dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marek222

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    32-222
    Posty
    45

    Domyślnie Wysokość fundamentów

    Witam,

    Niedługo ruszam z budową fundamentów. Mój Architekt po osobistym przeanalizowaniu jakości gruntu na mojej działce stwierdził, że sama ściana fundamentowa powinna mieć wysokość 1m + ława (tak jak standardowo w projekcie). Pytałem go wcześniej czy możliwe byłoby posadowienie budynku wyżej, gdyż grunt jest niespoisty (mieszany piasek ze żwirem, zaczyna się już od głębokości ok 30 cm.) Wykonywałem rok temu prowizoryczne badania wysokości wód gruntowych i praktycznie nic nie pokazało, zwłaszcza że moja działka od jednej strony graniczy z rowem melioracyjnym. Rok temu sąsiad budując dom, w ogóle nie brał się za kopanie fundamentów, tylko podkopał humus i budował dom na trzech warstwach bloczków fundamentowych. Nie jestem zbyt zorientowany w tej dziedzinie, ale czy ktoś pojęty mógłby wytłumaczyć mi jakoś jak powinno to poprawnie wyglądać? Czy rzeczywiście mógłbym wykonać mniejsze fundamenty, czy dla spokojniej głowy kopać 1,5m wgłąb i budować na dobrych fundamentach?

  2. #2

    Domyślnie

    architekt nie jest od analizowania gruntu jak masz jakieś wątpliwości zleć badania geologiczne gruntu

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar smigloxxx
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Dzielnica
    Ostróda
    Posty
    382

    Domyślnie

    Nie możesz zrobić tych badań gruntowych ? Pokaż je osobie mającej uprawnienia budowlana do podejmowania tego typu decyzji . Nikt ci nie powie z osób na forum jaką masz podjąć decyzję nie widząc co się dzieje na twojej działce. Jak z jednej strony graniczy z rowem to przy wybraniu ziemi na tym samym poziomie bądź niższym niż rów może schodzić ci woda do wykopu. Przy budowach domów blisko rowów tak jest.

    http://smigielskibudowadomów.cba.pl
    Ostatnio edytowane przez smigloxxx ; 17-02-2015 o 20:06

  4. #4
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Ktoś zbudował dom na piasku.......
    Trzeba oprzeć na mocnym fundamencie ...

    Różne rzeczy tu ludzie piszą ale dom na 3 warstwach bloczków betonowych ..tego jeszcze nie było na FM
    Darek B

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rolmik

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Oława
    Kod pocztowy
    55-200
    Posty
    144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    ja rozumiem wszystko ale bez jaj inwestycja życia na bloczkach
    ja jak robiłem szopke na węgiel to kopałem mini fundament 25gł x 40 szer i potem pustaki szły ale tam nie miałem obciążenia tylko do podtrzymania dachu wg mnie rób zgodnie ze sztuką
    wg mnie lepiej wydać te 15 tyś więcej i mieć spokój

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Normalny beton + zbrojenie do ław, później można ciągnąć bloczkami. Nie mniej architekt nie jest osobą w 100% władną co do posadowienia domu.
    Piasek w cale nie oznacza gruntu słabego, odpowiednio zagęszczony jest ok.
    , czy dla spokojniej głowy kopać 1,5m wgłąb i budować na dobrych fundamentach?
    zależy jakie warstwy gruntu, jeśli nośny nie wysadzionowy jest -50cm to już można na tej głębokości wylać ławę.

  7. #7
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Jeszcze tylko głębokość przemarzania gruntu na danym terenie ...
    Darek B

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Chyba ze płyta...

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marek222

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    32-222
    Posty
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Piasek w cale nie oznacza gruntu słabego, odpowiednio zagęszczony jest ok.
    zależy jakie warstwy gruntu, jeśli nośny nie wysadzionowy jest -50cm to już można na tej głębokości wylać ławę.
    Jak mogę określić czy moja piaskownica nie jest słaba, czy zagęszczenie jest poprawne i grunt jest wystarczająco nośny? Czy ktoś się orientuje jak to sprawdzić? Poprzez badanie geotechniczne? Czy można sprawdzić to samemu? Proszę o porady.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Głębokość posadowienia stopy fundamentu małych budynków typu domek - ok 1 czy tam 1,2 metra - poniżej maksymalnej przewidywalnej głębokości przemarzania ziemi - stosuje się standardowo na większości obszaru Polski
    w celu uchronienia budowli przed wybuleniem - przez przemarznięty grunt.

    Tak na wszelki wypadek.

    Dopilnowanie wykonanie tego to jeden z obowiązków kierownika budowy...

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar smigloxxx
    Zarejestrowany
    Jan 2008
    Skąd
    Ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Dzielnica
    Ostróda
    Posty
    382

    Domyślnie

    Pierwsza sprawa to budować nie możesz w części humusowej ok 30 cm .
    Druga sprawa w zależności od wysokości lustra wody będzie uzależnione posadowienie twojego budynku jeśli wybierzesz głębokość gdzie lustro wody jest wyżej bądź tak samo będziesz musiał wykonać odwodnienie terenu budowy np( system opaskowy ) i teraz kwestia jakie posadowienie wybierzesz płytę fundamentową , zwykłe fundamenty , fundamenty na studniach albo palach .Załóżmy że lustro wody masz wysoko możesz podnieść budynek do góry i obsypać go dalej będziesz miał przemarzanie jakie masz czyli właściwe dla twojego regionu ale to wiąże się z kosztami przy robotach ziemnych. Jak masz pytania to pisz do mnie na e-mail

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Trzy systemy posadowienia podstawowe,
    -poniżej głębokości przymarzania
    - wymiana na niewysadzinowy
    -opaska przeciw wysadzionowa dobierana w g obliczeń.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony