dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 52
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    NieJan

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    172

    Domyślnie

    Kurczę, nie rozumiem tego powszechnego oburzenia. Jeśli kogoś stać na budowę bez kredytu, to o co krzyk. Jakbym zarabiał tyle, żeby sobie domek postawić z bieżących środków, to bym nie oczekiwał dofinansowywania go z ogólnonarodowych składek. Co prawda ciągle w tv słychać jak to bogaci uciekają od podatków, fikcyjnie zmieniają obywatelstwo itp. Ja jednak nie mogę się z tym oswoić. Nawet wstydziłbym się sięgać po jałmużnę podatników(w domyśle biedoty), czy to rodzina na swoim, czy dopłaty dla energooszczędnych, gdybym nie musiał.

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Akurat, o ile się nie mylę, to NFOŚ gospodaruje funduszami z opłat za korzystanie ze środowiska, a nie podatków. Na przykład firmy płacą za odprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, a potem z tego biorą się pieniądze na różne cele.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał NieJan Zobacz post
    Kurczę, nie rozumiem tego powszechnego oburzenia. Jeśli kogoś stać na budowę bez kredytu, to o co krzyk. Jakbym zarabiał tyle, żeby sobie domek postawić z bieżących środków, to bym nie oczekiwał dofinansowywania go z ogólnonarodowych składek.
    Nie wiem czemu zakładasz, że każdy kto buduje bez kredytu robi to z "bieżących środków", dużo zarabia, jest bogaty itd.
    Jeśli ktoś sprzedaje odziedziczone mieszkanie czy pole i buduje za to dom to od razu jest bogaczem, nawet kiedy kiepsko zarabia i nie stać go na kredyt?
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał NieJan Zobacz post
    Kurczę, nie rozumiem tego powszechnego oburzenia. Jeśli kogoś stać na budowę bez kredytu, to o co krzyk.
    No to noch einmal - czy biorę kredyt czy nie, to jest to sprawa prywatna pomiędzy mną a bankiem (albo bogatą ciocią). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zbudować dom pasywny właśnie za kredyt komercyjny, a następnie po weryfikacji uzyskać od Państwa dotację, a bank nawet nie musiałby o tym wiedzieć. Sytuacja jest jednak inna: dysponent twoich podatków mówi: słuchaj, dostaniesz ode mnie dotację pod warunkiem, że podzielisz się nią z moimi kumplami, w szczególności ze Staszkiem z banku. Innej opcji nie ma. Staszek też dobrze wie, że innej opcji nie ma. Tak więc nie będzie miał skrupułów, aby cię odpowiednio zerżnąć, bo wie, że inwestor woli dostać choćby połowę z tych 40 KPLN niż nie dostać nic. W taki właśnie sposób odbywa się transfer publicznych pieniędzy do prywatnych kieszeni. Bo NFOŚ za kilka lat uroczyście ogłosi: wypłaciliśmy Kowalskim i Nowakom 300 mln w dotacjach. A że połowę z tego zmuszeni byli oddać naszym kumplom, to właściwie ich sprawa, mogli o nią nie występować jak im się nie podobało.

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    No to noch einmal - czy biorę kredyt czy nie, to jest to sprawa prywatna pomiędzy mną a bankiem (albo bogatą ciocią). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zbudować dom pasywny właśnie za kredyt komercyjny, a następnie po weryfikacji uzyskać od Państwa dotację, a bank nawet nie musiałby o tym wiedzieć. Sytuacja jest jednak inna: dysponent twoich podatków mówi: słuchaj, dostaniesz ode mnie dotację pod warunkiem, że podzielisz się nią z moimi kumplami, w szczególności ze Staszkiem z banku. Innej opcji nie ma. Staszek też dobrze wie, że innej opcji nie ma. Tak więc nie będzie miał skrupułów, aby cię odpowiednio zerżnąć, bo wie, że inwestor woli dostać choćby połowę z tych 40 KPLN niż nie dostać nic. W taki właśnie sposób odbywa się transfer publicznych pieniędzy do prywatnych kieszeni. Bo NFOŚ za kilka lat uroczyście ogłosi: wypłaciliśmy Kowalskim i Nowakom 300 mln w dotacjach. A że połowę z tego zmuszeni byli oddać naszym kumplom, to właściwie ich sprawa, mogli o nią nie występować jak im się nie podobało.
    to typowe podejście roszczeniowe, oczywiście też nie podoba mi się taki sposób dopłat i to niezależnie czy będzie to dopłata do kolektora, oczyszczalni czy energooszczednego budowania ale ... obracając delikatnie sprawę...

    NFOŚ wprowadził "JAKIŚ" program na takich a NIE INNYCH zasadach i jeżeli inwestor chce z niego korzystać to musi przyjąć te zasady i koniec o czym tutaj dyskutować ?? nie za bardzo rozumiem ??


    Pozdrawiam

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMichal Zobacz post

    NFOŚ wprowadził "JAKIŚ" program na takich a NIE INNYCH zasadach i jeżeli inwestor chce z niego korzystać to musi przyjąć te zasady i koniec o czym tutaj dyskutować ?? nie za bardzo rozumiem ??

    Podejście słuszne, gdyby to były dotacje od jakiegoś miliardera, który w ten sposób postanowił się pozbyć prywatnego majątku. Darowanemu koniu w zęby się nie zagląda. Sęk w tym, że NFOŚ to urzędnicy, opłacani z podatków (nieważne których) i rozdający pieniądze PODATNIKÓW. Nie wiem jak inni, ale ja tych podatków płacę w ch.., a właściwie nie korzystam. Nie przyjmuję do wiadomości, że mam obowiązek być zachwycony każdą decyzją jaśnie pana urzędnika i nie mam prawa publicznie wykazać niezadowolenia. Jeśli jaśnie pan urzędnik źle znosi konstruktywną krytykę, to może niech spróbuje pobierać pensję w środowisku komercyjnym, jak ja, a nie na państwowej posadce.

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    @MMichal,

    NFOŚ jest jedynie dysponentem tych środków i łaski nie robią!
    Oczekiwałbym rzetelnego podejścia i maksymalizacji efektywności ich wykorzystania.
    Wrażenie wielu osób ( i chyba nie tylko wrażenie ) wydaje się być zgoła odmienne.
    Podczas budowy, czy w prywatnej firmie każdą złotówkę ogląda się 4x zanim się wyda.
    A tu proszę... trochę bankom, trochę audytorom, trochę na projekty, trochę na systemy, itd.
    A wystarczyłby jeden solidny test budynku na koniec i stosowna decyzja.
    4x szybciej, 4x taniej!

    @andriuss

    o ile dobrze pamiętam, ale źródła już nie potrafię przytoczyć, środki te nie pochodzą z podatków a z kar i opłat dot. emisji CO2.
    Są też związane z ogólnie przyjętym programem UE w tym zakresie. W UE od dawna realizuje się podobne projekty, w Polsce rok 2013 jest ostatnim, który nie spowoduje katastrofy i kar unijnych. Ot, tak urzędnicy dbają o nas szaraków! Choć i tak lepiej niż mają ludzie np. na Ukrainie, czy Białorusi.
    Ale życzyłbym sobie takich programów jak na zachód od Odry!
    Mam znajomych tu i tam.

    P.S.
    Wierz mi, korzystasz z płaconych podatków, nawet jeśli nie jesteś tego świadom.
    ( p.s. sam też płacę podatki, jak to ładnie określiłeś "w ch..." )
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    @gosciu01
    Ad. 1. formalnie NFOŚ wydaje wyłącznie pieniądze zagraniczne, co nie zmienia faktu, że to pieniądze publiczne, a nie prywatne. W końcu jesteśmy także "obywatelami UE".
    Ad. 2. Podatki to skrót myślowy. Np. teraz płacę kilkanaście tysięcy składki zdrowotnej rocznie, nie skorzystałem z państwowej opieki od 20 lat. Szczęśliwie nie chorowałem na tyle poważnie, żeby nie móc wyjąć portfela i zapłacić prywatnie. Odpukać, tfu tfu, bardzo mi się to podoba, mam nadzieję że zawsze tak będzie. Ale uzurpuję sobie prawo do krytycznej oceny NFZ-u i reszty łańcucha.
    Ad. 3. Kary - może pomyliłeś z pośpiechem z ustawą o OZE, nic nie udało mi się znaleźć o samej energooszczędności.

    W każdym bądź razie z całą pewnością NFOŚ zobowiązany jest wobec swoich mocodawców wydawać pieniądze efektywnie w zakresie celu, a na pewno roztrwonienie połowy dotacji na banki (cały sektor to 16 mld zł zysku netto za 2011 r., w tym będzie lepiej). Poza tym NFOŚ powinien być bardziej spójny ideologicznie. Z jednej strony walczy o emisje i CO2, z drugiej strony dopuszcza ogrzewanie pasywnych i energooszczędnych domów kotłami węglowymi. Aby to było spójne, dotacja powinna być ciut wyższa, ale z zastrzeżeniem, że:
    1. jeśli mam dostępny gaz ziemny, to muszę go wziąć,
    2. jeśli nie mam, to ogrzewam biomasą albo pompą ciepła.

    Jakie są różnice w emisjach opisałem w wątku w sekcji o energooszczędnych.

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Zgadzam się.

    Przyczyną niskiej jakości usług Państwa wobec obywateli jest brak konkurencji!!!
    Gdyby NFZ czy ZUS miał konkurencję mogłoby być zupełnie inaczej.
    I nie rozumiem dlaczego tak nie może być, skoro na świecie i w UE jest!
    ( to znaczy rozumiem, ale boję się pisać... )

    Podobnie byłoby gdyby programy były realizowane przez różne instytucje i np. z możliwością pominięcia usług bankowych, to same usługi bankowe byłyby znacznie tańsze.

    Konkurencja jest the best!
    Tylko dzięki konkurencji ( głównie tej nieudolnej ) mam pracy więcej niż bym mógłbym przerobić i mogę być najlepszy.
    W przeciwnym razie by mi się nie chciało.
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    No niestety tak to jest z "urzędami" mają służyć a ....

    Mnie w tym całym projekcie i tak najbardziej denerwuje stos nikomu niepotrzebnych zapisów/papierów itp (nikomu poza urzędnikami : )

    Tak jak już pisałem wcześniej dopłata powinna być prosta, a może nie dopłata co refundacja części kosztów.

    Budynek spełnił wymaganie NFOŚ wypłaca inwestorowi tyle ile ustalono i ... KONIEC, a nie produkuję zapisy wymagania zalecenie itp itd

    Jeżeli wybuduje sobie dom stosując "technologie kosmiczne z NASA" i spełni on wymaganie co do zużycia energii powinny zostać mi wypłacone środki a teraz będzie tak, że wybuduję (ale niezgodnie z wymaganiami) i pomimo np zużycia na poziomie 5 kWh/m2/rok nie dostanę dopłaty - bzdura!

    Pozdrawiam

  11. #31
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lujski

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    479

    Domyślnie

    bez sensu te wszelkie procedury, wymogi ze kase dadza generalnie "po budowie" itd ... ja skoro bym mial taka dotacje to bym docieplil dom i bym mial energooszczedne okna, rekuperator, - a jak na to mi nei starczy to tego miec nie bede mial .... i generalnie pieprzenie o wspieraniu eko to stek bzdur ...kredytu na budowe nie biore bo kredytu nie dostane .... keidys zarabialem wiecej i mam troche pieniedzy odlozone co powinno mi starczyc na budowe...

    pozdrawiam

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar cronin
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3.949
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    No cóż zakończył swój żywot program "Rodzina na Swoim" , skończyły się dopłaty do kolektorów, drastycznie zmalała ilość udzielanych przez banki kredytów i to nie tylko hipotecznych ale i gotówkowych, następny program dofinansowujący banki czyli Mieszkanie dla Młodych wystartuje dopiero od 2014r.
    Jest to więc ukłon w stronę banków, zanim wejdzie w życie MdM, będą miały przez rok dofinansowanie do domów energooszczędnych. Przy okazji jest to usprawiedliwienie dla zatrudnienia kolejnych urzędników, którzy będą to weryfikować.
    Najlepiej byłoby to zbojkotować, dać po nosie rządzącym, ale to nierealne, niestety.
    RÓB NIE KOMBINUJ

    Było mi bardzo miło Was gościć ... komentarze miło widziane w dzienniku

    Dziennik i komentarze kostki

  13. #33

    Domyślnie

    Przecież to jest jawne naruszenie wolności obywatela, a właściwie jego dyskryminacja. Parytet, dla ludzi biorących kredyt, kpina ! Tak samo jak dotacje. Zamiast zabierać ludziom pieniądze i pozwolić im żeby sobie spokojnie gospodarowali, to się im zabiera i rozdaje gdzie popadnie wg zasad, które są delikatnie pisząc dziwne.

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał dring Zobacz post
    Przecież to jest jawne naruszenie wolności obywatela, a właściwie jego dyskryminacja. Parytet, dla ludzi biorących kredyt, kpina !
    Widzisz, chodzi o to, że biednemu zawsze wiatr w oczy . Takie odwieczne prawo natury, że jak jest zima, to musi być zimno. Jak dobrze zarabiasz i masz zdolność, to dostaniesz dotację. Jak nie masz zdolności, ale jesteś bogaty, to też jakoś się dogadasz - weźmiesz kredyt pod zastaw lokaty czy innych 10 hektarów. Jak jesteś biedny i chcesz zbudować z ciułanych na bieżąco i z pomocą rodziny, to nie jesteś szczególnie atrakcyjny dla banku, więc NFOŚ solidarnie nie da ci publicznej dotacji. Przyzwyczaj się kolego, że lepiej być młodym, zdrowym i bogatym - to się nazywa kapitalizm w wersji transformacyjnej.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Dopóki jesteś biedny, to masz względny spokój,
    Jak masz inicjatywę, to nagle cały świat chce Ci "pomudz". Szczególnie instytucje państwowe dbają o to i sprawdzają, czy oby nieopacznie nie popełniasz błędów, które mogłyby Cię zrujnować
    Nagle wykazują szczególne zainteresowanie, czy na pewno świetnie Ci się żyje

    Również cały świat nagle ma dla Ciebie fantastyczne oferty ( patrz niniejszy program dofinansowania ).
    Na końcu jednak jak wyjdziesz na zero, to będziesz mógł odtrąbić sukces, ale wcześniej musisz nieźle się nagłówkować, no i odwzajemnić się temu całemu światu i mu pomóc ( nie mylić z "pomudz" ).
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  16. #36
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    d**ol**

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-339
    Posty
    59

    Domyślnie

    Po prostu wszystko jest porypane z żadem na czele w tym kraju i całą zgraja otaczających ludzi . Tu nic się nie może być normalnie i na prostych zasadach się odbywać bo by się nie dało robić kantów i przekrętów .Dla tego ludzie stąd uciekają i mają racje . Nie warto jest żyć w państwie gdzie czego byś się nie chwycił zawsze jest pod górkę . Potem i tak cie zgnoją i po co i za co i dla kogo tu być uczciwym i normalnym obywatelem .
    Ostatnio edytowane przez d**ol** ; 08-01-2013 o 19:38

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Dokopując sobie wzajemnie we własnej piaskownicy, warto czasem dowiedzieć się jak nas widzą inni.
    Polecam lekturę, choćby jednego z ostatnich artykułów w "The Sun" przytoczonego także w Interii.

    Jakież mogą być niedorzeczne przyczyny takiego postrzegania naszego (k)raju?
    "Niepojęte"!

    http://fakty.interia.pl/swiat/news/t...-wyspy,1879238
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosciu01 Zobacz post
    Dokopując sobie wzajemnie we własnej piaskownicy, warto czasem dowiedzieć się jak nas widzą inni.
    Polecam lekturę, choćby jednego z ostatnich artykułów w "The Sun" przytoczonego także w Interii.

    Jakież mogą być niedorzeczne przyczyny takiego postrzegania naszego (k)raju?
    "Niepojęte"!

    http://fakty.interia.pl/swiat/news/the-sun-lodz-wymiera-przeniosla-sie-na-wyspy,1879238
    Święte słowa, warto nieraz szanować bliźnich, nie kopać im rowów, nasyłać policji, straży...

    [moderowano]
    Ostatnio edytowane przez joliska ; 21-01-2013 o 20:14

  19. #39
    Banned
    wodnikszuwarek

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Radomsko
    Kod pocztowy
    97-500
    Posty
    30

    Domyślnie

    Nie wiem dlaczego ale jakoś mam przeczucie że to będzie program porażka, znaczy się dużo zawiedzionych ludzi, a zarobione będą tylko banki

  20. #40

    Domyślnie

    ciekawa jak będzie z tym systemem weryfikacji, O ile te pierwsze jakoś się przejdzie, bo papierologia będzie na odpowiednim poziomie. Ale co z weryfikacją, po wybudowaniu domu - bo bede budowała metodą gospodarczą - czy te ekipy będą umiały wybudować energooszczędnie nawet jak będą odpowiedni materiały ?

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony