dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 13
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 256
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    romcost

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    48

    Domyślnie Czy faktycznie można wybudować dom za 250.000 zł ??

    Witam serdecznie na forum,
    Właśnie finalizuję transakcję zakupu działki budowlanej. Ponieważ zakup działki jak i budowy domu chcę kredytować w 100% (obecnie mieszkam na blokach, sprzedaż mieszkania ma pokryć część kredytu), taniego w realizacji projektu a zarazem potwierdzenia, czy komuś w ostatnim okresie udało się wybudować do stanu pod klucz dom w kwocie ~260.000 zł brutto. Chodzi mi o malutki dom parterowy z poddaszem i bez piwnicy oraz garażu o powierzchni 95-120m2 (gotowy projekt Michalina jednego z biur projektowych). Niektóre projekty z kosztorysami w internecie (kosztorysy niby nie starsze niż 3 miesiące) pokazują, że można dom w tej cenie metodą gospodarczą wybudować ale czy może to ktoś potwierdzić i coś więcej napisać??
    Proszę także o wyjaśnienie, co jest rozumiane za metodę gospodarczą - własnymi rękami, czy zlecając osobno poszczególne etapy robót.

    Edit:
    Dodam, że mieszkam na Śląsku, co może mieć wpływ na cenę robocizny...
    Ostatnio edytowane przez romcost ; 21-03-2013 o 18:39

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    romcost

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    48

    Domyślnie

    Dzięki za podsunięty temat, ale nie daje on jednak jednoznacznej odpowiedzi. Autor wątku nie zakończył (rozpoczął) jeszcze budowy, a zdania osób wypowiadających się (nie biorąc pod uwagę tych nie na temat, które stanowią 90% wypowiedzi) nie potwierdzają lub nie obalają powyższego - większość to przypuszczenia i dywagacje, ja liczę na opinię osób, które zakończyły w ostatnim okresie budowę domów raczej z niższej półki.

  4. #4

    Domyślnie

    można, bez kosztów działki i ogrodzenia. Budowałem domek według projektu WB-3303. Nie chce mi się szukać linku, więc jak ktoś będzie miał chotę to sobie wygoogluje.
    Trochę pracy własnej włożone, ale raczej drobiazgi. Kocioł na paliwo stałe - ekogroszek z zasobnikiem.
    piotr

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    romcost

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    48

    Domyślnie

    Bardzo dziękują za odpowiedź, taka informacja jest istotna. Rozumiem, iż budowałeś w okolicach Rybnika (ceny prac budowlanych)??
    PS.
    Bardzo ładny domek - właśnie oglądam projekt ...

  6. #6

    Domyślnie

    też na Śląsku, ale Dolnym . Okolice Jeleniej Góry.
    Co do cen robocizny - tak z grubsza, to SSO z kompletnym dachem 32000, tynki CW 24zł/m2 z materialem, woda +hydraulika + CO 5000zł/robocizna, elektryk 3000zł, wylewki 8zł/m2, ocieplenie - robiłem sam, 2 łazienki na gotowo robocizna ok. 5000zł, płytki na podłogach 40zł/m2. Panele, malowanie i mnóstwo innych dupereli - robiłem sam, elewacja (tynk) ok. 6000zł z materiałem - tynk silikatowy, ocieplenie stropodachu - robiłem sam, płyty GK nie pamiętam, może z 5000zł/robocizna. To tak z grubsza.
    Do tego dochodzi architekt 1500zł, kierbud 2000zł i mnóstwo innych opłat nie związanych bezpośrednio z pstępem prac na budowie
    piotr

  7. #7

    Domyślnie

    mozna wybudowac dom za 250tys ok 120m2 z poddaszem, pojedynczym garazem. Znam doskonaly przyklad, woj mazowieckie domek pobudowany ok 3 lata temu. Oczywiscie wypas w srodku to nie jest, ale bez przesady.

  8. #8

    Domyślnie

    romcost,czy widziałas na tym forum dom wybudowany pod klucz za 260.000 tys. brutto?
    bo ja widziałam tylko jeden,małą parterówkę z trzema pokojami,dom dobry dla dwoch osob,ale nie dla rodziny z dziećmi
    i taki dom można postawić w tej kwocie oczywiście bez szalenstw
    pozostałe osoby,które piszą jak to tanio im uda się wybudować są w trakcie budowy,pożyjemy,zobaczymy i jakoś nikt nie kwapi się do pokazania domu za 250tys.
    podstawą rozpoczęcia budowy jest posiadanie szczegółowego kosztorysu i trzymanie się go,wtedy koszty nas nie zaskoczą,no i tą dyscyplinę finansową trzeba utrzymać do końca,bo na poczatku jak są pieniądze to łatwo się wydaje a póżniej przychodzi wykończeniowka,która nie bez powodu tak się nazywa

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał namira Zobacz post
    romcost,czy widziałas na tym forum dom wybudowany pod klucz za 260.000 tys. brutto?
    bo ja widziałam tylko jeden,małą parterówkę z trzema pokojami,dom dobry dla dwoch osob,ale nie dla rodziny z dziećmi
    i taki dom można postawić w tej kwocie oczywiście bez szalenstw
    pozostałe osoby,które piszą jak to tanio im uda się wybudować są w trakcie budowy,pożyjemy,zobaczymy i jakoś nikt nie kwapi się do pokazania domu za 250tys.
    podstawą rozpoczęcia budowy jest posiadanie szczegółowego kosztorysu i trzymanie się go,wtedy koszty nas nie zaskoczą,no i tą dyscyplinę finansową trzeba utrzymać do końca,bo na poczatku jak są pieniądze to łatwo się wydaje a póżniej przychodzi wykończeniowka,która nie bez powodu tak się nazywa
    dla mnie tez kwota 250tys za dom jest nierealna, ale jak najbardziej mozliwa. Natomiast wykonczenie domu i standard mnie nie przekonuje, ja bym nie chcial w takim domu mieszkac. Druga kwestia, ze forum nie jest zadnym wyznacznikiem, nie kazdy budujacy czy mieszkajacy sledzi i udziela sie na muratorze powiem wiecej, tych o ktorych nie wiemy, sami zakasuja rekawy i buduja swoje domki za takie pieniadze i nie maja czasu na pisanie postow, wklejamie zdjec i komentowanie wszystkich watkow

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamel50 Zobacz post
    dla mnie tez kwota 250tys za dom jest nierealna, ale jak najbardziej mozliwa. Natomiast wykonczenie domu i standard mnie nie przekonuje, ja bym nie chcial w takim domu mieszkac. Druga kwestia, ze forum nie jest zadnym wyznacznikiem, nie kazdy budujacy czy mieszkajacy sledzi i udziela sie na muratorze powiem wiecej, tych o ktorych nie wiemy, sami zakasuja rekawy i buduja swoje domki za takie pieniadze i nie maja czasu na pisanie postow, wklejamie zdjec i komentowanie wszystkich watkow
    ja mam domek za 250k złociszy pod klucz (bez działki i ogrodzenia) i uwierz mi, ze wykończenie wcale nie opierało się na najtańszych materiałach/rozwiązaniach. Kluczem do sukcesu był wkład własny w sensie włożonej pracy, a co za tym idzie oszczędnosci na robociżnie. Do tego sporo samozaparcia, odrobinę zdolności manualnej i umiejętność logiczneo myslenia.
    Budowaliśmy krótko, równo rok od wjazdu koparki do wprowadzenia się. Przez ten rok praktycznie każde popołudnie (po pracy) i każdy weekend spędzone na budowie. I nie bynajmniej na wypoczynku, ale na ciężkiej fizycznej pracy, czego efektem jest dom w którym mieszkamy. Jaki dom?? Projekt podałem kilka postów wcześniej.
    piotr

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał pionan Zobacz post
    ja mam domek za 250k złociszy pod klucz (bez działki i ogrodzenia) i uwierz mi, ze wykończenie wcale nie opierało się na najtańszych materiałach/rozwiązaniach. Kluczem do sukcesu był wkład własny w sensie włożonej pracy, a co za tym idzie oszczędnosci na robociżnie. Do tego sporo samozaparcia, odrobinę zdolności manualnej i umiejętność logiczneo myslenia.
    Budowaliśmy krótko, równo rok od wjazdu koparki do wprowadzenia się. Przez ten rok praktycznie każde popołudnie (po pracy) i każdy weekend spędzone na budowie. I nie bynajmniej na wypoczynku, ale na ciężkiej fizycznej pracy, czego efektem jest dom w którym mieszkamy. Jaki dom?? Projekt podałem kilka postów wcześniej.
    taki domek prosty, dach dwuspadowy maly - da rade za 250tys z wlasnym duzym wkladem pracy. Ale juz taka parterowka ok 120m2 z garazem dwustanowiskowym i dachem wielospadowym 300m2 nie masz szans w tej kwocie

    Niby dom 120m2 i niby dom 120m2 - ale koszty nieporownywalne. Jezeli ktos jest zmuszony zmiescic sie w takim przedziale cenowym, to tylko dom w stylu twoim

  12. #12

    Domyślnie

    kamel50 podzielam twoje zdanie - wybór projektu ma tutaj kluczowe znaczenie

  13. #13

    Domyślnie

    A oto mój przykład:
    budowa w terminie: papiery październik 2010 - lipiec 2011, roboty: lipiec 2011 - grudzień 2012, zamieszkanie: grudzień 2012, koszt samego domu bez działki i ogrodu: ok. 320k brutto, powierzchnia użytkowa 105m. kw., podkarpackie, dom z poddaszem, dwuspadowy dach, bez piwnic, garaż na 1 samochód. solidne fundamenty (beton B-20, styrodur, odwodnienie), ściany porotherm 30 + 15 styropian, dachówka, izolacja poddasza 30 cm wełny, okna 3 szybowe, tynki gipsowe, schody żelbet., wykończenie standard średnio-niski bez luksusów, ale i bez plastików
    Robocizna za stan surowy otwarty (z dachem): 40k. Ekipy do: stanu surowego, wylewek, instalacji, tynków, płytek i zabudowy gips-karton
    Praca własna: układnie izolacji poziomej, kanalizacja w chudym betonie, strop na poddaszu, malowanie i montaż drzwi drewnianych, układanie podłóg, malowanie, strop na poddaszu, drewniany taras i sporo innych drobnych
    Na samodzielne roboty trzeba przede wszystkim czasu, nam zależało na szybkim wprowadzeniu się i dlatego sporo prac nie daliśmy rady zrobić sami, ale przez pół roku wykańczania siedzenie było na budowie do 2 - 3 w nocy.
    Zejść z kosztów w naszym przypadku było można na ekipach, ale czy do 250k to raczej wątpię. Trzeba by było już użyć gorszych materiałów.
    pozdrawiam i życzę powodzenia

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    romcost

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    48

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za odpowiedź, jest bardzo pomocna. Twój dom, który opisałeś jest bardzo zbliżony do projektu, którym się interesuję, także dach dwuspadowy, patrerówka z poddaszem, ale ja chcę bez garażu. Niestety, garaż to chyba nie koszt 70k zł, muszę też wziąć pod uwagę inflację od 2010 roku (~12-15%). Ponadto w moim przypadku niestety nie jestem w stanie wykonać samodzielnie prawie żadnych prac, gdyż pracuję 5 dni w tygodniu od 7:00 do 19:00, a przez same weekendy czy podczas urlopu to prace bym wykonywał kilka lat, więc jestem zmuszony na wykonawców ...

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar paroofka
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    165

    Domyślnie

    Takich domów znajdziesz całą masę Pytanie tylko o metraż i jakieś ekstra dodatki... Niemniej jednak samo wybudowanie domu w tej cenie nie powinno stanowić problemu. Przejrzyj sobie oferty różnych pracowni projektowych. Archon ma do tej ceny kilkanaście projektów. Mi się podoba coś takiego - tanie i do tego wyliczone z najlepszym moim zdaniem materiałem, czyli ceramiką http://archon.pl/gotowe-projekty-dom...5597e1be6,2706
    Dom - mission complete
    (zasiedlony 11.2012)

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał romcost Zobacz post
    ... patrerówka z poddaszem, ...
    coś się to kupy nie trzyma. chcesz MAŁY i TANI dom i piszesz o parterówce z PODDASZEM ?
    desmear

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bowess
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    TG
    Posty
    2.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Kosztorysy na stronach biur projektowych należy traktować z bardzo dużą ostrożnością. Że są netto to norma, więc już na wstępie trzeba doliczyć brakujące do brutto procenty. Po drugie - biura zamieszczają często kosztorysy liczone według prostego pomnożenia metrażu według pewnej mocno umownej ceny budowy 1m2. Tym sposobem domy o połamanej bryle i wielospadowym dachu, z balkonami, podcieniami, lukarnami są skosztorysowane nierealnie nisko. Po trzecie - system gospodarczy z założenia polega na prowadzeniu budowy poprzez zatrudnianie różnych ekip w określonym porządku, a system zlecony to w skrócie "płacę firmie XYZ za zbudowanie domu do stanu deweloperskiego albo pod klucz i taki dom odbieram od nich 10 lutego 2014". Wielu inwestorów system gospodarczy łączy z samodzielnym wykonawstwem prac, które są w zasięgu ich umiejętności i wolnego czasu, ale "normalny" kosztorys dla systemu gospodarczego powinien uwzględniać wynagrodzenia wszystkich wykonawców. Niestety ostatnio pojawiają się takie kwiaty, że niektóre biura jako koszt budowy systemem gospodarczym podają sam koszt materiałów (a opis do tego gdzieś tam na innej podstronie, małym druczkiem).

    To są wszystko chwyty, które mają zachęcić inwestora do zakupu projektu. "O, jaki piękny dom, taki duży, elegancki, a kosztorys na 220 tysięcy. Kupujemy!"
    Jeżeli kosztorys na 220 był zrobiony typowo marketingowo (netto, szacunkowo i jeszcze "system gospodarczy" rozumiany jako "zrób se sam"), to realny koszt wybudowania będzie bliżej 400 tysięcy.

    Skoro wszystkie prace musisz zlecić, to za metr po podłogach musisz policzyć przynajmniej 3 tysiące. Za nieco wyższy standard wielu forumowiczów podaje nawet 4. Michalina niestety odpada - podłóg coś ponad 110m2, więc realny koszt raczej przynajmniej 330 tysięcy.
    Za 260 tysięcy wychodzi domek do 87m2. Przy takim metrażu sensowniejsza parterówka, ale są też i z poddaszem (jeżeli działka malutka, to jest to alternatywa).
    Budujemy domek
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika
    Bez linków zewnętrznych, proszę

  18. #18
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Vampuru

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał agha111 Zobacz post
    A oto mój przykład:
    budowa w terminie: papiery październik 2010 - lipiec 2011, roboty: lipiec 2011 - grudzień 2012, zamieszkanie: grudzień 2012, koszt samego domu bez działki i ogrodu: ok. 320k brutto, powierzchnia użytkowa 105m. kw., podkarpackie, dom z poddaszem, dwuspadowy dach, bez piwnic, garaż na 1 samochód. solidne fundamenty (beton B-20, styrodur, odwodnienie), ściany porotherm 30 + 15 styropian, dachówka, izolacja poddasza 30 cm wełny, okna 3 szybowe, tynki gipsowe, schody żelbet., wykończenie standard średnio-niski bez luksusów, ale i bez plastików
    Robocizna za stan surowy otwarty (z dachem): 40k. Ekipy do: stanu surowego, wylewek, instalacji, tynków, płytek i zabudowy gips-karton
    Praca własna: układnie izolacji poziomej, kanalizacja w chudym betonie, strop na poddaszu, malowanie i montaż drzwi drewnianych, układanie podłóg, malowanie, strop na poddaszu, drewniany taras i sporo innych drobnych
    Na samodzielne roboty trzeba przede wszystkim czasu, nam zależało na szybkim wprowadzeniu się i dlatego sporo prac nie daliśmy rady zrobić sami, ale przez pół roku wykańczania siedzenie było na budowie do 2 - 3 w nocy.
    Zejść z kosztów w naszym przypadku było można na ekipach, ale czy do 250k to raczej wątpię. Trzeba by było już użyć gorszych materiałów.
    pozdrawiam i życzę powodzenia


    U mnie SSZ za 117 000 zł. Umówieni są: hydraulik 32 000 zł, elektryk 6 000 zł, tynki 7 000 zł, posadzki 1 500 zł, oczyszczalnia 12 000 zł, elewacja 8 000 zł.
    to jest 183 500 zł czyli zostaje 66 500 zł. U ciebie SSO za 40 000 zł i mówisz, że 250 00 zł nie starczy? To gdzie poszło 210 000 zł?


    Co do wycen w biurach projektowych to w mojej wycenie nie uwzględnili takich drobnostek jak instalacja elektryczna i hydraulika .

  19. #19

    Domyślnie

    Vampuru a powiedz co miałeś w cenie hydraulika 32tys??
    podłogówka, piec....??

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vampuru Zobacz post
    U ciebie SSO za 40 000 zł i mówisz, że 250 00 zł nie starczy? .
    Nie SSO za 40 000, tylko robocizna za SSO...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 1 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony