dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    oczko361

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Brzeg
    Kod pocztowy
    49-300
    Posty
    73

    Domyślnie Studnia głębionowa czy woda z wodociągu

    Na wiosnę ruszam z budową i związku z tym udałem się do zakładu wodociągowego w sprawie podciągnięcia wody pod moją działkę i od nich dostałem odpowiedź że oni obecnie nie planują przyłacza wody do mojej działki, jeżeli mi bardzo zależy to mogę im zlecić przyłącze koszt 27 tyś zł jest to 280m.
    Dlatego naszła mnie myśl czy nie lepiej wywiercić studnię głębinową i z niej czerpać wodę.


    Dodam że jest na 5 osób w tym 3 dzieciaków więc nie chciał bym nas podtruwać.

    Teraz mam pytanie jaka była by cena wykonania studni z rozdzieleniem materiału i robocizny, głębokość kopania 55m, grunt to piach i glina.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał oczko361 Zobacz post
    Dlatego naszła mnie myśl czy nie lepiej wywiercić studnię głębinową i z niej czerpać wodę.
    Teraz mam pytanie jaka była by cena wykonania studni z rozdzieleniem materiału i robocizny, głębokość kopania 55m, grunt to piach i glina.
    Studnia to nie tylko koszt kopania - prawie na pewno będziesz musiał zająć się uzdatnianiem tej wody. Jeśli masz możliwość to zrób wywiad wśród ludzi ze studniami jak u nich z wodą (powinni mieć robione badania).

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    oczko361

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Brzeg
    Kod pocztowy
    49-300
    Posty
    73

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Studnia to nie tylko koszt kopania - prawie na pewno będziesz musiał zająć się uzdatnianiem tej wody. Jeśli masz możliwość to zrób wywiad wśród ludzi ze studniami jak u nich z wodą (powinni mieć robione badania).

    Niestety w promieniu 600m od mojej działki nie ma zabudowań dlatego nie mam skąd zdobyć dodatkowe informacje.

    A czy drogie jest to uzdatnianie wody?

    Proszę również w dalszym ciągu o informacje jakie materiały będą potrzebne.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał oczko361 Zobacz post
    Niestety w promieniu 600m od mojej działki nie ma zabudowań dlatego nie mam skąd zdobyć dodatkowe informacje.

    A czy drogie jest to uzdatnianie wody?

    Proszę również w dalszym ciągu o informacje jakie materiały będą potrzebne.
    a to zalezy co w wodzie bedzie wymagalo usuniecia. Filtry moga ksoztowac 3000, a moga i 10.000. DLatego qbek proponowal popytac po okolicy, bo choc gwarancji nie daje ze jaka wode maja sasiedzi taka i Ty, ale jakas tam tendecje na danym terenie pokazac moze.

    Metr wiercenia studni glebinowej w mazowieckim to 100-120PLN. Do tego pompa, hydrofor. Na poludniu kraju wiem ze jest drozej i nawet kwoty 250PLN za metr widzialem.

    marcin

  5. #5

    Domyślnie

    Ale czy to jest standard z uzdatnianiem? jaki procent studni głębinowych wymaga takich op0eracji? Pytam bo mam głębinówkę i wodę mam OK. Może nie będzie tak źle?
    I już mieszkamy !

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał compi Zobacz post
    Ale czy to jest standard z uzdatnianiem? jaki procent studni głębinowych wymaga takich op0eracji? Pytam bo mam głębinówkę i wodę mam OK. Może nie będzie tak źle?
    Zazwyczaj w wodzie głębinowej jest przekroczony normatywny poziom żelaza i manganu. O ile przekroczenia nie są duże to poza efektami wizualnymi (zacieki, zabarwienie wody) korzystanie z takiej wody jest dopuszczalne. Niestety dość często trafiają się duże przekroczenia tych parametrów, a także innych, bardziej szkodliwych dla zdrowia (np. azotanów).
    Sytuacja gdzie woda prosto ze studni jest idealna (a przynajmniej spełnia normy wody pitnej) to wyjątki.

  7. #7

    Domyślnie

    To mam chyba szczęście bo sanepid nie miał zastrzeżeń. Po półtora roku zacieków nie widać, jedynie zastanawia mnie pojawiający się z czasem minimalny osad kamienny wokół baterii, pomimo że twardość określono na średnio miękką.
    I już mieszkamy !

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał compi Zobacz post
    To mam chyba szczęście bo sanepid nie miał zastrzeżeń. Po półtora roku zacieków nie widać, jedynie zastanawia mnie pojawiający się z czasem minimalny osad kamienny wokół baterii, pomimo że twardość określono na średnio miękką.
    Norma twardości jest ogromna - możesz mieć zacieki po tygodniu i nadal mieścić się w normie! Norma wody pitnej określa czy woda nadaje się do picia (z twardością nadal jest w porządku), a nie mówi nic o jej wpływie na urządzenia czy armaturę (tu twardość jest niepożądana).
    Na wynikach badań powinna być podana liczbowa wartość twardości (razem z jednostką) a nie tylko stwierdzenie "średnio miękka".

  9. #9

    Domyślnie

    Twardość sam mierzyłem po roku takim zestawem akwarystycznym z papierkami i wynik był taki sam jak z papierkiem dołączonym do zmywarki. Mamy wodę prawie miękką.
    I już mieszkamy !

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał compi Zobacz post
    Twardość sam mierzyłem po roku takim zestawem akwarystycznym z papierkami i wynik był taki sam jak z papierkiem dołączonym do zmywarki. Mamy wodę prawie miękką.
    I dlatego masz MINIMALNY osad po długim czasie

  11. #11

    Domyślnie

    To już dopytam w tym wątku. Warto wykonać po roku-dwóch ponowne badania wody w sanepidzie lub w wodociągach(podobno taniej)? A osad minimalny, ale skurczybyk twardy : )
    I już mieszkamy !

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał compi Zobacz post
    To już dopytam w tym wątku. Warto wykonać po roku-dwóch ponowne badania wody w sanepidzie lub w wodociągach(podobno taniej)? A osad minimalny, ale skurczybyk twardy : )
    Twardy jak kamień!
    Warto - woda może się zmieniać! zależnie od terenu i warunków pogodowych (lub nawet ze względu na porę roku!) mogą się pojawiać okresowe zmiany (np. ze względu na stosowanie nawozów na okolicznych polach).

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    oczko361

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Brzeg
    Kod pocztowy
    49-300
    Posty
    73

    Domyślnie

    A czy istnieje coś takiego że im głębiej wykopię studnię to woda będzie czystsza i nie będzie wymagać uzdatniania?

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał oczko361 Zobacz post
    A czy istnieje coś takiego że im głębiej wykopię studnię to woda będzie czystsza i nie będzie wymagać uzdatniania?
    Nie ma reguły. Czasami w dwóch studniach oddalonych o kilka metrów możesz mieć zupełnie różną wodę... Jak się wkopiesz bardzo głęboko to masz mniejsze szanse na zanieczyszczenia pochodzące z działalności człowieka, ale za to prawdopodobnie więcej żelaza i manganu.

  15. #15

    Domyślnie

    Jeszcze jest ryzyko, że studnia może wyschnąć. Pewnie rzadko się to zdarza ale takiego pecha miał mój kolega. Wydał kilkadziesiąt tyś. na studnie i po pół roku susza. Nie ma szans na podłączenie wodociągu, więc trza kopać drugą.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał czarn-y Zobacz post
    Jeszcze jest ryzyko, że studnia może wyschnąć. Pewnie rzadko się to zdarza ale takiego pecha miał mój kolega. Wydał kilkadziesiąt tyś. na studnie i po pół roku susza. Nie ma szans na podłączenie wodociągu, więc trza kopać drugą.
    Pewnie sa tereny lepsze lub gorsze na kopanie studni ze wzgledu na warstwy wodonosne, ich grubosc i wydajnosc. Ale to ze studnia "wyschla" moze tez po prostu oznaczac ze zostala sprataczona. To sie zdarza duuzo czesciej niz faktycznie konczaca sie woda w warstwie wodonosnej.

    marcin

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    oczko361

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Brzeg
    Kod pocztowy
    49-300
    Posty
    73

    Domyślnie

    Ja dostałem projekt z mapami który wykonał geolog od poprzedniego właściciela działki. I tam jest w papierach napisane że głębokość wiercenia studni 52m ale wolałem dołożyć 3m tak na zapas.
    To już mam mętlik w głowie czy zainwestować w przyłącze wodociągowe a może lepiej ryć tak głęboką studnię.
    Koszty zapewne będą podobne co byście zrobili na moim miejscu?

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał oczko361 Zobacz post
    Ja dostałem projekt z mapami który wykonał geolog od poprzedniego właściciela działki. I tam jest w papierach napisane że głębokość wiercenia studni 52m ale wolałem dołożyć 3m tak na zapas.
    To już mam mętlik w głowie czy zainwestować w przyłącze wodociągowe a może lepiej ryć tak głęboką studnię.
    Koszty zapewne będą podobne co byście zrobili na moim miejscu?
    Wodociag: odkrecasz kran i leci. Martwisz sie tylko zaplaceniem rachunku.
    Studnia. Trzeba tego pilnowac, zabezpieczac, raz na iles lat wymienic pompe, jesli potrzebne sa filtry to je przegladac raz do roku, jesli wymagaja to dodawac chemikaliow do regeneracji (sol, nadmanganian potasu) itd. Studnia nie jest bezobslugowa. Komus to moze nie przeszkadzac, ktos inny moze miec tzw dwie lewe rece lub brak ochoty sie tym zajmowac.

    Duzy ogrod wymagajacy podlewania, to argument za studnia.

    marcin

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał oczko361 Zobacz post
    Ja dostałem projekt z mapami który wykonał geolog od poprzedniego właściciela działki. I tam jest w papierach napisane że głębokość wiercenia studni 52m ale wolałem dołożyć 3m tak na zapas.
    To już mam mętlik w głowie czy zainwestować w przyłącze wodociągowe a może lepiej ryć tak głęboką studnię.
    Koszty zapewne będą podobne co byście zrobili na moim miejscu?
    Z tym dodawaniem metrów to trzeba też uważać...
    Prawdziwy przykład : gość umówił się na studnie głęboką na 15 m
    Na 13 m w skale (ważne) pojawiła się woda i studniarze proponowali zakończenie wiercenia.
    Gość się uparł że zapłacił za 15 m więc wywiercili tak jak chciał tylko że woda uciekła szczelinami w skale i studnia już była sucha ...
    Takie przypadki nie wydarzą się w gruntach nieskalistych, każdy przypadek trzeba rozważyć indywidualnie.
    A jeżeli chodzi o zanieczyszczenia wody przez działalność ludzką to chyba tylko w płytkich wodach podskórnych... Wystarczy sprawdzić prędkość filtracji wody w gruntach spoistych ...
    Tu była reklama...

  20. #20

    Domyślnie

    U Nas studnia bita na głębokosć około 35m koszt 3500zł + obudowa z kręgów betonowych 1000zł + Hyrdofor 1200 + pompa z zabezpieczeniem 1600zł + uzdatnianie wody 2500 zł , nie liczę kosztu rur, kabla elektrycznego i roboty hydraulika, łacznie pewnie z 10tys
    Przy Twojej głębokosci 55 m koszt może wyniesć jakieś 12tys zł

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony