dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1

    Domyślnie Walka z kamieniem kotłowym i rdzą

    Witam serdecznie,

    chcę założyć nowy temat odnośnie walki z kamieniem kotłowym w instalacji hydraulicznej w domu.

    Szukam porady, jakiej użyć chemii do usunięcia kamienia i rdzy z zasobnika ciepłej wody, z przeznaczeniem na potrzeby spożywcze.

    Zasobnik stojący 200 l.

    Czekam na sugestie i pozdrawiam.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    small7

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    271

    Domyślnie

    Do usuwania kamienia mogę polecić kamix natomiast do rdzy ironx. Oba środki występują jako proszek który najlepiej rozpuścić w ciepłej wodzie.

  3. #3

    Domyślnie

    U mnie jest taki problem, że jest to pozostałość po poprzednim mieszkańcu, woda była zależaziona i twarda, co odłożyło się w instalacji wodnej. Jak to usunąc jednocześnie zachowując mozliwość spożywania wody?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Takie rzeczy robi się jednorazowo i wtedy stosuje się "ostrą chemię" (np. wspomniany kamix). W tym czasie woda na pewno nie nadaje się do spożycia. Po zakończeniu i porządnym płukaniu powinno być OK.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał small7 Zobacz post
    Do usuwania kamienia mogę polecić kamix natomiast do rdzy ironx. Oba środki występują jako proszek który najlepiej rozpuścić w ciepłej wodzie.
    Co do kamix'a się zgodzę.
    Czy chodziło Ci o "Iron X" firmy CarPro, który przeznaczony jest głównie do czyszczenia lakierowanych felg aluminiowych?
    Jako zamiennik kamix'u (nie wiem jaki ma skład), poleciłbym "Fernox DS-3", a to dlatego, że go stosuję, oraz na stronie producenta można znaleźć wszelkie informacje odnośnie produktu: co zawiera, do jakich materiałów można go stosować, oraz jak czyścić instalację (spróbuj zadać takie pytanie w sklepie).
    PS. tak, jak napisał qbek17, woda podczas czyszczenia nie nadaje się do użytku (no może do spłukiwania muszli). Dlatego w/w operację najlepiej przeprowadzać w nocy.
    Ostatnio edytowane przez free_shop ; 02-04-2013 o 19:19

  6. #6

    Domyślnie

    Ile trzeba użyć kamix'a lub innego środka na wspomniany zasobnik 200l ?Czy popłuczyny można wypuścić do oczyszczalni?

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    small7

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    271

    Domyślnie

    Cytat Napisał free_shop Zobacz post
    Co do kamix'a się zgodzę.
    Czy chodziło Ci o "Iron X" firmy CarPro, który przeznaczony jest głównie do czyszczenia lakierowanych felg aluminiowych?
    Jako zamiennik kamix'u (nie wiem jaki ma skład), poleciłbym "Fernox DS-3", a to dlatego, że go stosuję, oraz na stronie producenta można znaleźć wszelkie informacje odnośnie produktu: co zawiera, do jakich materiałów można go stosować, oraz jak czyścić instalację (spróbuj zadać takie pytanie w sklepie).
    PS. tak, jak napisał qbek17, woda podczas czyszczenia nie nadaje się do użytku (no może do spłukiwania muszli). Dlatego w/w operację najlepiej przeprowadzać w nocy.
    Co do kamixa to wszystkie potrzebne informacje są dostępne na stronie internetowej producenta są tam karta charakterystyki i atest pzh oraz ciekawy poradnik (oto link http://www.kamix.pl/_files/PORADNIK_...alacji__co.pdf) Co do ironx to nie ten producent ale nie mogę znaleźć w necie właściwego producenta tego środka ja zaopatruje się lokalnie w warszawie.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał small7 Zobacz post
    Co do kamixa to wszystkie potrzebne informacje są dostępne na stronie internetowej producenta są tam karta charakterystyki i atest pzh oraz ciekawy poradnik (oto link www.kamix.pl/_files/PORADNIK_ZROB_TO_SAM_-_Samodzielne_czyszczenie_domowych_instalacji__co.p df) Co do ironx to nie ten producent ale nie mogę znaleźć w necie właściwego producenta tego środka ja zaopatruje się lokalnie w warszawie.
    Zaraz poczytam poradnik.
    Co do ironx, to tak tylko się pytałem, bo inni forumowicze się mogą pomylić. Ten do czyszczenia alufelg raczej się nie nadaje do wody pitnej.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Takie rzeczy robi się jednorazowo i wtedy stosuje się "ostrą chemię" (np. wspomniany kamix). W tym czasie woda na pewno nie nadaje się do spożycia. Po zakończeniu i porządnym płukaniu powinno być OK.
    Po jakim czasie w takim razie można "używać" wodę?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał chemik67 Zobacz post
    Po jakim czasie w takim razie można "używać" wodę?
    "po porządnym płukaniu" (vide supra).
    Większość odkamieniaczy i odrdzewiaczy jest na bazie kwasu i mają dodatek środków zapachowych. Po płukaniu woda nie powinna posiadać zapachu oraz mieć w miarę neutralne pH.
    To pierwsze łatwo poznać (no chyba, że się ma katar).
    To drugie najlepiej testerem do pH. Jeżeli go nie masz, to przeprowadź " test herbaciany".
    Robisz mocną, czarną herbatę w szklance, tak do połowy. Dolewasz wody (tej po płukaniu instalacji). Jeżeli kolor zmieni się na jaśniejszy, to płuczesz dalej. No ale jako chemik powinieneś to wiedzieć.
    PS. oczywiście z tą herbatą to daki dowcip fizyków (test nie jest miarodajny)
    Ostatnio edytowane przez free_shop ; 03-04-2013 o 18:11

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Masakra!

    Kamień kotłowy, bo o nim tu mowa, to węglany wapnia i magnezu.
    Z dodatkiem odrobiny tlenków żelaza - dla koloru, jak czytam.
    Usuwa się go tak, jak ten z czajnika.
    Są metody mniej lub bardziej inwazyjne.
    Od kwasku cytrynowego, przez ocet do kamiksów czy superkamiksów..
    Przeprowadza się te węglany w postaci rozpuszczalne w wodzie.
    Popłuczyny nie posłużą oczyszczalni biologicznej.
    Troszkę śmierdzi, bo proces prowadzi się na ciepło, dla przyspieszenia reakcji strawienia kamienia kwachem.
    W przypadku bojlerów trzeba uważać, bo często taki kamień zamyka dziury w baniaku...
    Optymalnie jest wymienić zasobnik jak kamień uniemożliwia jego eksploatację.
    No, chyba, ze on z nierdzewki jest.
    Mniejszy problem, mniejszy koszt, mniej nerwów i mniej aromatów, co nos urywają.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Troszkę śmierdzi
    Czasami nawet bardzo, ale to głównie wina związków siarki (jeżeli nie są obecne w wodzie, to operacja jest bezzapachowa).

  13. #13

    Domyślnie

    W pierwszej kolejności spuszczę wodę i zajrzę do wnętrza zbiornika.
    Pokażę zdjęcia, może na tej podstawie da się ocenić, czy można przeprowadzić odkamienianie.
    Zasobnik ma 10 lat.

    P.S. Typ zasobnika WGJ-S200 Elektromet z weżownicą i grzałką elektryczną.
    W instrukcji napisane jest, że zbiornik wykonany jest z blachy stalowej pokrytej wewnątrz warstwą specjalnej emalii ceramicznej, która wraz z anodą magnezową stanowi zabezpieczenie antykorozyjne.
    Ostatnio edytowane przez tadi9 ; 03-04-2013 o 19:27

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Wyrzuć złoma...
    10 latek!!!
    O emalii wewnątrz to zapomnij. Sito jest z głębokimi wżerami.
    Odczyścisz, napełnisz, pierdzielnie w nocy i rano masz basen w domu.
    To pracuje pod ciśnieniem wodociągowym a NOCAMI, jak gdzie, jak kiedy, bywa i 8 bar!!!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  15. #15

    Domyślnie

    Wodę mam ze studni, czyli max 4 bary.

    Czyli co? Lepiej nie ruszać?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Jak działa - zostawić, nie ruszać i do modlitwy, aby tak trwało...
    MOŻNA (z gęsią skórą na grzbiecie) grzałkę wymienić na taką nie zakamienioną...
    Zbieraj drobne do jakiej skarbonki na nowy baniaczek...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #17

    Domyślnie

    Czy po podłączeniu zmiękczacza może nastąpić przyspieszenie zużycia zasobnika ze względu na miekką wodę i wypłukiwanie kamienia?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Raczej nie...
    Rozumiem, ze chcesz zejść na zawał?

    (to taki żart, ale ma podstawy!)

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #19

    Domyślnie

    Na zawał raczej nie zejdę, ale:
    Czy chodzi Tobie o stan zasobnika. Nie sądziłem, że może być z nim aż tak źle.
    Czy też o spożywanie miękkiej wody?

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    O spożywanie miękkiej wody.
    Przyspieszone widokiem odkamienionego 10-letniego zasobnika...

    Dostarczasz ciągle swierzej, zakamienionej i natlenionej.
    Baniak czasem jest zimny czasem ciepły a ta politura tak zachwalana ma inną rozszerzalność temperaturową jak stal (płaszcz).
    W efekcie: tlen zżera ścianki przez pęknięcia polewy. Szczelinki zamyka kamień kotłowy wytrącający się, jak woda przekroczy około 53stC.
    Całość robi się ruda...
    Ten kamień źle przewodzi ciepło = termoizoluje baniak od środka = DOBRZE mu robi!
    Ale...
    Odkłada się i na grzałce i jej ŹLE ROBI!
    Czasem, jak jest tyle kamienia na niej, ze zgroza ogarnia to ona się przepala...
    (Przekroczenie hiperboli mocy dla elementu)
    Dlatego...
    Jak chodzi - nie psuć!


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony