Zbudowałem dom 7 lat temu.Wydawał mi się racjonalny a to z tego względu,że jest drewniany,ekologiczny o powierzchni użytkowej 86m2.Oczywiście racjonalizm wyszedł po kilku latach.Nie dlatego,że dom jest mały,nie jest prawdą,że racjonalny dom ma być średni.Największym paradoksem jest cena ogrzewania.Przy temperaturach poniżej 20 st.C.trzeba dogrzewać dom co.palę w kominku.Kominek jest tym właśnie elementem racjonalnego myślenia, pod warunkiem,że weźmie się pod uwagę izolację budynku.Dom się wyróżnia na tle innych domów gdyż jest ładny ma ciekawą elewację i trochę budzi kontrowersji wśród mieszkańców.Pytają czy jest tani czy ciepły a przecież drewniany to może się spalić itd.Nie będę polemizował czy murowany bo z mojego jestem bardzo zadowolony.Dookoła buduje się już domy średniej wielkości do 120m2 pow. z ładną elewacją i wyborem ciekawej architektury oczywiście bez nonszalancji gdyż przepisy wyraźnie zakazują budowy nietypowych domów wśród tych ,które istnieją wokół.Ktoś na forum powiedział, że szukamy projektów domów i chcemy wydać na budowę w granicach 200-300tys.zł.Powiem tak jest to nierealne chyba,że stan surowy zamknięty.
Racjonalne myślenie dla mnie to takie,które będzie określało kilka aspektów.Dom na miarę moich możliwości finansowych,z ciekawą architekturą otoczony zielenią i ekologiczny z zastosowaniem ogrzewania solarowego,niedrogiego ogrzewania oraz z zastosowaniem dużej ilości dziennego światła,przeszklony szybami potrójnymi dobrej jakości cieplnej.