dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Mam ogrzewanie ścienne pod płytami gipsowo-kartonowymi - jaka maksymalna temperatura?

    Witam

    Moje pytanie: Jaka może być maksymalna temperatura czynnika grzewczego na zasilaniu przy ogrzewaniu ściennym zamontowanym pod płytami kartonowy-gipsowymi przyklejonymi klejem gipsowym do ścian. Nie chcę, aby ten klej popękał i płyty odpadły od ścian. Dodam, że wujek Google nie daje konkretnej odpowiedzi na to pytanie.

    A tutaj opis całego mojego systemu grzewczego:
    Właśnie kończę generalny remont mieszkania 70 m2 w bardzo starym domu na pierwszym piętrze - dom ocieplony 10-15 cm styro i wełna pod sufitem podwieszanym 15 cm, okna plastikowe gdzieś sprzed 10-15 lat.
    Chciałem mieć ogrzewanie podłogowe jednak drewniane stropy na to nie pozwoliły.
    Wybór padł na ogrzewanie ścienne własnej roboty, wykonane po prostu z rury alu-pex 16 mm, razem 8 obiegów na rozdzielaczu, małe pokoje to obieg 70-90m rur, natomiast w każdy dużym pokoju są 2 obiegi po ok. 80m rur, dodatkowo jest podłogówka tylko w łazience i grzejnik drabinkowy i to też jest wpięte do rozdzielacza i schodzi do piwnicy rurą alu-pex 25 mm. Tam jest zawór termostatyczny mieszający (przez pomyłkę wziąłem model o zakresie regulacji 20-43 st. C), mam go ustawiony na maks. czyli 43 st. C. Następnie jest wymiennik płytowy i potem strona grzewcza to stary kocioł na węgiel 25 kW, który ogrzewa jednocześnie parter starymi żeliwnymi grzejnikami (też 70m2).
    Nie zamontowałem jeszcze żadnej automatyki, na razie ręcznie włączam pompy, a wszystkie obiegi chodzą non stop (ale mam przygotowane wkładki termostatyczne na rozdzielaczu pod siłowniki i kabelki poprowadzone do wszystkich pokojów).
    Przy temperaturze na zewn. ok. 0 st. C grzeje cudnie - po maksymalnie kilku godzinach grzania jest ciepło i trzyma też kilka godzin jak piec wygaśnie
    Kiedyś zamierzam podłączyć pompę ciepła powietrzną albo kocioł gazowy w okresach między palaniem w kotle na węgiel z racji na bezwładność całego systemu.
    Z racji na kilkugodzinne nagrzewanie rano po rozpaleniu w kotle chciałbym wymienić ten zawór mieszający na taki o wyższej nastawie temperatury, aby szybciej nagrzewał mieszkanie, a potem automatyka, którą zamontuje zrobi swoje i będzie wyłączać na rozdzielaczu poszczególne obiegi. Teraz przy otworzonych wszystkich obiegach i najtańszej pompie 25-40 na 1 biegu mam przepływy 0,5 l/m na wszystkich pętlach (grzejnik tylko ustawiłem trochę mniej, bo myślę, że ma najmniejszy opór?).

    Pozdrawiam

    Życząc spokojnej końcówki już Świąt
    Ostatnio edytowane przez mkt ; 26-12-2012 o 15:30

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony