dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 33 z 33
  1. #21
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ania_k78

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    8

    Domyślnie

    A jakie są mniej więcej koszty postawienia takiego domu (ze wszystkim, tzn. z projektem, surowcem, firmą), jakie ma terenowe wymagania i jak jest potem z utrzymaniem w nim ciepła? Czy nie jest tak, że na początku jest tanio, a potem w taki nie trzeba zainwestować wielkiej ilości pieniędzy na ogrzewanie i odpowiednią konserwację?

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Wymagania terenowe, jak każdego domu- musi być fundament- tradycyjny lub płyta. Media też trzeba doprowadzić. Niby cieplejszy jest od murowanego, ale ściany nie posiadają akumulacyjności, jak mur. Komfort podobno jest. Ceny natomiast mogą zależeć od projektu, bo inaczej będzie kosztowała prosta "stodółka" a inaczej dom z lukarnami, balkonikami, itp. Ceny sso raczej nie będą niższe niż murowanego, a i gotowy dom będzie w zbliżonej cenie do murowanego, bo porządne suszone, strugane drewno jest drogie. Mam prefabrykowane wiązary dachowe- ekipa(4-5 osób) zakładała je niecałe 2 dni, ale z pomocą dźwigu. Cena wyższa od tradycyjnej więźby o ok. 10tys. A mury mam tradycyjne z suporeksu, bo łatwiej samemu murować(małe elementy) i naprawić błędy(np. skrzywienie ściany).

    P.S. A tak w ogóle to myślę, że ten wątek to ukryta reklama autora
    Ostatnio edytowane przez DEZET ; 31-05-2013 o 11:06
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  3. #23

    Domyślnie

    W te 30 tys. za 100m2, to raczej nie uwerzę... .
    Wiązary dachowe na prosty dwuspadowy dach, z pasem dolnym tworzącym konstrukcję stropu poddasza dla domu o powierzcni zabudowy 120 m2 kosztują z montażem od dwudziestukilku do trzydziestukilku tysięcy zł. Sama konstrukcja! Wiem, bo ściągałem oferty z kilku firm południowej Polski. Dokładnie taka sama konstrukcja musi się znaleźć na domu drewnianym + konstrukcja ścian + wyłożenie ścian płytami OSB + izolacja przeciwwilgociowa + izolacja termiczna + kilka innych "drobiazgów" = 30 tys. x 3 do 5.
    Wybaczcie, ale nie uwierzę w te 30 tys. Pamiętajcie, że to drewno musi mieć certyfikat, spełniać normy i być czterostronnie strugane.

    Druga sprawa, nie mniej ważna. Czy jakiś bank da kredyt na budowę domu w cenie 300 zł/m2? Co tam 300, niechby i 3 razy tyle. Od dwóch miesięcy kopię się z bankami, które nie mogą i nie próbują nawet uwierzyć, że da się zbudować dom za mniej niż 2200 - 2400 zł/m2 powierzchni całkowitej

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    d**ol**

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-339
    Posty
    59

    Domyślnie

    No tak to jest bo w tych bankach to pracują idioci którzy nie mają bladego pojęci o budowaniu domu. Biorą wyceny od np. developera i przyjmują za normę że m2 to jak nie kosztuje 4 tyś to to jest nie dom tylko komórkę chcesz wybudować . A tu gość przychodzi i gada że wybuduje se za 2500 m2 . Szkoda ci sami co te wyliczenia robią i analizy finansowe tacy sprytni i wogóle naj naj naj nie wpadną na to że jak się buduje własny dom a już systemem gospodarczym to już wogóle to człowiek kombinuje jak tylko może aby taniej było i spada cena za m2 . Rozmawiałem tez z bankiem i takim analitykiem od dawania kredytu na dom w systemie gospodarczym , nie uwierzył że te ceny za m2 co się tak kurczowo w wycenach trzyma on są mocno naciągane nawet jak mu wliczyłem na szybko patrząc przy nim na allegro na ceny za materiał . Po prostu oni się nie znają i jedyną wykładnią dla nich przy wyliczeniach jest cena kosmos i tak już ma być i nie pogadasz z nimi. Argumenty nie trafiają do ich małych główek a też inna sprawa jest taka że jak on się rypnie to on beknie za to . Więc wolą zawyżyć i ustawić ci poprzeczkę tak wysoko abyś kredytu nie dostał albo miał duże problemy . Co ich to obchodzi że ty możesz i zrobisz wszystko aby wybudować taniej bo to i tak twój pieniądz bo przecież w końcu ty będziesz spłacał ten kredyt . Oni to mają gdzieś i nie są tam do tego aby być po twojej stronie lecz po stronie banku a bank nie bardzo chce ci pożyczyć kasę na twoje fanaberie zwane budowa domu mimo że oczywiście na tym zarobi biorąc i odsetki i prowizje itp.
    W bankach są tylko piękne reklamy i nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością np .Idea Bank /Getin Bank .
    Ostatnio edytowane przez d**ol** ; 13-10-2013 o 08:41

  5. #25
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar domwbudowie
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Kołodziąż-Rybie
    Posty
    38

    Domyślnie

    Ja w trakcie planów budowy domu zastanawiałem się nad konsstrukcją drewnianą, ale po paru rozmowach z fachowcami, ewentualnymi wykonawcami i innymi osobami, które uważam za doświadczone w tym temacie postanowiłem jednak zaufać tradycyjnej-murowanej formie. Nie mówię, że drewniana jest zła - absolutnie. Wszystko zależy od mikrolimatu w jakim stawiamy domek itp.
    Polecam tylko nie spekulować a zasięgnąć języka u innych. Nie warto wyważać otwartych drzwi.

    Jak już się dorobię to sobie zrobie taki drewniany - jako drugi Pobożne życzenia.

  6. #26

    Domyślnie

    Jak zaczynałem czytać o szkielecie to miałem całą rodzinę (kilku budowlańców i wykończeniowców) z Żoną na czele przeciw sobie:

    - myszy mi dom zjedzą
    - wiatr mi go zdmuchnie
    - ogień strawi
    - nikt tak nie buduje u nas (argument koronny)

    Po odwiedzinach w dwóch szkieletach żona przeszła do mojego obozu i potem było już tylko łatwiej. Dwóch szwagrów buduje takie domy w Norwegii i sami mówią, że następny dom będą dla siebie w szkielecie robić.

    Szokujące ceny wynikają chyba z małej ilości ekip budujących w tej technologii. Sam zainwestowałem trochę kasy w drogie książki i ta wiedza nie jest jakaś magiczna, wymaga tylko dokładności. Dlatego jeśli się uda dogadać terminy to postawię taki dom ze szwagrami. Jeśli nie, wezmę ekipę do samego szkieletu+OSB. W szkielecie większość instalacji plus położenie wełny i płyk G-K mogę zrobic sam, a to już dużo taniej niż analogiczne roboty w murowanym. Do tego ściana cieńsza i zbudowana praktycznie z samej izolacji.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    CodeSnipper Drewno jak by ktoś popatrzył, pojemność ciepną ma wybitną ! jest to po wodzie najbardziej pojemny materiał.

    Scalam projekt - robię sam ponieważ mogę zgodne to jest z wykształceniem etc. I właśnie tu uważam że jeszcze można zejść z ceny.
    Bez straty na jakości, warunek, każdy element trzeba zrobić. Ja stawiam na drewno klejone, wiem jak się to robi.
    Dzięki temu nie jestem skazany na czekanie aż płatew czy jakiś bel będzie dochodził do wilgotności 12-15%.

    Nie widzę budowy takiego domu bez namiastki piły formatowej i ukośnicy do przycinania to jest podstawa,
    potem heblarka z grubościówą niech by wydać na to z 10kzł i tak to zaprocentuje.
    Plus spawarkę z możliwością cięcia plazmą, wycinanie blach węzłowych → do cynkowania.
    Koszt 2 kzł dużo? może.
    Przygotowuję konstrukcję wykonuje każde połączenie, sprawdzam czy gra. Następnie na plac budowy przygotowany, stawiam
    sekcję po sekcji, razem z dachem.
    Następnie wykonuje poszycie dachu→ i gdzie trzeba ściany osłaniam przed zacinającym deszczem.
    Czas ? jeden dzień montaż → dach do tygodnia (chodzi o blachę)
    Do budowy stropów wykorzystam drewno z rozbiórki starego domu, wiem oceniałem sprawdzałem, nada się.
    Gdzie braknie kanapka klejona, masy drewna nigdy dość.

    Następny etap . wypełnianie przestrzeni w konstrukcji materiałem izolacyjnym na ten czas są to kostki słomy.
    materiał parametrami izolacji nie ustępujący wełnie mineralnej.
    Obustronnie tynk gliniany 2cm od środka przerwa 1,5cm i poszycie ścian wew. OSB lub deski ... na to płyta GK
    Co by ognia się mniej bało.
    Między płytą OSB/deskami a GK warstwa paroizolacji ! bez kompromisów na kable itp!
    Sprawdzenie szczelności ma być mniej jak 0,6 wymiany na godzinę . cel 0,1 wynik uzyskany przez pierwszą halę pasywną w Polsce 0,12 .
    stąd do osiągnięcia.
    Do tego potrzeba zrobić coś co zmierzy ilość tego powietrza, wydanie na to kasy nie pójdzie w błoto, ponieważ przyniesie to oszczędności,
    prowadzenie testów ile się chce razy itp.

    O oknach zapomniałem, oczywiście samodiełki z drewna klejonego, parametry Uw 0,2 W/m^2*K narazie sza .
    Wentylacja mechaniczna wymuszona termicznie.
    Podgrzewanie CWU. pompa ciepła powietrzna zasilana powietrzem z brudnego żwirowe wymiennika ciepła
    C.O brak .

    Oczywiście dom będzie miał piwnicę i dwa garaże, budynek pasywny nie może się obejść bez garażu, a już w piwnicy to był by grzech.
    To ile można na tym skorzystać ... ale sza .
    Całość ma wyglądać jak dom który stoi tam od przed wojny.

    O ile pogoda pozwoli zawalczę o studnię pod własnym ciśnieniem, metoda kopania → cembrowanie w czasie rzeczywistym ale sza

    Przy dobrych wiatrach chcę się pozbyć kabli od panów z ZE .
    Ale nie koniecznie.

    Jedyne czego nie chcę robić sam w domu to instalacji elektrycznej, choć może ? bardziej nie niż tak .

    Postawa to standard zeroenergetyczny.
    budżet 350kzł .
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 17-10-2013 o 12:33

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    ...
    Nie bierzesz pod uwagę pracochłonności wykonania klejonych elementów wielkogabarytowych na zwykłych maszynach stolarskich typu grubościówka itp (akurat piła formatowa nie jest tu do niczego potrzebna). To zabiera masę czasu.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Perm ja Cie rozumie.
    Jak bym miał wątpliwości to bym się za to nawet nie zabierał, frmatówka potrzebna mi jest do przycinania desek klejonych też .
    Robiłem meble właśnie tą metodą.
    Opis który zawarłem jest dość uproszczony.
    Mnie więcej jak 4 m dźwiga nie będzie potrzeba, tak jest konstrukcja podzielona że da radę.
    Struga i grubościówkę już mam, frezarkę też tylko brak głowicy z kształtkami. Mam tylko freza z zębami na przemian skośnymi.
    Oczywiście drewno trzeba przesegregować , cdn

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gawor5

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    132

    Domyślnie

    W nasyzm klimacie jest zbyt wiele przejść przez zero, a trzeba zdać sobie sprawę że domy stawiane na syberii gdzie jest ciagle -50 st C u nas sobie nie poradzą właśnie ze względu na te przejścia przez 0 gdy woda zmienia stan skupienia. Więc w nasyzm klimacie aby dom był solidny i rachunki za ogrzewanie nie kojażyły sie z koszmarem najlepiej wypada beton komórkowy. Ma najniższy wsp przenikania ciepła więc zatrzymuje największą ilość ciepła w domu. Ja bym się nie odważył na zamieszkanie w takim drewnianym domu ze względu na koszty eksploatacji.

  11. #31

    Domyślnie

    Nie kumam. Kanada i Norwegia stoją na szkieletach i jakoś nikt nie narzeka, a klimat o wiele zimniejszy.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    W nasyzm klimacie jest zbyt wiele przejść przez zero, a trzeba zdać sobie sprawę że domy stawiane na syberii gdzie jest ciagle -50 st C u nas sobie nie poradzą właśnie ze względu na te przejścia przez 0 gdy woda zmienia stan skupienia. Więc w nasyzm klimacie aby dom był solidny i rachunki za ogrzewanie nie kojażyły sie z koszmarem najlepiej wypada beton komórkowy. Ma najniższy wsp przenikania ciepła więc zatrzymuje największą ilość ciepła w domu. Ja bym się nie odważył na zamieszkanie w takim drewnianym domu ze względu na koszty eksploatacji.
    Waść widzę że świeży jesteście niczym pierwsza trawa na wiosnę ! chyba zacznę notować te mądrości.
    Ponieważ beton komórkowy, aby izolował musi być lekki np odmiana 300 ... jak lekki to spada jego wytrzymałość .
    Jak lekki to jeszcze jego pojemność cieplna jest bliska temu co może zjeść deska 5cm ... a mówimy tu o
    pustaku np 24 ! po za tym i tak wymaga izolacji !
    Ile to będzie w liczbach ? cp betonu komórkowego to 0,84 kJ/kg ciepło właściwe drewna 2,5 kJ/kg
    ile to będzie kWh w jednym m^3 ?
    dobry beton komórkowy o jakim piszesz tj izolacyjny ma koło 300 kg /m^3 gęstości .
    to jest 300*0,84 =252 kJ dzielimy to przez 3600 (ilość 1 kWs razy 3600 s = 1kWh) i mamy
    całe 0,07 kWh!!!! to jest nic ! nul !
    drewno świerk 550 kg *2,5 = 1375 /3600 =0,38 kWh !! jaka różnica ? 5,4 .. i co deska 5cm daje tyle co beton komórkowy gruby na 24cm !
    Zaraz wyskoczysz że ciebie ratują stropy żelbetowe ... ok ! ja mam płytę fundamentową i ściany działowe z bala ... właśnie na zwiększenie pojemność cieplnej !
    Ja bym się nie odważył na zamieszkanie w takim drewnianym domu ze względu na koszty eksploatacji
    czysto subiektywna ocena
    dla mnie abstrakcyjna ! niczym nie potrafiąca się obronić

  13. #33
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    d**ol**

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-339
    Posty
    59

    Domyślnie

    Nie to że bym był przeciwnikiem albo zwolennikiem ale się tak pytam w tych domach to się jak mieszka ? pewnie chodzą w zimie w kurtkach

    http://www.davinci-haus.de
    http://www.huf-haus.com/de/musterhaeuser/europa.html

    A tak wogóle to ktoś widział aby takie domy u nas powstały kto się szarpnie na taki dom przeszklony ?

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony