dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 121
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 2415
  1. #101

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    ogrzewana powierzchnia ma 28m2
    Ogrzewałem 56m2 czyli całe mieszkanie, oczywiście nie wszędzie było 23^C
    Na dom nigdy nie jest za późno. Uciekliśmy z dużego miasta na wieś.

  2. #102

    Domyślnie

    Cytat Napisał piekar25 Zobacz post
    to czyli Piotr by ogrzewał mieszkanie 56m2 w najgorszym wypadku za 233zł na miesiąc w taryfie g11 gdzie każdy doradza żeby był licznik dwutaryfowy.
    Zobacz jaki jest koszt ogrzewania w taryfie "ciepły dom G12"- 153,66 pln
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	energia.jpg
Wyświetleń:	117
Rozmiar:	81,0 KB
ID:	152957
    o 80 pln mniejszy niż w drogiej taryfie. W opcjach jest ustawione 80% w nocnej i 20% w dziennej. 153 pln za 23^C przez całą dobę.
    Na dom nigdy nie jest za późno. Uciekliśmy z dużego miasta na wieś.

  3. #103
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar blekowca
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Bezrzecze
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.573
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    asolt mi wspominał że do promienników najkorzystniej wychodzi taryfa weekendowa, na taką przeszli Iwona i Mariusz i rzeczywiście po ich wynikach widać, że jest to korzystne.

    piekar w twoim przypadku myślę, że mógłbyś pokombinować z obniżaniem temperatury na noc, przewymiarowaniem paneli np. w łazience - w razie potrzeby zapalasz światło i podkręcasz panel np. za 10 minut masz temperaturę do kąpieli, akurat czas żeby się przygotować.
    zróżnicowaniem temperatury pomieszczeń.
    Pamiętaj że ja teoretyk jestem, popytaj jeszcze pana Wojewodę i użytkowników, czy takie pomysły mają sens.

    Czy się wybieliłem z ogrzewania panelami, nie cały czas mi się system podoba. Koszty wychodzą mniej więcej takie jak się spodziewałem.
    Przy małym całkowitym zapotrzebowaniu na ciepło (mały dobrze zaizolowany dom) tanie inwestycyjnie rozwiązania oparte o czysty prąd mogą być ekonomicznie uzasadnione.
    Jeśli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci którzy go wznoszą...
    Dziennik budowy dzień po dniu Koncepcja domu Mieszkamy od 17 maja 2015
    No i w końcu praktykuję grzanie panelami na podczerwień - zużycie i komentarze

  4. #104

    Domyślnie

    Cytat Napisał piekar25 Zobacz post
    Czyli tylko sie cieszyć. Tak jak blekowca mówił. znaczenie ma zapewne miejsce montażu ilośc paneli dobrana przez fachowców itp.

    Testy wypadły by lepiej gdybyś uzył panela w jednym pokoju np. 12m2 ale to i tak b.dobry wynik
    Panela używałem tam gdzie siedzimy cały czas, trzeba było mi udzielać rad odnośnie sposobu użycia przed testem
    Ale mam pomysła, wypożycz panela do testu, namiary mogę podać jak zechcesz, znasz już moje to teraz kolej na następnego forumowicza. Jest tylko jedna niedogodność- trza wpłacić kaucję 2750pln za panel 1000W.
    Myślę, że gdyby to był test pod nadzorem kogoś kompetentnego który podpowiedziałby gdzie powiesić panel (u mnie wisiał naprzeciwko okna) , jaką powierzchnię ogrzewać, czy zamykać pozostałe drzwi to może wyniki byłyby inne.

    Taryfa Mój Weekend (G12w)
    OPŁATA ZA ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ
    od 1 stycznia 2012 r.
    Cena energii elektrycznej w strefie szczytowej 0,5013 zł/kWh
    w strefie pozaszczytowej 0,2119 zł/kWh
    od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2011 r.
    Cena energii elektrycznej w strefie szczytowej 0,4781 zł/kWh
    w strefie pozaszczytowej 0,2021 zł/kWh
    Strefa szczytowa
    Od poniedziałku do piątku w dni robocze od 6:00 do 21:00
    Strefa pozaszczytowa
    Od poniedziałku do piątku w dniu robocze od 21:00 do 6:00 oraz we wszystkie godziny doby sobót i dni ustawowo wolnych od pracy

    Czy te godziny są dobre przy grzaniu panelami?
    Na dom nigdy nie jest za późno. Uciekliśmy z dużego miasta na wieś.

  5. #105

    Domyślnie

    Ja i Kasieńka budujemy dom z poddaszem, ale będziemy tam chyba mieszkać tylko we dwoje (dorosła córka chce zostać w mieście) także poddasze chyba będzie jako graciarnia i będzie słabo ogrzewane. Będziemy oblegać parter więc tutaj trochę cieplej. No i po schodach nie trzeba będzie chodzić Domek Noelia z Domlanu z małymi zmianami przesunięte działówki.
    Na dom nigdy nie jest za późno. Uciekliśmy z dużego miasta na wieś.

  6. #106

    Domyślnie

    A swoją drogą blekowca to cwaniak pierwszej wody będzie se robił prund i grzał za free.A tak poważnie, możesz powiedzieć ile energii musisz wyprodukować i ile to zajmie czasu żeby inwestycja w instalację do produkcji prądu się zwróciła i zaczęła zarabiać?
    Na dom nigdy nie jest za późno. Uciekliśmy z dużego miasta na wieś.

  7. #107
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar blekowca
    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Bezrzecze
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.573
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Kasieńka i Piotr, moje przymiarki do produkcji prądu opisuję bliżej w moim DB link w stopce. W skrócie to jest tak że Unia przymusza nas do wprowadzenia systemu wsparcia producentów odnawialnych źródeł energii. Najbardziej faworyzowane są małe (do 10 kV mocy) instalacje fotowoltaiczne montowane na dachach. Wsparcie polega na przymusie skupu takiej energii wyprodukowanej w nadmiarze po gwarantowanej cenie 1,30 zł /kWh przez okres 15 lat od wejścia ustawy w życie.
    Ja planuję instalację o mocy ok. 5 kV o rocznej produkcji w przypadku Szczecina około 5 tys. kWh - największa produkcja latem, gdy moje zapotrzebownie najniższe - nadwyżki powinny mi przynieść około 4-5 tys. zł p tyle ile spodziewam się wydawać na całe zużycie prądu. Koszt instalacji to ok. 30 tys. więc zwrot po około 6 latach. Tzw. ustawa o OZE miała wejść w życie od stycznia, teraz mówią II lub III kwartał 2013. Co ważne nie można uruchomić instalacji wcześniej gdyż wsparcie ma dotyczyć tylko nowych instalacji.

    Co do testu - szkoda że nam te przemyślenia nie przyszły do głowy wcześniej.
    Jeśli chodzi o zużycie to myślę że można sugerować się po prostu wyliczonym zapotrzebowaniem domu na ciepło - żeby je zmniejszyć można stosować sztuczki opisywane wyżej, ważne że wiesz jak to ciepło 'smakuje'. Piekar wybiera się na wizję lokalną do stałego użytkownika, może nam coś opowie - szczegónie mnie ciekawi odczucie ciepła w nagrzanym pomieszczeniu, gdy panele nie promieniują. I czy rzeczywiście wystarcza niższa temperatura - to też przecież potencjalny zysk.
    Ostatnio edytowane przez blekowca ; 07-12-2012 o 20:59
    Jeśli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci którzy go wznoszą...
    Dziennik budowy dzień po dniu Koncepcja domu Mieszkamy od 17 maja 2015
    No i w końcu praktykuję grzanie panelami na podczerwień - zużycie i komentarze

  8. #108

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kasieńka i Piotr Zobacz post
    Taryfa Mój Weekend (G12w)
    OPŁATA ZA ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ
    od 1 stycznia 2012 r.
    Cena energii elektrycznej w strefie szczytowej 0,5013 zł/kWh
    w strefie pozaszczytowej 0,2119 zł/kWh
    od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2011 r.
    Cena energii elektrycznej w strefie szczytowej 0,4781 zł/kWh
    w strefie pozaszczytowej 0,2021 zł/kWh
    Masz FAK-TURĘ wg której są takie ceny energii? Mam fakturę z tej taryfy wg której są nieco inne ceny?
    Od 29.05 do 19.11 wg tar G-12w zużyte dzienna 828kWh, nocna 1623kWh, zapłacone 1069,06zł, dlaczego wg Twoich stawek wypada 758,99zł (to duża różnica)? - dodam że wynik nie jest miarodajny - w podanej taryfie jest odjęte 15% ceny prądu za posiadane akcje Tauronu (była taka promocja) - zacznijcie w końcu podawać dane z faktur - a nie z wybranych ich pozycji.
    Cytat Napisał blekowca Zobacz post
    Wsparcie polega na przymusie skupu takiej energii wyprodukowanej w nadmiarze po gwarantowanej cenie 1,30 zł /kWh przez okres 15 lat od wejścia ustawy w życie..
    Chcesz produkować energię??? - to poczytaj o tym dokładniej - są ludzie którzy już to robią i otrzymują za kWh nieco inne stawki.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 07-12-2012 o 21:35
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  9. #109
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.527
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kasieńka i Piotr Zobacz post
    Taryfa Mój Weekend (G12w)
    OPŁATA ZA ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ
    od 1 stycznia 2012 r.
    Cena energii elektrycznej w strefie szczytowej 0,5013 zł/kWh
    w strefie pozaszczytowej 0,2119 zł/kWh
    od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2011 r.
    Cena energii elektrycznej w strefie szczytowej 0,4781 zł/kWh
    w strefie pozaszczytowej 0,2021 zł/kWh
    Strefa szczytowa
    Od poniedziałku do piątku w dni robocze od 6:00 do 21:00
    Strefa pozaszczytowa
    Od poniedziałku do piątku w dniu robocze od 21:00 do 6:00 oraz we wszystkie godziny doby sobót i dni ustawowo wolnych od pracy

    Czy te godziny są dobre przy grzaniu panelami?
    Ta cena obejmuje również opłaty dystrybucyjne ? Jezeli tak to macie bardzo tanią energię. W Tauronie cena całkowita 1 kWh w II taryfie jest ok 45 % wyzsza a I taryfie ok 35 %. Dotyczy również taryfy G12w ale z innymi godzinami.

  10. #110

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ta cena obejmuje również opłaty dystrybucyjne ? Jezeli tak to macie bardzo tanią energię. W Tauronie cena całkowita 1 kWh w II taryfie jest ok 45 % wyzsza a I taryfie ok 35 %. Dotyczy również taryfy G12w ale z innymi godzinami.
    Powinienem zaznaczyć, że to przedruk ze strony Enei i nie są tu zawarte pozostałe składniki typu opłata abonamentowa, opłata przejsciowa, itp. W tym poście chodziło mi o godziny obowiązywania taryfy- czy to są dobre godziny do grzania prądem bez akumulacji.
    Na dom nigdy nie jest za późno. Uciekliśmy z dużego miasta na wieś.

  11. #111

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    Masz FAK-TURĘ wg której są takie ceny energii? Mam fakturę z tej taryfy wg której są nieco inne ceny?
    Od 29.05 do 19.11 wg tar G-12w zużyte dzienna 828kWh, nocna 1623kWh, zapłacone 1069,06zł, dlaczego wg Twoich stawek wypada 758,99zł (to duża różnica)? - dodam że wynik nie jest miarodajny - w podanej taryfie jest odjęte 15% ceny prądu za posiadane akcje Tauronu (była taka promocja) - zacznijcie w końcu podawać dane z faktur - a nie z wybranych ich pozycji.

    Chcesz produkować energię??? - to poczytaj o tym dokładniej - są ludzie którzy już to robią i otrzymują za kWh nieco inne stawki.
    Wygooglaj Enea, tam są wszystkie taryfy i opłaty. To co podałem miało tyczyć się tylko godzin obowiązywania, mój błąd nie uścisliłem sorry.
    Na dom nigdy nie jest za późno. Uciekliśmy z dużego miasta na wieś.

  12. #112

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kasieńka i Piotr Zobacz post
    Powinienem zaznaczyć, że to przedruk ze strony Enei i nie są tu zawarte pozostałe składniki typu opłata abonamentowa, opłata przejsciowa, itp. W tym poście chodziło mi o godziny obowiązywania taryfy- czy to są dobre godziny do grzania prądem bez akumulacji.
    Od lat twierdzę, że tylko ZAPŁACONE/ZUŻYTE z faktury dokładnie wyznaczy rzeczywiście poniesiony koszt - każdy inny to - jakieś dowolnie wybrane pozycje z faktury, jak w/w różnice są spore.
    Cytat Napisał Kasieńka i Piotr Zobacz post
    Wygooglaj Enea, tam są wszystkie taryfy i opłaty. To co podałem miało tyczyć się tylko godzin obowiązywania, mój błąd nie uścisliłem sorry.
    O czym mówisz - mam FAK-TURĘ - chcesz abym wkleił skan? Podałeś ceny - do nich nam obiekcje - nie rób "wody z mózgu" , do czego google?
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 07-12-2012 o 21:50
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  13. #113
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.527
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kasieńka i Piotr Zobacz post
    Powinienem zaznaczyć, że to przedruk ze strony Enei i nie są tu zawarte pozostałe składniki typu opłata abonamentowa, opłata przejsciowa, itp. W tym poście chodziło mi o godziny obowiązywania taryfy- czy to są dobre godziny do grzania prądem bez akumulacji.
    W taryfie G12w w Tauronie te godziny są nieco lepsze bo jest jeszcze 2 godz. od 13-15 a II taryfa zaczyna się ok 22. Sumarycznie macie o 5 godz II taryfy tygodniowo mniej w porównaniu do Tauronu, ale lubi się to co się ma.

  14. #114

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    Podałeś ceny - do nich nam obiekcje - nie rób "wody z mózgu" , do czego google?
    Ja nie podałem cen. Ja je zacytowałem. To są ceny z oficjalnej ogólnodostępnej strony internetowej dystrybutora energii elektrycznej Enea
    http://www.enea.pl/3/energia-dla-dom...eekend-53.html
    Teraz mam taryfę "dzień i noc G11" i ceny są zgodne z podanymi w cenniku.
    http://www.enea.pl/3/energia-dla-dom...-i-noc-51.html
    Może Tauron dystrybuuje lepszy prąd, dlatego droższy.
    Ostatnio edytowane przez Kasieńka i Piotr ; 07-12-2012 o 22:21
    Na dom nigdy nie jest za późno. Uciekliśmy z dużego miasta na wieś.

  15. #115

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kasieńka i Piotr Zobacz post
    Ja nie podałem cen. Ja je zacytowałem.
    Za to ja podałem dane z faktury - jak myślisz skąd różnica 301,07zł i to przy stawce obniżonej o 15%?
    Cytat Napisał Kasieńka i Piotr Zobacz post
    Teraz mam taryfę "dzień i noc G11" i ceny są zgodne z podanymi w cenniku.
    Mam dostęp do faktur w tar G-11 na 2 adresach podam z/z z ostatnich
    764,46zł/1255kWh - koszt - 0,614zł/kWh
    543,72zł/846kWh - koszt - 0,6427zł/kWh
    tu są też różnice, czy Twój koszt wypada podobnie? Cennik sobie daruj - po prostu weź do ręki fakturę.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 07-12-2012 o 22:52
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  16. #116
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.527
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kasieńka i Piotr Zobacz post
    Ja nie podałem cen. Ja je zacytowałem. To są ceny z oficjalnej ogólnodostępnej strony internetowej dystrybutora energii elektrycznej Enea
    http://www.enea.pl/3/energia-dla-dom...eekend-53.html
    Teraz wszystko jasne, jak mozna podawać tylko ceny energii bez opłaty dystrybucyjnej. Koszt kWh to cena energii okreslona przez sprzedawcę + koszt opłaty dystrybucyjnej za kWh okreslony przez dystrybutora. Po zsumowaniu koszt calkowity zbliżony do cen w Tauronie

  17. #117

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kasieńka i Piotr Zobacz post
    Ogrzewałem 56m2 czyli całe mieszkanie, oczywiście nie wszędzie było 23^C
    Napisałeś: "Panel o mocy 1000 W ze sterownikiem bezprzewodowym...powieszony w salonie otwartym na hol i całe mieszkanie". Jeden panel w jednym pokoju, resztę grzały zyski bytowe, rury centralnego i sąsiedzi. Gdybyś zakręcił wszystkie grzejniki i nie używał panela, to też temperatura by specjalnie nie spadła, zwłaszcza że w ym czasie było ciepło. Tak prawdę powiedziawszy, to straty ciepła w bloku są u Ciebie tylko przez 1 ścianę - tą zewnętrzną, sąsiedzi to idealne ocieplenie. Zyski masz bytowe + rury centralnego. W domu są przez 4 ściany + dach i nie ma rur centralnego.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  18. #118

    Domyślnie

    Cytat Napisał piekar25 Zobacz post
    A co Panowie proponujecie zamiast takich paneli??
    Bardzo dobre ocieplenie domu, a do tego podłogówkę elektryczną lub lepiej wodną. Jeśli ogrzewać prądem, to jak najwięcej w taniej taryfie, a wtedy potrzebna jest akumulacja - czyli ogrzewanie podłogowe lub ewentualnie ścienne. Podłogówka elektryczna to przywiązanie się na zawsze do ogrzewania prądem. Wodna to pełne możliwości: ogrzewanie samym prądem po kupnie taniego kotła elektrycznego, czyli grzałki, pompą ciepła powietrzną, gruntową, węglem, peletam,, czymkolwiek. Panele mogą być świetnym uzupełnieniem jeśli w domu nie będzie komfortowej temperatury, np w łazience - wchodzisz, czujnik ruchu włącza panel i jest przyjemnie ciepło.
    Cytat Napisał piekar25 Zobacz post
    przykładowo licząc 8kw x 6h x 30dni x 6 miesiecy x 0,50zł = 4320zł porównując to z ogrzewaniem na ekogroszek czy pellet to też wyjdzie podobna kwota prawda??
    Nie prawda. Nie grzejesz złotówkami tylko kWh. Jeśli tak jak piszesz Twój dom ma potrzebować 8640 kWh, to uzyskanie ich z węgla będzie tańsze. O ile, sprawdź sobie w cytowanym kilka razy arkuszu kbab-a.
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 07-12-2012 o 23:19
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  19. #119

    Domyślnie

    Cytat Napisał blekowca Zobacz post
    Drogi jest chyba know-how - zasada produkcji jest dość prosta, arkusz papieru jest nasączany w roztworze, bodajże zawierającym jakiś związek tytanu, po jego wysuszeniu w materiale powstają nano-anteny o rozmiarze takim, że emitują fale w formie promieniowania podczerwonego właśnie. Ponieważ jest ich dużo i są zorientowane w przypadkowe kierunki więc panel równomiernie promieniuje w różne kierunki, nie jak reflektor tylko na wprost.
    Natomiast jak to konkretnie zrobić żeby działało, miało wydajność było bezpieczne -nie wiem, nie jestem producentem ani sprzedawcą.
    To know-how jest potrzebne nie do tego, żeby grzało, tylko do tego żeby ładnie wyglądało. Trywializując dokładnie taką samą podczerwień wyprodukuje zwkła żarowa żarówka za 1zł i też rozproszy ją równomiernie we wszystkich kierunkach bez nano-anten. Jak ją pomalujesz na czarno, to nawet w nocy nie będzie świecić, tylko będzie promieniować podczerwienią. Jeśli będziess chciał ukierunkować tą podczerwień, to wystarczy kawałek folii aluminiowej, możesz też zainwestować w żarówkę typu "kwoka". Żeby promiennik był ładniejszy niż 20 pomalowanych na czerno żarówek można kupić zwykłą matę grzewczą czy kable grzewcze i zatopić je w tynku ściany, czy w wierzchniej warstwie podłogi. Nierównomierności ściany czy podłogi też utworzą "nanodruki", które spowodują promieniowanie we wszystkich kierunkach. Natężenie promieniowania spada z kwadratem odległości, więc czym dalej od panela, tym mniej podczerwieni i dużo słabszy odczuwalny efekt. Ogrzewana podłoga ma tą zaletę że jest duża i jest wszędzie, więc odczuwalny efekt będzie lepszy. W podłodze można też energię zmagazynować nagrzewając całą grubość wylewki, czyli kilka/naście m3 betonu w domu. Panel nie da rady nagrzać tak mocno przeciwległej ściany, żeby wiele zmagazynować. Tak jak pisał Kasieńka i Piotr, wyłączasz panel i robi się chłodno - nici więc z taniej taryfy - taki sam eksperyment można wykonać z żarówką "kwoką" - spróbujcie nią nagrzać całą ścianę lub wylewkę do np. 25-27*.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  20. #120

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kasieńka i Piotr Zobacz post
    wypożycz panela do testu, Jest tylko jedna niedogodność- trza wpłacić kaucję 2750pln za panel 1000W.
    Do testów ogrzewania podczerwienią polecam żarówkę "kwokę" 250W za 20 zł z przesyłką na znanym portalu aucyjnym. A nuż panel by się uszkodził...
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

Strona 6 z 121

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony