dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 103
  1. #1

    Domyślnie Taras - jak duży?

    Napiszcie proszę jakiej wielkości taras macie...
    My mamy ok. 8 m kwadratowych i wydaje mi się, że to trochę mało

  2. #2

    Domyślnie

    W najnowszym Muratorze jest artykuł nt. tarasów właśnie, gdzie określono korzystne do danego sposobu korzystania wielkości. Generalnie wielkość tarasu zależy od tego, co chesz na nim robić. Jak chcesz urządzać grille dla znajomych, no to wiadomo, że duży, a jak chcesz się opalać albo kawki się napić, no to nie wystarczy Ci mały, kameralny tarasik.

  3. #3

    Domyślnie

    najlepiej uniwersalny: na grilla i na kawkę
    ale czy w praktyce częściej siedzi się na tarasie, czy schodzi się ze stołem na "zieloną trawkę" (na tarasie bywa czasem gorąco...)

  4. #4

    Domyślnie

    No to też zależy od tego, jaki masz taras - jeśli się na nim mieścisz z całym dobytkiem (grill, goście, krzesełka, stoliczki itp.) to zostajesz na tarasie, jak Ci brakuje miejsca, to na trawkę. Ja mam taras zadaszony, od strony pólnocnej (nie pamiętam dokładnie wymiarów, ale ok. 10m2), więc jak w upalny dzień chcę się napić kawki na świeżym powietrzu, to mam gdzie, wieczorkiem, jak się chłodno robi i mam ochotę na piwko, to na tarasie akurat świeci zachodzące słonko, więc jest przyjemnie i nie ma smażalni, jak deszczyk pada, to też mogę siedzieć na tarasie i nie zacina... A sąsiedzi z naprzeciwka zrobili sobie taras od strony południowej i jak jest ciepło, to nie da się wysiedzieć na słońcu, a mają tak mały, że taras służy do strzymania na nim krzeseł, bo jak już chcą się wnich rozsziąść, postawić stół, to schodzą na trawę. Bez sensu, po to jest taras, żeby nie tratować trawnika, ale co kto lubi.

  5. #5

    Domyślnie

    ja mam dwa - od wschodu, przy kuchni 15m2, i przy salonie od południa ok. 40m2 - wydaje mi się, że to w sam raz
    temat wielkości i funkcjonalności tarasu był niedawno poruszany , więc pogrzebcie trochę w wymianie doświadczeń.
    8m2 to malutki taras, raczej tarasik - jeśli macie możliwość to powiększcie go

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ew-ka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    stamtąd ..
    Posty
    19.384
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    308

    Domyślnie

    moj będzie 10x3 czyli na całej szerokości domu od południa (w połowie zadaszony ),Myślę ,ze 5x3 pod dachem to zupełnie wystarczy do prowadzenia życia towarzyskiego oraz własnej wygody ( suszyć pranie w niepogode, rozwiesić hamak ) - ukryć sie przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów

  7. #7

    Domyślnie

    jesli bedzie w części zadaszony to wystarczy, bo inaczej to w letni dzionek mogą być kłopoty z przesiadywaniem

  8. #8

    Domyślnie

    U mnie 25m2 od południa, niezadaszony niestety, ale mam tam drzewa dające cień.

  9. #9

    Domyślnie

    U mnie taras zadaszony w pelni, powierzchnia 14 m2, kierunek poludniowy zachod, i po godzinie 17:00 ciezko wysiedziec, kazdy wciska sie w najbardziej ocieniony kat tarasu bo tak przypieka ale ogolnie jest rewelacyjnie bo mozna spokojnie grila zrobic a jak pada i nie zacian od zachodu to jest super.

  10. #10

  11. #11

    Domyślnie

    Mam taras ok. 23 m kw - strona wschodnia. Jest w sam raz - mieści się stolik 1x1,2 , 4 krzesełka z wikliny i mnóstwo donic z kwiatami. Częściowo zadaszony. Uważam, że na tarasie północnym jest troche ciemno i chłodnawo, zachód i południe- gorąc i ucieczka pod parasol. Wschodnia lok. w sam raz- rano przyjemne słoneczko, nie parzy,po południu- przyjemny półcień/cień, nie trzeba żadnych parasoli.polecam.

  12. #12

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar polikarpia
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Posty
    338

    Domyślnie

    18 m, od str. wschodniej. Zalety opisała Lia

  14. #14

    Domyślnie

    Będziemy mieli ok. 35 m2 od południa, przy salonie. Połowa będzie zadaszona. To duuuuuży plus.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Taras (zadazony) jest mały 5x2,3 m i z niego schodki do ogrodu z kącikiem grilowym w podcieniu starych grusz i jabłoni.
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  16. #16

    Domyślnie

    U mnie częściowo zadaszony i w sam raz (ok. 15m2)

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Agacka
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    9.875

    Domyślnie

    około 3x3 , południowo-zachodni ,kawałek zadaszony , reszta pod pergolą w przyszłości porośnieta glicynią...

  18. #18
    Guest

    Domyślnie

    40 pod dachem - S W
    20 bez dachu-N W, a ponieważ zostanie mi tylko 600 m2 powierzchni zielonej, mam zamiar zrobić tylko mini trawniczki, a reszta drzewa, krzewy itp.Na dużym tarasie kominek zewnętrzny i widok (z górki) na lasy i panoramę osiedla.Już się rozmarzyłam
    Myślę ostatnio o takim parawanie - kratownicy (z drewna), na którym mogła bym wieszać wiklinowe kwietniki z kwiatami, np. petuniami, tylko żeby ten parawan był zamocowany na szynie . Dała bym go od strony południowej tarasu i mogła bym go przesuwać w zależności od potrzeb, aby chronił od słońca lub nie.
    Aha, na zadaszony taras będzie duże wejście z kuchni i salonu, dlatego myśle, że będzie ta powierzchnia wykorzystana.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał mimilapin
    Myślę ostatnio o takim parawanie - kratownicy (z drewna), na którym mogła bym wieszać wiklinowe kwietniki z kwiatami, np. petuniami, tylko żeby ten parawan był zamocowany na szynie . Dała bym go od strony południowej tarasu i mogła bym go przesuwać w zależności od potrzeb, aby chronił od słońca lub nie.
    .
    pergole na szynie? nie slyszalam o czyms takim.
    Ale szyna z kolkami?
    pomysl nawet ciekawy

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) ZŁOTOUSTY Avatar mieczotronix
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    2.203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    no, ta szyna to niezły pomysł, coś muszę też takiego u siebie wykombinować

    ja mam taras 22 m2 na płd-zach - z wyjściem z salonu. Jeszcze go nie użytkuję, więc nie wiem, czy smaży czy nie. Ale mam go zamiar zadaszyć, a raczej zapergolować i dać kratkę na rośliny (może na tej szynie) od strony zachodniej, bo stamtąd najbardziej wieje.

    Co do metrażu, to taras ma 3,84 m głębokość (od ściany do ogrodu) i 5,87 m szerokość. Na te 3,5 metra naciskałem projektantkę (mamy projekt indywidualny) bo dowiedziałem się od kolegi, że 2 metry to za mało, bo nie można ustawić stołu i krzeseł do okoła, bo ktoś zawsze spada.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony