dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 57 z 57
  1. #41
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    i_ska

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    861
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yaa Zobacz post
    czyli reasumujac...jak najnizsza krzywa grzewcza, tak ? byle tylko osiągal zadaną temperature

    czyli np chce miec 21st, to ustawiam na czujniku 21,5 a piec tak ustawiam zeby musial caly czas grzac i dochodzil np do 21 i sie nie wylaczal

    dobrze mysle ?
    Właśnie o takim sposobie myślałam, żeby np na piecu dać tem grzania 30 st i zadać na sterowniku 21,5 zmniejszyć podłogówkę i cały czas grzać a na wyjście zmniejszyć do temp. kurcze ciekawe ile mi gazu zje

  2. #42
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    @Yaa
    tak, jak najniżej, byleby było komfortowo.
    Tylko żeby Ci nie dogrzał do tych 21,5, bo wtedy już będziesz miała większe zużycie

    @i_ska
    uwaga jak wyżej, bo wtedy oszczędności szlag trafi

  3. #43
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    saszka877

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    10

    Domyślnie

    Mam 100 procent podłogówki i za ostatnie 5 dni średnia 4,8 m3. Dom pierwszy sezon wygrzewany 135 m2 po podłodze. okna 3 szybowe, rolety - na noc zaslaniane, ściana 40 BK + 5 cm wełny + rygips od wewnątrz. grzane 6-22 - 17 i 22-06-16. JAk jestem na budowie to jak o 7 jest juz 17 stopni a gdy slonce doswieci robi sie 18,5 -19 do wieczora piec sie nie załącza. Wydaje mi sie że w nocy tez sie nie załacza, pewnie nad ranem sie załącza i wychodzi na to że raz na dzień sie załaczy i takie duże żuzycie. Krzywa grzewcza 0,60 ustawienie na termostat

    Dzisiaj jak przyjde z pracy to przestwaie na korektę i obniże krzywa wraz z temp zasialania tak aby grzał cały czas - zobaczymy co bedzie dam znać.

  4. #44
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    i_ska

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    861
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    112

    Unhappy

    Cytat Napisał teres Zobacz post
    @Yaa
    tak, jak najniżej, byleby było komfortowo.
    Tylko żeby Ci nie dogrzał do tych 21,5, bo wtedy już będziesz miała większe zużycie

    @i_ska
    uwaga jak wyżej, bo wtedy oszczędności szlag trafi
    Nie rozumiem hmm a możesz tak wytłumaczyć dokładniej

  5. #45
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Cytat Napisał i_ska Zobacz post
    Nie rozumiem hmm a możesz tak wytłumaczyć dokładniej
    Żeby się nie skończyło na tym, że podniesiesz temperaturę w domu (z 21 na 21,5),, musisz równocześnie obniżyć grzanie w instalacji (tak żeby zostąło w domu 21C) . Zakładam, że w domu chcesz mieć 21C.
    Mam tak u siebie, na sterowniku 23C, ale kaloryfery skręcone tak, że jest 20-21C max, a kocioł sobie cały czas delikatnie pracuje.

    Cytat Napisał saszka877 Zobacz post
    Mam 100 procent podłogówki i za ostatnie 5 dni średnia 4,8 m3. Dom pierwszy sezon wygrzewany 135 m2 po podłodze. okna 3 szybowe, rolety - na noc zaslaniane, ściana 40 BK + 5 cm wełny + rygips od wewnątrz. grzane 6-22 - 17 i 22-06-16.
    Jak grzejesz z przerwami (bo np. nikogo nie ma w domu i nie musi być ciepło), to nie zmieniaj tego. Ja pisałem tylko o sytuacji kiedy piec jest w stanie dogrzać tak dom (a ciepło jest potrzebne, bo rodzina w domu), żeby ze sterownika dostać informację "skończ grzać, bo ciepło". Lepiej jeśli grzeje cały czas, z tym, że trudno to ustawić (zwłaszcza podłogówkę, kaloryfery łatwiej), może dochodzić do przegrzewania.

  6. #46

    Domyślnie

    Teres. Co masz na myśli "mam skęcone kaloryfery". Czy regulujesz temperaturę termostatami na grzejnikach czy zadajesz temperaturę na programatorze od pieca?. Ja zastanawiam się jak korelować temperaturę grzejników z podłogówką bo mam to wszystko niestety na jednym programatorze. Raz piec grzeje mocno innym razem ledwo i mam wrażenie że jak obniżę temperaturę na podłogówce w nocy to grzejniki reagują na to też obniżeniem temperatury.

  7. #47
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    @orasje
    Na kaloryferach mam poprzykręcane głowice tak żeby w pokojach nie było więcej jak 20-21°C. Na programatorze w dzień 22°C, noc 18°C.
    Grzejniki razem z podłogówką, to ciężki temat. Ale zimno Ci czy co? Co chcesz osiągnąć?
    Masz grzejniki z podłogówką razem czy np. podzielone kondygnacjami/pokojami? Piec głównie interesuje to czy ma grzać czy nie (z regulatora pokojowego/sterownika) i jak mocno (z czujki pogodowej lub ustawienia na piecu). U Ciebie niestety jest to powiązane i chyba niezbyt szczęśliwie.

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Zaczyna się pełna niejasność...
    O co Wam chodzi?
    Czy...
    Dom za szybko traci ciepło...
    Czy..
    Za trudno go dogrzać...

    Dom jest jaki jest.
    Za oknem bywa za ciepło lub za zimno.
    Dom "bierze" lub "oddaje" tyle, ile mu konstrukcja pozwala.
    To, że był projektowany na straty 0,000nic wcale nie oznacza, że projekt udało się zrealizować DOBRZE.
    W efekcie - aby we wnętrzach było tyle, ile każecie (nastawnikami) to dom bierze TYLE ILE MUSI!!!
    I wszystko jedno jest mu - jak mu to ciepło podacie.
    Czy podłogówką czy kaloryferem, nadmuchem, promiennikiem...
    Więc.
    Jak bierze 100kWh na dobę i jest w nim ciepło przy 0 za oknem - to tak ma być, chyba, że go "poprawicie".
    Jak bierze 20kWh - poprawiać nie trzeba.
    Jak jest niedogrzany - grzebiemy w systemie grzewczym.

    Radziłem sprawdzenie tego co się dzieje przez wykonanie obrzędu gromnicznego.
    Ciepła nie widać...
    Kamera termowizyjna jest nieco lepsza do takich testów, ale gromnica łatwiej dostępna i... tańsza.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    A jak tam "Ksawery" wam się udziela w kwestii wychładzania domu?
    Po ponad 24 h bez ogrzewania na parterze temp spadła z 22 na 21,2 na poddaszu na 21. Temp. zewn. na małym minusie ale wiało niemiłosiernie. Z tego widać że chałupa w miarę szczelna z wyjatkiem ,,suwanki" w salonie.
    pow użytkowa - 145,8m2, podłoga 15 cm,ściana 20 cm , poddasze 30cm, PC 9kW, DZ 6 x 100 PE 32

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał i_ska Zobacz post
    Dobry pomysł ale powiem Ci, że będzie mi zimno przy takich nastawach zresztą przy tych wiatrach to był koszmar w salonie ledwo 19 przy 3 godzinnym grzaniu kotła !!! jadalnia 21 cały czas czułam zimne powietrze wlatujące do domu
    kocioł ma pracować do skutku , to znaczy do puki nie osiągnie zadanej temperatury w pomieszczeniu...
    nie ma czegoś takiego że np. dzisiaj ma działać trzy godziny i basta ...
    jeżeli czułaś wlatujące powietrze do domu to może trzeba było się pofatygować i sprawdzić skąd ewentualnie wlatuje, polatać po chałupie i posprawdzać czy z kratek wieje czy ciągnie, czy okna są szczelne...

    a co do nastaw głowic na grzejnikach...
    nie wiem dlaczego twierdzisz że przy nastawach które zaproponowałem będzie zimno, głowica jest termostatem i jeżeli dane pomieszczenie jest niedogrzane to pozostanie otwarta aż do osiągnięcia zadanej temp.
    wywalcie sterownik pokojowy i zastąpcie go zworką w kotle, ustawcie z 50* na zasilaniu ( mieszanie podłogi na 2...) i tyle , co z tego ze głowice ustawisz na 5 skoro sterownik pokojowy wyłączy kocioł ...
    jeżeli pomieszczenia się zagrzeją i głowice się pozamykają to kociołek sam przestanie grzać bo nie będzie miał co zrobić z ciepłem...

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał teres Zobacz post
    @Yaa
    tak, jak najniżej, byleby było komfortowo.
    Tylko żeby Ci nie dogrzał do tych 21,5, bo wtedy już będziesz miała większe zużycie

    @i_ska
    uwaga jak wyżej, bo wtedy oszczędności szlag trafi
    może zdecydujcie się czego właściwie chcecie ...?
    ma być komfortowo czy tanio ...???
    jeżeli chałupa połyka dużo gazu a jest w niej zimno to nie znaczy że kocioł jest do doopy ...

  12. #52
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    madejo

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-214
    Posty
    60

    Domyślnie

    Mieszkanko w kamienicy, na trzecim, ostatnim piętrze. Grube mury z cegieł. Zarówno wychładzają, jak i nagrzewają się przez 3 dni. To już chyba taka norma. Za to, biorąc pod uwagę powierzchnię 100m2 i powrót do zimnego domu, od chwili włączenia ogrzewania centralnego(gazowego, kaloryfery żeliwne) do nagrzania na ok 22 celsjusza w całym mieszkanko potrzeba dwóch godzin

  13. #53

    Domyślnie

    Ja przekonałem się że okna dachowe (Velux) powinny mieć żaluzje ale nie ozdobne ale izolujące przed utrata ciepła. Dotychczas nie zwracałem na to uwagi ale jak położyłem się pod takim oknem (na łóżku żeby nie było) to czułem opadające chłodne powietrze po tym jak to ciepłe do niego dotarło i się odbiło. Warto o tym pamiętać. Warto faktycznie wiatr wykorzystać do "przeczołgania" się pod oknami i sprawdzić rejon dół okna-parapet lub podłoga. Zawsze coś nowego można odkryć
    O CO CHODZI Z TĄ GROMNICĄ?.

  14. #54
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    może zdecydujcie się czego właściwie chcecie ...?
    ma być komfortowo czy tanio ...???
    jeżeli chałupa połyka dużo gazu a jest w niej zimno to nie znaczy że kocioł jest do doopy ...
    Gaz ma być spalany jak najekonomiczniej

  15. #55
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    i_ska

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    861
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał teres Zobacz post
    Żeby się nie skończyło na tym, że podniesiesz temperaturę w domu (z 21 na 21,5),, musisz równocześnie obniżyć grzanie w instalacji (tak żeby zostąło w domu 21C) . Zakładam, że w domu chcesz mieć 21C.
    Mam tak u siebie, na sterowniku 23C, ale kaloryfery skręcone tak, że jest 20-21C max, a kocioł sobie cały czas delikatnie pracuje.
    Dzięki za wyjaśnienie będziemy sprawdzać wszystkie możliwości.

  16. #56
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    i_ska

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    861
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    kocioł ma pracować do skutku , to znaczy do puki nie osiągnie zadanej temperatury w pomieszczeniu...
    nie ma czegoś takiego że np. dzisiaj ma działać trzy godziny i basta ...
    jeżeli czułaś wlatujące powietrze do domu to może trzeba było się pofatygować i sprawdzić skąd ewentualnie wlatuje, polatać po chałupie i posprawdzać czy z kratek wieje czy ciągnie, czy okna są szczelne...

    a co do nastaw głowic na grzejnikach...
    nie wiem dlaczego twierdzisz że przy nastawach które zaproponowałem będzie zimno, głowica jest termostatem i jeżeli dane pomieszczenie jest niedogrzane to pozostanie otwarta aż do osiągnięcia zadanej temp.
    wywalcie sterownik pokojowy i zastąpcie go zworką w kotle, ustawcie z 50* na zasilaniu ( mieszanie podłogi na 2...) i tyle , co z tego ze głowice ustawisz na 5 skoro sterownik pokojowy wyłączy kocioł ...
    jeżeli pomieszczenia się zagrzeją i głowice się pozamykają to kociołek sam przestanie grzać bo nie będzie miał co zrobić z ciepłem...
    Jeżeli chodzi o chodzenie i sprawdzanie gdzie co leci to już dawno to zrobiłam i zauważyłam, że czasami lecie zimno z kratek wentylacyjnych wczoraj sprawdzałam i był spokój wieje mi strasznie z kratek doprowadzających powietrze do kominka ale wieje wtedy kiedy w kominku nie grzeję jak rozpalę w kominku i jak przyłożę kartkę to "przykleja" się do kratki jak się skończy grzanie w kominku ląduje na ziemi i zaczyna się wywiewanie ciepła i to jest chyba problem a z tego co wiem to nie wolno zatykać tych kratek.

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał orasje Zobacz post
    Ja przekonałem się że okna dachowe (Velux) powinny mieć żaluzje ale nie ozdobne ale izolujące przed utrata ciepła. .
    Obawiam się, że takich nie ma...
    Ja też mam problem z ogrzewaniem - całość podłogówka, mam na sterowniku pokojowym 21st, a grzeje na 22-23, a i to dopiero po ustawieniu limitu na 30st (tzn max temperatura grzania wody do podłogówki). Jest też sterownik pogodowy, jak była jesień to z kolei kocioł nie dogrzewał i zacząłem się bawić ustawieniami, w końcu dałem opcję na autoadaptację krzywej no i się poprawiło, ale nie wiem, jak uzyskać efekt, żeby mieć temperaturę zadaną. Program grzania mam ustawiony od godz. 5 do 18. W nocy na poddaszu muszę rozszczelniać okna w sypialniach, bo zarówno ja z żoną, jak i nasz 4-latek źle śpimy.
    Dodatkowo wszyscy goście są zawiedzeni zimną podłogą, mimo podłogówki (to przez te 30st i parkiet).
    Dom jest teoretycznie dobrze ocieplony, ale podejrzewam, że nie bez błędów, bo gazu trochę schodzi...

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony