dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukcyb

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    38

    Domyślnie Łączenie ścianki działowej z kominem

    Witam, mam pytanko odnoście połączenie kawałka ścianki działowej około 30cm z kominem murowanym z systemu kominowego. Jak to zrobić? czy na jakieś kotwy? Czy może połączyć z drugą ścianką? Na zdjęciu widać jak to wygląda, to na czerwono to to drugie rozwiązanie. Ta czarna kropka to słup, który został przesunięty z lini ścianki działowej. Czy jak dam kotwy do komina to wystarczy? Czy lepiej będzie obmurować do okoła?

    Z góry dziękuje za odpowiedzi
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	scianka.jpg
Wyświetleń:	639
Rozmiar:	76,5 KB
ID:	180787  

  2. #2

    Domyślnie

    komin systemowy nie powinien być na stałe połączony z żadnymi ścianami, w praktyce sprawdza sie rozwiazanie z 1-1,5cm szczeliną pomiędzy kominem a ścianą, wypełnione z zewnątrz np. pianką niskoprężną (niewielki elastyczny wypełniacz pod tynkowanie) a następnie otynkowane tynkiem c-w na siatce stalowej (np. leduchowskiego), wtedy komin prawidłowo jest samodzielnym tworem, ściana tez, a zatynkowane razem że wyglądaja jak połączone, bez żadnych rys czy pęknięć

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukcyb

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    38

    Domyślnie

    czyli mam rozumieć, że powinienem wybrać opcje z tą ścianką, którą dorysowałem na projekcie. Bo postawienie ścianki o długości 30 cm jako wolno stojącej to odpada ( ścianka z pustaka ceramicznego 11,5 cm szeroka)?

  4. #4

    Domyślnie

    na pewno czerwone będzie sztywniejsze, choć i ta 30cm nie będzie wolnostojąca bo góra będzie przecież nadprożem spięta
    mam u siebie niemal identyczną sytuację, tyle, ze ścianka od komina ma nie 30 a 15cm a materiałem na moich działówkach jest z BK 12cm, podobnie jak na twoim rysunku krótka ścianka jest stroną zawiasowa drzwi, a może i gorzej miałem bo moja ścianka ma długość niecałych 3m i jest na 2/3 skośna bo poddasze, i dochodzi prostopadle do ścianki kolankowej
    rozwiązałem to w ten sposób, że zrobiłem sobie mały szalunek 12x15x210cm, przystawiłem do pustaka kominowego oddzielając to od niego jakąś pianka czy grubą tekturą, w środek wrzuciłem kilka prętów zbrojeniowych (jeśli dobrze pamiętam to w stropie na kilka cm nawierciłem otwory na wsunięcie tych prętów), ustawiłem, doszalowałem kilkucentymetrowe nadproze nad otworem drzwiowym zachodzące na jakieś 30cm na ściankę po drugiej stronie otworu, wrzuciłem też kilka prętów i zalałem betonem, solidnie i stabilnie, od dwóch lat małolat drzwiami trzaska a jest ok

  5. #5

    Domyślnie

    witam
    Kiedyś pisałem pod innym nikiem ale nie mogę odzyskać to napiszę z nowego .

    Zawsze jest problemem ustawianie ścianek na poddaszu z racji tego że nie ma stropu i wiekszość scianek powstanie jako wolnostojace.
    Jeżeli nie masz jeszcze tych scianek i komina to rozważ wogóle zmniejszenie łazienki o grubość ścianki, tak aby weszła ona za komin i połaczyć ją z drugą do niej prostopadłą , a jeżeli komin nie koliduje z krokwiami koszowymi to przesuniecie komina o te 12 cm. Jeżeli już dom istnieje i część ścianek też i zostałą tylko ta nieszczęsna ścianka to jeżeli da się wcisnąć ściankę pommiedzy słup a komin to by było najlepiej, wtedy zwieńczysz te ścianki razem i bedzie ok. Rozwiązanie "na czerwono" też jest poprawne tylko zrób wieńczenie ścianek (nie musi być jakiś wypasiony wieniec, wystarczy taki mini (12 na 12).
    Co do kominów systemowych
    Komin systemowy z założenia jest kominem wolnostojącym, niemniej jednak przeważnie to nie jest komin wolnostojacy, ponieważ opiera się na ławie zespolonej z ławą ściany, a w takim przypadku jak najbardziej można usztywniać pustaki kominowe ze ścianą czy stropem. Wazne jest aby wkład kamionkowy (wewnetrzna rura) nie była na stałe zamocowana do pustaków ani niczego innego, to ona sie rozszerza i kurczy i tam wystepuje ruch. Pustaki keramzytowe nie rozszerzają się ani nie kurczą od temperatury, bo sa odizolowane od wkładu kominowego.

    Poprostu utarło sie takie przekonanie o tych kominach że nie mozna ich "blokować", a to poprostu nie jest prawdą z punktu widzenia konstrukcji i jej pracy..tutaj chodzi tylko o wkład kominowy.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukcyb

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    38

    Domyślnie

    a jak bym zamiast tej ścianki na czerwono zrobił tą jaka była w projekcie, czyli taka 30cm doklejona do komina i co drugi pistak dał bym kotwe mocowaną w komin ( akurat w tym miejscu idzie kanał wentylacyjny więc bez problemu mogę wiercić. Bo jeśli te pustaki od komina nie pracują , a pracuje tylko wkład, który jest odizolowany od kanału ceramicznego to powinni być OK?

  7. #7

    Domyślnie Jak udało się ze ścianą działową powiązaną z przewodem wentylacyjnym komina systemowe

    Cytat Napisał lukcyb Zobacz post
    a jak bym zamiast tej ścianki na czerwono zrobił tą jaka była w projekcie, czyli taka 30cm doklejona do komina i co drugi pistak dał bym kotwe mocowaną w komin ( akurat w tym miejscu idzie kanał wentylacyjny więc bez problemu mogę wiercić. Bo jeśli te pustaki od komina nie pracują , a pracuje tylko wkład, który jest odizolowany od kanału ceramicznego to powinni być OK?
    Jak udało się ze ścianą działową powiązaną z przewodem wentylacyjnym komina systemowego?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony