dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 14
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 263
  1. #41

    Domyślnie

    renjul,
    To dla Ciebie na zachętę przy zakładaniu Twoich tarasów.




    Pozdro
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał zygmor
    renjul,
    To dla Ciebie na zachętę przy zakładaniu Twoich tarasów.
    Pozdro
    dzieki
    Co to za rosliny?
    renjul

  3. #43

    Domyślnie

    Azalie miniaturowe, a co nie widać.
    Niestety mój skaner nie jest najwyższych lotów i dlatego wyszło co wyszło.
    Zdjęcia robiłem w Helsinborgu w ogrodach królowej Szwecji.
    Pozdro
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał zygmor
    Azalie miniaturowe, a co nie widać.
    Niestety mój skaner nie jest najwyższych lotów i dlatego wyszło co wyszło.
    Zdjęcia robiłem w Helsinborgu w ogrodach królowej Szwecji.
    Pozdro
    Jak sie jest znawca to wszystko widac
    A ja myslalam ze to twoje tarasy
    renjul

  5. #45

    Domyślnie

    renjul,
    Niestety u mnie prawie lotnisko, jak tu zrobić takie skłony.
    Masz pod (zygmorem) mój ogródek, niestety taki prosty i w lesie.
    Zajrzyj pod odnnośnik.

    Pozdro
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  6. #46

    Domyślnie

    renjul,
    Wczoraj byłem w ogródku i co odśnirżaliśmy wjazd, bo samochód się przy wjeździe w śniegu zakopał.
    To jedyne symptomy WIOSNY




    Pozdro
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał zygmor
    renjul,
    Niestety u mnie prawie lotnisko, jak tu zrobić takie skłony.
    Masz pod zygmorem mój ogródek, niestety taki prosty i w lesie.

    Pozdro
    Ogladalam - bardzo ladny
    Dlaczego niestety. Chyba wiekszosc osob woli wlasnie takie. Przyanajmniej nie trzeba sie glowic skad dokad przesypac ziemie i jak usytulowac dom na stromej dzialce.
    renjul

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał zygmor
    renjul,
    Wczoraj byłem w ogródku i co odśnirżaliśmy wjazd, bo samochód się przy wjeździe w śniegu zakopał.
    To jedyne symptomy WIOSNY
    Pozdro
    Bardzo ładne te symptomy Też bym chciała takie znaleźć
    renjul

  9. #49

    Domyślnie

    rejnul,
    W tym roku będzie tu budowa i pewnie się przeciągnie i ja sobie tego nie potrafię wyobrazić.
    Ten domek, będziemy przeuwać na nowe miejsce, a tam gdzie stał będzie rozgardiasz. zaglądaj do mojego dzienniczka to będziesz na bierząco.

    Pozdro
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  10. #50

    Domyślnie Skarpa w cieniu - pomysły

    Planuję zrobić u siebie taką małą skarpę wys.ok 70cm przy granicy działki z sąsiadami. z roślinami poduszkowymi, płożącymi. Myślałam o roślinach skalnych, ale teraz zobaczyłam, że częściowo jest to teren w cieniu (wysoki budynek mieszkalny sąsiadów i ich świerki, a z mojeje strony rosną 3 drzewa wiśni - na razie ich nie planuję wyciąć)- tylko kilka metrów ma duże nasłonecznienie. Tam w tej chwili jest podwyższenie z pali dębowych ale muszę je wyrzucić , bo spróchniały. Wcześniej sadziłam tam rośliny jednoroczne, ale dużo pracy przy tym, a teraz jest już tam zbyt ciemno i niezbyt ładnie kwitną. Jakie rośliny płożące mogłabym posadzić w cieniu? Najlepiej kwitnące? Czy macierzanka i żagwin lubieją cień?

    A może ktoś ma jakieś zdjęcia?

    Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc.
    Chyba że ktoś ma jakis inny pomysł, co z tym zrobić?

  11. #51

    Domyślnie

    Ani macierzanka ani żagwin nie lubią cienia. Cieniolubnych roślin płożących jest mnóstwo - kopytnik, barwinek ( kwitnie w kolorach niebieskim, fioletowym, białym) , bluszcz. runianka japońska ( biało kwitnie), w dodatku wszystkie są zimozielone. Cudowne są funkie, choć się nie płożą, ale na takiej niewysokiej skarpie wyglądałyby fantastycznie, tyle tylko, że od mrozów do maja ani śladu po nich nie zostaje. Kwitną na biało albo lila. Podobnie paprocie ogrodowe, choć oczywiście nie kwitną.W cieniu urośnie też bodziszek - taki niski, rozrastający się przez rozłogi, kwitnący na różowo. Dąbrówka, - zielone i brązowe odmiany, właśnie zaraz będzie kwitnąć na niebiesko. Konwalia oczywiście nadaje się do cienia.
    Możesz też posadzić hortensję pnącą - może płożyć się po ziemi, rośnie wtedy trochę wolniej, ma białe płaskie kwiaty od sierpnia.
    Ja bym obsadziła wszystkim po trochu, jeśli skarpa jest długa. Ja mam wszystkie ww. cieniolubne, rosną świetnie.

  12. #52

    Domyślnie Ogródek na stromym zboczu

    Witam wszystkich,
    Proszę Was wszystkich o pomoc w temacie przekształcenia skarpy na skromny ale przyjazny ogródek. Jestem nowicjuszką w tym temacie, wioęc jest to dla mnie duże wyzwanie.
    O tyle temat jest dla mnie skomplikowany, że podłoże jest gliniasto- łupkowe, Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi, koncepcje ,linki, aranżacje, itp.

  13. #53

  14. #54

    Domyślnie

    Dzięki dzięki, pomysł ciekawy.
    Czy sama siatka umocowana na zboczu zabezpieczy przed osuwaniem ? czy muszę urzyźnić ziemię? jak to zrobić na stromiźnie? same pytania.....

  15. #55
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Jeśłi ogródek jest duży, to możesz zostawić jego część naturalnie ukształtowaną, tj. zachować spadki, a w częściach użytkowych - np. pergola, miejsce wypoczynku, zniwelować / wyrównać teren i zrobić tarasy.
    Masz wspaniały teren, który z pewnościa przy małej ingerencji , zachowa swe niepowtarzalne piękno i będzie się zasadniczo różnił od klasycznych, wyrównanych pod linijkę, ogródków.
    I aż Ci zazdroszczę możliwości...



    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=72689

    I siatka, jeśli jest mocne nachylenie terenu i korzenie posadzonych roślin będą stabilizowały grunt. Glina jest dobrą bazą do uprawy, bo ma dużą pojemnośc wodną, ale przy wysychaniu gwałtownie zmniejsza pojemność , kurczy się, a potem wyciąga wodę skąd się da ( z korzeni także) , więc wymaga rozluźnienia - torfem, piaskiem , kompostem.
    Po przekopaniu i wymieszaniu będziesz miała świetne podłoże.

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Górki, pagórki i spadki....








    czyli...podpowiedzi z http://www.ogrody-projektowanie.pl/r...je_ogrody.html

    "Przygotowanie gleby
    Do zalozenia trawnika nalezy przytepic po zakonczeniu prac budowlanych i instalacyjnych.
    Pierwsza czynnoscia jest staranne uprzatniecie terenu z usunieciem pozostawionych po robotach budowlanych resztek materialów ew. warstwy podglebia, wyniesionej na wierzch przy kopaniu
    fundamentów. Wazne jest równiez, zgodnie z projektowana niweleta wymodelowanie terenu. Formujac uksztaltowanie terenu (skarpy) nalezy uwzglednic mozliwosc uzycia sprzetu mechanicznego do róznych robót, np. dla kosiarek spadek nie powinien przekraczac 20 - 35°. Jezeli przy robotach ziemnych przewidziane jest duze przemieszczenie gleby, nalezy uprzednio zdjac wierzchnia warstwe urodzajnej i zabezpieczyc a nastepnie rozsypac ja ponownie mozliwie równomiernie po zakonczeniu prac niwelacyjnych. Przed przystapieniem do zalozenia trawnika konieczne jest okreslenie grubosci warstwy urodzajnej oraz podglebia jak równiez fizycznych wlasciwosci gleby miedzy innymi wilgotnosc, zwiezlosc itp.(....)
    kapitalny artykuł - poczytaj tu : http://www.glogow.pl/doc_files/poz.pdf.

  17. #57

    Domyślnie

    Dziękuję Haniu za dodanie otuchy, może jakoś to "ogarnę", chociaż naprawdę osłabia mnie ten sypiący się łupek... Mam na tą chwilę zrobione tarasy: jeden o szerokości ścieżki , na wysykości połowy (przyszłego) parteru domu, drugi taras szer ok. 2 m na wysokości pierwszej płyty, a trzecia - wierzchołek działki w kształcie kwardatu , który nadaje sie na obserwatorium astronomiczne ...
    Postaram się umieścić tu kilka zdjęć, bo opisać ciężko....w każdym razie stromo.
    Dożo już wyczytałam na forum o roślinach , jakie nadają się na taki teren.
    Jeśli macie zdjęcia z ogrodami na skarpie, będę wdzięczna.

  18. #58
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, to świetną barierą akustyczną jest właśnie - skarpa obsadzona roślinami !
    Chroni dom przed odgłosami ulicy, ukrywa ogród i stanowi świetną barierę przed kurzem.
    A przy mocno nachylonym terenie ważne jest zrobienie drenaży na obniżonych poziomach. Mogą to być nawet rowki z piachem co 2-3 m, o szerokości np.30cm i głebokości 50cm,przykryte geowłókniną i 10centymetrową warstwą trawy, wpadające do studni chłonnej lub...oczka wodnego
    Urządzone skarpy-






    Świetnie byłoby, gdybyś mogła zobaczyć Ogród Japoński przy Hali Ludowej we Wrocławiu.
    Tam prawie nie ma równej powierzchni, a ogród założony jest na samych sztucznie usypanych pagórkach i wygląda wprost BAJECZNIE....
    http://<a href="http://www.adamski.p...grod-japonski/

  19. #59

    Domyślnie

    skarpy można umocnić darniną lub brukiem albo jednym i drugim. Przy bardzo dużych spadkach powinno się stosować kaskady. Wtedy pomysły same przychodzą.
    r2

  20. #60
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    http://www.gabiony.pl/
    "Materace gabionowe



    Są płaską odmianą koszy gabionowych. Podstawowymi zaletami materacy są ich elastyczność i przepuszczalność. Odkształcone lub podmyte, dopasowują się, nie ulegając zniszczeniu (w przeciwieństwie do sztywnych umocnień betonowych).
    Okładziny z materacy nadają się do ochrony skarp, dna kanałów i terminali promowych przy prędkościach wody do 4-5 m/sek. Odpowiada to narzutom kamiennym o średnicy pojedynczych głazów 1,0-1,2 m.
    Konstrukcje na skarpach samoistnie i szybko porastają przy wypełnieniu wierzchu materacy glebą. Materace mogą być stosowane również jako pół- lub nieprzepuszczalne. Pustki pomiędzy kamieniami wypełniane są wtedy częściowo lub całkowicie asfaltem. Mogą być również stosowane cienkie, nieprzepuszczalne membrany z siatki zatopionej w asfalcie - układane pod materacami z wypełnieniem kamiennym lub samodzielnie ułożone na skarpie.

    Zastosowanie materacy gabionowych:
    • ochrona skarp nasypów,
    • ochrona skarp wykopów,
    • obudowa całego przekroju poprzecznego małych cieków, szczególnie melioracyjnych,
    • zabezpieczenie brzegów i dna dużych rzek i kanałów,
    • ochrona wybrzeża itp."




Strona 3 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony