dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sebastain
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Łódź
    Posty
    184

    Domyślnie Prefabrykowana więźba do domu parterowego - ściany nośne i mocowanie do wieńca

    Witam,

    Jak tylko poprawi się pogoda chciałbym rozpocząc budowę, ale wciąż nie dokonałem pewnych wyborów

    Otóź domek jest parterowy o taki (na czerwono zaznaczyłem środkową ścianę nośną):

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut parteru.jpg
Wyświetleń:	243
Rozmiar:	101,9 KB
ID:	181311

    W projekcie mam strop teriva, ale z racji, że ma to być dom parterowy z niewielkim stryszkiem, chciałbym przerobić go na strop drewniany.
    Pomyślałem, że dobrym rozwiązaniem byłaby dla mnie więźba prefabrykowana, ponieważ jednocześnie stworzy mi więźbę jak i strop drewniany.

    Dostałem kilka ofert i tutaj mam teraz zagwostkę.

    Istnieje możliwość wykonania więźby prefabrykowanej, która wyeleminuje konieczność stosowania ścian wewnątrz domu jako ścian nośnych, a co za tym idzie pozwoli również w tymi miejscu zrezygnować z fundamentów itd..
    Domek nie jest za duży, więc wydaje mi się, że byłoby to rozsądne, ale słyszałem też, opinie że nie warto rezygnować z fundamentów, czy wieńca na tych ścianach ponieważ spinają one niejako budynek. Czy ktoś mógły się wypowiedzieć na ten temat?
    Więźba bez tych ścian wyglądała by tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wiezba.jpg
Wyświetleń:	259
Rozmiar:	93,3 KB
ID:	181312
    Tak wyglądałaby dźwigar na środku:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przekroj.jpg
Wyświetleń:	164
Rozmiar:	71,7 KB
ID:	181320
    A tak rzut z góry:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut wiezby.jpg
Wyświetleń:	132
Rozmiar:	89,2 KB
ID:	181321

    Druga sprawa to samo przymocowanie więźby do wieńca. Kilka firm zaproponowało bezpośrednie mocowanie do wieńca na kotwach (nie trzeba wtedy wyprowadzać z wieńca żadnych szpilek), natomiast spotkałem się też z twierdzeniem, że lepiej do murłaty zwłaszcza przy dachu kopertowym bo łatwiej można niewelować nierówności wieńca. Jakie macie opinie na ten temat?
    Ostatnio edytowane przez Sebastain ; 04-04-2013 o 16:22

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    przemek323

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Rydzyna
    Kod pocztowy
    64-130
    Posty
    36

    Domyślnie

    Witam, ja też mam dach kopertowy i mam też " wykusze" .Ja mam zalany wieniec i w nim wpuszczone szpilki jest ich b. dużo ale są tak rozmieszczone że omijają krokwie ! U mnie krokwie będą wystawać i będą obrobione przez cieśli tak żeby zdobiły na nich będzie nadbitka .To wszystko będzie na murłacie ponieważ będzie prościej tak przypuszczam ale też gościu z tej firmy co mi robią konstrukcje tak doradził !Takie ściany nośne dodatkowe to też jest kasa i to nie mała !!!!Ja będe miał konstrukcję w czerwcu montowaną !Pozdrawiam

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    A co mają spinać ławy czy ściany fundamentowe? Jakie tam są siły rozporowe??? Zdecydowanie radzę zrezygnować z tych ław. Wiązary montować do wieńca bo to najlepszy skuteczny montaż. Obowiązkiem murarza jest równo i poziomo wylać wieniec. Drobne nierówności bez problemu niweluje się w trakcie montażu wiązarów. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony