dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 781

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Czy można wybudować dom za 300-200tyś? Można. Czy można zaoszczędzić? Można tylko po co! Zmiana materiału może powodować oszczędności na zakupie ale nie podczas użytkowania. Rezygnacja z kominów przynosi zysk chwilowy, bo wentylacja mechaniczna to koszt energii elektrycznej oraz koszty czyszczenia instalacji i wymiana filtrów więc koszty eksploatacyjne są większe. Można przykładów mnożyć.
    Teraz budując zacznę od dymu z komina

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawel78 Zobacz post
    Czy można wybudować dom za 300-200tyś? Można. Czy można zaoszczędzić? Można tylko po co! Zmiana materiału może powodować oszczędności na zakupie ale nie podczas użytkowania. Rezygnacja z kominów przynosi zysk chwilowy, bo wentylacja mechaniczna to koszt energii elektrycznej oraz koszty czyszczenia instalacji i wymiana filtrów więc koszty eksploatacyjne są większe. Można przykładów mnożyć.
    Co za bzdury! Rekuperator jest po to by tą energię odzyskiwać! Za prąd do reku przez cały rok płacę około 150zł. Jak myślisz, czy czasem nie zaoszczędzę tych pieniędzy w sezonie grzewczym?
    Czyszczenie kanałów? Kolejna bzdura! Nie zamierzam tego robić do końca życia a kanały nawiewne będą co najwyżej lekko zakurzone. Robiłem i pokazywałem zdjęcia tu na forum test białej chusteczki po trzech latach od zamieszkania. Przetarłem chusteczką higieniczną wnętrze kanału nawiewnego i na chusteczce nie było śladu. Po prost, to co przeleci przez filtr (a niewiele przeleci) wpada do domu. Przy grawitacyjnej wpada wszystko.
    Kanały wywiewne mnie nie obchodzą. W przeciwieństwie do grawitacyjnej u mnie nie ma nigdy cofek.
    Koszta filtrów? http://allegro.pl/owata-80g-m2-szer-...049092537.html 1m2 wystarcza mi na rok!

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Co za bzdury! Rekuperator jest po to by tą energię odzyskiwać! Za prąd do reku przez cały rok płacę około 150zł. Jak myślisz, czy czasem nie zaoszczędzę tych pieniędzy w sezonie grzewczym?
    Myślę że WM to bardziej jeśli chodzi o jej ponoć zalety wymiany powietrza (nie mam więc nie zbadałem), natomiast jeśli chodzi o koszty..... uwzględniając jej cene - myślę że tu akurat oszczędności nie poczynisz dużych
    Zbudowałem ,a teraz sie powoli wykańczam
    Ogniwo Eko Plus 16KW

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Xerses Zobacz post
    Myślę że WM to bardziej jeśli chodzi o jej ponoć zalety wymiany powietrza (nie mam więc nie zbadałem), natomiast jeśli chodzi o koszty..... uwzględniając jej cene - myślę że tu akurat oszczędności nie poczynisz dużych
    Śmiem twierdzić, że wentylacja mechaniczna jest wręcz tańsza od grawitacyjnej, natomiast jej cenę podnosi sam rekuperator.
    Rzeczywiście, przy ogrzewaniu PC wychodzę rocznie niemal na zero. To co zaoszczędzę na ogrzewaniu to stracę na prądzie do reku. Przy grzaniu gazem, prądem czy olejem będzie tylko lepiej. Ale! WM z rekuperatorem to komfort ciągle dostarczanego świeżego powietrza. Niemal przez 40 lat miałem do czynienia z wentylacjami grawitacyjnymi w różnych domach i mieszkaniach. Teraz wiem co traciłem.
    Mam w domu kilka ciekawych rozwiązań, z których jesteśmy bardzo zadowoleni (PC, podłogówka w całym domu, stacja uzdatniania wody), ale to właśnie WM z rekuperatorem plasuje się na pierwszym miejscu.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Śmiem twierdzić, że wentylacja mechaniczna jest wręcz tańsza od grawitacyjnej, natomiast jej cenę podnosi sam rekuperator.
    Witam.
    Śmiem twierdzić że odpływacie od tematu : Czy da się zbudować tanio i dobrze? Lista oszczędności . Przecież zaczynacie pisać jak wybudować dom komfortowy o tanich kosztach ekspoatacji. Tanio oznacza : za mało pieniędzy, dobrze oznacza : prawidłowo ze sztuką budowlaną i nieodgadnionym milionem innych osobistych oczekiwań o których nie warto pisać bo każdy ma inne. Oszczędności to : wybór, świadoma kalkulowana rezygnacja z np.marki, jakości , trwałości , i innych miliona cech produktów czy usług na rzecz innych tańszych ,których wybór dyktuje mam rozsądek, wiedza, intuicja. Oszczędzanie nie musi oznaczać skąpstwa ,można oszczędnie i dobrze. I właśnie o to chodzi.
    Mając mało pieniędzy trzeba budować mały dom z prostym dachem własnymi rękoma i za gotówkę. Dobrze przy takim podejściu , przygotować dom ( instalacje , przepusty itp) pod zaintalowanie w póżniejszym czasie urządzeń i instalacji zwiększających komfort (klima,reku,odkurzacz centralny) czy energooszczędność( PC,solary,GWC)
    pozdrawiam.

  6. #6

    Domyślnie

    No to wracając na właściwe tory:
    Aby było tanio:
    1. Duży wkład własny pracy. W zależności od umiejętności (a nie tego co nam się wydaje że umiemy lub co widzieliśmy jak ktoś robi i nam się wydaje że damy rade).
    2. Determinacja w poszukiwaniu dostawców i negocjowaniu cen. Nie zawsze lokalny skład budowlany jest najlepszy - nawet jak się umówimy że obsłuży nam całą budowę. Praktyka pokazuje że można na tym stracić. Szukanie materiałów na necie (allegro itp) , konkurs ofert dla kilku - kilkunastu hurtowni.
    3. Negocjacje cenowe z wykonawcami - nie zawsze generalny wykonawca jest najlepszy. Warto pytać drążyć cenę - bez tego nikt sam nie obniży
    4. Zaangażowanie na placu budowy.
    5. Przygotowanie kosztorysu i planu budowy. Co ważne respektowanie tego planu. Dokładne planowanie wydatków.
    6. Dużo czytać, fora ,gazety, opinie osób które już wybudowały -
    7. Najważniejsze. Odpowiedni dobór projektu. Dom na który mnie stać a nie który mi sie marzy. Prosta bryła, bez zbędnych elementów.

    Aby było dobrze:
    1. Dobrej jakości materiały - nie te z górnej półki ale również nie te najtańsze. Trzeba mieć świadomość że jesli wybudujemy dom z pustaka - zapłacimy później wyższe rachunki za ogrzewanie. Jeśli damy mało styropianu - to samo. Oczywiście gdzieś jest granica zysku do poniesionych kosztów. Każdy to ustali sobie indywidualnie
    2. Odpowiedni dobór wykonawcy - generalnie z polecenia. To że zobaczymy budowe naocznie nic ie da. Ja widziałem tynki swojego tynkarza - wydawało sie wszystko ok - ale nie mierzyłem ich - potem u mnie niestety były problemy. Tym samym pilnowanie ekip budowlanych. Dopytywanie o każdy szczegół. Kreuje się tym samym świadomość w u panów w budowlance - że być może fuszerka nie przejdzie.
    3. Spory wydatek to tzw wykończeniówka. Tutaj jest szeroki wachlarza i największe koszty. Od jakości materiałów zastosowanych wyjdzie nam dodatkowy koszt lub oszczędność. Niestety kosztem jakości.
    Zbudowałem ,a teraz sie powoli wykańczam
    Ogniwo Eko Plus 16KW

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Xerses Zobacz post
    No to wracając na właściwe tory:

    5. Przygotowanie kosztorysu i planu budowy. Co ważne respektowanie tego planu. Dokładne planowanie wydatków.
    Witam.
    Jak najbardziej się zgadzam , ALE sam jakbym zrobił rzetelny kosztorys i znał zbliżony koszt budowy to W OGÓLE bym chyba nie zaczął. Wiesz , na początku miałem ułańską fantazję.... działkę i 100KPL , pod koniec sprzedam mieszkanie. Nie mam ciśnienia ,poza własną ambicją by gonić z budową , u mnie budowa musi być przyjemnością, powodem do radości i dumy a nie zadaniem do wykonania. NIE POLECAM takiego podejścia ALE U MNIE to DZIAŁA .

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Śmiem twierdzić, że wentylacja mechaniczna jest wręcz tańsza od grawitacyjnej, natomiast jej cenę podnosi sam rekuperator.
    A tego to nie kumam, skoro WG buduję raz, a do WM trzeba stale kasę dokładać na prąd.

    Ale wracajmy do zasadniczego tematu
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał DEZET Zobacz post
    A tego to nie kumam, skoro WG buduję raz, a do WM trzeba stale kasę dokładać na prąd.
    Bez rekuperatora to masz rację, będzie komfort ale i ciągłe straty. Dlatego ktoś mądry do WM dołożył wymiennik i tak powstał rekuperator

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony