dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 61
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    a ja lubię, jak pod samym domem jest lekka skarpa, moim zdaniem dom się wtedy ładnie prezentuje. I nie trzeba nawozić ziemi na całą działkę, a tylko podnieść najbliższe otoczenie domu, aby taras i ganek były na oczekiwanej wysokości nad trawnikiem w ich najbliższym otoczeniu.

  2. #22

    Domyślnie

    Nie trzeba oczywiście nawozić ziemi na całą działkę,tylko skarpy,budowy na nich i zejścia to raz że to są dodatkowe koszty,a dwa niewykorzystane metry,co na mniejszych działkach ma jednak znaczenie.
    Zdecydowanie wolałabym "na płasko",no ale cóż-mam jak mam.

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Ja mam podłogę ok. 30 cm nad poziomem gruntu (garaż i kotłownia 5-10 cm) i uważam że jest super. Dlaczego nie wyżej o dwa bloczki?:
    1. Wyższy koszt (ściany fundamentowej, ocieplenia, piasku do zasypywania + ubijanie)
    2. Trzeba zbudować wysoki taras, wysokie schody, wysoki podjazd do garażu
    3. Każdego dnia po tych schodach wchodzić i schodzić ...same minusy więc po co? (mówimy oczywiście o domu bez piwnicy).
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  4. #24
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Wysoki taras nie wygląda za ciekawie.

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    Prawdopodobnie postawili Wasz dom, tak był zaprojektowany na mapce zagospodarowania działki i geodeta wyznaczył ten poziom wg mapki.
    Zapytaj ekipy-nie byłeś na pomiarach geodezyjnych przy wyznaczaniu budynku??!!

  6. #26

    Domyślnie

    Sprawdź też, czy podnosząc dom nie przekroczyłeś maksymalnej wysokości w warunkach zabudowy.

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    massi

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Lubliniec
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    117

    Domyślnie

    Cześć, czytałem temat i z ciekawości przejżałem moją mapkę z punktem zero. Z niej wychodzi że będzie on ok 50 cm wyżej od obecnego punktu ziemi. Zawsze chciałem mieć dom na równo z podwórkiem bez żadnych schodków. Ewentualnie jeden achodek.

    Jak to wygląda z punktu widzenia prawa. Czy muszę zrobić punkt zero tak jak jest na mapce czy mogę obniżyć tak aby było ok 20 cm wyżej od punktu ziemi obecnie ?

  8. #28

    Domyślnie

    Przy robieniu mapy geodeta nie pokazuje zera więc wydaje mi się, że jak nie będzie donosu albo po prostu kontroli to nikt się nie zorientuje.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał massi Zobacz post
    Jak to wygląda z punktu widzenia prawa. Czy muszę zrobić punkt zero tak jak jest na mapce czy mogę obniżyć tak aby było ok 20 cm wyżej od punktu ziemi obecnie ?
    Projektant projektuje również zagospodarowanie terenu. Nanosi tam zmiany w wysokości - jak starostwo zatwierdzi, to tak możesz zrobić. Samowolne podnoszenie terenu, niezgodnie z projektem już dawały zarobić mojemu koparkowemu.

    Inna sprawa, że poziom posadzki równo z poziomem terenu oznacza, że hydroizolację poziomą na chudziaku i ścianie fundamentowej masz ze 25-30cm poniżej poziomu terenu. A to proszenie się o kłopoty, bo każdy deszcz (już nie mówiąc o ulewnym przy zmarzniętym gruncie) będzie się "wlewał" nad hydroizolację poziomą a tu nie zapewnisz trwale skutecznej hydroizolacji pionowej. Izolacja pozioma powinna być ze 20cm powyżej poziomu terenu a to oznacza poziom podłogi jakieś 45-50cm ponad poziomem terenu.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    chyba, że buduje na płycie

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    massi

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Lubliniec
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    117

    Domyślnie

    Rozumiem , czyli najlepiej gdyby chudziak był wyżej niż grunt, ewentualnie na równo, Wtedy wyjdzie jakieś 25 cm ponad grunt. Rozmwiałęm z kierownikiem budowy to powiedział że poziom zero prawdopodobnie i tak jeszcze dźwigniemy. Według niego ładnie wygląd dom jak jest wyżej. Mi się to nie podoba, chce aby bylo maksymalnie tak jak jest w projekcie. Czy mogę się nie zgodzić na dźwiganie domu wyżej?

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    chyba, że buduje na płycie
    Wtedy co się zmienia? Że trudniej zrobić hydroizolację poziomą znacząco powyżej poziomu terenu? Tak, to m8nus płyty.

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przy płycie nie masz tak wysokiego posadowienia.
    40-50 cm to sa już dwa stopnie z domu do ogrodu.
    Ja mam 15 cm nad poziom chodnika przy ulicy.

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Skoro tak już zbudowali to raczej tak już zostanie, a kombinowanie przy grubości izolacji na nie wiele się zda a przyniesie więcej szkód. Widzę, że każdy wyraża swoja opinie to ja też sobie na to pozwolę. Moim zdaniem domy sztucznie wyniesione ponad poziom terenu wyglądają paskudnie, takie grzybki wstawione a nie wpasowane w działkę. Nie jednokrotnie nie trzyma się żadnej kupy, taki domek na sztucznym wzgórzu. Taras z dwoma czy pięcioma schodkami przy tym wszystkim wydaja mi się najmniejszym problemem.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wtedy co się zmienia? Że trudniej zrobić hydroizolację poziomą znacząco powyżej poziomu terenu? Tak, to m8nus płyty.
    Już była o tym dyskusja, pisałem, jak to mam zrobione, mieszkam 5 lat (problemów z wilgocią brak) , a Ty wciąż powtarzasz, jak mantrę, o deszczu pryskającym ponad izolację poziomą...
    Mam dom posadowiony 15-20cm ponad działkę, w sam raz na jeden stopień przed wejściem, czy na jedną deskę maskującą taras powyżej poziomu trawnika.
    Wizualnie podoba mi się takie rozwiązanie, technicznie się sprawdza - jestem zadowolony
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 26-04-2020 o 12:01
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał massi Zobacz post
    . Mi się to nie podoba, chce aby bylo maksymalnie tak jak jest w projekcie. Czy mogę się nie zgodzić na dźwiganie domu wyżej?
    Jak najbardziej możęsz zrobić tak, jak w projekcie
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Już była o tym dyskusja, pisałem, jak to mam zrobione, mieszkam 5 lat (problemów z wilgocią brak) , a Ty wciąż powtarzasz, jak mantrę, o deszczu pryskającym ponad izolację poziomą...
    masz na mysli tę dyskusję?
    Jakoś miłośnicy płyt zazwyczaj robią hydroizolację na poziomie placebo. Niby beton ma wysoki opór dyfuzyjny i hydroizolacja w tym miejscu jest zbędna - ale jak to połączyć szczelnie i hydroizolacją pionową? I co z termoizolacją pod betonem?
    Czy może tę hydroizolację basenową na cokole masz szczelnie połączoną z płytą?

    IMO nie ma co oszczędzać niezależnie od aktualnych warunków hydrologicznych i najtańszy, trwale szczelny sposób na hydroizolację to trwale szczelna płaszczyzna (papa albo dobre mazidło z zatopioną siatką poliestrową) znacząco (ze 20cm) powyżej terenu. Pewnie, że można próbować wywinąć tę hydroizolację i posadowić budynek niżej - ale by było to trwale szczelne to nie będzie ani tak pewne, ani tanie.

    Skutki braku/nieszczelnej hydroizolacji bywają różne. Od niezauważalnych złotówek w kosztach ogrzewania, po łuszczącą się farbę, odpadający tynk i grzyb. Argument że większość robi tak czy inaczej i jest zadowolona przegrywa u mnie z argumentem pojedynczych przypadków, gdzie z tego powodu pojawiły się problemy i problem jest trudnonaprawialny i kosztuje to krocie.

    Skąd sobie uroiłeś to powtarzanie pryskania?


    Cytat Napisał massi Zobacz post
    Czy mogę się nie zgodzić na dźwiganie domu wyżej?
    Możesz. Twój dom Twoje ryzyko i konsekwencje. Poczytaj powyższy wątek.


    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    przy płycie nie masz tak wysokiego posadowienia.
    40-50 cm to sa już dwa stopnie z domu do ogrodu.
    Ja mam 15 cm nad poziom chodnika przy ulicy.
    Tu nie chodzi o poziom posadowienia, tylko na jakiej wysokości jest hydroizolacja pozioma.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-04-2020 o 13:23

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Skąd sobie uroiłeś to powtarzanie pryskania?


    .
    Tak, była dyskusja o wysokości posadowienia, gdzie już wtedy, aby obronić te 40-50cm wysuwałeś argument o deszczu odbijającym się od podłoża, dosięgającym powyżej hydroizolacji poziomej , o zapadających się stuletnich domach.
    Serio, ktoś podaje Tobie sprawdzone, praktyczne rozwiązanie a Ty nadal swoje...

    Hydroizolację mam pociągniętą poniżej płyty, do poziomu chudziaka/opaski p-wysadzinowej i folii na niej...
    I nie kosztowała krocie. Nawiezienie piasku, utwardzenie, wymodelowanie skarp też gratisowo by się nie zrobiło, o niesatysfakcjonującym efekcie wizualnym nie wspominając.....
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 26-04-2020 o 15:05
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja nie mam cokołu (w sensie widocznej opaski wokół domu)...
    wygląda podobnie jak na rysunku i izolacja jest wywinięta na ściany powyżej gruntu.

    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 26-04-2020 o 17:09

  20. #40

    Domyślnie

    https://forum.muratordom.pl/showthre...-z-opask%C4%85



    Pod styrodurem ani nad (między styrodurem a płytą) nie mam żadnej izolacji. Kierownik budowy nie zaleca też dawać żadnej izolacji na płytę pod styropian.

    A co do poziomu zero to ustaliłem z KB że podnosimy o 20 cm względem tego co jest w projekcie i tyle. To standard na większości budów. Projektant/architekt nie był na działce i nic nie mierzył więc w projekcie wpisuje sobie dane z Automomicznego Niezależnego Urzędu Statystycznego (ANUS). Dopiero gdy przychodzi geodeta widać na czym się stoi. No i trzeba było podnieść o te 20 cm.
    Ostatnio edytowane przez brencik ; 26-04-2020 o 18:33

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony