dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Kto płaci kierownika budowy? Jak rozdzielić koszty?

    Witam, wynajęliśmy firmę do wymurowania domu. Ta firma sama sobie wybrała swojego kierownika budowy, firma przedstawiła nam kosztorys ofertowy i na jego pierwszej stronie pisze tak:

    (wszelkie dane typu inwestor, wykonawca, kto sporządził, kiedy)
    ------------------------------------------------------------------------------
    NARZUTY
    Koszty pośrednie [Kp]......................55.00% Rbezp, Sbezp
    Zysk [Z] .......................................... 6.00% R+Kp(Rbezp), S+Kp(Sbezp)

    Ogółem wartość kosztorysowa robót !@#$ zł

    (Dokument został sporządzony przy pomocy programu NORMA PRO)

    i dalej już są konkretne pozycje wykopy tyle i tyle itd.

    W ciągu pół roku dom został wymurowany, kierownik budowy w tym czasie często gościł na budowie, średnio co 3 tyg, firma wywiązała się ze swoich zobowiązań, całość podana w kosztorysie została zapłacona.
    Ale firma chciała dalej robić, tynkować itp. odmówiliśmy. Na to właściciel firmy mnie postraszył słowami "to ja muszę wiedzieć czy nie robimy czy nie robimy bo ja nie będę płacił kierownikowi budowy i powiem mu żeby z waszej budowy zrezygnował" ja na to żeby mu tego nie mówił, że ja się sam dogadam z kierownikiem. Zadzwoniłem do kierownika i poprosiłem żeby dalej był naszym kierownikiem, że jak zrobimy odbiór to się z nim rozliczę.Zgodził się.

    Później były 3 lata spokojnego wykańczania domu, tynkowanie, wylewki, płytki itp. odkąd skończyliśmy murować to przez te 3 lata kierownik ani raz u nas nie był. Dom jest do odebrania i kierownik zaśpiewał orientacyjnie 2-2,5 tys. Z wikipedii dowiedziałem się, że koszty pośrednie obejmują koszty kierownika budowy ale że kosztorys kończył się na dachu to tylko do tego momentu firma powinna zapłacić kierownika budowy - bo przecież zapłaciliśmy im za koszty pośrednie.

    Mam rację?

    i druga sprawa tak orientacyjnie jak kierownicy budowy naliczają sobie honorarium? od miesiąca? trochę byłoby to nie fair zważywszy, że od dachu ani razu go tu nie było....

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał nanofox Zobacz post
    ....................... Zadzwoniłem do kierownika i poprosiłem żeby dalej był naszym kierownikiem, że jak zrobimy odbiór to się z nim rozliczę.Zgodził się.
    Dlaczego nie została określona kwota , lub przynajmniej zasady jej naliczania ?
    Po fakcie negocjacja ceny ?

  3. #3

    Domyślnie

    To skomplikowane. W każdym razie skończyło tak jak się skończyło i powiedzcie proszę czy z kosztorysu jednoznacznie wynika, że kosztorys obejmuje honorarium kierownika budowy do momentu dachu.
    Czytając inne fora dowiedziałem się już, że kierownicy naliczają od (wpisu=wizyty), rzadziej od miesiąca. czyli powinienem się rozliczyć z kierownikiem za same wpisy od dachu (wiadomo, że kierownik nie przyjeżdżał specjalnie żeby zobaczyć jakie okna wstawiliśmy czy jakie płytki wyłożyliśmy a za wpisy do momentu dachu to firma powinna kierownika wypłacić. Dobrze rozumuję?

    EDIT:
    Nikt nie negocjuje teraz ceny, jak kierownik powie 2500 to będzie 2500 tylko kwestia że nie zapłacę całych 2500 bo już część honorarium przekazałem firmie budującej, więc dlaczego mam płacić 2 razy. Tak w ogóle to jestem oburzony, że ten cwaniak właściciel firmy wystawił kosztorys, wziął koszty pośrednie, 3 lata od tego momentu minęły a jeszcze nie zapłacił kierownikowi budowy SWOJEJ części. kwota i sposób naliczania kwoty to nie problem (chciałem się tylko zorientować, najważniejszym jest to czy dobrze rozumiem koszty pośrednie, chcę sie upewnić zanim zacznę to egzekwować)pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez nanofox ; 20-03-2013 o 16:22

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    W zasadzie rozumujesz słusznie, ale powinno to być jasno dogadane na początku budowy.
    Jeżeli firma podjęła się budowy z kierownikiem budowy to powinieneś dostać dziennik wypełniony do zakończenia ich prac , czyli do dachu.
    Czasami bywa tak ,że firma ma swojego Kierownika Robót z uprawnieniami , a Kierownikiem Budowy jest człowiek Inwestora.
    Jest on wtedy niejako inspektorem .
    Niewątpliwie stan surowy to ważny etap budowy , ale inne rzeczy też należy dopilnować .

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Należy pamiętać, że zmianę kierownika należy złaszać do Nadzoru Budowlanego odpowiednim drukiem.
    Powinna być ciągłość funkcji kierownika budowy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony