dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    MM22

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    4

    Domyślnie Chyba nie mam wentylacji na poddaszu (?)

    Witajcie. Dom z lat 80. Dach dwuspadowy o małym nachyleniu. Poddasze nieużytkowe, które chciałbym przerobić na użytkowe. Strop między poddaszem a poziomem niżej nieocieplony. Dach też nie. Na poddaszu biegną rury CO w otulinie. Mam tam teraz 10 stopni. Planuję zdjąć otulinę, żeby zrobiło się cieplej, a jak nie pomoże, to dołożyć styropian. Głębokość krokwi 10 cm. Na 2 warstwy nie ma miejsca, bo byłoby za nisko do chodzenia. Wełny nie chcę, bo doszłaby mi konieczność zakrycia jej od razu płytami KG, a wszystkie inne rozwiązania są za drogie. Wolę wrzucić więcej do pieca.

    Wiem, że jak się ociepla dach, to trzeba zostawić 2 cm szczeliny wentylacyjnej między poszyciem a styropianem i że powinny być otwory przy ścianie kolankowej i w kalenicy, żeby powietrze sobie hulało. Ale ja teraz nie mam żadnej wentylacji, a przynajmniej tak mi się wydaje. Zerknijcie na zdjęcia. Dom stoi tak już ze 30 lat i nic się nie dzieje.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4663.jpg
Wyświetleń:	166
Rozmiar:	94,2 KB
ID:	149102 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4664.jpg
Wyświetleń:	127
Rozmiar:	93,3 KB
ID:	149103

    Wydaje mi się, że jest to papa na pełnym deskowaniu. Poprzedni właściciele mówili, że gont, ale nie wiem, czy nie zwykła papa.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4669.jpg
Wyświetleń:	185
Rozmiar:	95,1 KB
ID:	149104

    Czy moglibyście mi poradzić, jak z tą wentylacją, żebym ocieplając i ogrzewając to poddasze nie narobił sobie biedy?
    Okna mam tam plastikowe, z wyciętymi miejscami uszczelkami, ale to jedyna wentylacja.
    Przy okazji - czy gont trzeba raz na jakiś czas smołować?

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    MM22

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał FlashBack Zobacz post
    no wentylacji nie ma wiec i nici z ocieplania szczegolnie, ze dla adaptacji mieszkaniowej pomieszczenia tez maja miec sys. wentylacyjny.
    No dobrze, ale chyba wszystko da się zrobić i to jedynie kwestia kosztów, źle myślę?
    Poza tym przez ten strych przechodzą 2 murowane kanały z wieloma kanałami każdy. 1 jest wykorzystywany przez kocioł, ale drugi służy jedynie za wentylację grawitacyjną kuchni, łazienki i składu opału. Może mógłbym po prostu wykuć w nim na strychu, w 1 z tych nieużywanych kanałów, kratkę wentylacyjną i już by wentylacja była? Nie śmiej się - nie znam się na tym, a wszystkie artykuły dotyczą nowych domów.

    Cytat Napisał FlashBack Zobacz post
    by ocieplic musi byc welny min. 20cm
    Wiem, że zazwyczaj kładzie się 2 warstwy, ale jak dam 1, to co się stanie poza tym, że będę miał trochę zimniej, na przykład 18 stopni zamiast 23?
    Podobno styropian też może być. Dałbym taki o lepszych właściwościach.


    Cytat Napisał FlashBack Zobacz post
    co do dachu jego obciazania to konieczna wizyta u konstruktora.
    Nawet w przypadku czegoś tak lekkiego jak styropian?

    Cytat Napisał FlashBack Zobacz post
    a to o tym odwijaniu rur ... dobre , dobre.
    Dlaczego? Zasilanie z kotła idzie mi najpierw do góry właśnie na strych, gdzie biegnie rurami wzdłuż 3 ścian. Rurami 2-calowymi.
    Co prawda to nie grzejniki, ale też oddawałyby sporo ciepła, tak mi się wydaje.

    Chcę po prostu coś sklecić tanim kosztem.

  3. #3

    Domyślnie

    Przy braku ocieplenia połaci dachowej odwiając ocieplenie rur zwiększysz jedynie straty ciepła przy nikłych zmianach temperatury na poddaszu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony