dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adam34

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-230
    Posty
    49

    Domyślnie Przepisy dotyczące monatażu kominka z pw w budynku

    Witam
    Chciałem zabudować kominek z PW w pawilonie
    Słyszałem różne warianty, odległość od ścian 60 cm, komin ocieplony, 60 cm powyżej budynku, rura z powietrzem nawiewna i kratka wentylacyjna, wyczystka itd
    Jednak w domach kominki z pw montujemy znacznie bliżej ściany, żadnej kratki wywiewnej nie mamy, komin- jego część we wnętrzu(stal nierdzewna) również można ocieplić
    Pewnie są takie systemy gotwe, z wyczystką itd, może ktoś podpowie sprawdzone rozwiązanie, dostawce

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rosomakx4

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    564

    Domyślnie

    nie wiem czy kominek z pw jest traktowany tak samo jak np piec na węgiel, w domu kominek nie może być jedynym źródłem ciepła
    Reszta na temat odległości i inne niuanse niech się wypowiedzą fachowcy

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    To możesz na własne życzenie samowolę budowlaną zrobić, albo jak masz szerokie plecy, to odstępstwo od przepisów u właściwego ministra pozostaje.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał kominiarz Zobacz post
    To możesz na własne życzenie samowolę budowlaną zrobić, albo jak masz szerokie plecy, to odstępstwo od przepisów u właściwego ministra pozostaje.
    Nierozumiem
    Uważasz, że kominek (wkład kominkowy) z rozbudowanym DGP, nie może stanowić samodzielnego i podstawowego ogrzewania.
    Czym różni się od nadmuchowego kotła CO, a takie rozwiązania są w budynkach.


    Lub kominek (wkład z płaszczem wodnym) zasilający kaloryfery, podłogówkę i CWU, nie może stanowić samodzielnego i jedynego źródła ogrzewania?
    Czym rózni się od zasypowego kotła CO, zasilającego ten sam układ.


    No różnica dla mnie jest jedna podstawowa, zwykły kocioł stoi w pomieszczeniach gospodarczych, lub w piwnicy, a kominek stoi w częsci mieszkalnej dziennej.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adam34

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-230
    Posty
    49

    Domyślnie

    Panowie, wiem o co Wam chodzi a mnie chodzi o to jak to mam zabudować i ew jakie można zastosować sztuczki żeby mi to odebrano

    Jaka musi być odległość kominka od ścian z karton gipsu i czy ew obłożenie ściany takimi płytami z szamotu coś zmienia w interpretacji przepisów?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar kominiarz
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    1.968

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam34 Zobacz post
    Panowie, wiem o co Wam chodzi a mnie chodzi o to jak to mam zabudować i ew jakie można zastosować sztuczki żeby mi to odebrano

    Jaka musi być odległość kominka od ścian z karton gipsu i czy ew obłożenie ściany takimi płytami z szamotu coś zmienia w interpretacji przepisów?
    Kominki można instalować w domach jednorodzinnych, letniskowych, zagrodowych, oraz niskich budynkach wielorodzinnych w lokalach mieszkalnych. Nie w budynkach i lokalach niemieszkalnych.

    Piszesz o pawilonie, więc może być problem.

    W necie jest wiele informacji na ten temat np.: http://czytaj.tooba.pl/Budowa-kominka-a-prawo-budowlane

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał kominiarz Zobacz post
    Kominki można instalować w domach jednorodzinnych, letniskowych, zagrodowych, oraz niskich budynkach wielorodzinnych w lokalach mieszkalnych. Nie w budynkach i lokalach niemieszkalnych.

    Piszesz o pawilonie, więc może być problem.

    W necie jest wiele informacji na ten temat np.: http://czytaj.tooba.pl/Budowa-kominka-a-prawo-budowlane
    No nie czytałem informacji w necie.
    Kto określa i co nazywamy kominkiem...
    Co to jest kominek, oczywiście w aktualnej rzeczywistości na dziś.
    Czy słowo kominek do się zinterpretować jednoznacznie, czy wymaga bardziej szczegółowej interpretacji z podziałem na kategorie.
    Bogdan

  8. #8
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Powinien się tym zająć rzeczoznawca lub Powiatowy Inspektorat Budowlany. Można też wziąść kogoś, kto posiada uprawnienia budowlane, aby się wypowiedział. A kominiarz nie może nic panu nakazać. Jedyne, to może sprawdzić drożność kanałów za zgodą właściciela lub zarządcy budynku.musi być to wykonane zgodnie z projektem, pozwoleniem na budowę i sztuką budowlaną.


    Najlepiej zadzwonić do Inspektoratu Budowlanego.Powiedzieć gdzie jest lokal a on już powie co zrobić.Osoba z uprawnieniami budowlanymi także ma dużo do powiedzenia.Niestety a nawet stety ludziska takowe urządzenia montują.Musi to być także zgłoszone do projektu czyli zgodnie z nim i pozwoleniem na budowę.A najlepiej to pójść do knajpy z kominkiem i zapytać na jakich zasadach uzyskał Pan właściciel pozwolenie na wybudowanie takiego kominka.
    Ostatnio edytowane przez niktspecjalny ; 01-02-2013 o 07:40

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony