milszenko, zeby wydac opinie to trzeba kogos grubszego kalibru jak JBZ, czy Adam_mk. Chociaz cos czuje, ze oni tez mogliby miec roznice zdan, czy dawac WG, czy WM dla budynku wiecej niz parterowego. Oczywiscie z praktykami jak nydar, czy jasiek to sie tez dogadasz.

Ja to za duzo nie doradze, bo jestem "biedny mi$", ktory sie dopiero przyucza i to przewaznie tylko teoretycznie. No ale korzystam z dorobku wielopokoleniowego w koncu.. a Adam_mk nakazuje myslec to mysle ile Bozia rozumu dala ; p Licze tez na to, ze sie wiecej ludzi dolaczy i wspolnie bedzie mozna dojsc do jakichs ogolnikow i je zebrac w czytelnej postaci.

Sam mam ciagoty, zeby to wszystko wysterowac z roznymi bajerami, ale zeby przejsc w drobiazgi to trzeba najpierw podstawe dobrze opanowac. Poza tym sklaniam sie ku idei, ze skoro wspolpracujemy z natura co do zasady to trzeba ta idee kultywowac. Czyli starac sie poszukac takich rozwiazan, zeby byly samoregulacyjne i mozliwie proste. Zobaczymy czy sie uda. WM mieszajaca jest rozwiazaniem systemowym wiec dobre dla instalatorow. Z WG/WW dlubanie wieksze.. trzeba by sie zglosic do konsultanta jakiegos, a malo kto chce placic za porady. A swoje i tak lepiej wiedziec, zeby sie nie dalo wpuscic w kanal.

Co do silnika to mozna podejsc do tematu na rozny sposob. Jesli chcesz WW dla stratyfikacji zanieczyszczen glownie, to pewnie sie nada (chociaz ma jedynie 2 nastawy, ale lepsze to niz nic). Jesli chcesz, zeby instalacja dzialala z korzysciami WG, a bez jej wad to bardziej bym sie nastawial na wentyle jak w nasadzie VBP o ktorej pisal HenoK. Jest autonomiczna w dzialaniu.

Jesli pracuje dobrze tak jak twierdza, to nie bedzie zbyt duzego przeplywu i podcisnienia w domu w zime (zatem mniejsze ryzyko wykraplania wody z chlodnego powietrza zasysanego nieszczelnosciami jak w WM wyciagowej), a w lato wytwarza ciag.. Chociaz 10 Pa moze nie starczyc jak na wszystko. No i cena troche zaporowa.

Moze Adam_mk ma jakis ciekawy wentyl w zanadrzu, bo lubi zabawki.


No a ja, zeby dalej brnac w temacie to wrzucam obrazki dla tradycyjnego WG i WG/WW w szczelnym domu z GWC:

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stack_effect.jpg
Wyświetleń:	137
Rozmiar:	7,7 KB
ID:	184605

W rzeczywistosci roznice nie beda tak drastyczne bo w 1 przypadku czesto beda tylko czesciowe spadki cisnien na pietrach, a w 2 dojda wlasnie spadki przez nieszczelnosci.

A tutaj dobra stronka do liczenia sily WG:

http://www.engineeringtoolbox.com/na...ion-d_122.html