dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 64
  1. #1

    Domyślnie Temperatura podłogi ?

    Witam

    Zaobserwowałem dziwną rzecz, PCi grzeje podłogę powiedzmy do 24stopni (ustawione 22 i podbicie w taniej +2 stopnie) i jest cieplutko w domku nawet za bardzo. Podłoga stygnie jakieś 1,5 doby (może ciut dłużej) do tych swoich wyjściowych 22 stopni a w tym czasie powietrze wychładza się szybciej, tzn ma 21 stopni i czuć jakiś taki chłód . Temperatura podłogi w okolicach +/-22stopni utrzymuje się jeszcze dość długo a temp. powietrza w środku spada do 20.5 . Dziwne ? czy powietrze nie powinno mieć temperatury podłogi ? Jak ustawić krzywą ? czy lepiej obniżyć temp. wyjściowe i podbić więcej w taniej taryfie czy może podnieść temp. wyjściową i zmniejszyć podbicie ? w tym drugim przypadku to wydaje mi się że PCi będzie chodziła częściej w drogiej taryfie.
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    żartowniś jesteś
    moim zdaniem wszystko ok
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał k***a*z Zobacz post
    Witam

    Zaobserwowałem dziwną rzecz, PCi grzeje podłogę powiedzmy do 24stopni (ustawione 22 i podbicie w taniej +2 stopnie) i jest cieplutko w domku nawet za bardzo. Podłoga stygnie jakieś 1,5 doby (może ciut dłużej) do tych swoich wyjściowych 22 stopni a w tym czasie powietrze wychładza się szybciej, tzn ma 21 stopni i czuć jakiś taki chłód . Temperatura podłogi w okolicach +/-22stopni utrzymuje się jeszcze dość długo a temp. powietrza w środku spada do 20.5 . Dziwne ?
    promieniowanie z podłogi musi równoważyć straty pomieszczenia ...
    czym bardziej stygnie to coraz mniej energii oddaje ...

  4. #4

    Domyślnie

    Nie żartuję, po prostu nie wiem jak ustawić PCi żeby mieć w miarę stałą temperaturę, bo teraz mam albo za ciepło albo chłodno (oczywiście jak dla mnie)
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    promieniowanie z podłogi musi równoważyć straty pomieszczenia ...
    czym bardziej stygnie to coraz mniej energii oddaje ...
    Tak, to logiczne. Tylko chodzi o to że jak podkręce o 1 stopień PCi to będzie za gorąco a potem za zimno po PCi czeka aż podłoga ostygnie a w tym czasie powietrze robi się chłodniejsze.
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał k***a*z Zobacz post
    i jest cieplutko w domku nawet za bardzo a w tym czasie powietrze wychładza się szybciej, tzn ma 21 stopni i czuć jakiś taki chłód
    Masz sterownik pokojowy ? Jeśli nie, to załóż i powinno pomóc.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Masz sterownik pokojowy ? Jeśli nie, to załóż i powinno pomóc.
    Mam możliwość zamiany czujników temperatury, jeden mam w podłodze drugi na ścianie. Spróbuję zamienić (są takie same) .

    Zauważyłem jeszcze jedno (to chyba normalne) , PCi wyłącza się przy 24 stopniach w podłodze ale jeszcze przez kilka godzin temp. rośnie do jakiś 24,5 stopnia.

    A tak ogólnie nad czym lepiej zapanować ? nad sterownikiem pokojowym czy czujnikiem w podłodze ? (chodzi mi o sterowanie temperaturą w pomieszczeniu)
    Ostatnio edytowane przez k***a*z ; 30-10-2012 o 09:18
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Jeszcze sie wstrzymaj z tym sterownikiem pokojowym, bo to mniej precyzyjny system sterowania podlogowka (z wieksza bezwladnoscia). Ja mam identycznie jak Ty system poukladany i dobowe wahania tempertury w pomieszczeniu z czujnikiem nie przekraczaja 0,5*C. Pompa pracuje TYLKO w taniej taryfie z podbiciem 2*C.

    Na poczatek zobacz w trybie serwisowym jaka masz histereze dla podlogowki?
    W jakim miejscu masz czujnik temperatury wylewki?

    PS.
    Jeszcze jedno, piszesz, ze podloga stygnie 1,5 doby. Rozumiem, ze w tym czasie PCi Ci sie nie wlacza. Te 1,5 dnia?
    Ostatnio edytowane przez Pyxis ; 30-10-2012 o 09:58
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  9. #9

    Domyślnie

    Histerezę mam 0.4 stopnia, czujnik jest między rurkami ale do rurek ma jakieś 20-25 cm , może dlatego tak wolno reaguje na zmiany temperatury ?
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    A co z tym 1,5 dniem?
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    pyxis może masz w ogródku trochę granitu
    muszę wybrukować prawie 400m2
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  12. #12

    Domyślnie

    kamieniarz to Twój pierwszy sezon z PC?
    jeśli tak to nie masz się czym przejmować bo przy PC mogą pojawić się takie zjawiska w okresie przejściowym (już nie lato a jeszcze nie zima)
    zimą będzie ok, a teraz pozostaje Ci zabawa krzywymi, może lekkie dogrzanie kominkiem jak w dzień jest za ciepło na grzanie podłogi...
    histereza 0,4 dość mała, zaobserwuj czy urządzenie się za często nie uruchamia, jeśli pracuje często i krótko to zwiększ trochę histerezę...
    po za tym nie zdawaj się na czujniki wewnętrzne (w podłodze, czy na ścianie) - te czujniki powinny być tylko wspomagające wysterowanie pracy, główny czujnik to czujnik zewnętrzny i w zasadzie tylko ten wystarczy żeby wysterować pompę... te wewnętrzne mogą powodować "dziwną" pracę PC (jeśli są źle skonfigurowane)
    ...

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    Sławek ja po polowie będę miał drewno i płytki
    mogę jeszcze w posadzkę powkładać czujniki i spiąć z kotłownią
    [chodzi o nieprzegrzewanie drewna]
    czy jeśi na pompie będzie ustawiona max temp 35 a pętlą skręcę przepływ to wystarczy?
    przy pompie i tak więcej nie będę ładował 35 stop w mrozy niech goni kominek
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  14. #14

    Domyślnie

    ...z reguły nie ma potrzeby zasilania podłogówki wyższą temp niż te 30-kilka stopni (chyba że ewidentnie jest za mało rur i grzejnik podłogowy ma za małą moc przy tej temp zasilania)
    z tego też powodu jeśli planowałeś wcześniej drewno mogłeś zagęścić rury po to, żeby zmniejszyć temp zasilania a dostarczyć tyle mocy ile potrzeba. Ja bym raczej nie szedł w stronę czujnika w podłodze, który odetnie pętle przy jakiejś zadanej temperaturze bo może się okazać, że pomieszczenie będzie niedogrzane bo czujnik będzie odcinał pracę ogrzewania w tym pomieszczeniu np w połowie cyklu grzania. Taki czujnik może złapać jakąś "lewą" temp i też zrobi swoje (np jakieś dogrzanie podłogi słońcem, czy coś w tym stylu)...
    co do skręcenia przepływu to byłoby to odpowiednie przy jednoczesnym zagęszczeniu rur, jeśli rur będzie za mało i przytłumisz pętle to znowu masz niedobór mocy....

    a tak w ogóle to zobacz czy drewno, które chcesz położyć nadaje się na ogrzewanie podłogowe i jeśli tak to się nie przejmuj bo nic mu się nie stanie przy takich temp zasilania (nie znam się na posadzkach drewnianych, ale tak na mój "chłopski" rozum to chyba temp 30 st czy lekko powyżej nie powinna zrobić drewnu krzywdy)
    ...

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    no mam zagęszczenie co 10 cm
    z informacji od producentów takich podlóg to podloga może mieć maksymalnie 28 stop
    czyli zasilanie 30-33[to pewnie zależy od strat całego budynku]
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  16. #16

    Domyślnie

    ...to nie masz się czym przejmować, dobrze będzie (w całym domu masz co 10 czy tylko pod drewnem? )
    ...

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar malux20
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kujawy
    Posty
    6.059

    Domyślnie

    w całym
    plus dwa grzejniki w łazienkach 1800w
    sezon grzewczy 2014/2015
    648 kwh POMPA CIEPŁA
    25 KWH GRZAŁKA w łazience
    0,5 m3 drewna

    dom123m2 x 29,6 kwh sezon grzewczy [według ozc]
    pompa pow-woda atlantics10

  18. #18

    Domyślnie

    ...jakoś to się da ustawić hydraulicznie, chociaż ja jestem zwolennikiem dawania rozstawów wynikających z obliczeń + doświadczenie własne
    równy, bardzo gęsty rozstaw wszędzie nie jest najlepszy bo to powoduje konieczność użycia bardzo dużej ilości rury (opory dla pompy obiegowej) a poza tym żeby tą instalację zrównoważyć hydraulicznie trzeba z założenia część pętli przydławić (jeszcze większe opory dla pompy)
    ...moim skromnym zdaniem najgęściej powinieneś dać rurki w łazienkach i strefach brzegowych jeśli to konieczne (bądź w innych pomieszczeniach z planowaną wyższą temp), w strefach normalnego przebywania rozstaw większy, w pomieszczeniach z założenia chłodniejszych jeszcze większy... taki układ daje to, że temperatury naturalnie będą różne w różnych strefach bez żadnego dławienia przepływów... i teraz jeśli chcesz obniżyć temp podłogi, np w pom z drewnem to w tym pomieszczeniu rozstaw zagęszczasz i przytłumiasz przepływy (zwiększą się opory tylko na tych pętlach a nie w całej instalacji a zróżnicowanie temp w strefach jest nadal)...
    oczywiście przy wyliczaniu rozstawów należy wziąć pod uwagę okładzinę i np pod bardzo grubym dywanem też rozstaw można zagęścić po to, żeby większa moc grzejnika zrównoważyła większy opór cieplny okładziny...
    generalnie przy ogrzewaniu podłogowym powinno się dążyć do takiego jego zaprojektowania i wykonania żeby była jak najmniejsza konieczność ingerencji w hydraulikę układu - układ powinien się bilansować sam (to oczywiście w czystej teorii, ale należy do tego dążyć)
    ...

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał malux20 Zobacz post
    pyxis może masz w ogródku trochę granitu
    muszę wybrukować prawie 400m2
    Ja nie siedze w kamieniu. Nie wszyscy strzegomianie robia kostke
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Nie wszyscy strzegomianie robia kostke
    Jaką kostkę?? Ja w podstawówce miałem zeszyty ze Strzegomia
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony