad 30m3 B15 który był gęsty jak cholera ale po 3h było po robocie.
    8.Później przyszła kolej na rozłożenie styropianu XPS na podłodze 10cm i15 cm na zakładkę, później 18cm na ścianki które były szalunkiem płyty.
    Na przystawkę zużyliśmy ponad 150 puszek kleju do styropianu. To była najdłuższa robota podczas całej płyty a mianowicie 10-12 dni, codziennie po 8m3.
    9. Na styropian rozłożyliśmy folię 0,5.
    10. No i najprzyjemniejsza rzecz- zbrojenie siatka(12x12) fi10 dołem, pod ścianami nośnymi fi16 i w niektórych miejscach odgięte do góry pręty fi20 (tak swoją drogą te pręty fi20 są cholernie ciężkie)
    Tutaj do pomocy doszło 4 pracowników z firmy kumpla więc w 7 osób zbroiliśmy płytę przez tydzień oni po 12h a ja tylko popołudniami dochodziłem na 4h. Ile stali weszło ciężko powiedzieć ale na pewno dużo.
    11. Potem nadeszła najgorsza robota a mianowicie wibrowanie i zalewanie płyty 30cm. Miały być dodatkowe posiłki ale wyszło tak że znów standardowa ekipa 3 osoby kontra 85 m3 betonu to już nie były przelewki na szczęście beton był bardzo lepki i łatwo się układał, ale i tak nikomu nie życzę takiej roboty. Ja operowałem pompą i się zmachałem jak szczur, a co ma powiedzieć kumpel który zacierał i poziomował posadzkę cały czas na kolanach.

    Jak będziesz sam zalewać to załatw sobie więcej osób najlepiej 6-7 żeby mogli się zmieniać bo 4h na stojąco z wariującą pompą bądź na kolanach jest zdecydowanie za dużo.

    12. Następnie podlewanie.
    13. W dalszej kolejności ułożenie odwodnienia, tynkowanie styropianu i izolacja przeciw wilgociowa

    W sobotę zalanie płyty a dzisiaj już przyjechała silka na płytę, płyta jest bez żadnych rys ani pęknięć. I chyba od jutra będziemy murować.

    Ogólnie jestem zadowolony z budowy płyty, bardzo łatwo się ją układa pod warunkiem że masz więcej niż jedną parę rąk do pomocy.
    Do tego dochodzi kolejna zaleta taka że płyta bardzo dobrze nadaję się do budowy domu pasywnego ponieważ ciepło nigdzie nie ucieka.

    Pozdrawiam. Jurek

    PS. W razie pytań pisz śmiało.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tmann*
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    1.100

    Domyślnie

    A po co plyta 30-cm? Jakich gigantyczny budynek?
    Stosujac zbrojenie rozproszone oraz tradycyjne (wieniec 4 x fi12, strzemionka co 15cm, po brzegach) od wykopu po scianki wysadzinowe, szalunki, podsypke warstwowo zageszczona, rury i wpusty, XPS pod plyta, zapiankowanie, wszystkie folie i zalanie oraz wibrowanie betonu, 3 chlopaki pracuja nie cale 4 dni, czyli 4 dzien juz kolo poludniu idzie beton. 5 dzien tylko jak plyta jest wieksza niz 180 - 200m². Do wibrowanie najlepiej listwa wibracyjna, ona zalatwia 2 kroki w jednym, gladzi i wyrownuje, a jednoczesnie ladnie wibruje, i beton ladnie sie uklada.

    Patrzac na koszty robocizna, i biorac pod uwage ze przy samorobki sie placi 23% VAT a firma wystawia fakture na 8%, to nawet nie wiem czy majsterkowanie po samemu sie az tak oplaca.
    Ostatnio edytowane przez tmann* ; 18-09-2012 o 19:32
    Brinkmann Bodenplatte LLC Sp.K. w Sokołowie
    email: [email protected]



  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    edomek

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Posty
    111
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Gdziekolwiek się pytałem koszt robocizny przy mojej płycie to min 15 tys max 45.
    Tak, że u mnie warto było. Większość rzeczy wykonywałem sam albo z bratem. Po pracy w ciągu 2 miesięcy.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał edomek Zobacz post
    Gdziekolwiek się pytałem koszt robocizny przy mojej płycie to min 15 tys max 45.
    I tu się zgadzam z kolegą ... koszt mojej płyty wyniesie ok 33 tyś (z odliczeniem VAT za materiały) więc warto.
    Jak pytałem się firm odnośnie kosztu płyty przy w/w warunkach to nie mógłbym sobie pozwolić na budowanie w tym roku (sam koszt wymiany gruntu był straszny). Nadmienię że nie rozważałem nawet zbrojenia rozproszonego, wole starą szkołę ... szczególnie że stal kupiłem bardzo tanio ....

    Pozdrawiam,
    Sebastian

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tmann*
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    1.100

    Domyślnie

    15 - 45 tys robocizna, jak 3-4 osoby pracuja 4-5 dni...
    wymiana gruntu u nas specjalnie nie ma wplywu na cene, poniewaz koparka i tak jest od strony inwestora, a przewaznie ona nie dluzej niz 2 dni potrzebna. Plyta 125m² z XPS 10cm u nas kosztowalaby niecale 34 tys w komplecie z drenazem, scianki przeciwwysadzinowe do 1,2m, wszystkie elementy termoizolacyjne z XPS300 itd, plus koszty koparke i piasku.
    Brinkmann Bodenplatte LLC Sp.K. w Sokołowie
    email: [email protected]



  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał t.brinkmann Zobacz post
    plus koszty koparke i piasku.
    Czyli ok + 10-12 tyś zł i o ile dobrze zrozumiałem Twoją wypowiedz wcześniej na zbrojeniu rozproszonym. (technologia dla mnie nie akceptowalna)*

    * tylko przez moje "bo tak właśnie chce jako inwestor a nie dla tego że uważam ją za złą !!"

    Ok, każdy możne wybrać technologie i to czy robi sam czy nie, ja niestety z doświadczenia mam tak iż "trust no one".

    Pozdrawiam
    Sebastian

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tmann*
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    1.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał skolos Zobacz post
    Czyli ok + 10-12 tyś zł i o ile dobrze zrozumiałem Twoją wypowiedz wcześniej na zbrojeniu rozproszonym. (technologia dla mnie nie akceptowalna)*

    * tylko przez moje "bo tak właśnie chce jako inwestor a nie dla tego że uważam ją za złą !!"

    Ok, każdy możne wybrać technologie i to czy robi sam czy nie, ja niestety z doświadczenia mam tak iż "trust no one".

    Pozdrawiam
    Sebastian
    koparka kosztuje ok 100zl/godz, a piasek latwozageszczalny ok 20zl/t z transportem, czasami troche mniej. Trzeba liczyc okolo 2t/m³, czyli w Twoim przypadku, na 1,7m, faktycznie by wyszlo ok 11000zl. Nie wiem oczywiscie, jaki masz grunt, ale taka sytuacje jeszcze nie mielismy, najwieksza wymiana gruntu ktora mielismy, byla 1,2m.
    Zbrojenie rozproszone: Kazdy po swojemu. Te plyty sa obliczone i sprawdzone, stosujemy najdrozsze i najlepsze wlokna, ktore maja do tego atesty, i w tej technologii mozna zrobic nawet stropy i plyty na palach.
    Ty masz XPS pod plyta, tak jak trzeba, ale smieszne dla mnie zawsze jest, jak ludzi mowia o zbrojenie rozproszone, ze jest zle itd, a jednoczesnie wsadzaja pod plyta EPS.

    P.S. Tak zle z tym "trust noone" chyba nie jest, bo chociaz zdecydowalesz sie na "nowoczesna" technologie, czyli plyte, a nie na lawy
    Brinkmann Bodenplatte LLC Sp.K. w Sokołowie
    email: [email protected]



  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał t.brinkmann Zobacz post
    koparka kosztuje ok 100zl/godz, a piasek latwozageszczalny ok 20zl/t z transportem, czasami troche mniej. Trzeba liczyc okolo 2t/m³, czyli w Twoim przypadku, na 1,7m, faktycznie by wyszlo ok 11000zl. Nie wiem oczywiscie, jaki masz grunt, ale taka sytuacje jeszcze nie mielismy, najwieksza wymiana gruntu ktora mielismy, byla 1,2m.
    Ty masz XPS pod plyta, tak jak trzeba, ale smieszne dla mnie zawsze jest, jak ludzi mowia o zbrojenie rozproszone, ze jest zle itd, a jednoczesnie wsadzaja pod plyta EPS.
    P.S. Tak zle z tym "trust noone" chyba nie jest, bo chociaz zdecydowalesz sie na "nowoczesna" technologie, czyli plyte, a nie na lawy
    Dokładnie jest tak jak piszesz:
    niestety grunt był zły torf + namuły wiec nie było wyjścia wybrać wszystko tak "po bożemu". (wiedziałem to kupując działkę miałem badania geotechniczne) .
    A "trust no one" było niestety do firm budowlanych (nie mówię tu o płytach) ani nie o technologii ... widziałem już wiele.
    Mam po drugiej stronie ulicy 2 budowy pierwsza wstrzymana przez nadzór budowlany ! tak zwalone wszystko że kąta prostego nie ma itd. druga mój kolega z pracy zamiast po stanie zero iść w górę musi iść w dół bo piasek pod chudziakiem nie został zagęszczony .... jak coś takiego widzę to mi ciśnienie skacze ...

    Mała fotka wykopu w punkcie gdzie robione jest ok 2.2 m.






    FYI:Za koparkę dałem 100 zł /h czas pracy ok 15h wykop + zasypywanie nie pamiętam ile do tego piasek ok 13 zł / tona z transportem (mam znajomego który ma żwirownie ).
    Zwykłe zbrojenie nie wyszło mi drogo ponieważ tak jak pisałem ok 2.3 tony stali po 2.25 zł / kg +VAT - mam kolegę co sprzedaje więc były max upusty XPS 300 nasiąkliwość max 0,7% po 28dniach ... więc ok ...

    Pozdrawiam
    Sebastian

    PS> Osobiście nie mam nic do zbrojenia rozproszonego
    Ostatnio edytowane przez skolos ; 19-09-2012 o 21:17

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał t.brinkmann Zobacz post
    Zbrojenie rozproszone: Kazdy po swojemu. Te plyty sa obliczone i sprawdzone, stosujemy najdrozsze i najlepsze wlokna, ktore maja do tego atesty, i w tej technologii mozna zrobic nawet stropy i plyty na palach.
    Rozumiem że zbrojenie rozproszone "zastępuje" tradycyjne, prosze o podanie tych atestów. Prosze o pdoanie konkretów która norma PN , EN dopuszcza tego typu zbrojenie. Bardzo chętnie zapoznam się z tym materiałem.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tmann*
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Sokołów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    1.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Rozumiem że zbrojenie rozproszone "zastępuje" tradycyjne, prosze o podanie tych atestów. Prosze o pdoanie konkretów która norma PN , EN dopuszcza tego typu zbrojenie. Bardzo chętnie zapoznam się z tym materiałem.
    Zgadza sie, zastepuje zbrojenie tradycyjne, ale sa rowniez przypadki, gdzie trzeba stosowac i to i to. Jest jednak jeden "ale": W tej chwili bardzo ciezko dostac te projekty w jezyku polskim. Obliczenia tych plyt wg. norm mozna zrobic tylko pomoca oprogramowaniu tych producentow, w Polsce ten programik jest niedostepny.

    Podstawą obliczenia jest wytyczne DAfStb-Richtlinie Stahlfaserbeton, Marzec 2010, razem z DIN 1045, Pażdziernik
    2008.
    obliczenie jest ważne tylko przy stosowaniu włókien stalowych z
    zakotwieniem mechanicznym wg. DIN EN 14889-1 (włókna stalowe
    do zastosowania konstrukcyjnego).

    W razie pytan oraz pomocy przy dostarczenia projektu prosze o wiadomosc na priv lub mailem.
    Brinkmann Bodenplatte LLC Sp.K. w Sokołowie
    email: [email protected]



  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    plusultra

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    225
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    A co Waszym zdaniem lepiej wykonać: szalunek z desek/płyt a potem obkleić płytę xps czy szalunek z xps?

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    edomek

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Posty
    111
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    szalunek z desek potem doklejac xps, jak dla mnie bez sensu, podwojna robota.
    Przy tym musisz zrobić wykop dookoła płyty na min 60 cm, żeby zlicować z płytą, brak możliwości wypełnienia szczelin między xps poziomym i pionowym.Piach zawsze może Ci się obsypać z pod płyty.
    Na spokojnie dajesz szalunek z xps ( u mnie był z eps100). Na pewno nic się nie rozejdzie

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał edomek Zobacz post
    Na spokojnie dajesz szalunek z xps ( u mnie był z eps100). Na pewno nic się nie rozejdzie
    Zgadzam się mimo że robiłem szalunek z desek lepiej to zrobić z XPS w jednym strzale, znacznie łatwiej ...

    Sebastian

Strona 1 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony