dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Jola i Tomek
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Łódź (jeszcze ;))
    Posty
    19

    Domyślnie Kratka w salonie i wentylacja łazienek

    Witam

    Drodzy Formowicze proszę o poradę. Otóż na załączonym poniżej rzucie widać, że architekt zaplanował kratkę wentylacyjną nad kominkiem. W tej sytuacji kuchnia nie ma kratki, a dodam, że zaplanowana jest kuchenka gazowa. A gdyby tak kanał wykorzystać jednak w kuchni (zaznaczyłem to czerwoną strzałką) ? Czy konieczna jest kratka wentylacyjna nad kominkiem?
    Drugie moje pytanie dotyczy wentylacji obu łazienek. Nie wiem jak poprowadzić kanał wentylacyjny. Po pierwsze poddasze jest nieużytkowe i obawiam się, że nawet kanał ocieplony nie zagwarantuje mi braku skraplania się w jego wnętrzu. W tej sytuacji przy kratce w suficie kapało by cały czas na podłogę Nie mówiąc o tym, że w głównej łazience kanał nawet razem z kominkiem na dachu byłby dość krótki...
    Macie może jakieś pomysły?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rzut parteru_1200x849.jpg
Wyświetleń:	359
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	158535

    pozdrawiam

    Tomek

  2. #2

    Domyślnie

    Witaj,

    1. Jeśli to etap projektu i nie masz jeszcze wybudowanych tych kominów pomyśl o wentylacji mechanicznej.
    2. Nie ma obowiązku prawnego aby nad kominkiem był kanał wentylacyjny. Aczkolwiek wielu go tam daje , tym bardziej jesli salon nie jest otwarty na kuchnię.
    3. W Twoim przypadku można dac wentylacje kuchni tak jak wskazałeś tylko nie zapomnij ze w kotłowni również musi być grawitacyjny wywiew. Konieczne byłyby dwa kanały / pustak wentylacyjny z dwoma kanałami /
    4. Kominki wywiewne w łazienkach to moim zdaniem zły pomysł, oczywiście w takiej formie jak piszesz.
    5. Generalnie im więcej kanałów wywiewnych tym większe prawdopodobieństwo ciągu wstecznego którymś kanałem wentylacyjnym, a juz na pewno przy szczelnych oknach i podciśnieniu w domu.

    A co z oparami nad kuchenka gazową? Okap z filtrem węglowym pracujący jako pochłaniacz wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.
    Pozdrawiam.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Jola i Tomek
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Łódź (jeszcze ;))
    Posty
    19

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Jestem już na etapie stanu surowego otwartego i zostajemy przy wentylacji grawitacyjnej. Jeśli dobrze Cię rozumiem to mogę przenieść kratkę z nad kominka na stronę kuchni?
    Jeśli chodzi o okap w kuchni to faktycznie lepszy będzie z pochłaniaczem, bo za dużo na FM naczytałem się złych opinii o wpływie okapu z wyciągiem na działanie wentylacji grawitacyjnej.
    Jeśli chodzi o łazienki to teraz już nie mam wyboru. Kominów nie dobuduję i muszę korzystać z przewodów elastycznych, albo innych, które pozwolą mi wentylować łazienki i garderobę...

    pozdrawiam

    Tomek

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Dlaczego chcecie się skrzywdzić wentylacją grawitacyjną?

    Tym bardziej, że będziesz wyczyniać jakieś cuda, by dojść z kanałami do łazienki...
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Jola i Tomek
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Łódź (jeszcze ;))
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    Dlaczego chcecie się skrzywdzić wentylacją grawitacyjną?

    Tym bardziej, że będziesz wyczyniać jakieś cuda, by dojść z kanałami do łazienki...
    Powodów jest kilka, ale ten najważniejszy jest taki, że budując tzw. systemem gospodarczym, muszę na każdym etapie robić prawie doktorat z zagadnienia. Czasu brakuje, bo trzeba przecież pracować, a każde odstępstwo od projektu i zmiana (a wentylacja mechaniczna to nie lada zmiana) powoduje kolejne godziny/dni przed FM i analizowanie najlepszego rozwiązania. Inna kwestia to koszty. Budżet musi mi się pozapinać na każdym etapie (tak mniej więcej), bo nie chcę, żeby mi zabrakło na wykończenie (chociaż i tak mi pewnie zabraknie). A tu co etap to kolejne pokusy - wentylacja jest jednym z etapów, gdzie taka pokusa powstaje . Może pocieszy Cię fakt, że mamy strop drewniany i teoretycznie mogę wrócić do tematu wentylacji mechanicznej w późniejszym czasie, jak wystarczy funduszy...

    pozdrawiam

    Tomek

  6. #6
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jola i Tomek Zobacz post
    Macie może jakieś pomysły?
    Oj, chyba nie chciało Ci się lub nie miałeś czasu poczytać o tych okapach tu na Forum. A sporo tego było.
    A ile ja się "naużerałem" z niektórymi forumowiczami prezentując pewne niestandardowe pomysły
    Wentylacja to ważna rzecz i szkoda, że dopiero teraz się za to poważnie wziąłeś (najlepiej było na etapie projektu).
    Ja już zbudowałem swój dom i mam trochę doświadczeń z nietypowymi rozwiązaniami dotyczącymi właśnie tej dziedziny (w większości pozytywnych )
    Czy obecny stan Twojej budowy pozwala jeszcze na zmiany położenia rurociągów (kanałów) wentylacyjnych?
    Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, to uważam, że kratka (ale z dobrym ciągiem!!) w kuchni wystarczy. Co do reszty, to kwestia ustalenia szczegółów.
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 07-01-2013 o 21:30

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Jola i Tomek
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Łódź (jeszcze ;))
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał sobieradek Zobacz post
    Oj, chyba nie chciało Ci się lub nie miałeś czasu poczytać o tych okapach tu na Forum. A sporo tego było.
    A ile ja się "naużerałem" z niektórymi forumowiczami prezentując pewne niestandardowe pomysły
    Wentylacja to ważna rzecz i szkoda, że dopiero teraz się za to poważnie wziąłeś (najlepiej było na etapie projektu).
    Ja już zbudowałem swój dom i mam trochę doświadczeń z nietypowymi rozwiązaniami dotyczącymi właśnie tej dziedziny (w większości pozytywnych )
    Czy obecny stan Twojej budowy pozwala jeszcze na zmiany położenia rurociągów (kanałów) wentylacyjnych?
    Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, to uważam, że kratka (ale z dobrym ciągiem!!) w kuchni wystarczy. Co do reszty, to kwestia ustalenia szczegółów.
    Witam. To nie jest kwestia chęci tylko właśnie czasu. W jednym momencie muszę studiować wiedzę z zakresu okien, które za chwilę muszę zamawiać, instalacji różnej maści, pieca gazowego, oczyszczalni (okropny temat) i właśnie wentylacji. Oznacza to przeglądanie i czytanie tysięcy postów, a budową interesowałem się jeszcze przed projektem. Niestety, nie jestem ani inżynierem budowlanym ani architektem...
    Jeśli chodzi o myślenie na etapie projektu to jest to przecież zadanie projektanta, ale oni chętnie wykorzystują sformułowanie "do rozwiązania na etapie wykonawczym" i inwestor zostaje z problemem, bo przecież wykonawca mi nie pomoże, bo on jest od wykonywania, a nie od wymyślania...
    W tej sytuacji bardzo chętnie przyjmę jakieś sugestie i porady, szczególnie od kogoś, kto już te tematy przechodził i ma je wypróbowane w praktyce. Jesteśmy na etapie stanu surowego otwartego, czyli kominów już raczej nie domuruję, ale wiele rzeczy jeszcze można zrobić.

    pozdrawiam

    Tomek

  8. #8
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Aby coś odpowiedzialnie doradzić tylko na podstawie tego jednego rzutu, to musiałbym być LEPSZY od Twojego architekta
    Albo więc podaj więcej szczegółów, albo (też jestem z łódzkiego) wpadłbym do Ciebie będąc przejazdem. Najlepszy jest bowiem ogląd całości i wszystkich uwarunkowań na miejscu.
    Konieczna jest wiedza, jakie masz poddasze, jakie kominy, jaki kominek, jakie wywiewki, jakie stropy i wiele jeszcze innych szczegółów (oraz to, CO chciałbyś mieć )

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 08-01-2013 o 10:45

  9. #9

    Domyślnie

    Witaj,

    Na Twoim miejscu rozważałbym jednak wentylację mechaniczną , wszak masz wybudowany tylko jeden komin jak widze i to ten który musi być czyli dymowy.
    Przeciez innych kominów wentylacyjnych nie masz. Niewiele tracisz a zyskujesz komfort w zakresie wentylacji domu, jednoczesnie unikasz wszelkich cofek, parowania okien itd, itp... Poczytaj troche w dziale wentylacja bo jest tam tona wiedzy na ten temat z przykładami.
    Pozdrawiam.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Jola i Tomek
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Łódź (jeszcze ;))
    Posty
    19

    Domyślnie

    Witam

    bartus01

    Bardzo bym chciał WM, ale barierą jest niestety budżet. Nie mogę sobie za bardzo pozwolić na takie odstępstwo finansowe. Trzeba przyznać, że taki rodzaj wentylacji jest o niebo lepszy od grawitacyjnej, ale za ten komfort (i oczywiście późniejsze oszczędności w ogrzewaniu) trzeba wyłożyć na etapie budowy konkretny grosz Chodziło mi po głowie, żeby chociaż na razie rozłożyć przewody, a potem jak starczy kasy dokupić rekuperator, ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie.

    sobieradek

    Spotkanie na budowie to zdecydowanie dobry pomysł Buduję sie w okolicach Ozorkowa, a mieszkam w Łodzi, więc jakbyś planował przejazd przez Ozorków to daj znać, bo faktycznie nic nie zastąpi tzw."wizji lokalnej". Tymczasem załączam przekrój i rzut. Może coś pomogą. A w ramach uzupełnienia muszę dodać, że na tą chwilę największą zagadką jest dla mnie wentylacja łazienek.
    Komin ostatecznie składa się z systemowego Leiera izolowanego fi200 do kominka (kominek jeszcze nie wybrany) i 3 kanałów wentylacyjnych. Jeden kanał do wentylacji pom.gospod., drugi do wentylacji kuchni, a trzeci jako szacht do rurki kwasówki do pieca gazowego. Wylewek na razie żadnych nie ma - jest chudziak i doprowadzone powietrze pod kominek rurą fi100. Strop drewniany, poddasze na razie nieużytkowe. Więcej grzechów nie pamiętam....

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przekrój.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	89,6 KB
ID:	159222Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rzut stropu.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	91,5 KB
ID:	159223

    pozdrawiam i czekam na ewentualne sugestie

    Tomek

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    robek77

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Posty
    2

    Domyślnie

    Mój wujek zbudował w ciągu życia z 30 domów i powtarza mi że dobre grawitacyjne nie wymaga rekuperatora, ze można się bez tego doskonale obejść.
    Brąz czy beż

  12. #12
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jola i Tomek Zobacz post
    Buduję sie w okolicach Ozorkowa, a mieszkam w Łodzi, więc jakbyś planował przejazd przez Ozorków to daj znać,
    Sorki, ale rzadko tam bywam (pewnie byś ten dom zdążył zbudować ). Może zatem tą drogą coś doradzimy
    Cytat Napisał Jola i Tomek Zobacz post
    A w ramach uzupełnienia muszę dodać, że na tą chwilę największą zagadką jest dla mnie wentylacja łazienek.
    Nie napisałeś - masz już strop i dach?
    W kwestii tych rysunków - na rzucie widać dwa kominy. Jaki jest układ tych kanałów wentylacyjnych w rzeczywistości?
    A tak przy okazji - jaki ma być ten kocioł gazowy (chodzi tu o wymiary tego kanału /szachtu, w którym ma się zmieścić rura spalinowa)?
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 08-01-2013 o 21:19

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał robek77 Zobacz post
    Mój wujek zbudował w ciągu życia z 30 domów i powtarza mi że dobre grawitacyjne nie wymaga rekuperatora, ze można się bez tego doskonale obejść.
    Pewnie, że da się dom skutecznie wentylować bez wentylacji mechanicznej.

    Zimą.

    No, wiosną i jesienią też.

    Ale latem pozostaje otwieranie okien.

    A zimą mamy za suche powietrze w środku i potworne straty ciepła, bo wentylacja naturalna jest niesterowalna.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Jola i Tomek
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Łódź (jeszcze ;))
    Posty
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał sobieradek Zobacz post
    Nie napisałeś - masz już strop i dach?
    W kwestii tych rysunków - na rzucie widać dwa kominy. Jaki jest układ tych kanałów wentylacyjnych w rzeczywistości?
    A tak przy okazji - jaki ma być ten kocioł gazowy (chodzi tu o wymiary tego kanału /szachtu, w którym ma się zmieścić rura spalinowa)?
    Witam. Przesyłam aktualna "sytuację kominową" . Planowany piec to na tą chwilę Immergas Victrix Zeus 26. Po analizie postów z FM i kontakcie z przedstawicielem firmy zrezygnowałem z systemowego komina Turbo Leier, bo i tak podobno musiałbym wstawić w niego kwasówkę fi 60mm, więc koszt bez sensu.
    Stan budowy, jak już pisałem, to stan surowy otwarty, czyli mam już dach, strop i ściany wewnętrzne.
    Myślałem o systemie, o którym pisałeś na priv, czyli wentylacja łazienek z zastosowaniem skraplaczy. Oznacza to zapewne, że musiałbym na wysokości kratki zastosować trójnik i w dół sprowadzić skropliny? W tej sytuacji musiałbym to zabudować g-k...A czy przewody w pionie przechodzące przez poddasze nieużytkowe i nieogrzewane mogą być elastyczne ocieplone?
    W kuchni jestem w stanie pogodzić się z okapem z pochłaniaczem. Okap z odprowadzeniem wiązałby się z tworzeniem kolejnego przewodu wentylacyjnego, a to mogłoby już chyba zakłócać wentylację w pomieszczeniu (zgodnie z prezentowanymi na FM poglądami, że nie należy przesadzać z ilością kratek went./wylotów oraz że wszelkie wentylatory czy to kuchenne czy łazienkowe, mocno zakłócają wentylację, tworząc podciśnienie).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2012-11-22 09.37.40_1132x849.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	159344Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Komin.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	58,6 KB
ID:	159345

    pozdrawiam

    Tomek

  15. #15
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Tak czy siak będziesz musiał zrobić w świeżo wykonanym dachu dziury na te wywiewki dachowe
    A z doświadczenia swojego (i znajomych) wiem, że kanały wentylacyjne z innych materiałów niż tradycyjny (cegła, beton, keramzytobeton) dają gorszy ciąg i łatwiej się w nich wykrapla wilgoć. W przypadku łazienek ma to szczególne znaczenie. Tak więc odskraplacz (odskraplacze) - nieodzowny(e).
    Podałbym tu jeszcze i więcej swoich spostrzeżeń, ale nie chcę zanudzać stałych czytelników tym, co było tu już nieraz pisane

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony