Witam,
Jak dobrze przygotować miejsce pod kominek? Jestem w budownie domu na etapie wylanych chudzików. Kanał z powietrzem z zewnątrz planuje doprowadzić podłogą (kanał prostokątny 150x50mm). Wiem też już, że kominek będzie jednym z ostatnich elementów.
1) Czy już na tym etapie prac muszę zdecydować się na konkretny wkłąd kominkowy? Czy mogę porobić jedynie niezbędne wyprowadzenia, które być może zawęża mi trochę możlwości co do wyboru wkładu w późniejszym czasie?
2) Co z przygotowaniem podłogi pod kominek. Na chudziaka zamaierzam położyć steropian twardy (7cm moze 10cm ) i dopiero wylać warstwe ostatnią.
Ale czy warstawa steropianu zatopiona w podlodze pod kominkiem wytrzyma cieżar samego kominka (który troszkę może ważyć). A może należy w planowanym miejscu pod kominek wyciąć dziurę w steropianie, żeby pod samym kominkiem był tylko beton?
3) Stwierdziłem, że kominek będzie umieszczony centralnie po środku piona kominowego. W jakiej odległości od pionu kominowego (ściany) powinienem zrobić wlot powietrza i na ile cm od podłogi (końca ostatniej wylewki)?
4) Co z kanałami DGP, rozumiem że na tym etapie powinienem już je zrobić. Chciałbym systemem DGP grawitacyjnym dogrzać 5 pokojów.
Dwa znajdują się na parterze pierwszy z nich to salon w którym znajodwać będzie się kominek, a drugi to pokój (Pokój A na schemacie), który graniczy z kominkiem po przez ściene. Na górze będzie to pokój który jest nad salonem (Pokój B na schemacie), pokój który znajduje się nad pokojem, graniczącym z kominkiem przez ścianę (Pokój C), oraz łazienkę, która graniczy z tym pokojem.
Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat domu.png
Wyświetleń:	349
Rozmiar:	6,2 KB
ID:	141453
Zamierzam po przez podłogę pokoju C doprowazdzić powietrze do łazienki, kanałem prostokątnym 150x50mm i wylot zrobić na wysokości 30 cm od podłogi. Czy ktoś widzi w tym jakieś wady? Analogicznie w pokojach B i C też zamierzam zrobić wyloty na wysokości 30 cm. Teraz pozostaje kwestia salonu, oprócz samego grzania od kominka, chciałbym doprowadzić kanał DGP blisko okna. No i tu robią się problemy, bo jak puszczę go najkrótszą drogą po suficie to będzie nawet obudowany mi pszpecił. Dlatego pomyślałem że może przebije się z kanałęm do pokoju B i podłogą pokoju B dojde pod okno i przebije się w dół przez sufit. Tylko czy ciepłe powietrze pokona takie 20-30cm odcinką biegnącego w dół?
I jeszcze jedno pytanie jak ukryać kanały DGP, rozumiem że z pieca wychodzi okrągły kanał (jeden bądż kilka w zależności od modelu wkładu) i teraz przypuszczam że muszę go puścić jakość scianą, żeby nie było wiadać, czyli muszę od razu uciekać z tym na lewo bądź na prawo od komina) i tu powstaje pytanie w którym miejsu najlepiej zrobić przjeście na kanał prostokątny i w którym miejscu najlepiej rozdzielić kanały. Odrazu rozdzielam na 5 czy robie to jakoś etapami. Czy rozdzielacze mogą być zamórowane w ścianie?
No i jeszcze jedno chyba najmniej problematyczne pytanie, jeśli chodzi o pokój A to w którym miejscu zrobić kratkę? 30 cm od sufitu? Bo tak w połowie ściany w najkrótszej drodze od kominka będzie to głupio wyglądać?