dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 79 z 79
  1. #61
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Powiem krótko i na temat...
    Dziś ludziska kompletnie GU... wiedzą o przechowywaniu żywności!
    Ale...
    PO CO im ta wiedza?
    Lodówka załatwia połowę problemu a drugą - te wszystkie E dodawane do żarcia.
    Pamięta ktoś zsiadłe mleko z kartofelkami?
    A zsiada się to mleko z kartonika?
    - To JAK to można pokazać maluchom?

    Nikt w przydomowym ogródku nie plantuje zielska jadalnego, które potem trzeba przechowywać...
    Nikt przy domku świniaka nie hoduje i kiełbas nie robi.
    Wszystko jest w sklepie najwyżej o 200m odległym.

    No, a jak się już tę sałatkę na imprezę zrobiło samemu - to trudno wywalić, jakby co zostało...
    Lepiej pod to dom zbudować!
    Ciepła nie widać - to się nie poczuje zrobionych głupot - wprost.
    Wyobrażenie sobie, że na ogrzanie domu można wydać połowę tego, co się wydaje (tego co "tu wszyscy wydają") jest poza zakresem wyobraźni wielu budujących.

    Adam M.

  2. #62
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Amelia 2
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    3.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    245

    Domyślnie

    Ech chłopy, chłopy, złośliwe istoty, w każdym pomieszczeniu macie okna i to często olbrzymie a tu czepiacie się malutkiego, że niby wychładza.....
    sałatka raczej mieści się w lodówce ale już gar z rosołem czy blacha ciasta niekoniecznie...
    Adam zdziwiłbyś sięjak wiele osób uprawia jadalne zielska i robi wyroby, może nie ze swojego prosiaka ale z kupionej od chłopa tuszki. Obejrzyj czasem np. "Maję w ogrodzie"

  3. #63
    Gosc321_1
    Guest
    Gosc321_1

    Domyślnie

    Przeczytałem całe forum i wydaje mi się że trochę mylone są pojęcia. Pamiętajmy lodówka to miejsce do przechowywania w którym jest stała niska temperatura przedłużająca okres ważności szybko psującej się żywności. Spiżarnia to z kolei miejsce gdzie powinno się przechowywać żywność o przedłużonej trwałości nie wymagającą tak specyficznych jak w lodówce warunków. Czyli mięsa nie trzymamy w spiżarni ale produkty sypkie, przetwory, wody, soki itd. już tak. W związku z powyższym spiżarnia przede wszystkim powinna być pomieszczeniem suchym, ponieważ w takich warunkach należy przechowywać produkty sypkie. To dlatego nie trzymamy cukru, czy mąki w lodówce, ponieważ panująca wewnątrz lodówki duża wilgotność zepsułaby tą odmianę żywności.
    Jeżeli zatem ktoś chce w spiżarni mieć warunki zbliżone do chłodniczych, musi mieć świadomość że pomieszczenie to nie będzie spełniało podstawowych funkcji spiżarni, tylko zamieni się w dużą chłodnię.
    Ja również miałem zapędy do "udoskonalenia" swojej spiżarni jakąś dodatkową instalacją wentylacyjną ( w projekcie nie mam żadnej), jednak doszedłem do wniosku, że jeżeli to pomieszczenie nie będzie w ogóle ogrzewane i oczywiście zamykane to w 100% spełni swoją rolę jako spiżarnia właśnie a nie "wyrób spiżarnio - chłodniczo - podobny".
    To tyle. Zapraszam do "linczowania"

  4. #64
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Amelia 2
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    3.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    245

    Domyślnie

    Pomieszczenie nie ogrzewane, zamknięte, nie wentylowane i - suche?

  5. #65
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał Amelia 2 Zobacz post
    Pomieszczenie nie ogrzewane, zamknięte, nie wentylowane i - suche?
    Coś mi się zdaje, że (jak zwykle) pierwsi rwą się do głosu teoretycy-gawędziarze
    Szkoda klikania - MY NA PEWNO już mamy sprawdzone spiżarki i do tego (na szczęście) w miarę potrzeb - przewietrzane
    A jeśli CHCEMY, to TEŻ możemy je całkowicie zamknąć.
    Jak do tej pory - mi się to nie zdarzyło
    Ostatnio edytowane przez Konto usunięte_12* ; 22-01-2013 o 20:04

  6. #66
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Amelia 2 Zobacz post
    Pomieszczenie nie ogrzewane, zamknięte, nie wentylowane i - suche?
    A skąd wilgoć? Z dworu nie wlezie, a słoiki z kompotami staram się zakręcać . Spiżarnia nasza to miejsce odwiedzane co najmniej kilkukrotnie w ciągu dnia. Choćby z powodu karmy dla psa i kociambrów. Drzwi szeroko otwarte zapewniają doskonała wymianę powietrza. Krótko i treściwie. Nigdy się nad tym nie zastanawiałem co dziadek gadał...

    Okienko zimą można zatkać (ogacić ). Latem jednak nie powinno być od strony penetracji słońca. No bo trzeba je będzie też izolować, więc po co je robić? Małe, od strony północnej, jak kto lubi....
    Ostatnio edytowane przez eniu ; 23-01-2013 o 06:48

  7. #67

    Domyślnie

    W mojej tez póki co ani okienek ani wentylacji ani innych dziwnych rzeczy i nic sie w niej złego nie dzieje.........
    Zbudowałem ,a teraz sie powoli wykańczam
    Ogniwo Eko Plus 16KW

  8. #68
    Gosc321_1
    Guest
    Gosc321_1

    Domyślnie

    Spiżarnia (za słownikiem języka polskiego PWN): pomieszczenie domowe w którym przechowuje się produkty spożywcze - domowe zapasy żywności. A więc jest to pomieszczenie gdzie należy przechowywać żywność z przedłużonym terminem trwałości, ponieważ tylko taką można magazynować a nie wkładać gar z gorącą zupą do wystygnięcia (wilgoć). Nie neguje prawa do zrobienia sobie dodatkowych instalacji wentylacyjnych w spiżarni, tylko twierdzę, że spiżarnia jako spiżarnia jej nie potrzebuje, ponieważ ma spełniać całkiem inną funkcję i wilgoci tam nigdy nie będzie, jeżeli będzie używana zgodnie z przeznaczeniem (bo i skąd). I tyle.

  9. #69
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Amelia 2
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    3.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    245

    Domyślnie


    Uploaded with ImageShack.us
    definicja mówi ogólnie o żywności bez wyszczególniania czy ma być w słoikach czy z przedłużonym terminem czy ciepła czy zimna, to co piszesz to już twoja osobista interpretacja
    a wilgoć jest wszędzie, w zimnym powietrzu również...

  10. #70
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Amelia 2
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    3.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    245

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Okienko zimą można zatkać (ogacić ).
    jakiej firmy masz okna? moje normalnie zamykają się klameczką

  11. #71

    Domyślnie

    poprostu piszecie spiżarnia a mówicie o takiej większej szafie (kredensie)
    desmear

  12. #72
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Amelia 2 Zobacz post
    jakiej firmy masz okna? moje normalnie zamykają się klameczką
    Okno w nieogrzewanej spiżarni może być przyczyną jej zbytniego wychładzania. W takim kontekście zdaje się rozważano w tym wątku kwestię okna w spiżarni, a nie z jakiej firmy ma klamkę. Ogacić, w języku polskim znaczy ocieplić, uszczelnić. Robi się to, ponieważ U okna o doskonałych parametrach, jest czterokrotnie gorsze od U muru.




  13. #73
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Amelia 2 Zobacz post
    jakiej firmy masz okna? moje normalnie zamykają się klameczką
    Okno w nieogrzewanej spiżarni może być przyczyną jej zbytniego wychładzania. W takim kontekście zdaje się rozważano w tym wątku kwestię okna w spiżarni, a nie z jakiej firmy ma klamkę. Ogacić, w języku polskim znaczy ocieplić, uszczelnić. Robi się to, ponieważ U okna o doskonałych parametrach, jest czterokrotnie gorsze od U muru.




  14. #74
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Amelia 2
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    3.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    245

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear Zobacz post
    poprostu piszecie spiżarnia a mówicie o takiej większej szafie (kredensie)
    i stąd niezrozumienie - jedni wypowiadają się myśląc o pomieszczeniu inni o meblu, jeszcze inni mylą spiżarnię z piwniczką

  15. #75
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Amelia 2
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    3.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    245

    Domyślnie

    Cytat Napisał eniu Zobacz post
    Okno w nieogrzewanej spiżarni może być przyczyną jej zbytniego wychładzania. W takim kontekście zdaje się rozważano w tym wątku kwestię okna w spiżarni, a nie z jakiej firmy ma klamkę. Ogacić, w języku polskim znaczy ocieplić, uszczelnić. Robi się to, ponieważ U okna o doskonałych parametrach, jest czterokrotnie gorsze od U muru.



    właśnie o to chodzi żeby w spiżarni było chłodno, ale czy nowe szczelne okienko o powierzchni 0,25m2 strasznie wyziębi pomieszczenie o kubaturze 10m3 ( mówię na przykładzie mojej)? Chyba że wyobrażasz sobie okno na całą ścianę
    podpowiedz w jaki sposób powinno się ogacać, uszczelniać nowe okna? w salonie chętnie bym ogaciła ale bez zasłaniania bo cierpię na klaustrofobię ....

  16. #76
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Misterhajt

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    435

    Domyślnie

    Spiżarnia? Mamy 6m2.
    Duża, ale przede wszystkim funkcjonalna, z bezpośrednim wejściem z kuchni.
    To nasz najlepszy wybór, jaki mógł nam się trafić w naszym domu!
    Co powinno się znaleźć w spiżarni?
    Przede wszystkim ZLEW (koniecznie z młynkiem rozdrabniającym) oraz kawałek blatu (1m. długości wystarczy). Reszta to zwykła zabudowa ścienna - półki znaczy się. Takie zwykłe. normalne, ze sklejki mogą być.
    A po drugie, sekundo, przede wszystkim - LODÓWKA. Zwykła lodówka, jako druga w domu. Niezastąpiona. Nawet nie ma o czym dyskutować...

    Kuchnię mamy otwartą

    Wszystkie, ale to WSZYSTKIE mięsa, ryby i inne śmierdzące rzeczy, kroimy (znaczy żona kroi) w spiżarni. Odpadki do kosza, a co mniejsze odpadki typu ości/drobne kostki do młynka.

    A w kuchni, przy smażeniu/pieczeniu unosi się już taki zapach, jaki powinien.
    Także ten tego... polecam DUŻĄ spiżarnię!
    Najlepsze rozwiązanie obok dużej garderoby.

  17. #77
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Amelia 2
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    3.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    245

    Domyślnie

    za granicą to się nazywa pomieszczenie gospodarcze, u nas - kuchnia robocza, też taką mam z drugą kuchenką do przygotowywania mocno "pachnących" potraw
    a moja spiżarka to niewielkie pomieszczenie przy kuchni, z półkami od dołu do góry
    w moim projekcie spiżarka była w środku domu, co niezbyt mi odpowiadało ale miała zaprojektowaną wentylację, ja przeniosłam ją na zewnętrzną ścianę z dala od komina i zrobiłam małe okienko, nie wyobrażam sobie całkiem zamkniętej, musiałby być tam straszny zaduch, zwłaszcza podczas kilkudniowej nieobecności domowników

  18. #78
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Misterhajt

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    435

    Domyślnie

    Cytat Napisał Amelia 2 Zobacz post
    nie wyobrażam sobie całkiem zamkniętej, musiałby być tam straszny zaduch, zwłaszcza podczas kilkudniowej nieobecności domowników
    My mamy zamkniętą (okienko tylko) + wentylacja (taka zwykła, grawitacyjna) i żaden zaduch.

    Zaduch to jest w kuchni, jak się flaki gotuje.

  19. #79
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Amelia 2
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    3.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    245

    Domyślnie

    Cytat Napisał Misterhajt Zobacz post
    My mamy zamkniętą (okienko tylko) + wentylacja (taka zwykła, grawitacyjna) i żaden zaduch.
    to jaka ona zamknięta? skoro z okienkiem i wentylacją to jest super

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony