dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 194 z 245
Pokaż wyniki od 3.861 do 3.880 z 4881
  1. #3861
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał mic81 Zobacz post
    ...ucieka pod sufit a z w każdym kolejnym pomieszczaniu jest wyciąg więc jest przeciągane po całej kondygnacji
    Pytanie, które powietrze się przemieszcza i w którą stronę. Sądzę, że zimniejszy nawiew podłogą przemieszcza się w kierunku wyciągów. Natomiast te ciepłe które trafia pod sufit przemieszcza się w przeciwnym kierunku - wraz w stronę nawiewu i miesza się z nim. Nie jest to dobre rozwiązanie dla wentylacji wyporowej - nydar o tym pisał.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  2. #3862
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Wentylacja wyporowa nie jest rozpowszechnionym systemem ze względu na prostotę wykonania i skuteczność przy minimalnych przepływach 25m3/osobę.
    Uczymy się jej. Trudno doradzać w materii która jest niezbadana w praktyce.Myślę że eksperymenty kolegów rozszerzą wiedzę w tym temacie.Uważam że należy próbować i przedstawiać własne odczucia-uwagi.

    Nos jest zawodny .Powietrze o stężeniu wilgoci 40-55% czy ppmCO2 1000-2000 nie rozpozna różnicy. No może nie każdy nos.
    Kwestią wiary jest czy lekarze mówiący że >1000ppm jest szkodliwe.No ale w coś wierzyć trzeba.

  3. #3863
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mic81
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    972

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Pytanie, które powietrze się przemieszcza i w którą stronę. Sądzę, że zimniejszy nawiew podłogą przemieszcza się w kierunku wyciągów. Natomiast te ciepłe które trafia pod sufit przemieszcza się w przeciwnym kierunku - wraz w stronę nawiewu i miesza się z nim. Nie jest to dobre rozwiązanie dla wentylacji wyporowej - nydar o tym pisał.
    Byłem u kolegi qubica 2 h ale po odpaleniu kominka który jest w przedpokoju temp podskoczyła na czujnikach w innych pomieszczeniach - domniemam że własnie dlatego iż powietrze rozchodzi się w stronę wyciągów. Nie jest to wentylacja wyporowa gdyż pędzi ją jednak rekuperator.

    Czytając ten wątek zrozumiałem czemu od czasu do czasu mimo że nie piło się alkoholu dzień wcześniej rano wstaję się z kacowym bólem głowy. Coś jest na rzeczy z tymi ppm- ami i ich stężeniem.
    Projekt Z287L o pow. 146 m2 (w tym garaż i pom techn 28 m2) -parterowy z poddaszem nieużyt na stropie ok. 25 cm pur. Ściany nośne izodom2000. Ściany wew. silka 12. Podłoga - płyta fundamentowa 20cm XPS 300 [kPa] Dach- dwuspadowy. GWC WM + recu. podłogowka glikolowa, CWU - boiler max 300 L.
    Dziennik budowy z komentarzami http://forum.muratordom.pl/showthrea...11#post6251811

  4. #3864
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Wiesz to wszystko zależy od organizmu. Mój reaguje dopiero przy >2000ppm w formie kaca. Ale mamy żony które mają migreny. A relacja mąż -żona z migreną to nie jest dobra relacja.

  5. #3865
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar qubic
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.520

    Domyślnie

    mic81 dzięki za wsparcie.
    napiszę jako laik który zdecydował się na "nos" zainstalować "odwróconą" wentylację wg.pomysłu Nydara i wszystkim niedowiarkom dedykuję cytat
    "ciepłe unosi się do góry"

    wentylacja działa pięknie chociaż zdaję sobie sprawę z niektórych mankamentów(reku Luna,część kanałów spiro,może nie do końca trafne umiejscowienie anemostatów).
    co mnie uderzyło zaraz po włączeniu to ,że dom złapał jakby oddech,szybko spadła duża wilgotność(zaraz po malowaniu) chociaż do tej pory mam około 50%.
    normalnie funkcjonujemy na 1 biegu i jest to wystarczające dla 3 osób żeby jakość powietrza odczuwać jako komfortową.jak jest więcej osób i gotowanie to dajemy reku na 3 i jest ok. wiem ,że to tylko subiektywne odczucia . niestety nie mam żadnych mierników.
    jeśli chodzi o kominek i klimę to najdziwniejsze jest to, że nie zaburza to jakoś wentylacji ,może z powodu dość małych odległości nawiew-wywiewy.za to umiejscowienie w tych okolicach czujnika podłogówki to był duży błąd
    dużo ciepłego powietrza idzie na piętro i tutaj widzę że musowo trzeba dać nawiew na piętrze.średnio piętro to połowa tej energii co na parterze, także spokojnie można dać mniejszej mocy kable .na piętro kanał trzeba dobrze zaizolować bo np. u mnie idzie przez kuchnie i po drodze "dostaje" 1-1,5 *C więcej.
    z reku idzie 15-16 ale to też mierzone "cienkim" termometrem.
    najważniejsze przy tej wentylacji nie czuje się jakiegoś dyskomfortu że coś wieje zimnym po głowie
    sezon 2014/15 DEVI 1162 kWh PC JULA 2679/7738 kWh(zużycie/produkcja)
    sezon 2015/16 DEVI 2390 kWh PC JULA 2260 kWh

    We wszystkim trzeba zachować umiar.
    Z umiarem włącznie.

  6. #3866
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    No to jest nas trzech chyba.Ty,jasiek i ja..
    Ciekawe jaki będzie przyrost zadowolonych w przyszłym roku.
    Ważną informacją jest to że podkreślasz konieczność nadmuchu na piętrze w piętrówce.Mam parter,więc doświadczenie żadne.

  7. #3867

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    No to jest nas trzech chyba.Ty,jasiek i ja..
    Ciekawe jaki będzie przyrost zadowolonych w przyszłym roku.
    Ważną informacją jest to że podkreślasz konieczność nadmuchu na piętrze w piętrówce.Mam parter,więc doświadczenie żadne.
    Jeszcze ja powoli dolaczam

    Narazie mam centralny nawiew, ale musialem dokupic mniejszy wenytl bo ten TT 160 robi mi straszny huragan w domu

    Poki co jest dmuchany tylko nawiew ale juz wiem, ze to nie zda egzaminu, doloze maly wiatrak na wywiew zeby bardziej ukierunkowac przeplyw.

    Jak juz wszystko skoncze to podziele sie wynikami. Narazie chodzi to nie wiecej niz 2 godz na dobe!!! Wentyl dmucha ok. 250 m3/h..., PPMy nie przekraczaja 1200.

    Mam tez pytanie o dogrzewanie GMC: ile PEXa ma isc na polac dachu a ile pod grunt? Jaki przeplyw musi pogonic pompka jesli nic wiecej do tego wpiete by nie bylo?

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  8. #3868
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar qubic
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.520

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    No to jest nas trzech chyba.Ty,jasiek i ja..
    Ciekawe jaki będzie przyrost zadowolonych w przyszłym roku.
    Ważną informacją jest to że podkreślasz konieczność nadmuchu na piętrze w piętrówce.Mam parter,więc doświadczenie żadne.
    hehe , ja jestem bardzo zadowolony pomimo "kilku" jeszcze niedoróbek.
    Mieszkam miesiąc i rzeczywiście nie trzeba gonić reku na wyższych obrotach, więc spokojnie słaba Luna starcza.Wiele osób które nas odwiedzały zwracały uwagę że nie wyczuwa się zapachów jak w nowym domu,np. pan od paneli był zaskoczony na drugi dzień brakiem zapachu paneli . Z tego wnioskuję że pomimo 1- biegu wentylacja jest efektywna.
    Przez jakiś czas mieszkaliśmy bez drzwi wewnętrznych i wtedy widać jak wspaniale działa wentylacja,wszędzie jest świeże powietrze, przy działającej klimie lub kominku dosyć równomiernie ciepło rozchodzi się po całym domu. Drzwi zamówiłem już 3 miesiące temu i dopiero przy montażu zorientowałem się że nie zrobiłem większych podcięć na dole dla sprawniejszej wentylacji. Okazuje się że niepotrzebnie się martwiłem . Wentylacja działa bardzo dobrze chociaż nie wiem jakby to było gdyby pozamykać wszystkie drzwi na parę dni. Napewno jest to lepsze rozwiązanie niż mieszająca .
    Kominek i klima wcale tak mocno nie zaburza wentylacji jakby się mogło wydawać , gorzej że szybko ciepłe powietrze wylatuje do góry i przez to góra mocniej się nagrzewa ale to chyba normalne w piętrówkach
    sezon 2014/15 DEVI 1162 kWh PC JULA 2679/7738 kWh(zużycie/produkcja)
    sezon 2015/16 DEVI 2390 kWh PC JULA 2260 kWh

    We wszystkim trzeba zachować umiar.
    Z umiarem włącznie.

  9. #3869
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    I tym optymistycznym akcentem qubic i nydar życzą wszystkim FM szczęśliwego nowego roku.


























    i

  10. #3870
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    dzięki qubic za te cenne informacje
    I tym miłym akcentem zamykamy stary rok - Wszystkiego Naj nydar i dla reszty forumowiczów. Sprawnej wentylacji w 2014 i kolejnych latach !
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  11. #3871
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar qubic
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.520

    Domyślnie

    poza tym , jak już trochę mieszkam to jestem pod coraz większym wrażeniem proponowanych przez Nydara i jaśka71 rozwiązań dla domu.
    prostych, wręcz prymitywnych ale jakże użytecznych jeśli są dobrze przemyślane a co najważniejsze bezobsługowe.
    na teraz pomyślałbym o wstępnym podgrzewaniu ZWU przez zużyte powietrze wentylacyjne lub RSŚ ale nie wiem jak to wszystko zaplanować w wykończonym domu.
    na pewno klima działa bardzo dobrze jak ktoś myśli o taniej PC p-p,można zagrzać cały dom ale wtedy muszą być pootwierane drzwi wewnętrzne.
    no i jeśli miałaby grzać to kupić na inverterze ponieważ musiałaby być na dłużej załączana i jak najcichsza. te nowe LG za 3,5k to chyba byłyby idealne.
    sezon 2014/15 DEVI 1162 kWh PC JULA 2679/7738 kWh(zużycie/produkcja)
    sezon 2015/16 DEVI 2390 kWh PC JULA 2260 kWh

    We wszystkim trzeba zachować umiar.
    Z umiarem włącznie.

  12. #3872
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Chyba się poryczę ,tak słodko się zrobiło.Prawie jak Isaura.A do podgrzewania ZWU zużytym powietrzem możemy wrócić jutro .Tak po 11.No i do potęgi drzemiącej w ciepłym wilgotnym co do góry się unosi.
    Do Siego Roku.

  13. #3873
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar qubic
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.520

    Domyślnie

    Cytat Napisał nydar Zobacz post
    Chyba się poryczę ,tak słodko się zrobiło
    nie rycz bo ci wilgotność wzrośnie
    możesz być dumny ze swoich przemyśleń i instalacji,super działają (nawet w piętrówkach) a ja dobrze wiem ile cię kosztowało dojście do tych "prostych" rozwiązań i to w dodatku bez "modelowania" a'la kszhu
    sezon 2014/15 DEVI 1162 kWh PC JULA 2679/7738 kWh(zużycie/produkcja)
    sezon 2015/16 DEVI 2390 kWh PC JULA 2260 kWh

    We wszystkim trzeba zachować umiar.
    Z umiarem włącznie.

  14. #3874
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Dołączam sie do życzen, jako przyszlu uzytkownik kilku pomyslow Nydara. A jeszcze bym chciał to porządnie opomiarowac. Kto by chciał udzielic mi porad w tym zakresie - bede dźwięczny.

    DO SIEGO ROKU !

  15. #3875

    Domyślnie

    Czy w małym domostwie (moc wentyli dla "tradycyjnej WM" przewidziana na max. 300m3/h) da radę zrobić główny nawiew rurą 160 (lub dwoma, takie mam przepusty, dam na parterze o pow. 70m2 najdalej 3mb w rzucie od klatki schodowej, i ew. na/przy klatce schodowej na piętrze 50m2 na suficie lub przy podłodze)?

    Ja również ślę Najlepsze Życzenia Noworoczne, szczególnie forumowym wynalazcom, jak wspomniani Izaura & Leonsjo (znaczy Nydar i Jasiek ), też powoli "wydziwiam" na tę modłę, cool-lecter dachowy i nawiew centralny.

    Do siego!!!

  16. #3876
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar qubic
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.520

    Domyślnie

    jeśli chodzi o anemostaty to z tego co zauważyłem najlepiej jest jak są na suficie tak jak kiedyś Nydar proponował
    tak właśnie mam na parterze w salonie,jeden nad stołem w części jadalnianej drugi nad kanapą

    widzę, że to najefektywniej działa jak jest usytuowane nad miejscem gdzie przebywają ludzie.

    w sypialniach na górze ze względów konstrukcyjnych są na ścianie blisko sufitu, teraz umieścił bym centralnie nad wezgłowiem łóżka a nie tak jak się kiedyś mniemało w najdalszym punkcie od drzwi po przekątnej

    sprawuje się takie umiejscowienie poprawnie

    w pokoju na parterze mam co prawda anemostat na suficie ale tak jakby ukryty za ścianką małej garderoby i jeśli chodzi o efektywność odprowadzenia wilgoci to jest mniejsza. często też tam jest suszone pranie i to też może mieć wpływ ale tam powietrze tak jakby troszkę jest w mniejszym ruchu.



    wydaje się ,że ogólnie należy dobrze przemyśleć umiejscowienie anemostatów. wg mnie najlepiej nad miejscami gdzie najdłużej przebywają ludzie. np. w sypialniach nad wezgłowiem łózka, jadalnia nad stołem , salon nad kanapami. jeśli chodzi o kuchnie to nie wiem do końca gdzie ale można nawet pokusić się o dwa oddzielne. łazienka tam gdzie gromadzi się najwięcej pary po np. prysznicu.

    na schodach gdzie mam okno od południa dałem też w najwyższym punkcie 2 kanały do zabierania tej poduchy ciepłego powietrza



    i jeszcze zdjęcie nawiewu na piętrze
    Ostatnio edytowane przez qubic ; 01-01-2014 o 13:34
    sezon 2014/15 DEVI 1162 kWh PC JULA 2679/7738 kWh(zużycie/produkcja)
    sezon 2015/16 DEVI 2390 kWh PC JULA 2260 kWh

    We wszystkim trzeba zachować umiar.
    Z umiarem włącznie.

  17. #3877
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał qubic Zobacz post
    na teraz pomyślałbym o wstępnym podgrzewaniu ZWU przez zużyte powietrze wentylacyjne lub RSŚ ale nie wiem jak to wszystko zaplanować w wykończonym domu.
    Zastanów się czy Ci się to będzie opłacało. Czym teraz grzejesz wodę ? Masz reku ?
    Ja natomiast jestem jeszcze na etapie projektu domu, ale kazałem zaprojektować osobne instalacje ściekowe - woda szara osobno i fekalne osobno. Może coś z tego zrobię (rsś/syfon jaskowy - taka hybryda)

    Cytat Napisał qubic Zobacz post
    na pewno klima działa bardzo dobrze jak ktoś myśli o taniej PC p-p,można zagrzać cały dom ale wtedy muszą być pootwierane drzwi wewnętrzne.
    no i jeśli miałaby grzać to kupić na inverterze ponieważ musiałaby być na dłużej załączana i jak najcichsza. te nowe LG za 3,5k to chyba byłyby idealne.
    To ja

    Cytat Napisał qubic Zobacz post
    jeśli chodzi o anemostaty to z tego co zauważyłem najlepiej jest jak są na suficie tak jak kiedyś Nydar proponował
    ...
    Dzięki za te zdjęcia ! Lepiej to obrazuje opis takiej wentylacji.
    U siebie myślę, żeby nawiew zrobić przez dużą kratkę siatkową. Firma swegon ma fajne kratki nawiewne.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  18. #3878
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar qubic
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.520

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Zastanów się czy Ci się to będzie opłacało. Czym teraz grzejesz wodę ? Masz reku ?
    Ja natomiast jestem jeszcze na etapie projektu domu, ale kazałem zaprojektować osobne instalacje ściekowe - woda szara osobno i fekalne osobno. Może coś z tego zrobię (rsś/syfon jaskowy - taka hybryda)
    byłem obojętnie nastawiony do tych kombinacji ale jak zamieszkałem to uważam że warto byłoby mieć coś takiego tylko jeden warunek- prymitywizm i bezobsługowość

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    To ja
    wiem ,sam byłem zdziwiony że znalazłeś coś takiego o tak świetnych parametrach no i niezłej cenie


    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Dzięki za te zdjęcia ! Lepiej to obrazuje opis takiej wentylacji.
    U siebie myślę, żeby nawiew zrobić przez dużą kratkę siatkową. Firma swegon ma fajne kratki nawiewne.
    wklejam bo trochę mi brakowało zdjęć w tym wątku a jak już u mnie działa to lepiej można sobie zobrazować temat
    sezon 2014/15 DEVI 1162 kWh PC JULA 2679/7738 kWh(zużycie/produkcja)
    sezon 2015/16 DEVI 2390 kWh PC JULA 2260 kWh

    We wszystkim trzeba zachować umiar.
    Z umiarem włącznie.

  19. #3879
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Qubic, a dysponujesz rzutami z zaznaczonymi nawiewami i wywiewami ?

    Edit,
    Barth3z, to samo do ciebie.

  20. #3880
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Qubic stary byku.A ty myślałeś,że jak u mnie działa to u ciebie nie?
    Mam kratkę nawiewną 350 x 350mm i w tedy nawet nie czuć że coś leci .
    Co do ZWU to przepis dla sprawdzenia efektywności jest taki. Weź nalej do dużego gara lodowatej wody z kranu.Postaw gdzie popadnie. Zmierz temp.po nalaniu i po 24h.
    Wzór na oszczędności.
    delta T x 4200J/kgK x 300L / 3600000 J/kWh = xkWh/dobę.
    Powinno wyjść ok.3-4kWh/dobę
    Przepis na wykonanie.
    Zbiornik izolowany ok.300L z rurą w osi fi 150-200mm.
    Zużyte powietrze puszczamy rurą fi 150-200mm .Powietrze się schładza,woda podgrzewa.( najlepiej bez rekuperatora).Oczywiście przeciwprądowo i zbiornik w pionie. Zasilanie w wodę od dołu a w powietrze od góry.
    Konserwacja- brak ( aż zbiornik zgnije to wymienić)
    Zaangażowanie w nadzór - brak.

Strona 194 z 245

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony