dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    BCS

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Żelazowa Wola
    Posty
    454

    Domyślnie 120 mb pod ziemią z 10mm2 czy przedobrzyć na 16mm2

    Od bezpieczników w drodze do posesji w projekcie mam wpisane kabel 10mm2 na odległości 120m, zastanawiam się czy nie przedobrzyć i dać 16mm2, dodatkowo mój licznik jest przedostatni od trafo oddalonego o 1.2km, u sąsiadów zauważalne są spadki napięć jak załącza się spawarkę. Wydać ten 1000zł więcej czy odpuścić bo nic to nie da, rozważałem też najtańsze 25mm2 aluminium opińnie są różne, ciekaw jestem waszych. Al-25mm2 1100zł Cu 10mm2 o 2000zł a Cu 16mm2-3000zł
    Ostatnio edytowane przez BCS ; 11-12-2012 o 20:11

  2. #2

    Domyślnie

    Proponuję YAKY 4x35.
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    BCS

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Żelazowa Wola
    Posty
    454

    Domyślnie

    ale 35 to ponoć problem podpiąć pod licznik(bo max25), ten jest tani bo masowo w energetyce używany, ale czy znasz obejścia jak to podpiąć

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artur-69 Zobacz post
    ale 35 to ponoć problem podpiąć pod licznik(bo max25), ten jest tani bo masowo w energetyce używany, ale czy znasz obejścia jak to podpiąć
    u mnie było ok.130m 4x35 al
    od strony rozdzielnicy, normalnie weszło w taki przełącznik sieć-agregat (chociaż agregatu nie mam i raczej nie będę zakładał) , a od strony skrzynki z licznikiem normalnie wchodzi w eski, tylko trzeba troche kombinerkami opiłować żeby koncówka przewodu była okrągła a nie trójkątna.
    Pomiędzy licznikiem a kablem u mnie w skrzynce są bezpieczniki i chyba tak się to robi

  5. #5

    Domyślnie

    A nie można by założyć troszkę większej rozdzielnicy z zabezpieczeniem od licznika i dać duże zugi na imbus. W ten sposób można bez problemu sobie zrobić redukcję na mniejszy przewód.
    Odnośnie kabla to nie żałuj kasy - to jest inwestycja na całe życie.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    A nie można by założyć troszkę większej rozdzielnicy z zabezpieczeniem od licznika i dać duże zugi na imbus. W ten sposób można bez problemu sobie zrobić redukcję na mniejszy przewód.
    Odnośnie kabla to nie żałuj kasy - to jest inwestycja na całe życie.
    Bez przesady. Praskę do zaciskania końcówek na YAKY 4 x 35 mozna pożyczyć (kupić, cena - około 100 PLN) w hurtowni elektrycznej, albo zlecić to normalnym elektrykom (tylko nie tynkarzom).
    Nie ma żadnego powodu aby przepłacać za kabel miedziany.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    BCS

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Żelazowa Wola
    Posty
    454

    Domyślnie

    Kasy to mi nie szkoda, ale jej marnować też mi się nie chce, skoro projektant przeliczył 10mm Cu, a w przeliczeniu na Al byłoby 16mm to z zapasem będzie luz 25mm, do tego nie spodziewam się większych prądów niż 20A,
    Ciekawe czy opinie o jakimś starzeniu/utlenianiu/zniszczeniach kabli Al, ale przecież masowo są stosowane w energetyce.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artur-69 Zobacz post
    Kasy to mi nie szkoda, ale jej marnować też mi się nie chce, skoro projektant przeliczył 10mm Cu, a w przeliczeniu na Al byłoby 16mm to z zapasem będzie luz 25mm, do tego nie spodziewam się większych prądów niż 20A,
    Ciekawe czy opinie o jakimś starzeniu/utlenianiu/zniszczeniach kabli Al, ale przecież masowo są stosowane w energetyce.
    Wielkość prądu to nie wszystko, dlatego sugestię 25 mm a jeszcze lepiej 35 mm należy uznać za dobrą.
    Starzenie włóż między bajki. Dokładnie z takiego powodu, o którym piszesz. Energetyka używa kabli miedzianych tylko w bardzo wyjątkowych sytuacjach.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    BCS

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Żelazowa Wola
    Posty
    454

    Domyślnie

    Dzięki będzie 25mm Al, no chyba, że będzie tylko 35 w hurtowni.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony