dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 56
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Szanowny Pani Dyrektorze,

    I jako humoreska
    dla zobrazowania stanu wsparcia inwestorów prywatnych w Polsce.

    tu:
    O projekcie:

    http://www.kape.gov.pl/PL/index.phtml

    a tak się rozmawia z inwestorami w Polce - odsyłacz z tejże strony w zakładce "Projekty" do szerszych informacji o projekcie EAST GSR ( warto zajrzeć - link na dole projektu ):

    http://www.solareast-gsr.net/

    Proszę traktować to tak jak napisałem - humoreskę i podkreślam - zobrazowanie w moim odczuciu sytuacji, choć należy podkreślić faktyczny cel autora informacji - rzetelność tejże informacji.
    Niemniej przeglądając Państwa strony wprawiło mnie to w dobry nastrój
    Ostatnio edytowane przez gosciu01 ; 15-10-2012 o 22:58 Powód: poprawiłem błąd interpunkcyjny
    Dom zoptymalizowany energetycznie.
    Nie sztuką jest wydać pieniądze dla idei.
    Moją ideą jest wydać je zgodnie ze sztuką.

  2. #22
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    BCS

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Żelazowa Wola
    Posty
    454

    Domyślnie

    Projekt - a kto buduje idealnie, zgodnie z projektem, dowolna interpretacja tego co tam jest narysowane. Spotykam się z inwestorami na budowach, 3/4 w czasie tego spotkania ustala dopiero GRUBOŚĆ ocieplenia, tych co chcą na siłę 10cm i ani grama więcej, od firmy gratis dajemy do 12cm -wtedy zgoda bo gratis. Świadomość narodu jest marniutka. Kierownicy budów powinni, w swoim zakresie obowiązków mieć nadzór nie tylko nad konstrukcją, ale i jakością ocieplenia- prosty przepis, a już by wiele poprawił. Odbiór kierownika (z wpisem do dziennika), w czasie wykonywania prac zanikających.

    Nie twórzcie nowych przepisów/instytucji, wystarczy stare poprawić.

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał inhalt Zobacz post
    Co "płyta fundamentowa"?
    Że tak powiem jajco.
    Jakie pytanie taka odpowiedz.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  4. #24

    Domyślnie

    Mpoplaw, też bym chciała samodzielnie... Niestety ani inżynierem nie jestem, ani rysunków nie czytam błyskawicznie i obliczeń też za szybko nie umiem robić.

    W projekcie miałam 15 cm wełny pod dachem, i 10cm styro na chudziaku. Jak prosiłam projektanta, żeby więcej: -" nie potrzeba" - usłyszałam. Dałam więcej.
    To samo z kierownikiem budowy. W projekcie było fundamenty zaizolować (dysperbit + styro). Kierownik, że "nie potrzeba". Zrobiłam jak w projekcie.
    Co tu więc dużo mówić. Każdy na siebie i tak jest zdany. Jedni na swoją wiedzę (jak mpoplaw), inni "na czuja" (jak ja). A wiecie jak trudno kobiecie pzreforsować "starego budowlańca", albo "kierownika" z tym ich: "tak się robi".
    Nie wiem jak się robi. Jedni mówią ytonga 400 (grubość 36,5) nie ocieplać, spełnia parametry, lambda itd., drudzy ocieplać, ocieplać koniecznie. Bądż tu mądry (i pisz wiersze).
    Skąd inwestor ma poza tym wiedzieć, że projekt jest na dom energooszczędny? Bo tak jest napisane? Bo tak ktoś powiedział?
    Uważam, że zbytnia swawola na budowie jest. Z racji tego też, że iwestor w trakcie budowy zmiany różne wprowadza, które nie zawsze przed wdrożeniem są przemyśłane (przez inwestora, projektanta i kierownika), to każdy dom łatwo "zepsuć" na etapie budowania.
    A tak naprawdę, to komu zależy, żeby CZYJŚ dom był dobry? W czasach gdy liczy się "szybko zarobić".
    Każdy kontakt........... pozostawia ślad.

  5. #25

    Domyślnie

    Szukają ale często projekty odbiegają wizualnie od wymarzonego domu. Często budynki energooszczędne - np pasywne przypominają betonowy klocek a niż wymarzony dom.

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Na wiosnę zacząłem budowę domu parterowego z poddaszem nieużytkowym projektu p. Włada Kowalskiego. W projekcie był pakiet energooszczędny.
    Ponieważ to drugi dom, który buduję (poprzedni 2001/2002), więc zgromadziłem pewną wiedzę. Sam administruję budowami. Przed rozpoczęciem budowy ponad rok dokształcałem się nt. nowości budowlanych ze szczególnym uwzględnieniem oszczędzania energii. Dlatego sam świadomie wprowadziłem modyfikacje. Ma być energooszczędnie i przy okazji w miarę tanio. Teraz czytamy o nowym programie i możliwości uzyskania dopłat za energooszczędność czy pasywność domów. I 98 stron wytycznych nie nastraja mnie optymistycznie, pewnie jeśli już skorzystam, to i tak część pieniędzy przeje bank i eksperci. A miało być tak pięknie.
    Ponoć mamy w Polsce jakieś 35 mln lekarzy. Każdy leczy się sam. Budowlańców pewnie niewiele mniej. Polak potrafi. I żadna agencja mu w tym nie przeszkodzi.

  7. #27
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jotesz

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-752
    Posty
    11

    Domyślnie

    Większość domów pasywnych prezentuje się niewiarygodnie, co do wygody. Poza tym, ze względu na duże przeszklenia od południa i brak lub małe okna od północy oraz płaskie dachy, eliminują posiadanie domu w klasycznej formie i z poddaszem, a to często jest zawarte w planach przestrzennego zagospodarowania. Projekty, które oglądam, przeważnie wyglądają jak biura lub laboratoria, a ja chciałbym, by mój dom był wygodny i ciepły nie tylko pod względem temperatury wewnątrz. Budowa domu w Polsce, to często inwestycja życia, więc musi się opłacać. Ja w takim domu pożyję kilkadziesiąt lat, ale chcę mieć poczucie, że ten dom mnie przeżyje i to długo. Chcę, by był również korzystnym spadkiem dla potomnych. Budowa domu z materiałów, których trwałość nie jest znana lub po prostu krótka, jest pod tym względem inwestycją niepewną. Instalacje zmniejszające zużycie energii są nieproporcjonalnie drogie do korzyści, jakie dają, zwykle "zwracają się" później, niż wynosi ich okres trwałości. Proces wyboru, projektu i montażu tych instalacji również jest kłopotliwy, bo każdy instalator jest związany z jakąś marką i ją promuje, albo proponuje jakieś niesprawdzone zestawy z sensacyjnymi osiągami. Efekty działania zauważalne są dopiero po kilku latach, gdy dom osiągnie docelową wilgotność, "uleży się" i zostaną wykonane poprawki usterek, które powstały lub zostały wykryte w ciągu pierwszych lat użytkowania. Chcę pompę ciepła, kolektory, GWC, rekuperator, ale żeby mieć gwarancję, że to będzie działać, powinienem wybodować jeszcze własną elektrownię, lub automatyczny generator (jedno i drugie minium 20 tys.), bo przy braku prądu w zimie, wszystko diabli wezmą. Wreszcie ostatni problem: chcę mieć solidną ścianę z elewacją nie wymagającą remontu. Dziś wchodzi w rachubę tylko ściana trójwarstwowa z elewacją klinkierową ( jest izolacja, ale i funkcja akumulacyjna). Wiem że nikt mnie nie spali, nie przewróci wiatr i nie będę słyszał zewnętrznych hałasów, w tym drgań. To są elementy, jakie biorę pod uwagę przy budowie domu. Jak czytam i słucham różnych decydentów i dyrektorów, to głównie odbieram lobbowanie w czyimś interesie albo ignorancję pod kątem potrzeb budujących. Do budowy domu przymierzam się od 10 lat. Obecnie nie żałuję, że trwało to tak długo. Przez te 10 lat na bieżąco interesowałem się technologiami i wykonawstwem budownictwa, nigdy nie powierzyłbym budowy własnego domu bez kompetentnego nadzoru - a w moim przypadku ten nadzór, to chyba jednak ja.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    nie trzeba nic robić na czuja, wystarczy w projekcie odszukać kartkę z audytem energetycznym, tam jest napisane ile twój domek będzie prawdopodobnie zużywał opału na CO jeśli będzie miał ocieplenie wariant 1 a ile będzie palił jeśli ocieplenie wariant 2 albo 3 lub 4, trochę niżej natomiast będzie napisane o ile podrożeje budowa gdy wprowadzisz w życie wersję energooszczędną, wystarczy więc podzielić koszty przez oszczędności i masz czarno na białym co się opłaca a co jest bzdurą
    I wszystko by sie zgadzało, gdyby te audyty były wiarygodne. Nie wiem czym takiego pecha czy tez jest reguła, ze jaki projekt nie przelicze to w zaden sposób nie chce mi się zgodzić z audytem w projekcie. Prawie wszystkie audyty w projektach są przeszacowane od 50% do ponad 100% w stosunku do moich obliczeń. Nie darmo na studiach audytorskich mówiono nam ze architekci są słabymi audytorami, sprawdza się to niestety w praktyce. Jest wynik słabego przygotowania merytorycznego a także prawie całkowity brak kontroli poprawności wykonananych obliczeń i ich weryfikacji. Wracając do meritum, audyty w projekcie powinniśmy traktować jedynie jako szacunek a nawet zgrubny szacunek, tym bardziej ze najczęsciej inwestorzy zmieniają rodzaj, grubość ocieplenia, parametry okien i drzwi. Wtedy mamy całkowity rozjazd z założeniami i wynikami audytu projektowego
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 17-10-2012 o 07:18

  9. #29

    Domyślnie

    Projekt budowlany to jest tylko do tego, żeby pnb dostać. Za techniczny płaci się extra +. Obiczenia?
    I ten brak kontroli...
    Wykonawcy kwestionują pewne rozwiązania w projekcie, "narysować se można wszystko"- mówią. Sam kierownik nie 'respektuje" rozwiązań projektowych. Więc o czym mowa. Czasami odnoszę wrażenie, że budowanie to taka loteria "na chybił trafił". Jak będzie okaże się w życiu.
    A te audyty, certyfikaty... to śmiech na sali. Dopóki nie będą poważnie robione i rejestrowane jak dokumenty tożsamości. Najważniejsze, że kasa się kręci.
    Każdy kontakt........... pozostawia ślad.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajanadjembe Zobacz post
    Wykonawcy kwestionują pewne rozwiązania w projekcie, "narysować se można wszystko"- mówią.
    Ja akurat nie mam tym problemu gdyż jako wykonawca, audytor i projektant w jednej osobie korzystam wyłacznie ze swoich obliczeń ozc i projektów co i wm.

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Piotr_Bodnar
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    lubuskie
    Kod pocztowy
    66-100
    Posty
    185
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie bzdura

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    nie trzeba nic robić na czuja, wystarczy w projekcie odszukać kartkę z audytem energetycznym, tam jest napisane ile twój domek będzie prawdopodobnie zużywał opału na CO jeśli będzie miał ocieplenie wariant 1 a ile będzie palił jeśli ocieplenie wariant 2 albo 3 lub 4, trochę niżej natomiast będzie napisane o ile podrożeje budowa gdy wprowadzisz w życie wersję energooszczędną, wystarczy więc podzielić koszty przez oszczędności i masz czarno na białym co się opłaca a co jest bzdurą
    A gdzie takie projekty?
    Wiekszosc projektów, to stare, sprawdzone, niedopracowane buble. Zapomnij o charakterystyce cieplnej i wariantach ogrzewania.
    Na jakim Ty świecie żyjesz?
    Na pohybel partaczom.

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Piotr_Bodnar
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    lubuskie
    Kod pocztowy
    66-100
    Posty
    185
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dom energooszczedny to nie jest dom tani. Nie wystarczy dobrze go ocieplic bo jak sie okazuje paszport energetyczny jest tym lepszy im lepsze sa sposoby ogrzewania i wymiany powietrza. Nikt nie lubi, gdy mu sie narzuca w jaki sposob ma budowac a Europa zdaje sie , do tego w przyszlosci bedzie dazyc.
    W żywieniu zgodzono sie na uzywanie MOM ( mieso oddzielona mechanicznie) , zeby było taniej ( czytaj żeby wycisnąc z kości szpik i przemielić pazury i ściegna na "pożywną" papkę - lobby górą.
    Terz czas na ocieplenia i metody ogrzewania.
    Za 10 lat beda to samochody a za 30 ani sie obejrzymy a bedziemy niewolnikami przepisow stworzonych po to by ulepic konsumenta idealnego - bez swojego zdania, ślepo stosującego sie do zasad stworzonych przez korporacje.
    A gdzie dotacje na solary, gdzie fotovoltaica? Gdzie lasy wiatraków?
    Na pohybel partaczom.

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    mój dom energooszczędny kosztował 1000zł/m2
    na jakim ty świecie żyjesz ??
    Wszystko też zależy czy samemu się buduje czy firmy robią. Więc nie można tak rzucać cen.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr_Bodnar Zobacz post
    ani sie obejrzymy a bedziemy niewolnikami przepisow stworzonych po to by ulepic konsumenta idealnego - bez swojego zdania, ślepo stosującego sie do zasad stworzonych przez korporacje.
    A gdzie dotacje na solary, gdzie fotovoltaica? Gdzie lasy wiatraków?
    UNIA narzuca swoje przepisy, a my łykamy wszystko jak pelikany. Chcą przecież by każdy aspekt naszego życia podlegał kontroli. Globalizacja służy kontroli jednostki.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    nie trzeba nic robić na czuja, wystarczy w projekcie odszukać kartkę z audytem energetycznym, (...)
    na moje pytanie jak wyszedł audyt energetyczny architekt odpowiedział : "tak, żeby dostać pozwolenie, niech pan nie wnika" I nie wnikałem, dom i tak zrobiłem po swojemu, za dużo trudu i tłumaczenia, żeby architekt umieścił w projekcie "moje" wytyczne domu energooszczędnego. i tak zbudowałem wg. nich.
    desmear

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Zawsze można iść do kompetentnego architekta, który chce współpracować, a nie tylko odwalić swoje i spuścić klienta na drzewo.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Zawsze można iść do kompetentnego architekta, który chce współpracować, a nie tylko odwalić swoje i spuścić klienta na drzewo.
    właśnie na tym polega problem, jak wyłonić tego kompetentnego ? na czole przecież napisane nie ma. więc człowieku musisz się dokształcić i dokształcić i jeszcze raz dokształcić. a jak już wiesz, kiedy architekt mówi do rzeczy a kiedy bajdurzy bo na tyle zgłębiłeś tą wcale nie tajną wiedzę na temat energooszczędności, to również możesz sobie sam - bez architekta - wprowadzić odpowiednie zmiany.
    nie wspominam już o tym, że dom energooszczędny, to nie tylko odpowiednia architektura ale również system wentylacji czy co. i znów mam łazić i szukać kompetentnych branżystów ? a jak ich nie znajdę ?
    desmear

  18. #38
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    jotesz - a widziałeś mój dom ?? projekt jakich wiele do kupienia , projektant adaptujący nie dyskutował, zrobił wszystko to o co poprosiłem, asolt policzył OZC (juz na etapie gdy dom praktycznie stał i miał izolację z zewnątrz), pod znakiem zapytania stała izolacja garażu w bryle i dachu
    domu nie budowałem sam, SSZ niemal wszystko za pomocą firm

    dlaczego nie kupiłem dobrego projektu ? bo takich porostu nie ma!!!!!!
    dlaczego inwestowałem w energooszczędność na własną rękę - bo tak jest po prostu taniej i lepiej

    i w żadne programy nie wierze ....

    kolejny dom byłby jeszcze lepszy, prostszy i tańszy
    marketingowemu bełkotowi mówimy NIE

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Zawsze można iść do kompetentnego architekta, który chce współpracować, a nie tylko odwalić swoje i spuścić klienta na drzewo.
    Znalezienie kompetentnego architekta w dziedzinie energooszczędnego/pasywnego domu jest jak szukanie jednorożca. Jak już ktoś znajdzie to cena za usługę zwali go z nóg.
    Architekt swoja rolę widzi ustaleniu formy, poprawności użytkowania i rozkładu pomieszczeń, gry światła i cienia, faktury ścian etc. A takimi rzeczami jak ocieplenie,szczelność, zyski słoneczne, energooszczędność czy prostota wykonania nie zajmuje się, bo to zbyt przyziemne, nadmiernie kontrastujące z jego artystyczno-wizjonerską duszą.

  20. #40

    Domyślnie

    ...bo po co szukać projektu energooszczędnego jak : znalezienie z tego co się ,,słyszy ,, nie jest łatwe, zatrudnić ekipę która włoży serce i doświadczenie żeby go zbudować bez fuszerki graniczy z cudem, załatwienie dopłaty mało opłacalne i tak dalej.
    No i najważniejsze kasa- przecież w końcu tysiące projektów zalegających w empikach po 2000 zł nie może być złych tych wspaniałych domów takich naszych Polskich. Budujmy: 170kwadratów +garaż, styro 10cm, okna prawie pasywne, drzwi wejściowe no trudno te za 1500 bo fajne mają żłobienia, wentylacja grawitacyjna bo lepsza, kominek z płaszczem, na wszelki wypadek jeszcze gazowy no bo jak wyjedziemy...kolektory to prawie już standard, podłogówka nie potrzebna, hmm co jeszcze ogrodzenie z klinkieru, drewutnia no i te płytki do garażu na dwa auta- KOSZT pod klucz 500.000zł mało nie jest a jeszcze tyle do po dokańczania...suma rachunków powiedzmy 800 na miesiąc

    Budujmy energooszczędnie: 120 kwadratów +garaż , styro 20, PC, podłogówka, wentylacja mechaniczna, okna drzwi prawie pasywne,płyta fundamentowa, sterowanie, zmywarka, baterie z czujkami itp. KOSZT pod klucz 400.000 zapomniałem o ogrodzeniu ale w sumie na cholerę mi ono ) suma rachunków powiedzmy 650zł miesiecznie

    aby czegoś szukać trzeba wiedzieć co to jest. Przepis na dom energooszczędny to nie tylko styro i okna. Dla mnie dom energooszczędny to inwestycja na której od początku chcę oszczędzać- dom ma być nieduży bo będzie w nim mniej do zrobienia- więcej mojej energii dla mnie, ma być zaizolowany i przemyślany pod względem ogrzewania żebym płacił jak najmniej. Po co mi kilka źródeł ciepła skoro jak wyjadę nawet na tydzień przy -15 to spokojnie grzejnik elektryczny 2000 w włączony jakimś sterowaniem na 2h dziennie da radę spokojnie utrzymać w miare temperaturę. Czemu mam mieć pomarańczowo zieloną elewację skoro kolorowe tynki są droższe od stonowanych kolorów. Pewnie ktoś powie mój dom i będzie wyglądał jak mi się podoba- prawda tylko nijak się to ma przyjętych założeń energooszczędności. Nawet jak już wybudujemy super energooszczędny dom sami musimy zadbać aby dalej taki był... Czemu tak mało pisze się o powiedzmy ,, instrukcji użytkowania domu energooszczędnego,, - zmniejszaniu średnich temperatur w ciągu dnia i nocy w pomieszczeniach, sposobach oszczędzania wody, energii elektrycznej i przede wszystkim oszczędzania naszego cennego zdrowia i czasu....
    Powinniśmy uczyć się od najlepszych moim zdaniem w tym temacie czyli skandynawów którzy już dawno wiedzą jak wykorzystać większość atutów jakie niesie ze sobą budownictwo energooszczędne począwszy od wyglądu z zewnątrz do rozwiązań technicznych i wystroju wnętrz wewnątrz...

    cytując R&K :
    i w żadne programy nie wierze ....

    kolejny dom byłby jeszcze lepszy, prostszy i tańszy
    marketingowemu bełkotowi mówimy NIE

    wypada się zastanowić czy to wina tego że nie ma projektów energooszczędnych czy po prostu nas samych,gazet, forów, państwa że nasze budownictwo jest niedoinformowane, bo na pewno można zrobić to lepiej,prościej i TANIEJ...

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony