dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Prośba o ocenę projektu

    Zamierzam budować to
    http://www.archdesign.pl/files/dn_030_archdesign.pdf

    czy moglibyście popatrzeć fachowym okiem, co na obecnym etapie (projekt) mógłbym jeszcze zmienić, aby w nieuzasadniony sposób nie ponosić wydatków na ogrzewanie?

    Czy widać tu gołym okiem tzw mostki cieplne?

  2. #2

    Domyślnie

    Kwota która jest dla mnie akceptowalna to około 7kPLN rocznie na gaz (sieciowy) za cwu + ogrzewanie. Realne?

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    Czy widać tu gołym okiem tzw mostki cieplne?
    widać od zajeb....
    każdy balkon, taras, podcienie to miejsce mostka cieplnego. trza by oddzielać od bryły budynku.
    ładna bryła i zwarta, mało przeszkleń, słabe zyski

    dziwie się twoim pytaniom troszkę skoro tak autorytatywnie wypowiedziałeś się na temat blekowcy w jaśkowym wątku jakbyś pozjadał wszystkie rozumy, a nie potrafisz policzyć co za dom postawisz jak będziesz na niego wydawał 7000 na sam gaz do co i cwu.

    7000 / cenę 1m3 gazu uwzględniając opłaty stałe X wartość opałową -->przeliczasz na kilowatogodziny / przez m2 budynku i ...
    no właśnie siedzisz i dziwisz się co wyszło

    policzmy inaczej to co wybrałeś
    załóżmy, że wiesz o czym piszesz i celujesz w energooszczędny 40kWh/m2/rok
    na CO
    248m2x40kWh=9920kWh/rok
    9920kWh=35712MJ / (34,2MJ/m3)=1044m3
    na CWU(nie wiem ile was jest - załóżmy dwoje)
    2500kWh=9000MJ
    9000 / 34,2=263m3
    RAZEM 1307m3

    nie wiem po ile jest gaz teraz, ale raczej nie po 5,35zł/m3

    Czyli z twoich szacunków wydatków na gaz wynika, że celujesz raczej w 90-100kWh/m2/rok

    To dział o domach energooszczędnych - to co chcesz takie nie jest ... gdzie powinieneś pytać???
    Ostatnio edytowane przez gentoonx ; 17-02-2013 o 01:00

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję gentoonx za opinię. Masz rację co do mojej wypowiedzi w watku "jaśkowe wynalazki", przemyślałem i wyedytowałem swój post. Wycofalem sie z tamtej wypowiedzi.

    Co do mojego domu - za pozno poczytalem o mostkach, w zasadzie gdy projekt juz się robi i są te wszystkie tarasy. .Sprawa rzeczywiscie wydaje się jasna-, ze taki taras to radiator przejmujący zimno, który potem przez światło stropu wniesie zimno do mieszkania przez sufit i podłogę.

    Nie celuję w jakiś mega oszczędny dom, jednak chciałbym wykorzystać dobre praktyki. Z tego co widzę, sporo tracę na bryle. Chyba nawet ta kolumna podtrzymująca podcień jest mostkiem termicznym. Plan to styropian 20cm i xps na fundamenty

    Ile mogę stracić na tych samych tarasach/podcieniach? to moze byc np 20kwh/m2/rok? (czyli okolo 5000kwh)

  5. #5

    Domyślnie

    własnie - i pytanie, czy taki taras można jakoś oddzielić termicznie od reszty?
    JEśli chodzi o lokalizację domu to bedzie odpowiednia - tzn północna ściana bez okien, wjazd do garazu od wschodu

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    to nie do końca tak

    Wszystkie twoje tarasy są nad przestrzenią ogrzewaną, możesz to odpowiednio zaizolować i ocieplić warstwą ciągłą. To samo z podcieniem. Zawsze będzie jakiś mostek tu czy tam (każdy narożnik budynku to też mostek), ale nie sądzę żeby generowały aż takie straty.

    Z tego co piszesz wynika, że projekt masz indywidualny, więc nad wszystkim można popracować, a co ważniejsze do projektu masz zrobioną charakterystykę energetyczną, jeśli jest wykonana poprawnie to znasz szacunki energetyczne. Poprawnie, tzn nie tak jak w projektach gotowych - tam jak jest to zawsze przyjmują obciążalność 100W/m2 i wio

    Tak z głowy, bez obliczeń nikt nie będzie strzelał - od tego są obliczenia OZC, ale jak wykazałem wyżej w tych 7000 to się zmieścisz na moje oko.

    Inna sprawa, że projekt to nie wszystko, jeszcze trzeba pilnować szczegółów przy wykonawstwie.

  7. #7

    Domyślnie

    Trochę się właśnie przeraziłem czytając wątki o mostkach. I zastanawiam się, czy jest jszcze sens coś zmieniać. Projekt jest taki pół na pół - tzn z wzorca gotowego ale projektant robi mi zmiany

    Jak myślisz, czy płacalne byłyby przeróbki aby przestrzenie 1 i 2 z obrazka zamurować? Cenem zamurowania podcienia byłoby unikniecie mostka na tej kolumnie. Samej podłogi aż tak się nie boję, bo w tej chwili mam tak w bloku, siedzę na stropie który jest w powietrzu i nie czuję zimna.

    Zastanawia mnie też słupek 3 - przy konstrukcji jak na zdjęciu pewnie bedzie on prefabrykowany z betony a więc nie ma miejsca na styropian i powstaje idealny mostek. Czy nie warto zamienic go np na słupek z jednej cegły i obić styropianem?

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	eko-nie-eko.jpg
Wyświetleń:	155
Rozmiar:	83,9 KB
ID:	171066  

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Patrze na 1. i nie widzę drzwi balkonowych tam - to tylko smaczek architektoniczny - albo błąd w wizualizacji. Jesli wizualizacja OK to nie ma sensu tego trzymać - no chyba że ze względu na smaczek

    2. Po co zamurowywać i robić większy wiatrołap? Nie wiem jak rozwiązane konstrukcyjnie posadowienie tego słupa, ale obłożenie go styropianem jak elewacja nie powinno stanowić problemu, i spód podcienia też obłożyć. Wtedy mostek będzie niewielki.

    3. na rzucie widzę prefabrykowany, ale ocieplony

  9. #9

    Domyślnie

    Czyli co, nie ma tragedii? W 1 powinny być drzwi, inaczej to by było bez sensu. REkomendujesz zostawic tylko dodać drzwi czy zamurować całosc i wyeliminować taras?

    Na zwiększaniu powierzchni mi nie zależy, wręcz przeciwnie - zmniejszyć jak się da a na pewno obniżyć straty ciepła

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gaw

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Ostrów wlkp
    Posty
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    Zamierzam budować to
    http://www.archdesign.pl/files/dn_030_archdesign.pdf

    czy moglibyście popatrzeć fachowym okiem, co na obecnym etapie (projekt) mógłbym jeszcze zmienić, aby w nieuzasadniony sposób nie ponosić wydatków na ogrzewanie?

    Czy widać tu gołym okiem tzw mostki cieplne?
    Fakt dużo znaczących mostków cieplnych ale wprowadzając poprawna izolacje termiczną można je zmniejszyć, wymaga to jednak szczegółowej analizy. Obliczanie mostków to dość żmudna i pracochłonna zabawa, ale możliwa do wykonania. Wartości mostków cieplnych można podać dopiero po pełnych obliczeniach najlepiej symulacje przepływu ciepła w programach opartych o MES.
    Sądzę że przyjmując współczynnik przenikania dla ścian, dachu,podłogi poniżej 0,15 w/m2K masz szansę na dom o dobrych parametrach. Należy rozważyć możliwość zastosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, systemów solarnych. Oczywiście musi to posiadać ekonomiczne uzasadnienie. Wybór gazu jako nośnika energii to dobre rozwiązanie, koszty użytkowania większe jak dla PC ale znacznie mniejsze koszty inwestycji.
    Jeżeli osiągniesz Eu = 70kWh/m2 rok to przybliżone koszty użytkowania dla różnych nośników energii przedstawia tabela

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Tabela.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	171104
    Wykazujesz poprawne podejście do budowy. Najpierw dokładna analiza projektu a potem budowa (to dziwne ale rzadko to się zdarza). Aby coś powiedzieć dokładnie musisz wykonać pełne obliczenia energetyczne dla budynku to jedyna możliwość jego oceny.

  11. #11

    Domyślnie

    Ściany będą z cegły ceramicznej. Poczytałem o oknach - przepuszczalność vs cena i raczej się skłaniam do kompromisowych wydatków - tzn nie najdroższe i najbardziej izolowane okna, ale przeciętne - z akceptowalną jeszcze ceną. Podobnie zrobię ze styropianem - biały zamiast szarego, ale za to 20cm.
    Oczywiście rekuperację przewiduję. GWC i PCI glokolowe - poczytalem i nie decyduję się na to.
    Zastanawiam się czy kominek zostawić czy zrezygnować. Jakby nie patrzeć to bedzie wydatek około 15-20 tyś.

    gaw, analizę robię, ale kapkę za późno bo projekt prawie gotowy.

    I powistaje pytanie - czy takie rzeczy jak likwidacja mostków przez odpowiednie ocieplenia to na etapie budowy będę mógł robić? Bez zmian projektu - np wpakować jeden rządek Isomuru pod ściany, lub jakieś inne rozwiażania likwidujące mostki

  12. #12

    Domyślnie

    co do okien to masz rację nie warto pakować kasy w te z najlepszymi parametrami bo nigdy to się nie zwróci lepiej zaoszczędzoną kasę na inne energooszczędne inwestycje wydać, o te mostki to pytaj konstruktora
    dom szkieletowy 106mpu, 35cm styropianu i wełny, GWC żwirowe 30m3 , ogrzewanie nadmuchowe płaszczowe i zwykłe z reku bufor oraz kominek wodny, wszystko "tymi rękami zrobione"

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gaw

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Ostrów wlkp
    Posty
    54

    Domyślnie

    Kominek to zawsze indywidualna sprawa. Moim zadaniem ma tylko znaczenie wizualne bo zawsze to kotłownia w pokoju, pył, donoszenie opału a sprawność energetyczna najgorsza ze wszystkich systemów. Mostki można minimalizować zawsze ale to bardzo szczegółowa zabawa. Wybrałeś pewien dom który ci się podoba i musisz zaaprobować pewne koszty, to chyba normalne. Co do okien to radze poszukać dobrze np. linia okien pasywnych Adams jest stosunkowo tania. Drogie są tylko te dziwaczne rozwiązania najczęściej bez atestu.

  14. #14

    Domyślnie

    Chłopaki,
    tak sobie popatrzyłem, że filar nr1 jest na stropie - czyli jakby kolejny taras. I kolejne straty energii. Czy można te schodki oddzielić od stropu tzn wylać je oddzielnie i wsadzić np xps w dylatację?

  15. #15

    Domyślnie

    Hej, gdzie mogę znaleźć najlepsze i najtańsze projekty domów? http://projekty-domow-maserbud.pl/ znajomy podesłał mi link do tej strony i jest bardzo przydatna, polecam gorąca, ale chciałabym zasięgnąć porad jeszcze z innych źródeł z góry dzięki za odpowiedzi pozdrawiam

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Dziękujemy, spamerze.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony