dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 40
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 781
  1. #1
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.688

    Domyślnie Czy da się zbudować tanio i dobrze? Lista oszczędności

    Na forum trwa nieustanna dyskusja: Czy można zbudować dom za 300 tys. zł; za 200 tys. zł. A może jeszcze taniej i ma sens? Pytanie jest takie: jak można zbudować tanio, nie rezygnując z jakości? Prosimy Was o listę rozwiązań.

    Punkt 1. Mniejszy dom...

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    2. Zwarta bryła
    3. Prosty dach

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    A***wi*

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Reda
    Kod pocztowy
    84-240
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witaj na forum. Moim zdaniem budowa taniego domu mija się z celem,oczywiście na wielu elementach można zaoszczędzić,ale też bez zbytniej przesady,bo potem z doświadczenia wiem,że możemy tego żałować. Lepiej dołożyć i wykonać wszystko bardzo solidnie,co wytrzyma przez długie lata.

  4. #4

    Domyślnie

    tanio to można obiad zjesć,
    dom to kosztowna inwestycja i trzeba mieć na nią środki,jakośc kosztuje,oczywiście wybór projektu generuje pozniejsze koszty,własną robocizną można te koszty obniżyć

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ludwik_13
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    k. Kołbieli
    Kod pocztowy
    05-340
    Posty
    431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    116

    Domyślnie

    Jak ma się czas , siły i umiejętności, by coś zrobić samodzielnie. Oszczędności są znaczące. CO do oszczędności przy kupowaniu materiałów - wyszukiwanie, targowanie się itp - -nie wypowiadam się, bo nie doświadczyłam na etapie ss, dopiero przy kupowanie mat. instalacyjnych i wykończeniowych.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    Ja najwięcej zaoszczędziłem na robociźnie, robiąc wiele rzeczy sam. Przy okazji zaoszczędziłem sobie nerwów, których najadłem się niemało przy pracach, które wykonywali "fachofcy".

    Powiem też, że nie zawsze warto "dołożyć, żeby mieć na lata", bo "dołożenie", wcale nie gwarantuje lepszej jakości. Zdrowy rozsądek przede wszystkim. Moje założenie przy budowie jest takie, że dom to nie ma być studnia bez dna, i staram się zakupy robić racjonalnie.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ENDO
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    KRK
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Redakcja Zobacz post

    Punkt 1. Mniejszy dom...
    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    2. Zwarta bryła
    3. Prosty dach
    4. Mało okien (szczególnie dachowych)
    5. Wiata zamiast garażu
    6. Brak kominka => max 2 kominy

    W tych 6 punktach masz już saving na jakieś 150 000. Tak się dziś buduję, a uzyskane w ten sposób oszczędności, przesuwa się w rozwiązania energooszczędne lub zatrzymuje w kieszeni
    Spokój Ducha Jest Imitacją Zbroi.

  8. #8
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    W temacie ogrzewanie i klimatyzacja domów zero energetycznych, Niemcy, Skandynawowie, Amerykanie… nie mogą sobie poradzić z trzema podstawowymi problemami:

    1) Komfort termiczny – przy bardzo skutecznych izolacjach termicznych, ciepło z nasłonecznienia, ciepło bytowe, ciepło z zysków od sprzętu domowego i światła stanowi ogromny problem.

    2) Cena kompletnej instalacji na zewnątrz i wewnątrz

    3) Prostota instalacji, łatwość montażu, serwisowania i trwałość.

    Rozwiązałem te trzy problemy.

    Ad-1 Instalacja stabilnie utrzymuje temperaturę, nadmiar ciepła odprowadzając do pomieszczeń gdzie tego nadmiaru nie ma.

    Ad -2 Cena kompletnej instalacji wraz OZE jest niższa od najtańszego centralnego ogrzewania gazowego

    Ad –3 Montaż, konserwacja jest banalnie prosty i nie wymaga kosztów.

    Troszkę się narobi gdy na rynek wejdą tanie, zdrowe i komfortowe domy zeroenergetyczne!
    Pozdrawiam.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post

    Rozwiązałem te trzy problemy.
    No to teraz siup do rządu ekspertów.
    Może byłeś już na dzisiejszym posiedzeniu?

  10. #10
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    W jakim celu?

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Rozwiązania problemów, których nie wymyślili mieszkańcy skandynawii, niemiec i USA.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kitesurf
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    PYRLANDIA
    Posty
    182

    Domyślnie

    A dlaczego to niby mieszkańcy Skandynawii, Niemiec, czy USA mieliby być mądrzejsi od Nas. Pytam szczerze. A wracając do tematu. Skoro Pan Tomasz znalazł rozwiązanie tych problemów, to chyba powinniśmy się cieszyć. Panie Tomaszu prosimy o dokładniejszy opis. Sam jestem bardzo ciekawy...

    Pozdrawiam!
    LP

  13. #13

    Domyślnie

    Tak niestety w Polsce ,, fachowcy " najczęściej chcą na Tobie zarobić ja najwięcej za czym najczęściej nie idzie w parze jakoś wykonania . Dobrze i tanio można zbudować jeżeli ma się kilku zaprzyjaznionych wykonawców lub większość rzeczy robi się samemu .

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał A***wi* Zobacz post
    Witaj na forum. Moim zdaniem budowa taniego domu mija się z celem,oczywiście na wielu elementach można zaoszczędzić,ale też bez zbytniej przesady,bo potem z doświadczenia wiem,że możemy tego żałować. Lepiej dołożyć i wykonać wszystko bardzo solidnie,co wytrzyma przez długie lata.

    mylisz tani dom z tanim wykoniem.
    porządnie wykonany prosty mały dom jest tani i na pewno przetrwa lata.
    im prostsza konstrukcja, tym łatwiej zrobić ją dobrze. nawet drogie materiały nie podniosą znacząco ceny takiego domu
    tani dom to nie sknerzenie na wykonaniu, tylko mądry wybór projektu taniego w budowie.

  15. #15
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Ogólnie domy izolowane ( zużycie do 30kWh/2 rocznie) są tańsze w budowie, bo nie da się w nich zastosować drogiego, centralnego ( pośredniego) ogrzewania. Należy tylko unikać błędów projektowych i wykonawczych - przykład... dwie nowe, identyczne lodówki i jedna niedomknięta na 5mm - izolacji tyle samo, koszt ten sam a zużycie energii 10x większe!

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ENDO
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    KRK
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    przykład... dwie nowe, identyczne lodówki i jedna niedomknięta na 5mm - izolacji tyle samo, koszt ten sam a zużycie energii 10x większe!
    Mi z obliczeń wyszło, że niedomknięcie lodówki na 5mm, powoduje, że zużycie energii jest 17x większe. Z uwagi na spore rozbieżności, czy mógłby się Pan z nami podzielić swoim matematycznym wywodem na ten temat?
    Spokój Ducha Jest Imitacją Zbroi.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar p@blowek
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Skąd
    Kraśnik
    Posty
    50
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zielony ogród Zobacz post
    mylisz tani dom z tanim wykoniem.
    porządnie wykonany prosty mały dom jest tani i na pewno przetrwa lata.
    im prostsza konstrukcja, tym łatwiej zrobić ją dobrze. nawet drogie materiały nie podniosą znacząco ceny takiego domu
    tani dom to nie sknerzenie na wykonaniu, tylko mądry wybór projektu taniego w budowie.
    Całkowicie się z tym zgadzam - zasada co jest tanie to jest drogie . Największe oszczędności pojawią się (moim zdaniem i przykładem) budując różnymi ekipami, tzw systemem gospodarczym.
    Dobrze jest skosztorysować (solidnie) zamierzoną inwestycję i poszukać oszczędności. Wybudować dom to nie jest problem, ale go wykończyć... - masakra, rozpiętość cen bardzo duża + perspektywa inwestycji na lata kusi kupowaniem solidniejszych i droższych rozwiązań.
    Z mojego doświadczenia wiem, że nie wolno oszczędzać na izolacji oraz na ogólnie pojętej energooszczędności (inwestowanie w energię pierwszą).
    p@blo

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Wałkujemy temat taniego (i dobrze zbudowanego) domu już 391 stron w wątku: http://forum.muratordom.pl/showthrea...%C4%87/page391.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  19. #19

    Domyślnie

    Na tym forum co jeden to fachowieć identyko jak w sejmie !!
    Ktoś wspominał o niemcach czy standynawach ale nikt nie zająknoł się na temat kosztów eksploatacji !
    Tani dom to taki który jest przedewszystkim tani w eksploatacji a nie w realizacji, niemcy i skandynawowie tak budują żeby przedewszystkim było tanio w eksploatacji. A w polsce ze względu na biedę buduje się tak zeby było tanio i w tym cały problem. Nawet młodzi ludzie boją sie zaryzykować budowy domu w nowej technologii ze względu na brak kasy. Wolą budować w technologjach takich w jakich budowali ich sąsiedzi bo wiedzą że nie będą mieli gorzej jak sąsiad, żeby wprowadzić nowe technologie w Polsce trzeba stworzyć możliwości zarobkowania ludziom bez tego ich zdolność kredytowa nie pozwoli budować nawet nawet na kredyt. Koledzy pana Tuska udaja że pracują ale z tej ich roboty niewidać pozytku.
    jerz100
    jerz100

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał jerz100 Zobacz post
    Tani dom to taki który jest przedewszystkim tani w eksploatacji a nie w realizacji, niemcy i skandynawowie tak budują żeby przedewszystkim było tanio w eksploatacji.
    Gdybyś w Polsce wydawał na ogrzewanie domu 1 tys. zł rocznie to szukałbyś oszczędności?

Strona 1 z 40

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony