dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 56 z 56
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear Zobacz post
    właśnie na tym polega problem, jak wyłonić tego kompetentnego ? na czole przecież napisane nie ma. więc człowieku musisz się dokształcić i dokształcić i jeszcze raz dokształcić. a jak już wiesz, kiedy architekt mówi do rzeczy a kiedy bajdurzy bo na tyle zgłębiłeś tą wcale nie tajną wiedzę na temat energooszczędności, to również możesz sobie sam - bez architekta - wprowadzić odpowiednie zmiany.
    Niekoniecznie. To widać już po pierwszej rozmowie, w której na pytanie "co pan zrobi, żeby ten dom był energooszczędny" otrzymasz jasną odpowiedź, w razie potrzeby uzupełnioną o wyjaśnienia.

    Jeśli usłyszysz "będzie pan zadowolony" albo "niech się pan nie martwi", to od razu idź szukać innego.

    Cytat Napisał desmear Zobacz post
    nie wspominam już o tym, że dom energooszczędny, to nie tylko odpowiednia architektura ale również system wentylacji czy co. i znów mam łazić i szukać kompetentnych branżystów ? a jak ich nie znajdę ?
    To zbudujesz sobie dom, który będzie mieć jakieś wady.

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    Znalezienie kompetentnego architekta w dziedzinie energooszczędnego/pasywnego domu jest jak szukanie jednorożca. Jak już ktoś znajdzie to cena za usługę zwali go z nóg.
    Nie ma nic za darmo. Albo szukasz na rynku rodzynka, wyróżniającego się kompetencjami, a później za to płacisz, albo bierzesz co się trafi, a potem starasz się po nim poprawić.

    Dobrze, że w tej dziedzinie przynajmniej da się tak zrobić. To nie to, co medycyna.
    Ostatnio edytowane przez KrzysztofLis2 ; 30-10-2012 o 08:02 Powód: poprawka cytowania
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  2. #42
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    z tym, że jak ten rodzynek zaśpiewa 10-15tyś.zl więcej od tego "rynkowego" to już wolę sam przejąć inicjatywę.

  3. #43
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    fachowiec to jest potrzebny za 500-1000zł do ozc
    do reszty każdy ma swój rozum i forum
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  4. #44
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sinep

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6

    Domyślnie

    Przede wszystkim koszta. A poza tym wątpliwa jakość "fachowców".

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Co by nie mówić o naszym szkolnictwie,to jednak nauczanie choćby fizyki w szerokim zakresie ma sens.Zapamiętanie tej wiedzy choćby w zakresie szkoły średniej i wykorzystanie jej potem przy budowie domu to + - 50000PLN w perspektywie x lat jego eksploatacji.Analizując koszty edukacji warto to wziąć pod uwagę.Architekci z kilkoma wyjątkami to rzemieślnicy.Mamy więc mistrzów i rzemieślników.Wśród tych drugich jest jak w każdej populacji zawodowej kilka procent specjalistów .Szansa na trafienie mistrza i specjalisty jest mizerna,jeżeli ograniczają fundusze.Dlatego dla większości inwestorów pozostają rzemieślnicy i wiedza z fizyki.A że pamiętamy z tej fizyki tyle ile pamiętamy to i koszty ogrzewania naszych domów są odwrotnie proporcjonalne do tej pamięci..

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Architekci z kilkoma wyjątkami to rzemieślnicy.Mamy więc mistrzów i rzemieślników.Wśród tych drugich jest jak w każdej populacji zawodowej kilka procent specjalistów .Szansa na trafienie mistrza i specjalisty jest mizerna,jeżeli ograniczają fundusze.
    e tam, nie chodzi o mistrza ani rzemieślnika, chodzi o takiego, któremu się chce! Bo nawet z dużej ilości projektów "typowych", jeżeli pogrzebie się przy nich z "głową" można wiele wycisnąć. A "architekt - specjalista" to oksymoron architekt z definicji zna się na wszystkim, ale tylko trochę
    Reszta zależy od ludzi, z którymi współpracuje... (konstruktorów, projektantów instalacji etc.)

  7. #47
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gaw

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Ostrów wlkp
    Posty
    54

    Domyślnie To proste

    Cytat Napisał bruno01 Zobacz post
    Ja szukałem takiego projektu obdzwoniłem kilku architektów ... nie posiadali takowego a co grosze nie chcieli się podjąć projektu domu pasywnego

    Jak ktoś ma link do takich projektów lub biur to proszę o pomoc

    To co znalazłem w necie to jakieś budy dla psa
    Odpowiedź jest prosta. Brak wiedzy na temat domów energooszczędnych. Norma WT2008 definiuje podstawowe wymagania projektowe budynków, i te wymagania bezwzględnie muszą spełniać projekty budowlane. Tak projektują architekci, a dodatkowo ich projekt dotyczy tylko bryły budynku. Nie ma projektowania zintegrowanego czyli takiego które uwzględnia i analizuje bryłę budynku wraz z wszystkimi systemami (co, cwu, wentylacja, systemy solarne itd.) oraz ich ekonomiczne uzasadnienie. Nawet na forum muratora najczęściej spotykamy się z opisami które są bardziej promocją pewnych konkretnych rozwiązań a nie prawdziwą analizą danego rozwiązania.
    Należy podkreślić że zawsze inwestor decyduje o przyjęciu danego rozwiązania konstrukcyjnego. Jednak najczęściej jego wiedza na ten temat jest bardzo mała dodatkowo podlega działaniom marketingowym różnych firm działających na tym obszarze.
    Są możliwe rozwiązani
    1. Kupić projekt budynku energooszczędnego (Eu<30kWh/m2K) wraz z projektami wszystkich instalacji. –Rozwiązanie drogie około 10000zł (indywidualny projekt energooszczędny)
    2. Kupić tani gotowy projekt i zlecić analizę wraz z wariantami i ekonomicznym uzasadnieniem audytorowi energetycznemu – rozwiązanie tańsze. Koszt audytu około 1000zł .
    Większośc gotowych projektów można doprowadzić do stanu budynku energooszczędnego czyli przecietnie 4 krotnie lepszego od obecnie budowanych a koszty inwestycji przy rozumnym wyborze opcji podobne

  8. #48
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar Kasia86
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    3

    Domyślnie

    Czy ktoś mógłby porzucić jakieś zestawienie, które pokazałoby, że budowa domu energooszczędnego realnie się opłaca?

    Jestem na etapie przeszukiwania oferty rynkowej i trochę mam wrażenie, że ta cala energooszczędność to ściema. Jeśli mam inwestować dużą kasę, licząc, że może zwróci mi się za 20 lat, to dziękuję bardzo...
    "Każdy z nas ma dwa domy - jeden konkretny, umiejscowiony w czasie i w przestrzeni: drugi - nieskończony, bez adresu, bez szans na uwiecznienie w architektonicznych planach".
    Projekty domów

  9. #49
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gaw

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Ostrów wlkp
    Posty
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kasia86 Zobacz post
    Czy ktoś mógłby porzucić jakieś zestawienie, które pokazałoby, że budowa domu energooszczędnego realnie się opłaca?

    Jestem na etapie przeszukiwania oferty rynkowej i trochę mam wrażenie, że ta cala energooszczędność to ściema. Jeśli mam inwestować dużą kasę, licząc, że może zwróci mi się za 20 lat, to dziękuję bardzo...
    Cena budowy będzie taka sama lub podobna, a koszty użytkowania znacznie niższe. Dodatkowo otrzymujesz wyższy komfort . Na energochłonność domu wpływa nie tylko izolacja scian ale rozumny dobór wszystkich systemów : cwu,co, wentylacji, itd. Wykonując audyt obecnie budowanego budynku lub świadectwo energetyczne nie spotkałem jeszcze budynku o Eu < od 90 kWh/m2rok o to jest tragiczna wartość. Dla budynku energooszczędnego powinna być mniejsza od 30 kWh/m2rok. Można ogólnie przyjąć najczęściej obecnie koszty ogrzewania budynku +cwu wynoszą dla gazu 3000-4000 zł/rok, jeżeli będziesz miała budynek energooszczędny zapłacisz 3 razy mniej. Temat długi bardzo długi jeżeli chcesz pogadać zapraszam na skype.

  10. #50
    Banned
    gombro

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-001
    Posty
    28

    Domyślnie

    Moim zdaniem często budynki energooszczędne nie podobają się z wyglądu inwestorom

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    To zależy co dla nas jest priorytetem, czy energooszczędność czy wygląd.

  12. #52
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    To tak jak i z samochodem. Dziś jeszcze możemy wybrać ten, który dużo pali, ale ładnie wygląda i szybko jeździ. Tak i dom możemy zbudować drogi do ogrzania. Ale czasy się zmieniają, energia wiecznie tania nie będzie...
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  13. #53
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ludwik_13
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    k. Kołbieli
    Kod pocztowy
    05-340
    Posty
    431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    116

    Domyślnie

    Bardzo szybko wszystko się zmienia. Dwa lata temu, gdy szukaliśmy projektu, to jako nowość prezentowane były warianty energooszczędne. Do naszego projektu dołączony został pakiet energooszczędny - rozwiązania detali montażu okien, parapetów, drzwi wejściowych i tarasowych itp. W ferworze budowy o większości tych rozwiązań zapomnieliśmy.... Niestety. Na razie w domu jest ciepło (19-20 stopni), grzeje kominek, w którym przepalamy po powrocie z pracy (na razie mamy darmowe drewno, ale tylko na ten sezon - lada dzień czeka nas zakup drewna na kolejną zimę) a WM wyrównuje temperatury. Większość rachunków dla PGNiG to póki co opłaty stałe ( może za rok uda się zejść do niższej taryfy) i koszty cwu (chwilowo nie mamy zmywarki i myję ręcznie ). JAk odetchniemy po budowie to może zdecydujemy się na kolektory, żeby latem, gdy dom pełen ludzi, mieć taniej ciepłą wodę. Sposobów na oszczędzanie prądu mam mało - nie iluminujemy domu i działki, w domu pilnujemy oświetlenia (choć bez szaleństw, na schodach lampa się pali niemal non stop, doświetla jednak zarówno korytarz na górze jak i na poddaszu, więc trzy w jednym). AGD w miarę nowe energooszczędne, używane zgodnie z instrukcją.

  14. #54
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sly1234

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    108

    Domyślnie

    pierwszy komentarz (firewall) pod postem mówi wszystko. Program dofinansowania tak naprawdę został stworzony nie dla "kowalskich" a dla banków. Obecnie rzeczywiste oprocentowania kredytów dochodzą do 250% czyli za kazda pożyczoną złotówkę oddajesz 2,5. Nic dziwnego , że chętnych na kredyty spada. Z pomocą jednak przyszło nasze Państwo omamiając fikcyjnymi dofinansowaniami.

  15. #55
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Witam.
    Nie będę powtarzał poprzedników w kwestii prawa wspomagającego budowę domów energooszczędnych... Wystarczy powiedzieć, że normy obecnie obowiązujące są zimne. Większość ludzi o tym nie wie.
    W projektach brak rozrysowanych szczegółów, np. jak zrobić wejście do domu (podłogę/próg), wjazd do garażu, wyjście na taras. Tego nie ma nigdzie. Człowiek potem musi sam kombinować jak przejść/przejechać nad grubą warstwą styropianu tak by mostek termiczny był jak najmniejszy. Jak zrobić porządny dach z ociepleniem 30-40cm. Materiały specjalne jak bloczki szklane - tragicznie drogie.
    Jeszcze długo nie będzie rzetelnej wiedzy pokazywanej w artykułach w prasie branżowej. Autorzy chyba nie mają czasu lub odpowiedniej motywacji do napisania porządnego materiału.
    W swoim domu zastosowałem 20cm styropianu na ściany i podłogę i 30cm wełny na dachu plus WM. O ile mniej płacę za ogrzewanie od wersji pierwotnej która była w projekcie - mogę się tylko domyślać.
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  16. #56
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.688

    Domyślnie

    Dziękujemy za wszystkie wypowiedzi. Zapraszamy do kolejnej dyskusji.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony